انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 994 100 1

پاپوآ گینه نو

پاپوآ گینه نو در دانشنامه ویکی پدیا

پاپوآ گینه نو
مختصات: ۹°۳۰′ جنوبی ۱۴۷°۰۷′ شرقی / ۹٫۵۰۰°جنوبی ۱۴۷٫۱۱۷°شرقی / -9.500; 147.117
کتاب اطلس جامع گیتاشناسی (چاپ تابستان ۱۳۸۷-موسسه گیتاشناسی)
مملکت مستقل پاپوآ گینهٔ نو (به انگلیسی: Independent State of Papua New Guinea) کشوری است واقع در اقیانوس آرام و قاره اقیانوسیه، شمال استرالیا و شرق اندونزی. پایتخت آن پورت مورسبی است که در ساحل جنوب شرق کشور واقع شده است.
خاک پاپوآ گینه نو از نیمه خاوری جزیره گینه نو و شمار زیادی از جزایر دور از ساحل تشکیل شده است. جمعیت این کشور هشت میلیون نفر و زبان های رسمی آن توک پیسین، هیری موتو و انگلیسی است. واحد پول این کشور کینای پاپوآ گینه نو و شیوه حکومتی آن دموکراسی پارلمانی و پادشاهی مشروطه است. پاپوآ گینه نو پس از آنکه از سال ۱۸۸۴ از سوی سه قدرت خارجی اداره می شد در سال ۱۹۷۳ از استرالیا مستقل گردید.
این کشور در زمره «چندفرهنگی ترین» کشورهای جهان قرار دارد و مردم آن از قبایل بسیار زیاد و متفاوتی تشکیل شده اند که قوم پاپوآ بزرگ ترین آن ها است. این کشور هم چنین بیشترین تعداد زبان های رایج در میان کشورهای جهان را دارد و برپایه آخرین داده ها در این کشور ۸۵۲ زبان گوناگون وجود دارد که هم اینک ۱۲ تا از این زبان ها منقرض شده اند. ۹۶ درصد از مردم پاپوآ گینه نو مسیحی هستند. در این کشور چهار هزار مسلمان نیز سکونت دارند.
عکس پاپوآ گینه نو
اتحادیه فوتبال پاپوآ گینه نو (انگلیسی: Papua New Guinea Football Association) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور پاپوآ گینه نو است.
این اتحادیه که در سال ۱۹۶۲ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر لائه است.
پاپوآ گینه نو دارای ۲۲ استان می باشد : ۲۰ استان معمولی، یک استان خودمختار و یک منطقه پایتخت.
جمعیت مسلمانان در پاپوا گینه نو حدود ۲۰۰۰ نفر تخمین زده شده است که عموما در قرن هفدهم از چین و مالزی بدانجا آمدند. در سالهای اخیر با کمک ارگانهای اسلامی مالزی، Muslim World League و همچنین وزارت امور اسلامی عربستان سعودی تعدادی مسجد ساخته شده است. مسلمانان در تلاش برای ساخت ۷ مسجد دیگر در این کشور هستند. یک مسجد نیز در پورت مورسبی احداث شده است.
پارلمان ملی پاپوآ گینهٔ نو قوهٔ مقننهٔ تک مجلسی کشور پاپوآ گینهٔ نو است. پارلمان در ۱۹۶۴ زمانی که پاپوآ گینهٔ نو هنوز مستعمرهٔ استرالیا بود، تحت عنوان مجلس شورای پاپوآ گینهٔ نو آغاز به کار کرد اما پس از استقلال کشور در ۱۹۷۵ به پارلمان ملی تغییرنام یافت.
صد و یازده عضو پارلمان به مدت ۵ سال به نمایندگی برگزیده می شوند. ۸۹ نفر آنان از حوزه های انتخابیهٔ تک کرسی، و ۲۲ نفر دیگر از هر یک از ۲۰ استان و یک منطقهٔ خودمختار و یک منطقهٔ ویژهٔ پایتختی به پارلمان راه می یابند. نمایندگان حوزه های استانی بطور خودکار فرماندار همان استان نیز خواهند بود مگر آنکه صاحب منصب وزارت شوند. در این صورت، منصب فرمانداری به یکی از نمایندگان همان استان خواهد رسید.
نظام انتخاباتی مورد استفاده از ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۷ ترجیحی بود. از ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۲ از نظام نخست گزینی استفاده شد. از ۲۰۰۷ به این سو دوباره از نظام ترجیحی رأی بدیل استفاده می شود.
پرچم پاپوآ گینه نو برای اولین بار در ۰۱۹۷۱-۰۷-۰۱ ۱ ژوئیه ۱۹۷۱ به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم ملی و نشان غیر نظامی و نشان استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۳:۴ می باشد.
پاپوآ گینه نو
کشورهای جهان
فهرست سرودهای ملی کشورها
فهرست شعارهای ملی
ویکی پدیای انگلیسی
تیم ملی فوتبال پاپوآ گینه نو نمایندهٔ کشور پاپوآ گینه نو در مسابقات بین المللی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال پاپوآ گینه نو فعالیت می کند.
کونکاکاف
فیفا
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۲۹ اوت ۱۹۶۳ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال فیجی برگزار شده است.
تیم پاپوا گینه در بیستم آبان سال ۱۳۹۵در دیداری تدارکاتی برابر ایران با نتیجه پرگل ۸بر۱مغلوب شد.
مارکوس راشفورد (بازیکن منچستر) هم اصلیتش گینه ای می باشد.
زبان های پاپوآ گینه نو (به انگلیسی: Languages of Papua New Guinea) امروزه بیش از ۸۵۰ زبان در پاپوآ گینه نو تکلم می شود. این زبان ها گویشورانی از قبایل محلی پاپوآ گینه نو و اندونزی دارند. سر مایکل سوماری (نخست وزیر این کشور) در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که «پاپوآ گینه نو دارای ۸۳۲ زبان (و نه گویش) است» و در نتیجه متنوع ترین کشور دنیا از نظر تنوع زبانی به شمار می رود. زبان توک پیسین، انگلیسی، زبان هیری موتو و زبان اشاره پاپوآ گینه نو زبان های رسمی آن به شمار می روند. توک بیسین که یک کریول مبتنی بر انگلیسی است، رایج ترین زبان در این کشور است و به عنوان زبان میانجی کاربرد دارد. همچنین زبان اشاره پاپوآ گینه نو نیز در ماه مه سال ۲۰۱۵ به عنوان چهارمین زبان رسمی این کشور معرفی شد و توسط افراد ناشنوا مورد استفاده قرار می گیرد.
زمین لرزه پاپوآ گینه نو در تاریخ ۰۱۹۱۹-۰۵-۰۶ ۶ مه ۱۹۱۹ میلادی، برابر با ‎۱۵ اردیبهشت ۱۲۹۸، ساعت ۱۹:۴۰:۳۸ به زمان یوتی سی در پاپوآ گینه نو رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۳۲٫۸ کیلومتر بود. بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس mB اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز چهارشنبه، ساعت ۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۱۰ بوده است .
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۵°جنوبی ۱۵۴°شرقی / ۵°جنوبی ۱۵۴°شرقی / -5; 154 و بزرگی آنرا برابر با ۸٫۱ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۲۵ کیلومتر می باشد.
سونامی نیز در این زلزله گزارش شده است.
زمین لرزه پاپوآ گینه نو در تاریخ ۰۱۹۷۰-۱۰-۳۱ ۳۱ اکتبر ۱۹۷۰ میلادی، برابر با ‎۹ آبان ۱۳۴۹، ساعت ۱۷:۵۳:۰۷ به زمان یوتی سی در پاپوآ گینه نو رخ داد. ژرفای این زلزله ۸٫۳ کیلومتر بود. بزرگی آن ۷٫۳ در مقیاس ریشتر اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز یکشنبه، ساعت ۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۱۰ بوده است .
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۴°۵۴′جنوبی ۱۴۵°۳۰′شرقی / ۴٫۹°جنوبی ۱۴۵٫۵°شرقی / -4.9; 145.5 و بزرگی آنرا برابر با ۷٫۳ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۴۲ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱۵ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۲۰ نفر برآورده شده است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده است.
زمین لرزه پاپوآ گینه نو در تاریخ ۰۱۹۷۱-۰۷-۱۴ ۱۴ ژوئیه ۱۹۷۱ میلادی، برابر با ‎۲۳ تیر ۱۳۵۰، ساعت ۶:۱۱:۳۰ به زمان یوتی سی در پاپوآ گینه نو رخ داد. ژرفای این زلزله ۴۴٫۵ کیلومتر بود. بزرگی آن ۸ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز چهارشنبه، ساعت ۱۶ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۱۰ بوده است .
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۵°۳۰′جنوبی ۱۵۳°۵۴′شرقی / ۵٫۵°جنوبی ۱۵۳٫۹°شرقی / -5.5; 153.9 و بزرگی آنرا برابر با ۷٫۹ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۴۷ کیلومتر می باشد.
زلزله کشته ای نداشته و تعداد زخمیان ۵ نفر برآورده شده است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پاپوآ گینه نو در دانشنامه آزاد پارسی

پاپوآ گینۀ نو (Papua New Guinea)
موقعیت. این سرزمین در آب های غربی اقیانوس آرام و در بخش شرقی جزیرۀ گینۀ نو جای دارد و همراه با چند جزیره و جزیرک، سرزمینی را به مساحت ۶۴۲,۸۴۰ کیلومتر مربع تشکیل می دهد و پایتخت آن پورت مورزبی است.سیمای طبیعی. بیش از۵/۴ این کشور را بخش شرقی جزیرۀ بزرگ گینۀ نو تشکیل داده و یک پنجم دیگر، به جزایر مرجانی تروبریاند و جزایر نیوبریتن و نیوایرلند تعلق دارد که همگی در مجمع الجزایر بیسمارک جا دارند. بخش گینۀ نو این کشور از رشته کوه هایی تشکیل شده که تحت تأثیر زمین لرزه و فعالیت های آتشفشانی به وجود آمده اند. رشته کوه های اوئن استنلی در جنوب شرقی و ارتفاعات شمال غربی، ازجمله کوه های مهم آن محسوب می شوند و یگانه ناحیۀ کم ارتفاع و پهناور آن در اطراف ارتفاعات مرکزی قرار دارد و بلندترین نقطۀ آن، کوه ویلهلم است که آن نیز، در رشته ارتفاعات مرکزی واقع است و ارتفاع آن به ۴,۶۹۴ متر می رسد. خلیج بزرگ پاپوآ در ساحل باتلاقی جنوب، که از دلتای رودخانه های متعدد به ویژه رودهای فلای، کیکوری، و پوراری پدید آمده است قرار دارد؛ و ساحل شرقی نیز خلیج های هیوئن و میلن و هالینکوت و چند خلیجک دیگر را در خود جا داده است. این کشور از اقلیم گرم و مرطوب مدارگانی همراه با باران های شدید فصلی بهره مند است و از جنگل های کرنای ساحلی و بلوط، راش، و کاج کوهستانی پوشیده شده است و حیات وحش آن را که به ویژه از پرندگان کمیاب و شترمرغ های غول پیکر و پرندۀ رنگین بال بهشتی تشکیل شده، در پناه خود جای داده است.
اقتصاد. پاپوآ گینۀ نو از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است و بیشتر فعالیت های اقتصادی آن در معدن کاوی و استخراج کانی هایی چون مس و طلا و نقره متمرکز است و گاز طبیعی و نیروی هیدروالکتریک انرژی مورد نیاز آن را تأمین می کنند. کشاورزی این سامان وضعیت نسبتاً مناسبی دارد و غلات، قهوه، چای، کاکائو، کوپرا، روغن نخل، نارگیل، موز، نیشکر، سیب زمینی هندی، و آناناس از مهم ترین فرآورده های صادراتی آن به شمار می روند.
حکومت و سیاست. نظام حاکم بر این کشور، فرمانداری کل با یک مجلس قانون گذاری است. ۱۰۹ عضو مجلس ملی آن هر پنج سال یک بار انتخاب می شوند و فرماندار کل را به سمت خود منصوب می دارند. فرماندار کل نیز نخست وزیر را به مجلس معرفی می کند و پس از تأیید و تصویب مجلس، امور اجرایی به او محول می شود.
مردم و تاریخ. جمعیت کشور پاپوآ گینۀ نو حدود۶,۷۰۳,۰۰۰ نفر است (۲۰۱۰)و تراکم نسبی آن به۱۰.۴ نفر در کیلومتر مربع می رسد. ۸۴ درصد از جمعیت آن را پاپوآیی ها تشکیل داده اند و ۵۶ درصد از مردم آن پیرو آیین پروتستان اند و زبان رسمی آنان انگلیسی است. گینۀ نو از حدود ۲۵۰۰پ م مسکون بوده ولی هیچ گونه ارتباطی با سرزمین های دیگر نداشته و ناشناخته بوده است. اسپانیایی ها در ۱۵۴۵ به این سرزمین وارد شدند و آن را به مالکیت خود درآوردند. در ۱۷۹۳ انگلیسی ها نیز وارد صحنه شدند و آن جا را تصرف کردند. در ۱۹۰۶ آلمان نواحی تحت اشغال انگلستان را اشغال و پس از پایان جنگ جهانی اول به استرالیا که از سوی انگلستان نمایندگی داشت واگذار کرد و سپس به قیمومت جامعۀ ملل درآمد. این سرزمین در ۱۹۴۶ به خودمختاری داخلی رسید و در ۱۹۷۵ به استقلال کامل دست یافت و از اعضای جامعۀ ملل مشترک المنافع بریتانیا و نیز عضو سازمان ملل متحد شد.

نقل قول های پاپوآ گینه نو

پاپوآ گینهٔ نو با نام رسمی دولت مستقل پاپوآ گینهٔ نو، کشوری اقیانوسیایی است که بخش شرقی جزیرهٔ گینه نو و سواحل ملانزیایی آن را دربرمی گیرد.
• «پرچم کنونی : پرچم کشور پاپوآ گینهٔ نو مشتمل بر دو رنگ قرمز و سیاه است، این دو رنگِ سنتی رایج در این جزیره اند و در پرچم کشور نیز به صورت دو مثلث به کار رفته اند. در مثلث قرمزرنگ تصویر پرندهٔ بهشت با رنگ طلایی دیده می شود. این پرنده مدت مدیدی سمبل ملی گینهٔ نو بوده است. در مثلث سیاه رنگ نیز صورت فلکی صلیب جنوبی به چشم می خورد که شامل پنج ستارهٔ درخشان به رنگ سفید است.چون این کشور در نیمکرهٔ جنوبی قرار دارد، شاخص جهت یابی در شب صلیب جنوبی است که تقریباً در امتداد جهت جنوب قرار گرفته است. پاپوآ از صلیب جنوبی در پرچم کشور بهره گرفته تا بدین وسیله هم موقعیت جغرافیایی خویش را بیان کند و هم نشانه ای از تسلط استرالیا در گذشته بر این جزیره بوده است زیرا صلیب جنوبی در پرچم استرالیا نیز وجود دارد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

پاپوآ گینه نو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی پاپوآ گینه نونام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پاپوآ گینه نو   • مفهوم پاپوآ گینه نو   • تعریف پاپوآ گینه نو   • معرفی پاپوآ گینه نو   • پاپوآ گینه نو چیست   • پاپوآ گینه نو یعنی چی   • پاپوآ گینه نو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پاپوآ گینه نو
کلمه : پاپوآ گینه نو
اشتباه تایپی : ~h~,H 'dki k,
عکس پاپوآ گینه نو : در گوگل


آیا معنی پاپوآ گینه نو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )