انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1089 100 1

پروستات

/porostAt/

معنی پروستات به فارسی

پروستات
غده وذی، غده کوچکی که درزیرمثانه مرددرمحل دفع، ادرارقرارداردومجرای منی از آن عبورمیکند
[prostate gland, prostate] [زیست شناسی] غده ای در موجودات نر که در اطراف گردن مثانه و پیشاب راه قرار دارد
[prostatitis] [زیست شناسی] التهاب غدۀ پروستات

معنی پروستات در فرهنگ معین

پروستات
(پُ رُ سْ) [ فر. ] (اِ.) یک زوج غده که تقریباً هر یک به اندازة بادام کوچکی هستند و به طور قرینه در ابتدای پیشاب راه (آلت ) در بالای میان دو راه قرار گرفته اند.

معنی پروستات در فرهنگ فارسی عمید

پروستات
غدۀ کوچک مخروطی شکلی در زیر مثانۀ مردان که مجرای منی از آن عبور می کند و مایع لزج سفیدرنگی را ترشح می کند، وذی.

پروستات در دانشنامه ویکی پدیا

پروستات
پروستات یا پروفسرته (به انگلیسی: Prostate) عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری در لگن خاصره قرار دارد. پروستات غده ای است سفت به شکل یک هرم وارونه که قسمتی از آن بافت غددی و قسمتی بافت عضلانی – همبندی دارد و مجرای ادرار پروستاتی را احاطه می نماید. غده پروستات در موقع انزال منقبض می شود و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می کند. حالت ژلاتینی منی به دلیل همین اتفاق است. ترشحات پروستات در انسان به طور تقریبی و معمولی حدود ۳۰ درصد حجمی منی را تشکیل می دهد.
شیردوشی پروستات
هایپرپلازی خوش خیم پروستات
سرطان پروستات
غدهٔ پروستات در سراسر دوران کودکی نسبتاً کوچک باقی می ماند و در سن بلوغ تحت تأثیر تستوسترون شروع به رشد می کنند. این غده در حدود سن ۲۰ سالگی به یک اندازهٔ تقریباً ثابت می رسد و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه (حدود ۳۰ سی سی) باقی می ماند. وزن پروستات در فرد بالغ سالم حدود ۲۰–۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳ سانتی متر است.
پروستات در تقسیم بندی غدد بدن به درون ریز و برون ریز، به دلیل اینکه مواد ترشحی آن از راه مجاری به بیرون از بدن می ریزد، جز غدد برون ریز محسوب می شود.مایع تولید شده به وسیلهٔ پروستات به همراه اسپرم در کیسه های منی ذخیره می شود. مایع ترشح شده به وسیلهٔ پروستات یک سوم مایع منی را تشکیل می دهد. این مایع درآمیزش کار حمل و تغذیه اسپرم را بعهده دارد. حالت قلیایی این مایع، اسپرم را در محیط اسیدی واژن حفاظت می کند.از مواد تشکیل دهنده ترشحات پروستات می توان به کلسیم، روی، ویتامین ث (اسید آسکوربیک)، اسید فسفاتاز، آلبومین و آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) اشاره کرد.
غدهٔ پروستات یک مایع شیری رقیق ترشح می کند که محتوی کلسیم، یون سیترات، یون فسفات، نوعی آنزیم لخته کننده و یک پروفیبرینولیزین است. کپسول غدهٔ پروستات در جریان تخلیهٔ منی هم زمان با انقباضات مجرای دفران منقبض می شود به طوری که مایع شیری و رقیق غدهٔ پروستات حجم منی را زیادتر می کند. ماهیت مختصر قلیایی مایع پروستاتی ممکن است برای بارورسازی موفق تخمک کاملاً مهم باشد، زیرا مایع مجرای دفران به علت وجود اسید سیتریک و محصولات نهایی متابولیسم اسپرم نسبتاً اسیدی است و در نتیجه به مهار باروری اسپرم کمک می کند. ترشحات واژن زن هم اسیدی هستند (با PH معادل ۳٫۵ تا ۴٫۰). تا زمانی که PH مایعات اطراف تا حدود ۶ الی ۶٫۵ بالا نرود، اسپرم به اندازهٔ مطلوب تحرک نمی یابد. در نتیجه احتمال آن است که مایع مختصر قلیایی پروستاتی طی انزال به خنثی سازی اسیدیتهٔ این مایعات دیگر کمک کند و بدین ترتیب تحرک و باروری اسپرم را افزایش دهد.
عکس پروستات
پروستات برداری یا پروستاتکتومی (به فرانسوی: Prostatectomie) به عمل جراحی گفته می شود که در آن تمام یا بخشی از غدهٔ پروستات برداشته می شود.
سرطان پروستات
بزرگ شدن پروستات، به سبب هایپرپلازی خوش خیم پروستات رخ می دهد که منجر به بسته شدن دریچهٔ ادرار می شود، اما گاهی اختلالاتی همچون ورم یا علل دیگری مانند دریچه پیشابراهی خلفی در کودکان نیز می توانند جریان طبیعی ادرار در طول میزراه را کم کرده و ناراحتی و اشکال در دفع ادرار را باعث شود.
مداخله های پزشکیِ پیشگیرانه با داروهایی مانند فیناستراید ممکن است باعث رفع محدودیت ادرار و در نتیجه عمل جراحی غیرضروری می شود، اما هنگامی که محدودیت ادرار گسترش می یابد، بااین حال، آن را افزایش می دهد خطرات ناشی از اروپاتی انسدادی، و حتی درصورت عدم درمان، آسیب جدی کلیوی به دلیل نفروپاتی را نیز باعث می شود.
پادگن ویژه پروستات یا تومور مارکر سرطان پروستات یا در اختصار پزشکی پی اس آ (به انگلیسی: PSA)، که با عنوان گاما سمینوپروتئین یا (kallikrein-3) نیز شناخته می شود، یک گلیکوپروتئین است که در انسان توسط ژن KLK3 کدگذاری می شود. PSA یک عضو خانواده مربوط به پپتیداز kallikrein است و توسط سلول های اپی تلیال در غده پروستات ترشح می شود. PSA در زمان انزال، اسپرم درون مایع منی را وادار به شنا می نماید. نیز اعتقاد بر این است که با حل کردن مخاط دهانه رحم، ورود اسپرم به داخل رحم را آسان می نماید.
نشانگر تومور
2ZCH, 2ZCK, 2ZCL, 3QUM
354
n/a
سرطان پروستات (به انگلیسی: Prostate cancer) که با نام کنسر پروستات نیز شناخته می شود، پیشرفت سرطان در پروستات است که غده ای در دستگاه تناسلی مردان است. بیشتر سرطان های پروستات آرام رشد می کنند، اما برخی نسبتاً سریع رشد می کنند. سلول های سرطانی ممکن است از پروستات گسترش و به دیگر بخش های بدن برسند، به ویژه استخوانها و گره های لنفاوی. این بیماری ممکن است در آغاز نشانگانی را نشان ندهد. در مراحل پیشرفته تر می تواند مشکلاتی را در ادرار کردن، خون در ادرار یا درد در ناحیهٔ لگن و کمر هنگام ادرار به وجود آورد. یک بیماری دیگر به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات نیز می تواند نشانگان مشابهی را پدیدآورد. یکی دیگر از علائمی که بعدها بروز پیدا می کنند شامل سطح پایین گلبول های قرمز است.
اختلال در آغاز ادرار
تکرر ادرار مخصوصاً در شب ها
خارج شدن ادرار به صورت قطره قطره
خروج ادرار با فشار کم
وجود خون یا لخته خون در ادرار
درد هنگام دفع ادرار
درد هنگام انزال
درد در ناحیه لگن و پایین کمر اگر متناوب باشد
کاهش وزن یا کاهش اشتها به صورت ناخواسته
اخیراً محققان مرکز تحقیقات سرطان انگلیس و بیمارستان «آدن بروک» کمبریج، با مقایسه ۲۵۰ نمونه از تومورهای پروستات، موفق به شناسایی پنج نوع متفاوت سرطان پروستات شدند. هر یک از این پنج نوع سرطان پروستات دارای امضای ژنتیکی مجزا هستند و راه درمان متفاوتی دارند.
عواملی که خطر ابتلاء به سرطان پروستات را افزایش می دهند سن بالا، سابقهٔ خانوادگی بیماری، و نژاد می باشد. حدود ۹۹ درصد موارد در افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد. اگر یکی از خویشاوندان درجه اول به این بیماری مبتلا شده باشند، احتمال ابتلاء به بیماری دو تا سه برابر می شود. این بیماری در ایالات متحده بیشتر در میان سیاه پوستان آمریکا بروز پیدا می کند تا سفید پوست. دیگر عوامل دخیل در این بیماری شامل این موارد نیز هست: رژیم غذایی با سطوح بالای گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز یا فراورده لبنی یا رژیم های غذایی که سبزی های خاصی را در خود ندارند. سرطان پروستات از طریق بافت برداری تشخیص داده می شود. تصویربرداری پزشکی نیز ممکن است بعد از انجام شود تا مشخص شود که آیا سرطان به دیگر بخش های بدن سرایت کرده است یا نه.
غربال گری سرطان پروستات بحث برانگیز است. تست هایی که بر روی پادگن ویژه پروستات میزان تشخیص سرطان پروستات را افزایش می دهد، اما سطح مرگ و میر را کاهش نمی دهد. خدمات پیشگیری ایالات متحده پیشنهاد می کند که غربالگری با استفاده از PSA استفاده نشود، چرا که مشکل تشخیص و درمان غیر ضروری را دارد، چرا که بیشتر سرطان های تشخیص داده شده بدون علامت می مانند. USPSTF نتیجه گیری می کند که منافع احتمالی آزمایش از ضررهای مورد انتظارش بالاتر نیستند. در حالی که به نظر می رسد مهارکننده های-ردوکتاز ۵ آلفا خطر ابتلای کم ریسک را کاهش می دهند، تأثیری بر خطر ابتلای پر ریسک ندارند. به نظر می رسد که مکمل های غذایی مانند ویتامینها یا مواد معدنی تأثیری بر روی خطر ابتلاء ندارند.
ماساژ پروستات
بیماریهای پروستات
پروستات
انگشت کردن
ماساژ پروستات (به انگلیسی: Prostate Milking) به مالش یا تحریک پروستات مرد به منظور ایجاد لذت جنسی یا کاربردهای پزشکی گفته می شود. طی این عمل، ممکن است بدون آن که آلت تناسلی مرد تحریک شود، انزال صورت گیرد.
براساس استفتائاتی که از مهدی هادوی تهرانی شده، انگشت کردن زن در مقعد شوهر برای مالش پروستات ازنظر شرعی جایز است. در بخش پزشکی برای گرفتن آزمایش semen (تعداد مشخص اسپرم در مایع منی) همسر شخص می تواند از این روش استفاده کند. اما در بخش پزشکی مشخص نیست
هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا در اصطلاح پزشکی BPH (به انگلیسی: Benign prostatic hyperplasia) شایع ترین علت انسداد ادراری است که در میان مردان رخ می دهد. این بیماری هایپرتروفی خوش خیم پروستات نیز نامیده می شود. واژه هایپرپلازی (بیش رویش)، افزایش تعداد سلول های اپیتلیال را که در آزمایش میکروسکوپی مشاهده می شود توصیف می کند، و چون در طی این بیماری بافت غددی و استرومای پروستات دچار هیپرپلازی و نه هیپرتروفی می گردد، لذا واژه هیپرتروفی خوش خیم پروستات یک اصطلاح غلط است و باید از عبارت هیپرپلازی خوش خیم پروستات برای توصیف این بیماری استفاده نمود.
آندروژن: تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (شکل فعال) با کاهش آپوپتوز و افزایش پرولیفراسیون سلولی.
استروژن: توسعه گیرنده آندروژن
فاکتورهای رشد
فاکتورهای ژنتیک و خانوادگی
با رسیدن به سن ۷۰ سالگی، قریب به ۸۰٪ مردان درجاتی از BPH را خواهند داشت که ممکن است علایم ادراری آزاردهنده ای را ایجاد کند. وزن پروستات در فرد بالغ سالم حدود ۲۰–۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳ سانتی متر است.
علایم انسدادی معمولاً زودتر بروز می کند و شامل تکرر ادرار، احتباس ادرار، کاهش قطر و فشار جریان ادرار و قطره قطره شدن انتهای ادرار می باشد. در واقع این علائم ناشی از تورم پروستات می باشند. در معاینه تورم پروستات با TR قابل بررسی است. سونوگرافی به تشخیص کمک می نماید.
هشت درصد مردان ۴۰–۳۱ سال، ۵۰ درصد مردان ۶۰–۵۱ سال، ۷۰ درصد مردان ۷۰–۶۱ سال و ۹۰ درصد مردان ۹۰–۸۱ سال دارای بزرگی خوش خیم پروستات هستند. میزان شیوع اختلالات جنسی در مردان مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات تقریباً دو برابر مردان عادی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پروستات در دانشنامه آزاد پارسی

پروسْتات (prostate)
بخشی از دستگاه تناسلی مذکر در پستانداران. یگانه وظیفۀ شناخته شده آن در انسان ترشح مایع حامل اسپرم ها در منی است. در هر مرد بالغ، پروستات عضوی به شکل شاه بلوط، به طول تقریبی چهار سانتی متر، و وزن ۲۰ تا ۲۵ گرم است. این عضو دقیقاً زیر مثانه قرار دارد و بخش ابتدایی پیشابراه را کاملاً در برمی گیرد. هنگام انزال، منی از مجاری انزالی در بخشی از پیشابراه که درون پروستات قرار دارد، تخلیه می شود. سطح پشتی پروستات را می توان با معاینه و از طریق وارد کردن انگشت به بخش انتهایی راست روده لمس کرد. پروستات هنگام تولد فقط چند گرم وزن دارد، ولی پس از بلوغ تحت تأثیر آندروژن ها رشد می کند و تقریباً در۲۰ سالگی به اندازۀ طبیعی خود می رسد و رشدش متوقف می شود. پس از ۵۰ سالگی، معمولاً پروستات کوچک می شود، ولی در بعضی این غده مجدداً شروع به رشد می کند. بزرگ شدن پروستات باعث فشار بر پیشابراه و بروز اشکال در دفع ادرار می شود. بخش عمدۀ مایع ترشح شده از پروستات را آب تشکیل می دهد. این مایع همچنین حاوی ترکیبات لازم برای زنده ماندن اسپرم ها، از جمله یون های کلسیم، روی، کلرید، بی کربنات، و آنزیم هایی مثل اسید فسفاتاز است. در ۱۹۳۵، اولف فون اویلر فیزیولوژیست سوئدی ترکیبات ویژه ای را در ترشحات پروستات کشف کرد و از آن جا که تصور می کرد این ترکیبات فقط در پروستات ساخته می شوند، آن ها را پروستاگلاندین نامید. اکنون مشخص شده است که پروستاگلندین ها، که از اسیدهای چرب اشباع نشده ساخته می شوند، به مقدار کم در همۀ بافت های بدن وجود دارند. پروستات دارای ۳۰ تا ۵۰ غدۀ لوله ای است که در نوعی بافت زمینه ای فیبری قرار گرفته اند. افزایش حجم هریک از این اجزاء باعث بزرگی خوش خیم پروستات می شود. سرطانی شدن اجزای غده ای پروستات باعث بروز سرطان پروستات می شود که شایع ترین سرطان در مردان است.

پروستات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ٠١:١٩ - ١٣٩٨/٠٥/٠٣
پروستات یا پروفسرته،غده‌ای سفت به شکل یک هرم وارونه در ابتدامجرای ادراری در لگن خاصره قرار دارد.
پرستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک می باشد.
غده پروستات در موقع انزال منقبض شده و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می‌کند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان پروستات   • پیشگیری از پروستات   • پروستات خامنه ای   • عکس پروستات   • علت پروستات   • اندازه پروستات   • پروستات زنان   • بیماری پروستات چیست   • معنی پروستات   • مفهوم پروستات   • تعریف پروستات   • معرفی پروستات   • پروستات یعنی چی   • پروستات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پروستات
کلمه : پروستات
اشتباه تایپی : ~v,sjhj
آوا : porostAt
نقش : اسم
عکس پروستات : در گوگل


آیا معنی پروستات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )