انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1067 100 1

پرتغال

/porteqAl/

معنی پرتغال به فارسی

پرتغال
کشور جمهوری واقع در جنوب غربی اروپا در مغرب شبه جزیره ایبری مساحت ۹۲٠٠٠ کیلومتر مربع و جمعیت ۹۸٠٠٠٠٠ تن است پایتخت وی بندر [ لیسبون ] میباشد . جزایر آسور و مادیرا در اقیانوس اطلس جزو کشور پرتغال است . رودهای تاج گوادیانا دورو از این کشور میگذرد. در پرتغال کشت گندم جو سیب زمینی و ذرت رایج . و گله داری و ماهیگیری متداول است . معادن زغال سنگ و فلزات آن اندک می باشد .
( اسم ) ۱- گیاهی ازتیر. سدابیان جزو دست. مرکبات که درخت نسبه بزرگ وزیبایی است و اصل آن از آسیا است ودر عصر جنگهای صلیبی از آسیا به مغرب زمین برده شده . این گیاه در هم. نقاط معتدل زمین بخوبی میروید و بار میدهد. میو. آن سته و کروی شکل است که از نمو تخمدان چندین برچه یی حاصل شود . در داخل هر برچه سلولهای محتوی مواد ذخیره یی و ویتامین و اسیدی و آبدار قرار دارند . و در زاوی. مرکزی برچه ها هسته ها جای دارند. میو. این گیاه مطبوع و از مرکبات دیگر مطلوبتر است . درخت پرتقال در نواحی معتدل ایران خصوصا نواحی اطراف دریای خزر بفراوانی و خوبی میروید و محصولش هم بسیار مرغوب و نیکو است . شکل میو. آن گاهی ممکنست بیضوی یا رنگ میوه اش بجای آنکه زرد رنگ باشد سرخ بود و در این صورت آنرا پرتقال خونی نامند پرتقان برتقان پرتوقال آغاجی برتقان خلو . ۲- میو. درخت مذکور.

پرتغال در دانشنامه ویکی پدیا

پرتغال
پُرتغال (به پرتغالی: Portuguesa) با نام رسمی جمهوری پرتغال (به پرتغالی: República Portuguesa) کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخهٔ زبان های رومی تبار است.چشم اندازی از بندرگاه قدیمی و مرکز شهر پورتو
جمعیت این کشور ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی است. پرتغال جزء کشورهای توسعه یافته به شمار می آید. دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است.
پرتغال غربی ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه جزیره ایبری را تشکیل می دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده است و دو مجمع الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.
کشور پرتغال دو منطقه کلان شهری عمده دارد که یکی کلان شهر لیسبون در جنوب و دیگری کلان شهر پورتو در شمال است. نام کامل پورتو، پورتو-کاله بوده است که به معنی بندر کال ها (نام قومی سلتی) است و نام پرتغال نیز تلفظی از نام پورتوکاله است. مناطق پورتو و لیسبون از قدیم با یکدیگر در رقابت بوده اند.
عکس پرتغال
پرتغال تلکام، (به انگلیسی: Portugal Telecom) بزرگترین شرکت مخابراتی پرتغالی است، که در زمینه ارائه خدمات اینترنتی، خطوط تلفن ثابت، خدمات فناوری اطلاعات و شبکه تلفن همراه فعالیت می نماید.
شرکت پرتغال تلکام در سال ۱۹۹۴ راه اندازی شد و در حال حاضر دارای عملیات در کشورهای برزیل، گینه بیسائو، کاپ ورد، موزامبیک، تیمور شرقی، آنگولا، کنیا و جمهوری خلق چین می باشد.
دفتر مرکزی این شرکت در شهر لیسبون، پرتغال قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک و بورس یورونکست لیسبون معامله می شود.
آتش سوزی جنگلی پرتغال یک سری از ۴ آتش سوزی جنگلی مهیب و گسترده ای بود که در بعد از ظهر ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷ به فاصلهٔ چند دقیقه از یک دیگر در مرکز پرتغال روی داد. در این حادثه دست کم ۶۴ نفر کشته و ۱۶۰ نفر زخمی شدند. بیشترین کشته شدگان این رویداد در پیدروگو گراندی (منطقه لیریا)؛ زمانی که مسیر آتش به طور ناگهانی به سوی عرض جاده ای که مملو از تخلیه شدگان بود انحراف یافت و آن را درنوردید، اتفاق افتاد. آن ها در نتیجهٔ استنشاق دود و تعدادی دیگر در حالی که خودرو آنها در محاصرهٔ آتش قرار گرفته بود، در آتش سوختند. مقامات پرتغالی بیش از ۱۷۰۰ آتش نشان را از سراسر کشور به منظور مبارزه با این آتش سوزی ارسال کردند و نخست وزیر آنتونیو کوستا سه روز را عزای ملی اعلام کرد. در روز چهارشنبه، جیمی مارتا سوارس، رئیس اتحادیهٔ آتش نشانان پرتغالی، به (تی اس اف TSF)؛ یک ایستگاه رادیویی پرتغالی، گفت که وی اطمینان یافته است که آتش با «یک دست جنایتکارانه» دامن زده شده است.
وقوع آتش سوزی روز شنبه در جنگل های منطقه لیریا ... tabnak.ir
آتش سوزی در جنگل های پرتغال با ۲۴ کشته ... www.irna.ir
افزایش دما و گرما در پرتغال، همه ساله بسیاری از بخش های جنگلی این کشور را دچار آتش سوزی می کند.
بعد از پنج روز آتش سوزی در جنگل های مرکزی پرتغال سرانجام ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ مهار شد و تا حدودی آرامش برقرار شده است، بسیاری از ۱۷۰۰ آتش نشانی که در عملیات خاموش کردن آتش شرکت داشتند، همچنان در آماده باش هستند تا، در صورت لزوم آمادگی لازم را برای واکنش سریع داشته باشند، در حال حاضر دمای هوا ۵ درجه کاهش یافته و رطوبت هوا نیز بیشتر شده است در نتیجه مردم سه روستا که از آتش گریخته بودند، کم کم به خانه هایشان بازمی گردند. یک دقیقه سکوت به خاطر قربانیان این حادثه در مراسم خاکسپاری یکی از مأموران آتش نشانی که در این واقعه جان خود را از دست داده بود به اجرا درآمد، در این مراسم رئیس جمهور و نخست وزیر پرتغال نیز شرکت داشتند. جلسه ای در پارلمان پرتغال به خاطر همین حادثه و بررسی آن تشکیل شد که در آن رئیس پارلمان بر تحقیق بیشتر برای رفع هر گونه ابهام برای این نوع وقایع تأکید کرد.
آفونسو پنجم (انگلیسی: Afonso V of Portugal؛ ۱۵ ژانویه ۱۴۳۲ – ۲۸ اوت ۱۴۸۱(1481-08-28)) از سال ۱۴۳۸ تا زمان مرگ پادشاه پرتغال بود. او فتوحاتی نیز در آفریقای شمالی داشت.Eleanor of Aragon(۱۳ سپتامبر ۱۴۳۸ – December 1439)Infante Peter, Duke of Coimbra(دسامبر ۱۴۳۹ – ۹ ژوئن ۱۴۴۸)
آفونسو چهارم (به پرتغالی: Afonso IV de Portugal) که با لقب شجاع هم شناخته می شود، هفتمین پادشاه پرتغال (۱۳۲۵ – ۱۳۵۷) از دودمان بورگوندی بود.
Afonso IV (king of Portugal) -- Encyclopedia Britannica
آفونسو دوم (به پرتغالی: Afonso II de Portugal) معروف به Afonoso The Fat سومین پادشاه پرتغال (۱۲۱۱ – ۱۲۲۳) از دودمان بورگوندی بود.
Afonso II (king of Portugal) -- Encyclopedia Britannica - Britann
Santa Cruz Monastery، کویمبرا، District of Coimbra
آفونسو سوم (به پرتغالی: Afonso III de Portugal) پادشاه پرتغال (۱۲۴۸ – ۱۲۷۹) از دودمان بورگوندی بود. وی دومین پسر آفونسو دوم بود که بعد از مرگ برادرش سانچو دوم به سلطنت رسید.
Afonso III (king of Portugal) -- Encyclopedia Britannica
آفونسو ششم پرتغال (o Vitorioso؛ ۲۱ اوت ۱۶۴۳ – ۱۲ سپتامبر ۱۶۸۳) از سال ۱۶۵۶ تا زمان مرگ دومین پادشاه پرتغال از خاندان براگانزا بود.Luisa de Guzmán(1656–1662)پتر دوم پرتغال(1667–1683)
آفونسو اول (۲۵ ژوئن ۱۱۰۹، گویمارائس یا ویزئو– ۶ دسامبر ۱۱۸۵، کویمبرا) که به عنوان آلفونسو هنریک، فاتح، مؤسس یا کبیر نیز شناخته می شود، نخستین شاه پرتغال بود. او با استقلال بخش جنوبی گالیسیا از پادشاهی لئون، پادشاهی جدید پرتغال را تشکیل داد و سپس به مدت ۴۵ سال با مورها جنگید و عاقبت ۱۱۸۵ میلادی درگذشت. او نخستین شاه تاریخ پرتغال است.
آلفونسو اول (۲۵ ژوئن ۱۱۰۹، گویمارائس یا ویزئو– ۶ دسامبر ۱۱۸۵، کویمبرا) که به عنوان آلفونسو هنریک، فاتح، مؤسس یا کبیر نیز شناخته می شود، نخستین شاه پرتغال بود. او با استقلال بخش جنوبی گالیسیا از پادشاهی لئون، پادشاهی جدید پرتغال را تشکیل داد و سپس به مدت ۴۵ سال با مورها جنگید و عاقبت ۱۱۸۵ میلادی درگذشت. او نخستین شاه تاریخ پرتغال است.
آلفونسو چهارم پرتغال (به پرتغالی: Afonso IV de Portugal) هفتمین پادشاه پرتغال (۱۳۲۵ – ۱۳۵۷) از دودمان بورگوندی
آلفونسو دوم پرتغال (به پرتغالی: Afonso II de Portugal) معروف به Afonoso The Fat سومین پادشاه پرتغال (۱۲۱۱ – ۱۲۲۳) از دودمان بورگوندیچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پرتغال در دانشنامه آزاد پارسی

پُرتغال (Portugal)
پُرتغال
موقعیت. کشور پرتغال در اروپای جنوب غربی و در ساحل غربی شبه جزیرۀ ایبری واقع است. از شمال و شرق به اسپانیا، و از جنوب و غرب به اقیانوس اطلس محدود می شود. این کشور همراه با جزایر آزور و مادیرا ۹۲,۱۳۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و شهر لیسبون پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور پرتغال به شکل مستطیلی است که درازای آن از شمال به جنوب ۵۶۰ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب حداکثر ۲۱۰ کیلومتر است. رودخانۀ تِژو، که از نواحی مرکزی این کشور می گذرد، سرزمین مزبور را به دو نیمۀ شمالی و جنوبی تقسیم کرده است؛ نیمۀ شمالی در مقایسه با نیمۀ جنوبی مرتفع تر است و پوشش گیاهی بیشتری دارد. دامنۀ غربی بلندی های مِسِتا مرز شرقی، و دنبالۀ جنوب غربی کوه های کانتابریایی اسپانیا نواحی شمالی آن را تشکیل می دهند. کوه سِرا دا ایشتِرِلا، بلندترین نقطه کشور پرتغال، با ارتفاع ۱,۹۹۱ متر در مرکز جنوبی همین نیمه قرار دارد. کوهستان ها و تپه ماهورهای این نیمه با درّه های ژرف و رودخانه های متعددی که همگی از خاک اسپانیا سرچشمه گرفته و در این کشور به اقیانوس اطلس می ریزند قطع می شود. از میان رودخانه های متعددی که در این نیمه جریان دارند، رودخانه های مینیو (مین یو) و دورو (دوئرو) اهمیت بیشتری دارند، اولی بخشی از مرز شمالی کشور را تشکیل می دهد و دومی نیز پس از تشکیل بخشی از خط مرزی در شهر ساحلی پورتو به اقیانوس اطلس می ریزد. نیمۀ جنوبی کشور از دو بخش آلتو آلنتژو (آلنتژوی علیا) در شرق و جلگه های ساحلی در غرب تشکیل شده که در مقایسه با بخش شمالی خشک تر است و پوشش گیاهی کمتری دارد. جلگه های ساحلی این نیمه بسیار وسیع اند و بیشتر شهرها و تأسیسات کشاورزی پرتغال در آن قرار دارند. رودخانۀ تِژو، که در اسپانیا به تاخو معروف است و بزرگ ترین رود شبه جزیرۀ ایبری محسوب می شود، از بلندی های مرکزی اسپانیا سرچشمه می گیرد و رو به غرب روان می شود. این رود که بخش کوچکی از خط مرزی پرتغال را تشکیل می دهد، به سوی جنوب غربی منحرف می شود و پس از پیمودن ۱,۰۰۷ کیلومتر، در شهر لیسبون، به اقیانوس اطلس می ریزد. رودخانۀ مزبور مهم ترین رود پرتغال است و افزون بر آن رودخانه های سورائیرا و گوادیانا، که دومی نیز بخشی از خط مرزی اسپانیا را تشکیل داده و در خلیج کادیس به اقیانوس اطلس می ریزد، عمده ترین رودخانه های نیمه جنوبی پرتغال محسوب می شوند. پرتغال به هجده استان و دو ناحیۀ خودگردانِ جزایر آزور (متشکل از نُه جزیره و چند جزیرک) و مادِیرا، شامل دو جزیره و چند جزیرک، تقسیم می شود و لیسبون، پورتو، براگا، و سِتوبال ازجمله شهرهای مهم آن هستند. اقلیم پرتغال تحت تأثیر بادهای غرب وزان و جریان گُلف استریم قرار دارد. نیمۀ شمالی آن از اقیانوس اطلس متأثر است و اقلیم سرد و مرطوب دارد و نیمۀ جنوبی دارای اقلیم مدیترانه ای و گرم تر و خشک تر است و ماه های تیر و مرداد معمولاً فصل خشک و بی باران آن است. میانگین دمای شهر لیسبون در دی ماه یازده درجۀ سانتی گراد، در تیرماه ۲۲ درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۶۸۶ میلی متر می رسد. نواحی شمالی، تحت تأثیر بارندگی و رطوبت بیشتر، از جنگل پوشیده شده و نواحی جنوبی برعکس خشک تر است و پوشش گیاهی کمتری دارد؛ درختزارهای پراکندۀ خرنوب، انجیر، بادام، زیتون، و تاک پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند. پرتغال از نظر حیات وحش، به ویژه پستانداران، سرزمینی غنی است و گرگ، گراز، سیاه گوش، گربۀ وحشی، آهو، بز کوهی، خرگوش صحرایی و انواع خزنده و پرنده حیات وحش آن را تشکیل می دهند.
اقتصاد. اقتصاد پرتغال پس از انقلاب ۱۹۷۵ به شدت آسیب دیده است. اگرچه جنگ های استقلال طلبانۀ مردم افریقا و شرق دور لطمۀ بزرگی به اقتصاد این کشور وارد کرده است، اما عضویت در اتحادیۀ اروپا تا اندازه ای اوضاع آن بهبود بخشیده و آیندۀ امیدبخش تری را نوید می دهد. در مجموع، کشاورزی در پرتغال سودآور نیست. به سبب کوچک بودن کشتزارهای نواحی شمالی امکان به کارگیری روش های نوین و مکانیزه کم است و با انقلاب ۱۹۷۵ از سرعتِ مکانیزه شدن کشتزارهای وسیع جنوبی کاسته شده است و به همین مناسبت هنوز مقدار زیادی گندم و ذرّت و اقلام اساسی کشاورزی از خارج وارد می شود. میوه، به ویژه انجیر و زیتون، و چوب و الوار، حدود ۹میلیون متر مکعب در سال، از اقلام صادراتی این کشور است. به سبب تأسیساتِ شیلاتِ عظیمی که در ساحل اقیانوس اطلس احداث شده، میزان صید ماهی افزایش چشمگیری یافته و روزنه های امیدبخشی بر روی اقتصاد نسبتاً ناتوان آن باز شده است. پرتغال از نظر منابع زیرزمینی غنی نیست و از نظر منابع نفت و گاز طبیعی در تنگنا قرار دارد به همین علت بیشتر سوخت مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند. بیشترین انرژی الکتریکی، که تولید آن به ۴۰میلیارد کیلووات ساعت و سرانۀ مصرفی آن به ۳,۵۰۰ کیلووات ساعت می رسد، به شیوۀ برقابی تأمین می شود و پیریت، تنگستن، مس، و کائولین از کانی های این کشور است. کارخانه های بزرگ و تأسیسات صنعتی مهم پرتغال در پیرامون شهر لیسبون قرار دارند و کنسرو ماهی، فرآوری توتون و تنباکو، و تولید کاغذ جزو صنایع سبک صادراتی آن به حساب می آیند. توجه خاص به صنعت توریسم و حمایت از گردشگری آیندۀ امیدبخش و بارآوری را نوید می دهد و حتی در حال حاضر نیز از منابع مهم درآمد کشور مذکور است.
حکومت و سیاست. پرتغال دارای نظام جمهوری چندحزبی با یک مجلس قانون گذاری است. رئیس جمهور کشور با آرای مردم و برای مدت پنج سال انتخاب می شود. مجلس شورای ملّی پرتغال از ۲۳۰ نمایندۀ منتخب مردم تشکیل شده که دورۀ نمایندگی آنان چهار سال است و رهبر حزب حائز اکثریت را رئیس جمهور به سمت نخست وزیری و تشکیل هیئت دولت منصوب می کند.
مردم و تاریخ. جمعیت پرتغال حدود ۱۰,۶۳۶,۹۷۹ نفر است (۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن به۱۱۵.۴ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۰.۶ درصد است و پرتغالی ها ۹۹ درصد از جمعیت آن را تشکیل می دهند. ۹۷ درصد از مردم آن مسیحی کاتولیک اند و حدود ۶۶ درصدشان در شهرها به سر می برند. پرتغال در میان کشورهای اروپایی بالاترین درصد روستانشینی را دارد و پرتغالی زبان رسمی این کشور است. میانگین امید به زندگی در پرتغال ۷۶ سال است و ۹۲ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. لوسی تانیاییها قدیمی ترین اقوام شناخته شده اند که در حدود قرن ۲پ م در این سرزمین ساکن شدند و در زمان اوگوستوس تحت استیلای روم قرار گرفتند. ویزیگوت ها در قرن ۵م آنان را مغلوب کردند و خود در ۷۱۱م مغلوب اعراب مغربی شدند. شاه لئون و کاستیل سراسر سرزمینی را که بعدها به پرتغال موسوم شد، در ۱۰۹۵م به هانری دو بورگونی، که به کنت کویمبرا ملقب گردید، واگذار کرد. عنوان مزبور بعدها به کنت پورتو کاله تغییر یافت و وجه تسمیۀ کشور پرتغال شد. آلفونسوی اول (۱۱۴۰ تا ۱۱۸۵م) نخست لیسبون را تصرف کرد، سپس پرتغال را به کشور مستقلی مبدل ساخت. وی نواحی جنوبی را به متصرفات خود افزود و اعراب مغربی را از پرتغال بیرون راند. در روزگار سلطنت خاندان آویش، قرن های ۱۵ و ۱۶، به ویژه در زمان سلطنت هانری دریانورد، پرتغال به قدرت دریایی و امپراتوری مستعمراتی تبدیل شد؛ پرتغالی ها راه دریایی هند و شرق دور را با دور زدنِ قارۀ افریقا کشف کردند و بسیاری از نواحی آسیای شرقی، افریقا و نیز برزیل را به متصرفات خود افزودند. پرتغال در دورۀ مانوئل اول و ژان سوم به اوج عظمت و اقتدار خود رسید و پس از آن دورۀ انحطاط این کشور آغاز شد. در زمان فیلیپ دوم، پادشاه اسپانیا، به تصرف اسپانیا درآمد و بیشتر متصرفات و مستعمرات آن به دست انگلیسی ها و هلندی ها افتاد. پرتغال در ۱۶۴۰ از استعمار اسپانیا رهایی یافت و خاندان سلطنتی براگانزا زمام امور کشور را در دست گرفتند. این کشور در ۱۸۰۷ به تصرف فرانسه درآمد، و در ۱۸۲۳ برزیل را نیز از دست داد و در ۱۹۱۰ نظام جمهوری جانشین نظام سلطنتی در این کشور شد. پرتغال در جنگ های جهانی اول علیه آلمان وارد جنگ شد و در جنگ جهانی دوم بی طرفی اختیار کرد. این کشور در ۱۹۴۹ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در ۱۹۵۵ به سازمان ملل متحد پیوست. کشور مذکور از ۱۹۶۱ تا ۲۰۰۰ مستعمرات خود را در هند، افریقا، و شرق دور از دست داد.

نقل قول های پرتغال

پرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا، پایتخت آن لیسبون.
• «پرتغال کشوری نیست که در وسط اروپا قرار گرفته باشد، ما در ساحل اقیانوس اطلس هستیم و رویکردی باز نسبت به جهان داریم.» -> آنتونیو کوشتا
• «پرچم : پرچم پرتغال دارای دورنگ قرمز و سبز است که در محل تلاقی این دو رنگ علامت رسمی کشور دیده می شود. این علامت به هانری دریانورد نسبت داده شده است. هانری از فرمانروایان معروف پرتغال است که در امر اکتشافات و استعمار بسیار تلاش کرد و پرتغال را بدین ترتیب بسیار نیرومند ساخت. در این علامت سپری قرمز وجود دارد که در کناره های آن هفت قصر طلایی وجود دارد. در وسط سپر قرمزرنگ سپری سفید وجود دارد که بر روی آن ۵ سپر آبی رنگ به نشانهٔ پیروزی پادشاه پرتغال بر مسلمانان در قرن دوازدهم نقش بسته است. تمامی نقوش فوق در درون یک کرهٔ طلایی قرار دارد که سمبل دنیاست بدین معنا که دریانوردان پرتغالی این جهان را درنوردیده اند.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

پرتغال در جدول کلمات

پرتغال
لیسبون
پادشاه پرتغال که دخترش پادشاه برزیل بود
پدرناک
کارگردان پرتغال خونی
الوند

معنی کلمه پرتغال به عربی

پرتغال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد ١١:٢٠ - ١٣٩٧/١٠/٠٢
به پارسی نام میوه ای است که آنرا " نارنگ" گویندکه به تازی نارنج شده و نارنگی از آن خانواده است.
نام درست کشور اروپایی " پرتوکال " است که به معنای سرزمین مردم پرتو تبار می باشد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تیم ملی فوتبال پرتغال   • کشور پرتغال به انگلیسی   • نقشه کشور پرتغال   • لیسبون   • پرچم کشور پرتغال   • کشور اسپانیا   • میوه پرتقال   • نام دهکده تاریخی پرتغال   • معنی پرتغال   • مفهوم پرتغال   • تعریف پرتغال   • معرفی پرتغال   • پرتغال چیست   • پرتغال یعنی چی   • پرتغال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پرتغال
کلمه : پرتغال
اشتباه تایپی : ~vjyhg
آوا : porteqAl
نقش : اسم خاص مکان
عکس پرتغال : در گوگل


آیا معنی پرتغال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )