انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1056 100 1

پایگاه داده

پایگاه داده در دانشنامه ویکی پدیا

پایگاه داده
پایگاه داده ها (به طور خلاصه، «پایگاه»)، بانک اطلاعاتی، دادِگان یا دِیتابِیس (به انگلیسی: Database) به مجموعه ای از داده ها با ساختار منظم و سامان مند گفته می شود.
به اشتراک گذاشتن معماری حافظه، که در آن پردازنده های چند گانه را به اشتراک فضای حافظه اصلی، و همچنین به عنوان ذخیره سازی داده ها دیگر درمی آورند.
«پایگاه داده» اشاره به مجموعه ای از داده های مرتبط و ساختار یا سازمان است که دسترسی به این اطلاعات معمولاً از طریق «سیستم مدیریت پایگاه داده» (DBMS) متشکل از یک مجموعه یکپارچه از نرم افزارهای کامپیوتری است که اجازه می دهد تا کاربران برای ارتباط برقرار کردن با یک یا چند پایگاه داده ها و دسترسی به تمام اطلاعات موجود در پایگاه داده (اگر چه محدودیت ممکن است که دسترسی محدود به اطلاعات خاص وجود داشته باشد) را فراهم می کند. چگونگی این که توابع مختلف که ورود، ذخیره سازی و بازیابی مقادیر زیادی از اطلاعات و همچنین ارائه برای مدیریت را نشان می دهد که این اطلاعات سازمان یافته است. از آنجا که از ارتباط نزدیک بین آنها، اصطلاح «پایگاه داده» است که اغلب معمولی استفاده می شود برای اشاره به هر دو یک پایگاه داده و DBMS استفاده می شود. خارج از دنیای فناوری اطلاعات حرفه ای، پایگاه داده مدتی است که اغلب برای اشاره به هر مجموعه ای از داده های مرتبط (مانند یک صفحه گسترده یا یک شاخص کارت) استفاده می شود. در این مقاله تنها با پایگاه داده ای که در آن اندازه و شرایط ضروری استفاده از سیستم مدیریت پایگاه داده مهم است سروکار داریم. دی. بی. ام. اس. اس موجود به توابع مختلف اجازه می دهد که مدیریت یک پایگاه داده و داده های خود را انجام دهد که می توان آن را به چهار گروه اصلی طبقه بندی کرد:
هم پایگاه داده و همDBMS مطابق با اصول مدل پایگاه داده خاص است. «سیستم پایگاه داده» اشاره جمعی به مدل پایگاه داده، سیستم مدیریت پایگاه داده، و پایگاه داده است. از لحاظ فیزیکی، سرورهای پایگاه داده کامپیوتر اختصاص داده شده است به برگزاری پایگاه های داده واقعی و اجرا تنها DBMS و نرم افزارهای مرتبط است. سرورهای پایگاه داده معمولاً از چند کامپیوتر، با حافظه و دیسک RAID مورد استفاده برای ذخیره سازی پایدار است..RAID ابرای بازیابی داده ها استفاده می شود اگر هر کدام از دیسک ها و یا. سخت افزار شتاب دهنده پایگاه داده، از طریق یک کانال با سرعت بالا به یک یا چند سرویس دهنده متصل شود، در محیط های پردازش تراکنش با حجم زیادی استفاده می شوند.. دی. بی. ام. اس در قلب اکثر برنامه های کاربردی پایگاه داده یافت می شود. دی. بی. ام. اس ممکن است در اطراف یک هسته چند وظیفه سفارشی ساخته شده برای حمایت از شبکه ساخته شده است، اما دی. بی. ام. اس. اس مدرن به طور معمول در یک سیستم عامل استاندارد وجود دارد. دی. بی. ام. اس. اس شامل یک بازار اقتصادی قابل توجه برای فروشندگان کامپیوتر و ذخیره سازی الزامات DBMS در برنامه های توسعه داده است. پایگاه داده ها و دی. بی. ام. اس. اس را می توان با توجه به مدل پایگاه داده (بازدید کنندگان) که آن ها را پشتیبانی می کند (مانند رابطه یا XML)، نوع (بازدید کنندگان) کامپیوترهایی که آن ها را اجرا می کند (از یک خوشه سرور به یک تلفن همراه) طبقه بندی کرد.
مفهوم پایگاه داده از دههٔ ۱۹۶۰ برای کاهش مشکلات فزاینده در طراحی، ساخت، و نگهداشت سسیستم های اطلاعاتی (معمولاً با تعداد زیادی کاربرِ نهایی همزمان، و با تعداد زیادی دادهٔ مختلف) ایجاد شده است. این مفهوم به همراه مفهوم سیستم های مدیریت پایگاه داده که دستکاری مؤثر و کارا به پایگاه داده ها را ممکن می کند رشد کرده است.
«دادگان برخط» یا «بانک اطلاعاتی برخط» (Online Database) یک نوع «پایگاه داده» است که از طریق یک شبکه مانند اینترنت قابل دسترسی است.
«دادگان برخط» با «پایگاه داده محلی» (Local Database) که در یک رایانه شخصی یا حافظه های متصل به آن نظیر «لوح فشرده» نگهداری می شود، متفاوت است.
«دادگان برخط» حداقل از طریق یک «مرورگر وب» قابل دسترسی است. ممکن است برای دسترسی به اطلاعات «دادگان برخط»، به پرداخت از طریق «اشتراک ماهیانه» نیاز باشد.
ویکی پدیای انگلیسی
پایگاه داده ابری (به انگلیسی: Cloud database) یک پایگاه داده است که به طور معمول روی بسترهای نرم افزاری رایانش ابری مستقر می شود، مانند Amazon EC2 ، GoGrid و Rackspace. دو مدل استقرار معمول وجود دارد: کاربران می توانند به طور مستقل و با استفاده از یک ماشین مجازی پایگاه های داده را روی ابر راه اندازی نمایند یا اینکه کاربران یک اکانت دسترسی به سرویس های پایگاه داده که توسط ارائه دهندگان پایگاه داده ابری نگهداری می شوند را خریداری نمایند. برخی از آن ها بر اساس اس کیوال هستند و برخی دیگر از مدل داده نواس کیوال استفاده می کنند.
رایانش ابری
پایگاه داده های رابطه ای
پایگاه دادهٔ استقرائی (Inductive Database) نوعی از پایگاه داده می باشد که علاوه بر داده، شامل الگوهایی است که از داده ها استخراج شده اند. پایگاه داده های استقرائی با مفاهیمی همچون داده کاوی (Data Mining) عجین شده است. هدف کلی در این نوع پایگاه داده ها، داده و الگو می باشد. جستجو به دنبال الگوها با استفاده از زبانی با عنوان Inductive Query Language انجام می پذیرد. تعدادی زبان مخصوص برای این نوع پایگاه داده های ایجاد شده اند. اکثر این زبان ها معمولاً امکانات زبان های موجودی همچون SQL یا XML را توسعه می دهند.
A prespective on inductive databases
پایگاه دادهٔ اوراکِل یا دادگان اوراکل (به انگلیسی: Oracle Database) در صنعت کامپیوتر به مجموعه ای از اطلاعات گفته می شود که توسط «سامانه مدیریت پایگاه داده های اوراکل» اداره می شوند. این محصول توسط شرکت اوراکل تولید شده است. معماری اصلی نرم افزار اوراکل در ویرایش های ۵ و ۸ تغییرات عمده ای داشت.
۱۹۷۷: لری الیسون و همکارانش آزمایشگاه های توسعه نرم افزار را بنا نهادند.
۱۹۷۹: نام شرکت به «ریلیشنال سافت ویر» (به انگلیسی: Relational Software, Inc.) تغییر یافت و اولین نسخه نرم افزار به عنوان اوراکل نسخه ۲ را معرفی نمودند. این نسخه یکی از اولین نرم افزارهای پایگاه داده های رابطه ای تجاری بود.
۱۹۸۲: شرکت به نام «اوراکل» تغییر نام داد تا بیشتر با محصول تولیدی شان هماهنگی داشته باشد.
۱۹۸۳: شرکت نرم افزار اوراکل نسخه ۳ را تولید نمود، که با زبان برنامه نویسی سی دوباره نویسی شده بود و از توابع COMMIT و ROLLBACK برای تراکنشها استفاده می نمود.
اوراکل پایگاه دادهٔ توزیع شده ای است که با سیستم عاملهای متفاوتی می تواند کار کند.
یک پایگاه داده بلادرنگ یک نوع پایگاه داده است که از پردازش بلادرنگ برای مدیریت بار داده ای که دائماً در حال تغییر است، استفاده می کند. این نوع پایگاه داده با نوع معمولی آن که معمولاً از زمان تأثیر نمی پذیرد متفاوت است. به طور مثال بازار سهام به طور سریع تغییر می کند و دائماً در حال تغییر است. نمودار بازارهای مختلف بسیار ناپایدار به تظر می رسد و این در حالی است که پایگاه داده باید ارزش جاری در تمام بازارهای بورس نیویورک را نگه داری و دنبال کند. پردازش بلادرنگ به این معناست که تراکنش به اندازه کافی سریع باشد که بتواند در زمان مورد نظر پاسخگو باشد. پایگاه داده های بلادرنگ برای حسابداری، بانکداری، قانون، داده های پزشکی، چند رسانه ای، کنترل فرایند، سیستم های رزرو، و تجزیه و تحلیل داده های علمی کارآمد هستند.
Ozsoyoglu, Gultekin, and Richard T. Snodgrass. Temporal and Real-Time Databases: a Survey. Knowledge and Data Engineering, 1995. 13 Dec. 2006.
Kao, Ben, and Hector Garcia-Molina. An Overview of Real-Time Database Systems. NATO Advanced Study Institute on Real-Time Computing, 9 Oct. 1992, NATO. 13 Dec. 2006.
Lindstrom, Jan. Real Time Database Systems. Solid, 2008. March 25, 2008
Sivasankaran, Rajendran M., John A. Stankovic, Don Towsley, Bhaskar Purimetla, and Krithi Ramamaritham. Priority Assignment in Real-Time Active Databases. University of Massachusetts. Amaherst, NY, 1996. 13 Dec. 2006.
Stonebraker, Michael, et al. HStore: A High Performance, Distributed Main Memory Transaction Processing System, 2008.
پایگاه های داده بلادرنگ پایگاه های داده سنتی هستند که از یک افزونه استفاده می کنند تا توانایی بیشتری برای پاسخگویی به طور قابل اطمینان ارائه دهند. این پایگاه داده ها از محدودیت های زمانبندی استفاده می کنند که محدوده مشخصی را که داده ها در آن معتبر هستند نشان می دهند. این محدوده زمانی اعتبار موقتی نامیده می شود. یک پایگاه داده معمولی نمی تواند در چنین شرایطی کار کند، زیرا ناسازگاری بین اشیاء واقعی و داده هایی که آنها را نشان می دهد، برای تغییرات ساده بسیار شدید است. یک سیستم مؤثر باید بتواند رکوردهای حساس به زمان را کنترل کند، فقط اطلاعات موقت را بازگرداند و اولویت زمانبندی را پشتیبانی کند. برای وارد کردن داده ها در رکوردها، اغلب یک سنسور یا یک دستگاه ورودی، وضعیت فیزیکی سیستم را مانیتور می کند و پایگاه داده را با اطلاعات جدید به روز می کند تا سیستم فیزیکی را دقیق تر نشان دهد. هنگام طراحی یک سیستم پایگاه داده بلادرنگ، باید چگونگی نشان دادن زمان معتبر، چگونگی ارتباط حقایق با سیستم بلادرنگ را در نظر گرفت. همچنین، نحوه نشان دادن مقادیر ویژگی در پایگاه داده باید طوری باشد که تراکنش ها و سازگاری داده ها دچار اشکال نشود.
هنگام طراحی یک سیستم، مهم است که در نظر بگیریم در شرایطی که سیستم نتواند به محدودیت زمانی مورد نظر برسد چه کاری انجام دهد. به عنوان مثال، یک سیستم کنترل ترافیک هوایی به طور مداوم صدها هواپیما را نظارت می کند و تصمیمات مربوط به مسیرهای هواپیماهای ورودی را تعیین می کند و فرود هواپیما را براساس اطلاعاتی مانند سوخت، ارتفاع و سرعت تعیین می کند. اگر هر یک از این اطلاعات دیر دریافت شوند، نتیجه می تواند ویرانگر باشد. برای رسیدگی به مسائل مربوط به داده های منسوخ، نشانگر زمان می تواند با ارائه مراجع زمانی مشخص از تراکنش ها پشتیبانی کند.
اگر چه سیستم پایگاه داده بلادرنگ ممکن است به نظر یک سیستم ساده باشد، اما مشکل از آنجایی شروع می شود که دو یا چند تراکنش در پایگاه داده نیاز به دسترسی همزمان به یک بخش از پایگاه داده را دارند. یک تراکنش معمولاً نتیجه اجرای برنامه ای است که به محتوای یک پایگاه داده دسترسی دارد یا آن را تغییر می دهد. تراکنش و جریان داده دو چیز متفاوت از هم هستند، زیرا در جریان داده فقط امکان به کارگیری عملکر خواندن وجود دارد ولی تراکنش هر دو عمل خواندن و نوشتن را می تواند انجام دهد. این به این معناست که در جریان، چند کاربر می توانند به یک بخش از داده دسترسی داشته باشند و از آن بخوانند اما هیچکدام نمی توانند در آن تغییرات ایجاد کنند . پایگاه داده برای آن که بتواند یکپارچکی داده را حفظ کند باید در هر لحظه فقط به یک تراکنش اجازه اجرا بدهد. به طور مثال، اگر دو دانش آموز همزمان تقاضای زمان باقی مانده از یک بخش از کلاس را دارند و به طور هم زمان دکمه ثبت را فشار دادند، تنها یک دانش آموز باید بتواند برای آن ثبت نام کند .
پایگاه داده تحلیلی (به انگلیسی: Data warehouse) یک بانک اطلاعاتی بزرگ می باشد که از طریق آن کلیه داده های حال و گذشته یک سازمان جهت انجام عملیات گزارش گیری و آنالیز در دسترس مدیران قرار می گیرد. پایگاه داده تحلیلی که برخی آن را انبار داده می خوانند، نقش مهمی در تصمیم گیری مدیران کمپانی برای تعیین یک استراتژی موفق دارد.
بعضی از داده ها به منظور پردازش به یک فضای عملیاتی کوچکتر operational data store برای پردازش بیشتر وارد می شوند.
پایگاه داده تحلیلی سه لایه دارد که به ترتیب Integration ,Staging و Presentation نام دارد.
داده های خام از منابع اطلاعاتی مختلفی جمع آوری شده و در لایه staging وارد می شوند. منبع داده خام می تواند یک سیستم ERP، پایگاه داده یک برنامه کاربردی یا یک فایل Excel باشد.
پایگاه داده ترافیک تیتان پایگاه داده است که گفته می شود بدست تشکیلات رادیو ملی دفاع سوئد اداره می شود. بر پایهٔ گزارش برنامه تلویزیونی "راپرت" که در ژوئن سال ۲۰۰۸ از تلویزیون سوئد پخش شد، گرداننده این پایگاه داده، نامشخص است. این گزارش می گوید که آژانس گرداننده این پایگاه داده، حجم زیادی از اطلاعات را نگهداری می کند که شامل "بررسی ارتباط بین افراد بدون نگهداری محتوای ارتباط" می شود. این خبر باعث تسلیم شکایتی به پلیس سوئد شد. اما در نهایت، دادستان، تحقیق گسترده ای دربارهٔ موضوع نکرد. زیرا در آن زمان، انجام این تحقیق، غیرقانونی انگاشته شد.
برنامه نوسازی رهگیری
اشلون
پایگاه داده توالی
قالب فستا
در مبحث داده پردازی زیستی (Bioinformatics) پایگاه داده توالی (sequence database)، نوعی پایگاه داده زیستی محسوب می شود که مجموعه بزرگی از توالی های اسید نوکلئیک، توالی های پروتئین یا پلیمرهای دیگر را در خود جای داده است. به عنوان مثال پایگاه داده Uniprot نمونه ای از پایگاه داده پروتئینی است. تا سال ۲۰۱۳ این پایگاه داده بیش از ۴۰ میلیون توالی پروتئین را دارا بوده که البته تعداد توالی های آن به صورت تصاعدی در حال رشد است. این پایگاه داده همچنین می تواند شامل یک رشته از یک ارگانیسم باشد (یک پایگاه داده برای هر یک از پروتئین های موجود در saccharomyces cerevisiae) یا شامل تمام رشته های پروتئینی تشکیل دهنده یک مولکول دی ان ای باشد.
نتایج بررسی
پایگاه داده توالی ها می تواند توسط روش های مختلفی جستجو شود. معمول ترین روش، جستجوی یک توالی مشابه یک پروتئین یا ژن است که این پروتئین یا ژنی دارای توالی شناخته شده ای برای کاربر باشد. برنامه بلاست یک روش از این نوع است.
پایگاه داده توزیع شده پایگاه داده ای است که دستگاه های ذخیره سازی داده به یک پردازنده مشترک متصل نیستند که ممکن است به صورت چندین رایانه در مکان فیزیکی مشابه باشد یا در یک شبکه ای از رایانه های به هم متصل توزیع شده باشد.
جدول درهم سازی توزیع شده
پایگاه داده رابطه ای (به انگلیسی: Relational databases) به آن دسته از پایگاه های داده اطلاق می شود که بر اساس مدل رابطه ای طراحی و ایجاد شده باشند. پس از پایگاه های داده ای سلسله مراتبی و شبکه ای، که هر یک دارای ضعف هایی بودند، متخصصان در جستجوی مدلی بودند که دارای ساختار داده ای با انتزاع قوی ابداع گردید. مدل رابطه ای در سال ۱۹۷۰ توسط ادگار کاد مطرح شد. این مدل دارای ساختار داده ای با انتزاع قوی بوده و اساساً ساختار داده ای در آن بر اساس یک مفهوم ریاضی به نام رابطه استوار است. در اینجا لازم است به این نکته توجه شود که مفهوم رابطه با مفهوم ریاضی آن تاحدودی متفاوت است.
مجموعه مقادیر شماره دانشجویان:S1
مجموعه اسامی دانشجویان:S2
مجموعه مقادیر مقطع تحصیلی:S3
مجموعه مقادیر شماره عضویت در کتابخانه:S4
مجموعه مقادیر تاریخ عضویت در کتابخانه:S5
برای طراحی پایگاه داده ها در سطح انتزاعی پایین تر از سطح مدل سازی، به یک ساختار داده ای از یک مدل داده ای نیاز است و اساساً همین مدل داده ای تأمین کننده محیط انتزاعی است. در پایگاه داده رابطه ای بالاخص در محیط انتزاعی مورد استفاده کاربر، رابطه نمایشی جدولی دارد و اساساً پایگاه داده رابطه ای مجموعه ای است از تعدادی نوع جدول. مفاهیم ساختار جدولی عبارتند از: سطر، جدول و ستون
هر جدول از نظر محتوای داده ای مجموعه ای است از نمونه های متمایز از انواع سطرها و هر سطر نیز مجموعه ای از مقادیر است که هر کدام از یک مجموعه برگرفته شده اند. به هر یک از عناصر سطر یک ستون گویند. لازم است ذکر شود که در ساختار جدولی، تنها عنصر ساختاری اساسی همین مفهوم نوع جدول است.
با فرض وجود n مجموعه S1، S2، ... ، Sn رابطه R تعریف شده روی این n مجموعه، مجموعه ای است از n تایی ها که به آن تاپل می گویند به نحوی که جزء اول هر n تایی از S1، جزء دوم از S2 و... مقدار بگیرد. هریک از مجموعه های S1، S2 و... میدان یا دامنه نامیده می شود. دامنه، مجموعه مقادیری است که یک صفت از رابطه مشخص می تواند داشته باشد.
امنیت پایگاه داده در رابطه با استفاده از طیف وسیعی از روش های کنترل امنیت اطلاعات است به منظور محافطت از پایگاه داده (شامل داده، برنامه های کاربردی یا توابع ذخیره شده، سیستم های پایگاه داده، سرورهای پایگاه داده) در برابر توافقات محرمانگی، جامعیت و در دسترس پذیری پایگاه داده. که این شامل انواع مختلف از روش های کنترلی مانند فنی، رویه ای و فیزیکی می باشد. امنیت پایگاه داده یک موضوع تخصصی در عرصه امنیت رایانه ای، امنیت اطلاعات و مدیریت ریسک است.
فعالیت های غیر مجاز یا ناخواسته یا سوء استفاده توسط کاربران مجاز پایگاه داده، راهبران پایگاه داده، مدیران سیستم / شبکه، یا توسط کاربران غیرمجاز و هکرها (برای مثال دسترسی نامناسب به داده های حساس، متا داده یا توابع درون پایگاه داده، یا تغییرات نامناسب در برنامه های پایگاه داده، ساختارها یا تنظیمات امنیتی)؛
مشکلات بدافزارها که می تواند باعث بروز حوادثی مانند دسترسی غیرمجاز، افشای اطلاعات شخصی یا اختصاصی، حذف یا صدمه به داده ها یا برنامه ها، وقفه یا محرومیت از دسترسی مجاز به پایگاه داده، حمله به سیستم های دیگر و شکست غیرمنتظره از سرویس های پایگاه داده شود؛
اضافه بار، محدودیت های کارایی و مسایل مربوط به ظرفیت و در نتیجه ناتوانی کاربران مچاز در استفاده از پایگاه داده.
برای مثال، ریسک های امنیتی مرتبط با سیستم های پایگاه داده شامل موارد زیر می باشد:
آسیب های فیزیکی وارد شده به سرورپایگاه داده که ممکن است به دلیل آتش سوزی اتاق سرور، یا سیل، گرمای بیش از حد، رعد و برق و...
خیلی از لایه ها و انواع روش های کنترل امنیت اطلاعات برای پایگاه داده مناسب هستند، از جمله:
تراکنش یا انتقال پایگاه داده مجموعه ای از عملیاتی پایگاه داده ها است که یا بایستی به طور کامل انجام شود و یا در صورت بروز مشکل وضعیت به حالت قبلی بازگردانده شود . حالات میانی بین گام ها توسط تراکنش های همزمان دیده نمی شوند، و اگر خطایی رخ دهد که از اتمام تراکنش ممانعت کند، هیچ کدام از گام ها پایگاه داده را تغییر نمی دهند.
یک انتقال پایگاه داده بخشی از یک عملکرد است با یک نظام مدیریت پایگاه یا چیزی مشابه آن که قابل اطمینان است و غیر وابسته به هر انتقال دیگری. بطور کلی یک انتقال باید اتمی باشد، یعنی باید کامل و خودمختار باشد. بطور ایده آل، یک سیستم پایگاه باید اتمی بودن، دوام، ایزوله بودن و استحکام را ضمانت کند. در عمل این مشخصات مشخصاتی هستند برای اجرای بهتر.
تست پایگاه داده معمولاً شامل یک فرایند لایه ای است، از جمله لایهٔ رابط کاربری (UI)، لایه تجاری، لایه دسترسی به داده ها و خود پایگاه داده. لایهٔ رابط کاربری با طراحی رابط پایگاه داده سر و کار دارد، در حالی که لایهٔ تجاری شامل پایگاه داده هایی است که از استراتژی های تجاری پشتیبانی می کنند.
داده ها از نظر کسب و کار حیاتی هستند. شرکت هایی مانند گوگل یا سیمانتک، که با ذخیره سازی داده ها مرتبط هستند، نیاز به یک سیستم پایگاه داده با دوام و سازگار دارند. اگر عملیات پایگاه داده مانند درج، حذف و به روزرسانی بدون آزمایش پایگاه داده برای سازگاری انجام شود، در هم شکستن کل سیستم، این شرکت را به خطر می اندازد.
بعضی از شرکت ها انواع مختلفی از پایگاه های داده را دارند، همچنین اهداف و مأموریت های مختلفی دارند. برای رسیدن به سطحی از عملکردها برای رسیدن به اهداف گفته شده، آن ها باید سیستم پایگاه داده خود را آزمایش کنند.
رویکرد فعلی آزمایش ممکن است کافی نباشد که در این صورت توسعه دهندگان به طور رسمی پایگاه های داده را آزمایش کنند. با این حال، این رویکرد به اندازه کافی مؤثر نیست زیرا توسعه دهندگان پایگاه داده ها به دلیل شکاف های ارتباطی ممکن است سرعت روند تست را کاهش دهند. به نظر می رسد تیم آزمایشی جداگانه مورد نیاز است.
تست پایگاه داده عمدتاً با یافتن خطاها در پایگاه های داده به منظور حذف آنها، سر و کار دارد. این باعث بهبود کیفیت پایگاه داده یا سیستم مبتنی بر وب می شود.
تست پایگاه داده باید از استراتژی ها متمایز باشد تا با مشکلات دیگر مانند در هم شکستن پایگاه داده، درج ها یا حذف ها یا به روز رسانی ها ی ناقص مقابله کند. در اینجا، اصلاح پایگاه داده یک روش تکاملی است که ممکن است اعمال شود.
پایگاه داده ها، مجموعه ای از فایل های به هم پیوسته در یک سرور، ذخیره سازی اطلاعات، ممکن است با داده های از نوع مشابه سروکار نداشته باشند، به عنوان مثال پایگاه های داده ممکن است ناهمگن باشند. در نتیجه، بسیاری از انواع خطاهای پیاده سازی و یکپارچه سازی ممکن است در سیستم پایگاه داده های بزرگ اتفاق بیفتند که بر عملکرد، قابلیت اطمینان، سازگاری و امنیت سیستم تأثیر منفی بگذارد؛ بنابراین، انجام آزمون برای به دست آوردن یک سیستم پایگاه داده که دارای خواص اسید (تجزیه ناپذیری، سازگاری، انزوا، دوام) یک سیستم مدیریت پایگاه داده باشد، مهم است.
یکی از مهم ترین لایه ها، لایه دسترسی به داده ها است که به طور مستقیم در طول فرایند ارتباط، با پایگاه داده ها سر و کار دارد. تست پایگاه داده عمدتاً در این لایه صورت می گیرد و شامل استراتژی هایی نظیر کنترل کیفیت و تضمین کیفیت پایگاه داده های حاصل می شود. تست در این لایه های مختلف اغلب برای حفظ سازگاری سیستم های پایگاه داده استفاده می شود و اغلب در نمونه های زیر دیده می شود:
این تصویر حوزه های آزمایش که در طول روش های مختلف آزمون پایگاه داده مانند تست جعبه سیاه و تست جعبه سفید شرکت دارند را نشان می دهد.
تریگر (به انگلیسی: Trigger) که در لغت به معنای ماشه است، در پایگاه های داده نوع خاصی از رویه ذخیره شده (به انگلیسی: Stored Procedure) است که پس از عملیات درج(Insert)، حذف(Delete) یا به روزرسانی(Update) داده، به طور خودکار اجرا می شود. تریگرها ابزارهای قدرتمندی هستند که می توان از آنها در پایگاه داده برای جداول یا دیدها استفاده کرد. یک جدول یا دید می تواند چند تریگر داشته باشد.
محاسبه مقدار فیلدهای مشتق شده به صورت خودکار،
جلوگیری از تراکنش های نامعتبر،
اعمال منطق اجازه دهی پیچید،
اعمال یکپارچگی داده در پایگاه داده توزیع شده،
اعمال قواعد کسب وکار پیچیده،
ثبت وقایع (logging)،
نظارت پیچیده،
یکسان نگه داشتن انعکاس های (replicate) جدول،
گردآوری آمار
از موارد مورد استفاده تریگرها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
روزنامه نگاری پایگاه داده یا روزنامه نگاری ساخت یافته یک مدیریت اطلاعات است که از طریق آن محتوای خبری بر خلاف داستان های خبری، حول داده های ساخت یافته سازماندهی می شود.
انجمن روزنامه نگاری پایگاه داده Wiebke Loosen روزنامه نگاری پایگاه داده را چنین تعریف می کند: ذخیرهٔ پایگاه داده با مواد اولیه – مقالات، تصاویر و سایر محتویات- با استقاده از رسانه- سیستم های انتشار فلسفی- و بعد از آن در دسترس قرار دادن آن برای ابزارهای مختلف.
برنامه نویس کامپیوتر Adrian Holovaty مقاله ای با عنوان نمایش روزنامه نگاری پایگاه داده شامل چیست؟ را در سال ۲۰۰۶ نوشت. در این مقاله او شرح داده که بیشتر مواد اولیه که توسط روزنامه نگار جمع آوری شده، داده های ساخت یافته هستند، نوعی از اطلاعات که می توانند توسط کامپیوتر تقسیم و قطعه بندی شوند. برای او یک تفاوت کلیدی بین روزنامه نگاری پایگاه داده و روزنامه نگاری سنتی این است که مقالات تولید شدهٔ اخیر به عنوان محصول نهایی هستند در حالی که پایگاه داده های تولید شدهٔ اولیه از حقایق به طور پیوسته باقی مانده و بهبود می یابند.
نظریهٔ پایگاه داده گستره وسیعی از موضوعات مرتبط با مطالعه و تحقیق قلمرو نظری پایگاه داده ها و سیستم های مدیریت پایگاه داده را پوشش می دهد.
پرس و جو ی ترکیبی
قدرت بیانگری
جنبه های نظری مدیریت داده ها در میان زمینه های دیگر عبارتند از: مبانی زبان پرس و جو (کوئری)، پیچیدگی محاسباتی و قدرت بیانگری کوئری، تئوری مدل محدود، نظریه طراحی پایگاه داده، نظریه وابستگی، مبانی کنترل همزمان و بازیابی پایگاه داده، پایگاه داده های قیاسی، پایگاه داده های زمانی و مکانی، پایگاه داده های زمان واقعی، مدیریت داده های نامشخص و پایگاه های احتمالی و داده های وب.
اغلب پژوهش های تحقیقاتی به طور مرسوم بر اساس مدل رابطه ای است، زیرا این مدل معمولاً ساده ترین و بنیادی ترین مدل مورد توجه است. نتایج مربوطه برای مدل های دیگر داده، مانند مدل های شی گرا یا نیمه ساختار یافته، یا اخیراً، مدل های گراف داده و XML، اغلب از آنهایی که در مدل ارتباطی استفاده می شود، مشتق می شوند.
تمرکز مرکزی نظریهٔ پایگاه داده در درک پیچیدگی و قدرت زبان کوئری و ارتباط آنها با منطق است. از جبر رابطه ای و منطق مرتبه اول یا حساب محمولات (که با قضیه Codd معادل اند) و یک بینش شروع می شوند؛ بینشی که حاصل از بررسی پرس و جوهای مهم مانند دستیابی گراف که در این زبان قابل بیان نیست و زبان قوی تر مبتنی بر برنامه نویسی منطقی و منطق ثابت مانند datalog است. تمرکز دیگر بر پایهٔ بهینه سازی کوئری و ادغام داده ها بود. در اینجا بیشتر پرس و جوهای ترکیبی مورد مطالعه قرار گرفتند که از بهینه سازی کوئری حتی تحت محدودیت های استفاده از الگوریتم chase پشتیبانی می کنند.
کاتالوگ پایگاه داده نمونه پایگاه داده تشکیل شده از فراداده است که در آن تعریف های اشیاء پایگاه داده مانند جدول پایه، نمایه (جدول مجازی)، مترادف، گستره ارزش ها، فهرست، کاربر، و گروه کاربران ذخیره شده اند.
پایگاه داده رابطه ای
۱۲ قانون کاد
اس کیوال استاندارد یک روش یگانه به نام "طرح اطلاعات" را برای دسترسی به کاتالوگ، مشخص می کند. اما همه پایگاه داده ها از این روش استفاده نمی کنند. حتی اگر جنبه های دیگر اس کیوال استاندارد را اجرا کنند. برا یافتن نمونه ای از روش های دسترسی فراداده ویژه پایگاه داده به فراداده اوراکل مراجه شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پایگاه داده را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پایگاه داده   • مفهوم پایگاه داده   • تعریف پایگاه داده   • معرفی پایگاه داده   • پایگاه داده چیست   • پایگاه داده یعنی چی   • پایگاه داده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پایگاه داده
کلمه : پایگاه داده
اشتباه تایپی : ~hd'hi nhni
عکس پایگاه داده : در گوگل


آیا معنی پایگاه داده مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )