انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1060 100 1

پرستشگاه

/parasteSgAh/

مترادف پرستشگاه: پرستشکده، عبادتگاه، معبد

معنی پرستشگاه در لغت نامه دهخدا

پرستشگاه. [ پ َ رَت ِ ] (اِ مرکب ) معبد. صومعه. عبادت جای. عبادت گاه.

معنی پرستشگاه به فارسی

پرستشگاه
جای عبادت وپرستش ، معبدوعبادتگاه
( اسم ) عبادتگاه معبد جای عبادت جای پرستش . جایگاه پرستش پرستشکده پرستشگه
[sanctum , sanctuary , shrine] [باستان شناسی] هر مکان و بنایی برای عبادت و پرستش مانند معبد و مسجد و کلیسا
[bark shrine/ barque shrine] [باستان شناسی] گونه ای معبد کوچک به شکل قایقی که دماغه و پاشنۀ آن با نمادهای یک خدا تزیین شده و اتاقک آن حاوی پیکرۀ آن خداست
[peak sanctuary] [باستان شناسی] هریک از مکان های آیینی مینوسی، بدون سازه های یادمانی، در کوه های جزیرۀ کِرِت که در آنها نهشته هایی حاوی پیشکش های نذری متعلق به 2000 تا 1450 پیش از میلاد یافت شده است

معنی پرستشگاه در فرهنگ معین

پرستشگاه
(پَ رَ تِ) (اِمر.) معبد، جای عبادت .

معنی پرستشگاه در فرهنگ فارسی عمید

پرستشگاه
جای پرستش و عبادت، معبد، عبادتگاه.

پرستشگاه در دانشنامه ویکی پدیا

پرستشگاه
عکس پرستشگاه
معبد هندوها یا پرستشگاه بُتِ گوران یکی از آثار تاریخی شهر بندرعباس در استان هرمزگان است که در مرکز این شهر قرار دارد. ساختمان این معبد، در سال ۱۲۱۰ (قمری) در زمان حکومت محمدحسن خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس، از محل جمع آوری هدایای هندوها، توسط تجار هندی ساخته شده است. طرح این بنا از معماری پرستشگاه های هندی متأثر است.
استان هرمزگان
بندرعباس
میراث فرهنگی
معابد
هندوها
ساختمان این معبد، در روزگار قاجار و در سال ۱۲۱۰ قمری و در روزگار فرمانروایی محمدحسن خان سعدالملک فرمانروای محلی بندرعباس ساخته شده است.
ﻫﻨﺪﻭﻫﺎی ﺗﺎﺟﺮ ساکن ﺑﻨﺪﺭعباس کﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺩﺭ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎی ۷۰ ﺗﺎ  ۸۰ﻧﻔﺮی ﺑﻮﺩﻧﺪ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﻣﺮﺍﺳﻢ ﻋﺒﺎﺩی ﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ کاﺭﻭﺍنسرﺍﻫﺎ بجا می ﺁﻭﺭﺩﻧﺪ ﺗﺎ اینکه ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻫﺎی ﺷﻮﻝ ﺭﺍﻡ ﻭ ﺩﺩﻩ ﺭﺍﻡ ﭘﻴﺶ ﻗﺪﻡ می ﺷﻮﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ بانی ﺩﺳﺖ ﺑﻪ ﺧﺮﻳﺪ ﺯﻣﻴﻦ ﻭ ﺳﺎﺧﺖ ﻣﻌﺒﺪ ﺩﺭ ﺷﻤﺎﻝ ﺑﻨﺪﺭﻋﺒﺎﺱ ﺁﻥ ﺭﻭﺯ می ﺯﻧﻨﺪ. ﺍﺳﻢ ﺍﻳﻦ ﺩﻭ بانی ﻭ حتی ﺳﺎﻝ ﺍﺣﺪﺍﺙ بنا که ﺑﻪ ﺳﺎﻝ ﺳﺎﻣﺒﺎﺕ ﻫﻨﺪی ﺍﺳﺖ روی کتیبه ای ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﻌﺒﺪ و با ﺧﻂ ﻫﻨﺪی وجود داشته است.
ﻣﻌﺒﺪ ﺑﻨﺎی پرارزشی ﺍﺳﺖ، ﭼﻮﻥ ﻫﻢ کتیبه ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﻫﻢ ﻣﻌﻤﺎﺭﺍﻥ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻫﻨﺪ ﺁﻭﺭﺩﻩ بودند.
پرستشگاه خورشید کونارک متعلق به سده ۱۳ در اوریسا هند قرار دارد که جزوه عجایب هفتگانه هندوستان به شمار می آید. و از مشهورترین پرستشگاه های هند است. این بنا در سال ۱۹۸۴ در میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
در فاصله ۳ کیلومتری از دریا قرار دارد. این معبد شامل کنده کاری ها بسیار و تزئین سنگ هاست.
چرخ سنگی که در دیوارهای معبد حکاکی شده است. معبد به شکل یک ارابه طراحی شده است که شامل ۲۴ چرخ با این شکل است. هر چرخ ۹ فوت و ۹ اینچ قطر و ۸ ستون شعاع مانند دارد.
مختصات: ۱۹°۵۳′۱۵″شمالی ۸۶°۰۵′۴۱″شرقی / ۱۹٫۸۸۷۴۴۴°شمالی ۸۶٫۰۹۴۵۹۶°شرقی / 19.887444; 86.094596
پرستشگاه سرخ دم لری مربوط به عصر مفرغ ـ دوره تاریخی است و در شهرستان کوهدشت، بخش مرکزی، دهستان کوهدشت جنوبی، روستای سرخ دم لری واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۰۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پرستشگاه سرخدم لری مربوط به عصر مفرغ ـ دوره تاریخی است و در شهرستان کوهدشت، بخش مرکزی، دهستان کوهدشت جنوبی، روستای سرخدم لری واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۰۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مختصات: ۲۴°۴۱′۴۶″شمالی ۸۴°۵۹′۲۹″شرقی / ۲۴٫۶۹۶۰۰۴°شمالی ۸۴٫۹۹۱۳۵۸°شرقی / 24.696004; 84.991358
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
پرستش گاه ماهابودی یک معبد بودایی است که در بودا گایا محلی که سیذارتا گائوتاما ملقب به بودا در آنجا به روشن بینی دست یافت قرار دارد.بودا گایا در ۹۶ کیلومتری پانتا در ایالت بیهار هندوستان واقع شده است. این نیایشگاه در سال ۲۰۰۲ میلادی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
پرستشگاه هندوها یا معبد هندوها یکی از آثار تاریخی و در عین حال جالب توجه شهر بندرعباس است که در خیابان امام خمینی و روبروی بازار روز قرار دارد. ساختمان این معبد، در سال ۱۳۱۰ (قمری) در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس، از محل جمع آوری هدایای هندوها، توسط تجار هندی ساخته شده است.
معبد هندوها که در شهر بندرعباس واقع شده، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک احداث شده است. اساس ساختمان این معبد عبارت است از یک اتاق چهارگوش میانی که بر روی آن گنبدی قرار گرفته است. سبک معماری این گنبد را مقرنس های پیرامونی آن نه تنها از دیگر گنبدهای موجود در سواحل خلیج فارس، بلکه از گنبدهای سراسر ایران متفاوت می سازد. طرح این بنا کاملاً از معماری معابد هندی متإثر است. این معبد از جمله نشانه های معدود تاریخی بندرعباس است که توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند و امروزه در کنار یکی از خیابان های اصلی شهر قرار گرفته است.
این معبد برای نیازهای هندوهای مقیم شهر بندرعباس که از سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ هـ / ش سکونت داشته و به کارهای تجاری می پرداختند ساخته شد که یکی از نقطه های مهم ارتباط فرهنگی و هنری میان ایران و هند است. هندوها پیروان مکتب برهمنی (کسانی که به خدایان برهما، ویشنو و تسیوا معتقدند) هستند و این معبد بنابر تحقیقات به عمل آمده متعلق به خدایان ویشنو است. وی با بیان این که در هند اغلب معابد برهمنی، سنگی است خاطر نشان کرد: پرستشگاه هندوها در بندرعباس طبق موقعیت جغرافیایی در زمان ساخت از لاشه سنگ، ملات گل و ساروج، سنگ های مرجانی خاک و گچ های ضخیم ماده و گچ لویی استفاده شده است.
طرح این بنا کاملاً از معماری پرستشگاه های هندی متأثر است. این معبد از جمله نشانه های معدود تاریخی بندرعباس است که توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند.
مختصات: ۲۵°۲۸′۳۷″شمالی ۳۰°۳۳′۲۲″شرقی / ۲۵٫۴۷۶۸۰۶°شمالی ۳۰٫۵۵۶۰۴۲°شرقی / 25.476806; 30.556042 هیبیس (Hibis) یا هبت (hbt) معبدی باستانی در واحه الخارجه مصر است که از سده ششم پ.م. باقی مانده و آثاری از دوره هخامنشیان را در خود دارد.این معبد در اصل به ایزد آمون-رع پیشکش شده بود ولی در آن تقریباً همه ایزدستان مصری تکریم شده اند.
دروازه رومی با کتیبه های یونانی از قرن اول میلادی که اکنون به جای دیگری منتقل شده است.
یک خیابان با ردیف تندیس های ابوالهول در دو طرف (Sphinx Avenue)
دروازه ای از دوره بطلمیوسی
دروازه ای از زمان داریوش یکم
حیاط روباز از دوره دودمان سی ام (نکتانبو یکم و نکتانبو دوم) با کتیبه ها و دیوارنگاره ها
تالار ستوندار اول (Hypostyle A) با دوازده ستون از دوره دودمان بیست و نهم
تالار ستوندار دوم (Hypostyle B) با چهار ستون که در دوران دودمان بیست و نهم ساخته و به فرمان داریوش یکم بازسازی شده است. در این اتاق تصویر فرعون (داریوش) در حال پیشکش شراب به ایزدان نقش بسته است.(ولایتی- قاسمی) همچنین نام داریوش به خط هیروگلیف بر دیوار آن دیده می شود.(Ghamrawy)
نمازگاه (Sanctuary) که کهن ترین بخش بناست شامل بر یک اتاق روباز ستوندار و چند اتاق کوچکتر با نگاره هایی از ۵۶۹ ایزد و ایزدبانوی مصری (آمون، ایزیس، اوزیریس، هوروس و...). روی بام و زیرزمین نمازگاه نیز دو محل برای پرستش اوزیریس اختصاص داده شده بود
معبد هیبیس نمونه کاملی از سبک معماری دوره متأخر مصر باستان (Late Period of Ancient Egypt) است. افزون بر ساختمان اصلی معبد که مربوط به دوره هخامنشی (دودمان بیست و هفتم) است و به فرمان داریوش یکم برپا شده (Zivie-Coche)، آثار دیگری از دودمانهای بیست و ششم، بیست و نهم و سی ام نیز در این بنا دیده می شود.
معبد ۴۴ متر طول و ۱۹ متر عرض دارد و بر محور شرقی-غربی ساخته شده است. بخش های مختلف آن بیرون به درون از این قرارند:(Hawass)
این اثر تا اوایل قرن بیستم زیر شن ها پنهان بود و در محاصره نخلستان ها و زمین های کشاورزی قرار داشت. برای نخستین بار در سال ۱۹۰۹ هیئتی از موزه متروپولیتن نیویورک این محوطه را کاوش و متن کتیبه های آن را منتشر کرد. بعدتر یک هیئت مصری تا سال ۱۹۸۶ ادامه حفاری و بررسی محل را برعهده گرفت.(Hawass)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پرستشگاه

معنی پرستشگاه به انگلیسی

temple (اسم)
هیکل ، معبد ، پرستشگاه ، شقیقه ، گیجگاه

معنی کلمه پرستشگاه به عربی

پرستشگاه
معبد
معبد
معبد يهودي

پرستشگاه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام عبادتگاه یهودیان   • مهمانخانه بزرگ   • نام حزب هیتلر   • پرورشگاه مار   • معبد به انگلیسی   • خدای تورات   • نام معبد یهودیان   • از دست دادن ارزش   • معنی پرستشگاه   • مفهوم پرستشگاه   • تعریف پرستشگاه   • معرفی پرستشگاه   • پرستشگاه چیست   • پرستشگاه یعنی چی   • پرستشگاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پرستشگاه
کلمه : پرستشگاه
اشتباه تایپی : ~vsja'hi
آوا : parasteSgAh
نقش : اسم
عکس پرستشگاه : در گوگل


آیا معنی پرستشگاه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )