انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1098 100 1

پتاسیم

/potAsyom/

برابر پارسی: شَخارک

معنی پتاسیم به فارسی

پتاسیم
جسمی است جامد نرم که با ناخن مخطط میگردد و با چاقو بریده میشود مانند سدیم . در نفت حفظ میشود و در ۶۳۵ درجه ذوب میگردد و در۷۵۶ درجه میجوشد . سطحش کدر ولی مقطعش نقرهیی است. مانند سدیم با آب ئیدرژن میدهد و در اکسیژن و کلر میسوزد و بصورت کلرور در آب دریاها و بصورت نیترات در شوره زارها دیده میشود . پتاسیم را بوسیل. تجزی. الکتریکی کلرور دو پتاسیم بدست میاورند .

معنی پتاسیم در فرهنگ معین

پتاسیم
(پُ یُ) [ فر. ] (اِ.) عنصری فلزی با حرف اختصاری K ، نقره ای رنگ و نرم که در برابر هوا و آب خود به خود آتش می گیرد و به صورت کلرو در آب دریاها و به صورت نیترات در شوره زارها دیده می شود.

معنی پتاسیم در فرهنگ فارسی عمید

پتاسیم
عنصر فلزی نرم، سبک، و نقره ای رنگ که در مجاورت هوا و آب خود به خود آتش می گیرد و به همین دلیل آن را در نفت نگهداری می کنند.

پتاسیم در دانشنامه ویکی پدیا

پتاسیم
پتاسیم (Potassium) با نماد شیمیایی K (از واژهٔ kalium در لاتین نو) یک فلز قلیایی است و عدد اتمی آن ۱۹ می باشد. عنصر پتاسیم نرم و به رنگ نقره ای - سفید است در هوا به آسانی اکسید می شود و با آب به شدت واکنش می دهد و تولید گرما می کند و در نتیجه باعث شعله ور شدن هیدروژن و واکنش آن می گردد.نبو
پتاسیم و سدیم از نظر شیمیایی بسیار شبیه اند.
این عنصر حدوداً ۲٫۴٪ از وزن پوسته زمین را تشکیل می دهد و از نظر فراوانی هفتمین عنصر در آن می باشد. به دست آوردن پتاسیم از کانی ها به دلیل خاصیت نامحلولی و ماندگاری آن بسیار دشوار است.
با این وجود، مواد معدنی دیگر مانند Carnallite, Langbeinite, Polyhalite و Sylvite در بستر دریاها یا دریاچه های قدیمی یافت می شوند. مواد معدنی بسیار زیاد ته نشین شده در این برکه ها عمل استخراج پتاسیم و نمک آن را اقتصادی تر می کند. منابع مهم پتاسیم و پتاس منابعی در کالیفرنیا، آلمان، نیومکزیکو، یوتا و دیگر نقاط زمین می باشد. در عمق ۳۰۰۰ فوتی زیر بستر Saskatchewan، مقادیر عظیمی از پتاس وجود دارد که می تواند به عنوان یک منبع مهم برای این عنصر در آینده در نظر گرفته شود.
عکس پتاسیم
پتاسیم ۲-اتیل هگزانوات (به انگلیسی: Potassium 2-ethylhexanoate) با فرمول شیمیایی C۸H۱۵KO۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۲۴۸۶ است..C(=O)C(CC)CCCC
Potassium 2-ethylhexanoate
.C(=O)C(CC)CCCC
InChI=1S/C8H16O2.K/c1-3-5-6-7(4-2)8(9)10;/h7H,3-6H2,1-2H3,(H,9,10);/q;+1/p-1 YKey: ZUFQCVZBBNZMKD-UHFFFAOYSA-M Y
پتاسیم-۴۰ (انگلیسی: Potassium-۴۰) ایزوتوپ پرتوزایی از عنصر پتاسیم است که دارای نیمه عمر بسیار بالا در حدود ۱٫۲۵۱‎×۱۰۹ سال است و در حدود ۰٫۰۱۲٪ (۱۲۰ ppm) از پتاسیم موجود در طبیعت را تشکیل می دهد. این ایزوتوپ در تاریخ گذاری پتاسیم و آرگون که روشی برای تشخیص سن آثار باستانی است، کاربرد دارد.
ایزوتوپ های پتاسیم
پتاسیم آدیپات (به انگلیسی: Potassium adipate) با فرمول شیمیایی K۲C۶H۸O۴ یک ترکیب شیمیایی است.C(CCC(=O))CC(=O)..
potassium hexanedioate
C(CCC(=O))CC(=O)..
پتاسیم آرگنتوسیانید (به انگلیسی: Potassium argentocyanide) با فرمول شیمیایی KAg(CN)۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۱۹۹٫۰۰۱ g/mol می باشد.#N.#N..
#N.#N..
InChI=1S/2CN.Ag.K/c2*1-2;;/q2*-1;2*+1
پتاسیم آلومینیم فلوئورید (به انگلیسی: Potassium aluminium fluoride) با فرمول شیمیایی KAlF۴ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 142 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
potassium tetrafluoridoaluminate
potassium tetrafluoroaluminate
پتاسیم آنتیمونیل تارترات (به انگلیسی: Potassium antimonyl tartrate) با فرمول شیمیایی K۲Sb۲(C۴H۲O۶)۲ · 3 H۲O یک ترکیب شیمیایی است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر بلورین سفید است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
emetic tartar
پتاسیم اتیل زانتات (به انگلیسی: Potassium ethyl xanthate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۷۳۵۰۴۵ است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر زرد کمرنگ است..C(=S)OCC
potassium O-ethylcarbonodithioate
potassium ethylxanthogenate potassium-O-ethyl dithiocarbonate
.C(=S)OCC
پتاسیم اریتربات (به انگلیسی: Potassium erythorbate) با فرمول شیمیایی C6H7KO6 یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۱۴٫۲۲ گرم بر مول می باشد.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Potassium 5-(12-dihydroxyethyl)-3-hydroxy -4-oxo-furan-2-olate
Erythorbic acid potassium salt; E317
پتاسیم استات (به انگلیسی: Potassium acetate) با فرمول شیمیایی CH۳CO۲K یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۹۸٫۱۵ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر بلورین سفید است.CC(=O).
Potassium salt; E261
CC(=O).
پتاسیم اکتاکلرودی مولیبدات (به انگلیسی: Potassium octachlorodimolybdate) با فرمول شیمیایی Cl۸K۴Mo۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۶۳۱٫۹ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای قرمز است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
آرسنیت پتاسیم (به انگلیسی: Potassium arsenite) با فرمول شیمیایی AsKO۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۱۶۱۶ است. که جرم مولی آن ۱۴۶٫۰۱۹ می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد بی رنگ است.=O.
=O.
آسکوربات پتاسیم (به انگلیسی: Potassium ascorbate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۵۰۹۵۱۹۰۲ است.OC1=C()((O)CO)()OC1=O.
Potassium (2R)-2--4-hydroxy-5-oxo-2H-furan-3-olate
Monopotassium ascorbate; Potassium L-ascorbate
OC1=C()((O)CO)()OC1=O.
آلومینات پتاسیم (به انگلیسی: Potassium aluminate) با فرمول شیمیایی K۲Al۲O۴ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 196.157 g/mol می باشد.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
potassium aluminate
اسسولفام پتاسیم (به انگلیسی: Acesulfame potassium) با فرمول شیمیایی C4H4KNO4S یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 23683747 است. که جرم مولی آن 201.242 می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر بلورین سفید است..C\C1=C\C(=O)NS(=O)(=O)O1
potassium 6-methyl-22-dioxo-2H-12λ63-oxathiazin-4-olate
Acesulfame K Ace K
.C\C1=C\C(=O)NS(=O)(=O)O1
تاکنون از فلز قلیایی پتاسیم ۲۵ ایزوتوپ شناسایی شده است که از ۳۲K تا ۵۶K را شامل می شود. سه ایزوتوپ ۳۹K (93.3%) و ۴۱K (6.7%), و ایزوتوپ دیرینه ۴۰K (۰٫۰۱۲٪) ، تنها ایزوتوپ های طبیعی موجود از این عنصر است.
Isotope masses from:
G. Audi, A. H. Wapstra, C. Thibault, J. Blachot and O. Bersillon (2003). "The NUBASE evaluation of nuclear and decay properties" (PDF). Nuclear Physics A. 729: 3–128. Bibcode:2003NuPhA.729....3A. doi:10.1016/j.nuclphysa.2003.11.001.نگهداری یادکرد:نام های متعدد:فهرست نویسندگان (link)
بی سولفات پتاسیم (به انگلیسی: Potassium bisulfate) با فرمول شیمیایی KHSO۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۵۱۶۹۲۰ است. که جرم مولی آن 136.169 g/mol می باشد.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Potassium hydrogen sulfate
Potassium acid sulfate
بی کربنات پتاسیم (به انگلیسی: Potassium bicarbonate) با فرمول شیمیایی KHCO۳ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۵۱۶۸۹۳ است؛ که جرم مولی آن 100.115 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است..C(=O)O
potassium hydrogen carbonate
potassium acid carbonate
.C(=O)O
تیوسیانات پتاسیم (به انگلیسی: Potassium thiocyanate) با فرمول شیمیایی KSCN یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۰۹۳۱۳۷۲ است. که جرم مولی آن 97.181 g mol−۱ می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، کریستال های بی رنگ آب شونده است.C(#N).
Potassium sulfocyanatePotassium isothiocyanatePotassium thiocyanide
C(#N).
InChI=1S/CHNS.K/c2-1-3;/h3H;/q;+1/p-1 YKey: ZNNZYHKDIALBAK-UHFFFAOYSA-M Y
پتاسیم آلوم (Potassium alum)، پتاس آلوم (potash alum) یازاج سفید یا تاواس (tawas) ترکیبی است از پتاسیم، سولفات و آلومینیم با فرمول شیمیایی KAl(SO4)2. از این ماده در تصفیهٔ آب، براق کردن چرم، پارچه های پایدار در برابر آتش و پودر کیک پزی استفاده می شود. همچنین گاهی از آن در محلول های پس از اصلاح صورت و خوشبوکنندهٔ بدن نیز استفاده می شود.
Aluminium potassium sulfate
Potassium alumPotash alumTawas
ویکی انگلیسی
سالیسیلات پتاسیم (به انگلیسی: Potassium salicylate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۱۳۵۵ است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پتاسیم در دانشنامه آزاد پارسی

پُتاسیُم (potassium)
عنصری فلزی، نرم، مومی شکل، به رنگ سفید نقره ای، با نماد K، برگرفته از کالیم لاتینی، با عدد اتمی ۱۹، و جرم اتمی نسبی ۳۹.۰۹۸۳. از فلزات قلیایی است و از نظر سبکی پس از لیتیوم، و در مقام دوم، قرار می گیرد. به علت چگالی بسیار کمش روی آب شناور می ماند. در معرض هوا به سرعت اکسید می شود و واکنش آن با آب بسیار شدید است. در پوستۀ زمین فراوان است و همراه با عناصر دیگر در نمک ها و ذخایر معدنی، به صورت سیلیکات های آلومینیوم پتاسیم، یافت می شود. پتاسیم مهم ترین یون قلیایی مایع در یاخته های بدن است. پتاسیم و سدیم در تنظیم پتانسیل الکتریکی دستگاه عصبی، و درنتیجه عملکرد مؤثر عصب ها و ماهیچه ها نقش مهمی دارند. کمبود پتاسیم ممکن است براثر ازدست رفتن مقدار فراوانی از مایعات، به سبب اسهال طولانی و استفراغ، ایجاد شود. این امر ممکن است به فلج ماهیچه ای منجر شود. ازدیاد پتاسیم در بدن نیز ممکن است به ایست قلبی بیانجامد. این عنصر برای رشد گیاهان هم لازم است. هامفری دیوی، شیمی دان انگلیسی، در ۱۸۰۷ آن را کشف و نام گذاری کرد. او پتاسیم را به روش الکترولیز از پتاس به دست آورد که اولین جداسازی فلز با الکترولیز بود.

پتاسیم در جدول کلمات

مخلوطی از نیترات پتاسیم | گرد زغال و گوگرد که باعث انفجار می شود
باروت
مخلوطی از نیترات پتاسیم و گوگرد و گرد ذغال برای ساختن مایه انفجار
باروت

معنی پتاسیم به انگلیسی

potassium (اسم)
پتاسیم

معنی کلمه پتاسیم به عربی

پتاسیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پتاسیم در چه غذاهایی وجود دارد   • پتاسیم در گیاه   • پتاسیم خون   • کمبود پتاسیم در بدن چه عوارضی دارد   • قرص پتاسیم   • پتاسیم چیست   • خواص پتاسیم   • معنی پتاسیم   • مفهوم پتاسیم   • تعریف پتاسیم   • معرفی پتاسیم   • پتاسیم یعنی چی   • پتاسیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پتاسیم
کلمه : پتاسیم
اشتباه تایپی : ~jhsdl
آوا : potAsyom
نقش : اسم
عکس پتاسیم : در گوگل


آیا معنی پتاسیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )