انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1055 100 1

پایانه مسافربری

پایانه مسافربری در دانشنامه ویکی پدیا

پایانه مسافربری
پایانه مسافربری که با عنوان ترمینال مسافربری هم شناخته می شود فضایی برای سوار و پیاده کردن مسافران اتوبوس های شهری و بین شهری است که غالباً به شکل یک ساختمان بزرگ همراه با امکانات رفاهی طراحی می شود. شرکت های مسافربری دارای دفاتر فروش بلیط در پایانه ها هستند و مسافران از طریق سکوهای مشخص سوار یا پیاده می شوند.
دفاتر نمایندگی فروش بلیت
سکوهای سوار و پیاده شدن
سالن های انتظار
مسافرخانه و هتل
سالن های غذاخوری و کافی شاپ
غرفه های فروش اجناس و خوراکی ها
بسیاری از شهرهای ایران دارای پایانه های مسافربری بین شهری هستند که مسافران را با اتوبوس بین شهرهای مختلف کشور جابجا می کنند. علاوه بر اتوبوس، معمولاً برای مسیرهای درون استانی و شهرهای نزدیک، سرویس مینی بوس و سواری هم وجود دارد.
اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت به کار گرفته شد، اما به مرور زمان و با توجه به میزان کرایه، سودآوری و زیر ساخت های حمل و نقل توجیه اقتصادی آن رد شد و به همین دلیل اتوبوس به کار گرفته شده به یکی از تجار ایرانی به نام (معین التجار) فروخته شد. او نیز پس از انقلاب مشروطه اتوبوس خود را به تهران آورد و با کرایه هر نفر 3 شاهی مشغول به فعالیت شد که به مرور زمان تقاضا برای استفاده از این خودرو بیشتر از قبل شد و پس از چند سال با ورود چند اتوبوس توسط تجار مختلف به شهر رونق زیادی در جابه جایی مسافر شکل گرفت. اما اغلب اتوبوس های شاغل با توجه به مسافت طی شده از اروپا تا مقصد به کارگیری در ایران، بعد مسافت و زمان حمل، مستهلک بودند و هزینه حمل و نقل بالایی را طلب می کردند که در نهایت باعث پایه گذاری صنعت اتومبیل سازی در ایران شد. براین اساس اولین اتوبوس های مونتاژ شده در سال 1290 شمسی وارد تهران شدند که حدود 5 درصد جابه جایی مسافران آن زمان توسط 500 دستگاه اتوبوس انجام می گرفت.
برخی از ترمینالهای پر تردد ایران عبارتند از:
عکس پایانه مسافربری
ترمینال شمال غرب تبریز یکی از پایانه های مسافرتی شهر تبریز است. این ترمینال در ناحیه شمال غربی شهر تبریز و در میدان آذربایجان و در مجاورت فرودگاه بین المللی تبریز واقع شده است. ترمینال شمال غرب تبریز، انتقال مردم این شهر را به شهرهای شمالی استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی را برعهده دارد.
پایانه مسافربری مرکزی تبریز
مختصات: ۳۸°۰۲′۴۸″شمالی ۴۶°۱۶′۳۷″شرقی / ۳۸٫۰۴۶۵۶۳°شمالی ۴۶٫۲۷۶۹۶۳°شرقی / 38.046563; 46.276963
ترابری در تبریز
پایانهٔ مسافربری مرکزی تبریز یا ترمینال مرکزی تبریز، بزرگ ترین و مهمترین پایانه مسافربری در تبریز و غرب ایران است. این پایانه مسافری، در جنوب تبریز و در حاشیه آزادراه شهید کسایی واقع شده است. با راه اندازی این پایانه، ترمینال قدیم تبریز که در مرکز شهر در تقاطع خیابان های فلسطین (ملل متحد سابق) و محققی (امین سابق) واقع شده بود، تعطیل گردید.
پیش از احداث پایانهٔ مسافربری تبریز، حمل و نقل برون شهری این شهر از طریق گاراژهای موجود در خیابان های امام خمینی، تربیت و فردوسی صورت می گرفت. به جهت مشکلاتی که گاراژداران با آن مواجه بودند، شهربانی وقت تبریز تمامی این گاراژها را به مکانی در جنوب کوی ولی عصر منتقل نمود. به دلیل دوربودن این منطقه از مرکز شهر تبریز، یک تعاونی خصوصی با همیاری اتوبوس داران تأسیس شد و در همین راستا، نخستین پایانهٔ مسافربری تبریز در مقابل باغ گلستان احداث گردید.
پس از احداث پایانهٔ مسافربری تبریز در باغ گلستان، نخستین اتوبوس مسافربری از طریق آن به مقصد مراغه در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۵۲ خورشیدی حرکت نمود. پس از این تاریخ رفته رفته این پایانه به اکثر شهرهای داخل و خارج استان سرویس دهی داد. در سال ۱۳۷۴ خورشیدی پایانهٔ مسافربری تبریز به مکانی در حاشیهٔ بزرگراه شهید کسایی منتقل شد و پایانهٔ مسافربری جدید این شهر در این مکان احداث گردید. ترمینال قدیم تبریز نیز که در محدوده باغ گلستان واقع شده بود، در دهه ۱۳۹۰ تخریب شده و به جای آن برج های دوقلوی تجاری، اقامتی ساخته خواهد شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پایانه مسافربری

پایانه مسافربری در جدول کلمات

پایانه مسافربری
ترمینال

پایانه مسافربری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پایانه مسافربری   • مفهوم پایانه مسافربری   • تعریف پایانه مسافربری   • معرفی پایانه مسافربری   • پایانه مسافربری چیست   • پایانه مسافربری یعنی چی   • پایانه مسافربری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پایانه مسافربری
کلمه : پایانه مسافربری
اشتباه تایپی : ~hdhki lshtvfvd
عکس پایانه مسافربری : در گوگل


آیا معنی پایانه مسافربری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )