انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1072 100 1

پرو

/peru/

برابر پارسی: تن آزمایی، پوش آزمایی

معنی اسم پرو

اسم: پرو
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: پروین

معنی پرو در لغت نامه دهخدا

پرو. [ پ َرْوْ ] (اِخ ) پروین. ثرّیا. پرَن. و آن چند ستاره است در کوهان ثور :
ببالای تو در چمن سرو نیست
چو رخسار تو تابش پرو نیست.
فردوسی.
برخ همچو پرو و ببالا چو سرو
میان همچو غزو و برفتن تذرو.
(از لغت نامه ٔ اسدی ).
سزد که پروین بارد دو چشم من شب و روز
کنون که زین دو شب من شعاع برزد پرو.
کسائی (از اسدی ).
خم طاق هر یک چو پر تذرو
ز بس رنگ یاقوت رخشان چو پرو.
اسدی (در صفت بنائی ).
رجوع به پروین و ثریا شود.

پرو. [ پ ِ ] (اِخ ) کشوری جمهوری به امریکای جنوبی بر ساحل اقیانوس ساکن مساحت آن 1358000 کیلومترمربع و 7300000 تن سکنه دارد. پایتخت آن لیماست. اراضی آن کوهستانی است. شهرهای عمده ٔ آن اِل کالااو و آرِکی پا است و معادن گرانبها دارد از قبیل نفت و مس و حاصلخیز است و محصولات آن پنبه و شکر و قهوه و کاکائو و حیر (کائوچوک ) است. پیش از تسلط اسپانیائیان در قرن شانزدهم دارای حکومتی بود بدست انکاس ها با تمدنی عالی. پیزار در 1532 م. بدین ملک لشکر کشید و بزودی پرو را مسخر کرد و اسپانیائیان با شتابی تمام به استخراج معادن آن پرداختند و مرکزی مهم از مهاجرین اسپانیائی تشکیل کردند و در 1824 از اسپانیا مجزا شده مستقل گردید و در 1879 م. با دولت شیلی بجنگ پرداخت و قسمتی از سواحل خویش را از دست داد که جزئی از آن را در 1929 م. بدو مسترد داشتند.

معنی پرو به فارسی

پرو
کشوری است محدود از شمال به کشورهای اکوادر و کلمبیا از شرق به برزیل و بلیوی از جنوب به شیلی از مغرب به اقیانوس کبیر . مساحت ۱/۲۸۵/٠٠٠ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۶۸۲٠٠٠٠ تن است . رژیم جمهوری و پایتخت آن [ لیما ] است . محصولات کشاورزی : پنبه گندم برنج سیب زمینی جو نیشکر و ذرت . معادن : طلا نقره سرب مس نفت . زبان رسمی اسپانیولی مذهب کاتولیک ولی آزادی مذهب دارند .
پروین، ستاره پروین، ثریا
( اسم ) آزمایش لباس از طرف خیاط بر تن مشتری .
جمهوری بامریکای جنوبی
[ گویش مازنی ] /parroo/ پریروز & مرتعی کوهستانی میان عباس آباد و نشتارود & پرتاب & پراکندن - پاشاندن از سر بی احتیاطی ۳به هم زدن & جا به جا کردن خوراک در حال پختن از دیگی به دیگ دیگر & یک نوبت خواب کرم ابریشم & گاو مخصوص شخم زدن - راندن گاو به هنگام شخم ۳گاو نر اخته شده & از مراتع لنگای واقع در منطقه ی عباس آباد
( اسم ) ۱- پا ۲- پیش آمد: خوب پر و پا برایش افتاده . یا از پر و پا افتادن . ۱- سخت خسته و درمانده شدن . ۲- سکوت و آرامش یافتن . ۳- بی طاقت شدن .
از اتباع پا
( اسم ) صورت مجلس جلسات سیاسی که برای بررسی و تحقیق و مذاکره در امری منعقد گردد .
لفظ فرانسوی معمول در پزشکی پیش بینی
[ گویش مازنی ] /pero hedaaen/ پرتاب کردن - با کفگیر، خوراک در حال پختن را برداشتن و باز در آن ریختن ۳پخش کردن
[ گویش مازنی ] /per peroo/ گرداندن کفگیر در ظرف غذا به هدف آمیختن مواد آن
[ گویش مازنی ] /shaa paroo/ خفاش

معنی پرو در فرهنگ معین

پرو
(پِ رُ) [ فر . ] (اِ.) ۱ - آزمایش لباس از طرف خیاط بر تن مشتری . ۲ - مدرک ، مسند.

معنی پرو در فرهنگ فارسی عمید

پرو
= پروین: سزد که پروین بارد دو چشم من شب وروز / کنون که زاین دو شب من شعاع بر زد پرو (کسائی: لغت فرس۱: ۲۰۵).
آزمایش لباس دوخته شده بر تن مشتری.

پرو در دانشنامه ویکی پدیا

پرو
مختصات: ۱۲°۲٫۶′ جنوبی ۷۷°۱٫۷′ غربی / ۱۲٫۰۴۳۳°جنوبی ۷۷٫۰۲۸۳°غربی / -12.0433; -77.0283
لیما (پایتخت، مرکز اصلی اقتصادی و فرهنگی)
آرکوئیپا
تروجیلو
چیکلایو
کالائو (بزرگترین بندر پرو)
کوسکو (مرکز جدید امپراطوری باستانی اینکا)
پیورا
تاکنا
ایکا
پونو
چیموبوته
وآنکایو
وآنچو
کاجامارکا
پوکالپا
ایکوئیتوس
یوریماگواس
تاراپوتو
مویوبامبا
پرو با نام رسمی جمهوری پرو (به اسپانیایی: República del Perú) کشوری است در آمریکای جنوبی. پایتخت آن لیما است. این کشور از شمال با اکوادور و کلمبیا، از شرق با برزیل، از جنوب شرقی با بولیوی، از جنوب با شیلی و از غرب با اقیانوس آرام هم مرز است.
پرو گذشته از این که به عنوان مهد امپراتوری اینکا شناخته می شود، وطن شمار زیادی از بومیان قارهٔ آمریکا است. از این رو، پرو کشوری است با پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی.
لیما بزرگترین شهر پرو و پایتخت آن در منطقه پست بوم بیابانی قرار دارد. این شهر را اسپانیایی ها در حدود ۴۰۰ سال پیش بنیاد گذاردند. این شهر هنوز هم منظره اسپانیایی دارد و قدیمی ترین دانشگاه بر جدید نیز در این شهر است. نسیم دریا در ساحل، آب و هوای لیما را مطبوع تر ساخته است. در منطقه پست بوم بیابانی پرو بیش از ۵۰ رود جریان دارد و یکی از این رودها از وسط شهر لیما می گذرد.
عکس پرو
پرو می تواند به معانی زیر بکار رود:
کشور پرو
پرو، ایندیانا
راس پرو
غار پراو
پرو (به انگلیسی: Peru) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کلینتون، نیویورک واقع شده است. پرو ۴٫۱ کیلومتر مربع مساحت و ۱٬۵۹۱ نفر جمعیت دارد و ۱۰۲ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
یکی از روستاهای شهرستان شاهرود در استان سمنان ایران است. این روستا در دهستان خرقان در بخش بسطام جای دارد. جمعیت روستای چهارطاق پرو بر پایه نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۲٬۱۷۱ نفر (۶۰۶ خانوار) بوده است.
روستا در اصل چهارطاق پرو نام دارد که متشکل از دو روستای چهارطاق و پرو می باشد و روستای چهارطاق نیز به دو قسمت چهارطاق سیدآباد و چهارطاق حاج آقا بزرگ تقسیم می شود.
پرو (به ایتالیایی: Pero) یک کومونه در ایتالیا است که در استان میلان واقع شده است.
فهرست شهرهای ایتالیا
پرو ۵٫۰ کیلومترمربع مساحت و ۱۰٬۳۷۸ نفر جمعیت دارد و ۱۴۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
شهر فوسالدو خواهرخواندهٔ پرو (لمباردی) هست.
سیارک ۱۰۸۶۶ (به انگلیسی: 10866 Peru، نامگذاری:1996NB4) ده هزار و هشتصد و شصت و ششمین سیارک کشف شده است که در ۱۴ ژوئیه ۱۹۹۶ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۴۰ است.
قهرمانی والیبال مردان فرانسه که با نام های پرو آ و لیگ آ شناخته شده است بالاترین سطح مسابقات والیبال مردان در فرانسه است. برنده این مسابقات قهرمان فرانسه است. باشگاه های ریسینگ و کن هرکدام با ۹ قهرمانی پر افتخارترین تیم پرو آ فرانسه هستند.
وب گاه رسمی
پرو آمانولین (به انگلیسی: Proamanullin) با فرمول شیمیایی C39H54N10O11S یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 82233 است. که جرم مولی آن ۸۷۰٫۹۷ گرم بر مول می باشد.
پرو آنتوسیانیدین سی۱ (به انگلیسی: Proanthocyanidin C1) با فرمول شیمیایی C45H38O18 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 9242 است. که جرم مولی آن ۸۶۶٫۷۷ گرم بر مول می باشد.C1C(C(OC2=C1C(=CC(=C2C3C(C(OC4=C(C(=CC(=C34)O)O)C5C(C(OC6=CC(=CC(=C56)O)O)C7=CC(=C(C=C7)O)O)O)C8=CC(=C(C=C8)O)O)O)O)O)C9=CC(=C(C=C9)O)O)O
(2R3R4S)-2-(34-dihydroxyphenyl)-4--8--34-dihydro-2H-chromene-357-triol
Procyanidin C1Procyanidol C1Epicatechin-(4.beta.-->8)epicatechin-(4.beta.-->8)epicatechinEpicatechin-(4β→8)-epicatechin--(4β→8)-epicatechin
C1C(C(OC2=C1C(=CC(=C2C3C(C(OC4=C(C(=CC(=C34)O)O)C5C(C(OC6=CC(=CC(=C56)O)O)C7=CC(=C(C=C7)O)O)O)C8=CC(=C(C=C8)O)O)O)O)O)C9=CC(=C(C=C9)O)O)O
پرو آنتیک (مقدونی: Перо Антиќ؛ زادهٔ ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۸۲) یک بازیکن بسکتبال اهل جمهوری مقدونیه است.
2x یورولیگ مسابقه قهرمانی (۲۰۱۲–۲۰۱۳)
2x Greek League مسابقه قهرمانی (۲۰۰۲, ۲۰۱۲)
2x Bulgarian League مسابقه قهرمانی (۲۰۰۸, ۲۰۱۰)
Bulgarian League باارزش ترین بازیکن (۲۰۰۸)
Serbian Cup مسابقه قهرمانی (۲۰۰۶)
مسابقه جام قهرمانی بلغارستان (۲۰۰۸)
Russian Cup مسابقه قهرمانی (۲۰۱۱)
Russian Cup MVP (2011)‎
پرو(به انگلیسی: Prue) شهری در ایالت اکلاهما کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۴۶۵ نفر بوده است.
فهرست شهرهای اکلاهما
آگوستوس پرو (به انگلیسی: Augustus Prew) (زاده ۱۷ سپتامبر ۱۹۸۷) بازیگر انگلیسی است.
از فیلم های معروف او می توان به بازی در سریال فرار از زندان ( فصل ۵) و راز موناکر اشاره کرد
آلفرد-باتیست آلفرد پرو (انگلیسی: Jean-Baptiste Alfred Perot؛ زاده ۳ نوامبر ۱۸۶۳ درگذشته ۲۸ نوامبر ۱۹۲۵) یک فیزیک دان اهل فرانسه بود.
وبگاه رسمی
آی پد پرو تبلتی ساخت شرکت اپل است که در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۱۵ معرفی شد. از جمله ابزارک های کمکی آن می توان بهصفحه کلید هوشمند و قلمی تحت عنوان مداد اپل که جداگانه به فروش می رسند اشاره نمود. برخلاف گذشته که صفحه آی پد تنها ۱۰ اینچ بود، آی پد پرو ۱۲/۹ اینچی می باشد که در سال ۲۰۱۷ آی پد پرو ۱۰/۵ اینچی نیز معرفی شده است مک بوک ایر و مک بوک (نسخه ۲۰۱۵) صفحه نمایش ۱۳/۵ اینچی برخوردار می باشند . .
A9X chip with 64‑bit architecture
صفحه نمایش رتینا
در تاریخ ادبیات پرو، سنت شفاهی مردم بومی و منابع فنی نگارش (همراه با اسپانیایی ها) یکدیگر را تحت پوشش قرار می دهند. از ابتدا، این امر میسر بود که واقعیات متفاوت و پیچیده فرهنگی را گردآوری و بیان نمود که فوراً پس از فتح وارد یک درگیری و برخورد می شدند.
ادبیات کوئچوا و زبان آیمارا به روش شفاهی انتقال یافته است. این ادبیات با رسوم مذهبی، کشاورزی، صمیمانه، جشن یا تدفین رابطه نزدیک دارد. این ویژگیها به اشکال خاصی از شعر یا نثر تبدیل می شود، چرا که آن در اولین سرگذشت های تاریخی از اینکا گارسیلاسو دلاوگا (شرح وقایع) یا فلیپه گوآمان د آیالا (سرگذشت جدید حکومت خوب) و در تمایز بین یاراوی| یاراوی ها و شعر وطنخواهانه و رمانتیک قابل مشاهده است. یکی از جالبترین نمادهای آن در اینجا ماریانو ملگار بوده است.
سپس، سلطه گری طبقه اقلیت حاکم کریول در جامعه پرو از کنارگذاشتن اشکال بومی به نفع انواع اروپایی آن بهره می جستند. بعدها سبک نئوکلاسیکها بپا خواستند همچون مانوئل آسنسیو وای سگورا و فلیپه پاردو وای آلیاگا. آنها خود را تقریباً تا اواخر قرن نوزدهم پابرجا نگه داشتند. در این زمان، جریان رمانتیک با بهره از آثار کارلس آگوستو سالاوری و خوزه آرنالدو مارکوئز و بین دیگران عرضه شد. بحران عمومی حاصل از جنگ پاسیفیک جای خود را به سبک مدرنیسم داد. بهترین نمادهای آن خوزه سانتوس چوکانو و خوزه ماریا اگورن بودند. پس از آنها، جریان آوانت- گاردیسم به شدت توسط مجلات منتشر شد: مجله کلوئیونیدا و مجله آمائوتا. مجله آمائوتا در سال ۱۹۲۶ توسط خوزه کارلوس ماریاتگو پایه گذاری شد. بین همکاران وی چزار والجو بود. ضمناً جریان بومی در شعر به مدد لوئیز فابیو گازمار دوباره متولد شد. نویسندگان پیشگام در طرح های مختلف شعرغنایی پراکنده شدند، افرادی همچون خاویر آبریل، آلبرتو هیدالگو، سباستین سالازار بوندی، کارلوس گرمیان بلی، و سایرین. آنها حوزه های جدید و متضاد بیانی را می گشودند.
در قرن نوزدهم، نثر در پرو از جریان ستنگرایانه: مانوئل آسنسیو سگورا و ریکاردو پالما، به ادبیات جریان مدرنیسم: مانوئل گنزالس پرادا و خوزه سانتوس چوکانو جابجا شد. در قرن ۲۰ ام| قرن بیستم، نثر بومی به لحظات شکوفائی خود با (آثار) سیرو آلجریا و خوزه ماریا آگوداس، سباستین سالازار بوندی، مانوئل اسکروزا و خولیو رمین ریبردو رسید. بدون ترک رویکرد واقعیتگرایانه، ماریو وارگاس لیوزا به آن رسید. برخی از مشهورترین نامهای (عرصه) شعر عبارتند از امیلیو آدولفو وستفالن، خورخه ادواردو آیلسون، کارلوس ژرمن بلی، آنتونیو سیسنروس، واشینگتن دلگادو، مارکو مارتوس، و در ادبیات روایی: میگوئل گوتیرز، جورجیو مارتینز، آلونسو کوئتو، گولرمونانیو د گوسمین، بین دیگر افراد هستند.
ادوبی پریمیر پرو (به انگلیسی: Adobe Premiere Pro) یک نرم افزار ویرایش ویدئو از شرکت ادوبی است. این محصول بخشی از Adobe Production Studio می باشد و یک مجموعه، از نرم افزارهای شنیداری و دیداری دیجیتال است.
۱۳ (توسط برتون اسنوبرد)
قانون شجاعت
آواتار
ددپول
دختر گم شده
هوگو (باستثنای جلوه های بصری)
در یک تپش قلب
بازگشت سوپرمن
شبکه اجتماعی (فیلم)
پریمیر پرو سخت افزارها و نرم افزارهایی را به همراه دارد و در بیشتر موارد به عنوان یک بسته به نام OEM به همراه کارت های ویرایش ویدئویی مانند Matrox RT.X۲ همراه است. همچنین کارت سخت افزاری ویدئویی محبوب پرو وان محصولی از شرکت پیناکل آلمان از پراستفاده و رایج ترین اقلام وابسته و هماهنگ با این نرم افزار حرفه ایست.
پریمیر پرو یک نسخه دوباره نوشته شده از نرم افزار Adobe Premiere می باشد که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد و از زمانیکه دوباره نوشته شد توسط صنعت فیلم و ویدئو مورد قبول واقع شده است.
آخرین نسخه این نرم افزار کریتیو کلاود (CC۹) است؛ که در این ورژن قابلیت مورف کات افزوده شده است.
ارتش پرو (اسپانیایی: Ejército del Perú) شاخه ای از نیروهای نظامی کشور پرو است که وظیفهٔ آن حفظ استقلال، حاکمیت، و یکپارچگی ارضی این کشور است. از دیگر وظایف آن می توان به کمک رسانی در امنیت داخلی، انجام عملیات های نجات در هنگام بلایای طبیعی و شرکت در عملیات های صلح بانی اشاره کرد.
استار پرو (به انگلیسی: Star Perú) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا 2I است که در ۰۱۹۹۷-۰۵-۰۱ ۱ مه ۱۹۹۷ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی استار پرو در لیما، پرو واقع شده است و به ۸ مقصد، پرواز انجام می دهد.
استان تروژیلو، پرو (به اسپانیایی: Trujillo Province, Peru) یک سکونتگاه مسکونی در پرو است که در منطقه لا لیبرتاد واقع شده است.
فهرست شهرهای پرو
الجی آپتیموس جی پرو (به انگلیسی: LG Optimus G Pro) یک گوشی هوشمند معرفی شده در فوریه ۲۰۱۳ از سوی شرکت ال جی الکترونیکس است. این تلفن دارای سیستم عامل اندروید نسخه ۴٫، نمایشگر لمسی خازنی ۵٫۵ اینچ با تراکم پیکسل تمام اچ دی، دوربین ۱۳ مگاپیکسل و پردازنده ۱٫۷ گیگاهرتزی چهارهسته ای به همراه ۲ گیگابایت حافظه موقت رم و پردازنده گرافیکی آدرنو ۳۲۰ است.
GPRS, EDGE HSDPA ۸۵۰ / ۹۰۰ / ۱۹۰۰ / ۲۱۰۰ ۴G LTE ۸۰۰ / ۱۸۰۰ / ۲۶۰۰
ال سی پرو (به انگلیسی: LC Perú) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا W4 است که در ۱۹۹۳ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی ال سی پرو در لیما، پرو واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی خورخه چاوز قرار دارد و به ۱۰ مقصد، پرواز انجام می دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پرو در دانشنامه آزاد پارسی

پِرو (Peru)
پِرو
موقعیت. کشور پرو در غرب امریکای جنوبی و در ساحل شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. از شمال به اکوادور و کلمبیا، از شرق به برزیل و بولیوی، از جنوب به شیلی و از جنوب غربی و غرب به اقیانوس آرام محدود می شود. مساحت پرو ۱,۲۸۵,۲۱۵ کیلومتر مربع است و شهر لیما پایتخت آن است.سیمای طبیعی. سرزمین پرو از سه ناحیۀ جغرافیایی متمایز تشکیل شده است: الف. جلگۀ باریک ساحلی (کوستا)، که با عرض ۶۵ تا ۱۶۰ و درازای حدود ۲,۲۵۵ کیلومتر در سراسر کرانۀ اقیانوس آرام از شمال غربی به سوی جنوب شرقی کشیده شده است. جلگۀ مزبور، که در دنبالۀ صحرای آتاکامای شیلی قرار دارد، کم آب و نسبتاً خشک است و مهم ترین شهرها و تأسیسات صنعتی و کشاورزی پرو در آن جا دارند. رودخانه های این ناحیه کلّاً کوتاه و پرشیب و خروشان اند و همگی به اقیانوس آرام می ریزند و مهم ترین آن ها پیسکو و سانتا هستند. ب. کوه های آند یا سیرا که استخوان بندی کشور پرو را تشکیل می دهند و به موازات جلگۀ ساحلی (کوستا) قرار دارند. پهنای ارتفاعات مزبور در شمال به ۲۵۰ کیلومتر و در جنوب شرقی به حدود ۴۰۰ کیلومتر می رسد و میانگین ارتفاع آن ۳,۶۰۰ متر است. کوه های مزبور از سه رشتۀ اصلی تشکیل شده است: کوردیرا اکسیدنتال، کوردیرا اورینتال و کوردیرا سانترال (کوردیرای مرکزی)، و چند رشتۀ کوچک تر که حدود ۳۰ درصد از مساحت این کشور را دربر می گیرند. قله های متعددی که هرکدام جزو بلندترین نقاط کرۀ زمین هستند، مانند قلّۀ اوآسکاران، (با ارتفاع ۶,۷۶۸ متر، بلندترین کوه پرو محسوب می شود) و قله های نوادو کوروپونا (۶,۴۲۵ متر)؛ و سولیمانا (۶,۱۱۷ متر)؛ و نیز آتشفشان های اِل میستی (۵,۸۲۲ متر)؛ یوکامانی (۵,۴۴۴ متر) و قلل بسیار دیگر که ارتفاعشان به ۵,۱۸۰ متر می رسد در این ارتفاعات قرار دارند. دریاچۀ تی تی کاکا، مرتفع ترین دریاچۀ قابل کشتی رانی جهان با مساحت ۸۳۰۰ کیلومتر مربع، در انتهای جنوب شرقی این ناحیه قرار دارد و بخشی از فلات آلتی پلانو محسوب می شود. پ. دامنه های شرقی کوه های آند به دشت ناهموار و وسیعی با نام مونتانیا منتهی می شود که تا مرز کشورهای کلمبیا و برزیل گسترده است. این ناحیه که به حوضۀ آمازون نیز معروف است از جنگل های انبوه پوشیده شده و رودخانه های بسیاری ازجمله رودهای مارانیون، اوآیاگا، اوکایالی، اوروبامبا، ناپو، و بسیاری رودهای دیگر که همگی ریزابه های رود بزرگ آمازون هستند، در آن جریان دارند. ناحیۀ مونتانیا از کم جمعیت ترین نواحی پرو است و جز شهرهای ایکیتوس و پوکایپا آبادی مهم دیگری ندارد. پرو که از نظر اداری به ۲۵ دپارتمان تقسیم می شود، سرزمینی لرزه خیز است و آتشفشان های آن غالباً فعال اند و لیما، آرِکیپا، کایائو، تروخیو، و چیکلایو ازجمله شهرهای مهم آن هستند. اقلیم پرو از مدارگانی، در ناحیۀ مونتانیا، تا قطبی، در ارتفاعات آند، متغیر است و میانگین دمای آن به ازای هر ۴۵۰ متر،۱.۷ درجۀ سانتی گراد تغییر می کند. کوه ها و قلّه های بلندتر از ۵هزار مترِ آن همواره از برف و یخ پوشیده شده و حداکثر تا ارتفاع ۳,۴۰۰متری آن قابل کشت است. میانگین دمای شهر لیما در دی ماه۲۳.۳ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه۱۶.۷ درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۴۸ میلی متر می رسد. در حالی که میانگین دمای شهر کوسکو، که در ارتفاعات آند قرار دارد، در دی ماه۱۳.۳ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۱۰.۳ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۸۰۴ میلی متر است. به سبب پدیدۀ ال نینیو، که معمولاً هر سه تا هفت سال یک بار روی می دهد، رطوبت اقیانوس آرام به نواحی شرقی این کشور منتقل شده و موجب بارش باران های شدید با سیلاب های ویرانگر می شود. پوشش و نوع گیاهان نواحی سه گانۀ پرو، که وسعت آن ها کلّاً به حدود ۵۳ درصد از مساحت کشور می رسد، کاملاً متفاوت است. ناحیۀ مرطوب و گرم مونتانیا از جنگل انبوه پوشیده شده است و درختان کاکتوس، اوکالیپتوس، و علوفه و امثال آن به ناحیۀ سیرا اختصاص دارد و جلگۀ ساحلی را درختچه ها و گیاهان خاردار فرا گرفته است. پرندگانی چون مرغ نوروزی، پرستو، آلباتروس، انواع خزنده، لاما، آلپاکا، وایکونا، چین چیلا، پلنگ جگوار، آرمادیلو، خوک وحشی، مورچه خوار، و انواع میمون حیات وحش آن را تشکیل می دهند.
اقتصاد. پرو از نظر منابع زیرزمینی، به ویژه موادی چون مس، نفت، اورانیوم، آهن و نقره، بسیار غنی است و اقتصاد آن به کانی های مذکور وابسته است. زمین های مزروعی آن محدود و منحصر به جلگۀ ساحلی است و برنج، نیشکر، سیب زمینی، ذرت، گندم، و کوکا، گیاهی که از آن مادّۀ مخدّر کوکایین گرفته می شود، از محصولات عمدۀ این کشور است. گوسفند، بز، لاما و الپاکا که بیشتر برای بهره گیری از پشم آن ها پرورش داده می شوند، دام های اصلی آن را تشکیل می دهند. جنگل های پرو عمدتاً در مونتانیا متمرکزند و مساحت آن ها به حدود ۵۰میلیون هکتار می رسد. این جنگل ها به سبب فقدان راه و عدم دسترسی تقریباً بی استفاده رها شده و تولید چوب آن ها از ۹میلیون متر مکعب در سال تجاوز نمی کند. با از بین رفتن تأسیسات وسیع صنعت شیلات پرو در ال نینیوی ۱۹۸۰ تأسیسات جدید رفته رفته موقعیت مهم خود را در اقتصاد پرو بازیافته و میزان صید آن به۸.۵میلیون تن در سال بالغ شده است. صنعت پرو عمدتاً بر نیروی الکتریسیتۀ حاصل از شیوۀ برقابی متکی است و تأسیسات صنعتی آن بیشتر در پیرامون شهرهای لیما و کایائو متمرکز است. سیمان، پالایش نفت، تولید مشتقات نفتی، خوراک دام، شکر، فولاد خام، نوشابه، و سیگار از فرآورده های صنعتی این کشور محسوب می شوند. تولید الکتریسیته در پرو به ۱۹میلیارد کیلووات ساعت می رسد که ۷۵ درصد از آن به شیوۀ برقابی تأمین می شود و مصرف سرانۀ آن ۶۴۵ کیلووات ساعت است.
حکومت و سیاست. نوع حکومت پرو جمهوری چندحزبی با دو نهاد قانون گذاری است. مجلس نمایندگان این کشور ۱۸۰ عضو و مجلس سنای آن ۶۰ نماینده دارد که مردم آنان را هر پنج سال یک بار، هم زمان با انتخاب ریاست جمهوری، برمی گزینند. دورۀ ریاست جمهوری این کشور پنج سال است و نخست وزیر را نیز رئیس جمهور منصوب می کند.
مردم و تاریخ. جمعیت پرو حدود ۲۹,۴۶۱,۹۳۳ نفر است (۲۰۱۰)و تراکم نسبی آن به۲۲.۹ در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۱.۲صد است و بومیان کوچوئا ۴۵ درصد از جمعیت آن را تشکیل می دهند. ۹۲ درصد از مردم آن مسیحی کاتولیک اند و زبان رسمی آنان اسپانیایی و کوئچوآیی است. میانگین امید به زندگی در پرو ۶۸ سال است و۸۹.۵ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. چاوین ها کهن ترین اقوامی اند که در حدود ۱۴۰۰ تا ۲۰۰پ م در این سرزمین می زیستند. اینکاها در قرن ۱۲م امپراتوری وسیع و قدرتمندی را در پرو تأسیس کردند و در ۱۲۳۰م شهر کوسکو را به پایتختی برگزیدند. آنان در اواسط قرن ۱۵ بخش هایی از کشورهای امروزی کلمبیا، بولیوی، شیلی، و آرژانتین را ضمیمۀ امپراتوری خود کردند. فرانسیسکو پیسارو، سردار اسپانیایی، در ۱۵۲۷ به این سرزمین وارد شد و سراسر امپراتوری مزبور را به تملک اسپانیا درآورد. آنان از ۱۵۳۷ تا ۱۵۵۵ شهر لیما را بنا نهادند و در ۱۵۴۲ نایب السلطنۀ پرو را تأسیس کردند. شورش های استقلال طلبی و آزادی خواهی بومیان پرو، به رهبری توپاک آمارو، که در ۱۷۸۰ به شدت سرکوب شد، در ژوئیۀ ۱۸۲۱ به رهبری ژنرال خوزه فرانسیسکو دِ سان مارتین به ثمر رسید. اسپانیایی ها در ۱۸۲۴ پرو را تخلیه کردند. کشف معادن نقره در ۱۸۴۵، این کشور را به یکی از عمده ترین صادرکنندگان نقرۀ جهان تبدیل کرده است. پرو در جنگ پاسیفیک (۱۸۷۹ـ۱۸۸۳) مغلوب شیلی شد و ناحیۀ تراپاکا را از دست داد. اختلافات مرزی پرو با کلمبیا در ۱۹۳۳ و با اکوادور در ۱۹۴۲ برطرف شد و مرز میان آن ها تثبیت گردید.

نقل قول های پرو

پرو با نام رسمی جمهوری پرو، کشوری در غرب آمریکای جنوبی است.
• «پرچم : پرچم کشور پرو سه نوار رنگی از رنگ های قرمز و سفید است. طرح این پرچم را خوزه سن مارتین ریخته است. گویند هنگامی که با لشکریان خود از جایی عبور می کرد دسته ای از فلامینگوها از بالای سرش پرواز می کردند و پرواز آن ها از زیر به صورت ترکیبی از رنگ های قرمز و سفید بود. سن مارتین این رنگ ها را برای پرچم پرو انتخاب کرد. در داخل پرچم رسمی پرو علامت رسمی کشور نقش می گردد. این علامت شامل لاما (شتر بی کوهان آمریکای جنوبی) و درخت گنه گنه و یک شاخ طلایی است که همگی وفور نعمت را نشان می دهند.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

پرو در جدول کلمات

پرو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ٢١:٥٥ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
در زبان لری بختیاری به معنی
پارچه.تکه پارچه
Paro
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پرو لباس   • فیلمی از کریس راک   • فیلمی با بازی ترانه علیدوستی   • مرکز بحرین   • پایتخت قطر   • فیلمی از جان فورد   • کشوری در دریای کارائیب   • نام آتشفشانی در پرو   • معنی پرو   • مفهوم پرو   • تعریف پرو   • معرفی پرو   • پرو چیست   • پرو یعنی چی   • پرو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پرو
کلمه : پرو
اشتباه تایپی : ~v,
آوا : peru
نقش : اسم خاص مکان
عکس پرو : در گوگل


آیا معنی پرو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )