برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1355 100 1

پالی

/pAli/

معنی پالی در لغت نامه دهخدا

پالی. (اِخ ) شهری است به شمال غربی هندوستان دارای 50000 تن سکنه.

پالی. (اِخ ) (زبان...) از زبانهای هندواروپائی است که در هندوستان قدیم متداول بود و از متفرعات زبان پراکریت شمرده شده است. این زبان زبان مقدس بودائیان جنوب بود معنی آن متن مقدس است و یکی از لهجات بسیار قدیم عمومی هندوستان و معاصر لهجه ٔ سانسکریت کلاسیک میباشد و با آن زبان وجوه قرابتی دارد و بیشتر از سایر لهجات پراکریت خصایص و آثار زبان هندواروپائی قدیم را محفوظ داشته است. این زبان دارای چند نوع الفباست که همه به الفبای خط سانسکریت نزدیکند. ادبیات پالی قابل توجه است وروحانیون بودائی سیلان و بیرمانی و سیام هنوز به این زبان مینویسند. مهمترین کتبی که بزبان پالی در قدیم الایام نگاشته شده نخست کتب مقدس مذهب بودائی است مانند تی پی تاکا (یعنی سه سَفط) و تفسیرهائی که راجع بآن نوشته شده و از جمله ٔ کتب متأخّر آن (سوءالات مناندر) پادشاه باکتریان که در قرن دوم قبل از میلاد مسیح تألیف شد و از نظر تحقیق روابط تمدن هند قدیم و یونان اهمیت بسیار دارد.

معنی پالی به فارسی

پالی
از زبانهای هند و اروپایی و از شعب زبانهای هندی است و آن در هندوستان قدیم متداول بود و از فروع زبان پراکریت محسوب میشود . پالی زبان مقدس بوداییان جنوب بود و معنی آن [ متن مقدس ] است و یکی از لهجات قدیم عمومی هند و معاصر لهجه سنسکریت کلاسیک می باشد و با آن زبان قرابت دارد. ادبیات پالی قابل توجه است و روحانیون بودایی سیلان ( سراندیب ) و بیرمانی و سیام هنوز به این زبان مینویسند . مهمترین کتبی که به زبان پالی در قدیم نگاشته شده نخست کتب مقدس دین بودایی است مانند تی پی تاکا ( سه سبد ) و تفسیرهایی که راجع به آن نوشته شده و از جمله کتب متاخر آن سوالات مناندره پادشاه باختر ( بلخ ) است که در قرن دوم تالیف شده .
از زبانهای هند و اروپایی
یا پالیم بترا شهر قدیم هند نزدیک رودخانه گنگ
نام منظومه در نعت مریم ( ع )
دماغه ای است در منتهای جنوب شرقی شبه جزیره کسندره
قصبه در چین
نام سربازان چریک یونانی در جنگ استقلال یونان یا امروز این نام بر کسانی از یونانیان اطلاق می شود که بعادات و سنن قدیمه و البسه ملی خود پای بند باشند
[information foraging] [رایانه و فنّاوری اطلاعات، علوم کتابداری و اطلاع رسانی] جست وجوی اطلاعات به ویژه با استفاده از راهبردهایی شبیه به جست وجوی علف در علف خواران

پالی در دانشنامه ویکی پدیا

پالی
شهر پالی (به انگلیسی: Pali) با جمعیت ۲۳۴٬۵۸۵ نفر در ایالت راجستان در کشور هند واقع شده است.
هند
فهرست شهرهای هند
عکس پالی
پالی ممکن است دربارهٔ یکی از موضوع های زیر باشد:
زبان پالی
پالی نام شهری در هندوستان
پالی نام بخشی از استان آروشا در تانزانیا
پالی نام ترانه ای است از نیروانا
مختصات: ۳°۲۰′ جنوبی ۳۶°۴۸′ شرقی / ۳٫۳۳۳°جنوبی ۳۶٫۸۰۰°شرقی / -3.333; 36.800 پالی یک بخش اداری در شهرستان آرومرو از توابع استان آروشا در کشور تانزانیا است. بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال ۲۰۰۲ توسط دولت تانزانیا انجام شد جمعیت این بخش بالغ بر ۸٬۶۵۹ نفر اعلام شده است.
«پالی» (به انگلیسی: Polly) نام یکی از ترانه های گروه گرانج نیروانا است. «پالی» ترانهٔ ششم در آلبوم مهم نیست منتشر شده در سال ۱۹۹۱ است.
نیروانا
۲۵ ثانیه (از ۲:۵۷)
در ابتدا ترانه با تنظیم گرانج اجرا شده بود و قرار بود در سال ۱۹۸۹ به عنوان یکی از قطعات آلبوم Bleach منتشر شود. اما کرت کوبین به این نتیجه رسید که اجرای گرانج مناسب حال و هوای ترانه نیست و «پالی» را از لیست ترانه های Bleach حذف کرد. پس از انتشار نسخهٔ آکوستیک «پالی» در آلبوم مهم نیست، نسخهٔ گرانج آن در سال ۱۹۹۲ و در آلبوم برگزیده آثار گروه به نام زنا منتشر شد.
پالی (به مجاری: Páli) یک شهرداری در مجارستان است که در Csorna District واقع شده است. پالی ۱۹٫۵۷ کیلومتر مربع مساحت و ۳۸۷ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای مجارستان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پالی در جدول کلمات

فیلمی از روبرتو روسیلینی کارگردان شهیر ایتالیایی محصول 1945 با بازی آنا مانیانی | مارچلو پالی یرو و ناندو بروتو
رمشهر بی دفاع

پالی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
هو
در هند باستان زبان مختص زنان بود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نمایندگی پالی   • فروشگاه سه نی نی شریعتی   • نمایندگی مکسی کوزی در تهران   • معنی پالی   • مفهوم پالی   • تعریف پالی   • معرفی پالی   • پالی چیست   • پالی یعنی چی   • پالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پالی
کلمه : پالی
اشتباه تایپی : ~hgd
آوا : pAli
نقش : اسم
عکس پالی : در گوگل

آیا معنی پالی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )