برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1319 100 1

پری زنگنه

پری زنگنه در دانشنامه ویکی پدیا

پری زنگنه
پریرخ شاه یلانی مشهور به پری زنگنه (زاده ۱۳۱۸ در کاشان)، خواننده ایرانی در سبک اپرا است. از جمله فعالیت های او، می توان به کار بر روی موسیقی محلی و فولکوریک ایران اشاره کرد. پری زنگنه که بینایی خود را در یک سانحهٔ رانندگی از دست داده است، از هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار عالی موسیقی تهران) در رشتهٔ اپرا فارغ التحصیل شده است.
هزار آوا
فلکوریک
شاهپری
آهنگ های محلی (به همراه واروژان)
پری زنگنه فارغ التحصیل شاخهٔ اپرا از هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار عالی موسیقی تهران) است. زنگنه تحصیلات مقدماتی خود را در تهران گذراند و نخستین درسهای آواز را نزد استاد نصرالله زرین پنجه در ردیف آوازهای ایرانی فراگرفت، سپس به هنرستان عالی موسیقی رفت. به علت داشتن صدای «لیریکو اسپینتو» (به انگلیسی: Lyrico Espinto) نزد خانم اولین باغچه بان (Evlin Bahceban) اپرا آموخت و بعد از آن برای تکمیل آموخته های خود به کشورهای ایتالیا، آلمان، و اتریش سفر کرد و از چندین آکادمی فارغ التحصیل شد.
علاوه بر خوانندگی، پری زنگنه در سفر تحصیلی خود به ژاپن، متوجه استعداد خود در هنر گل آرایی هم شد و آن را فراگرفت و در بازگشت به ایران نمایشگاه های گل آرایی نیز برگزار کرد.
در سال ۱۳۵۰ در یک حادثهٔ ساده رانندگی و پرتاب خرده شیشه های اتومبیل پیکان، بینایی خود را از دست داد. اما تنها پس از وقفهٔ کوتاهی به فعالیت های خود ادامه داد. صدای او در محافل هنری مهم جهان از جمله تالار الیس تالی در لینکن سنتر نیویورک، هربست در سانفرانسیسکو، دانشگاه هاروارد در بوستون، سل گو در پاریس، هرکولس در مونیخ، و تالارهایی در سرتاسر ژاپن پخش شده است.
عکس پری زنگنه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پری زنگنه

پری زنگنه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پری زنگنه   • مفهوم پری زنگنه   • تعریف پری زنگنه   • معرفی پری زنگنه   • پری زنگنه چیست   • پری زنگنه یعنی چی   • پری زنگنه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پری زنگنه
کلمه : پری زنگنه
اشتباه تایپی : ~vd ck'ki
عکس پری زنگنه : در گوگل

آیا معنی پری زنگنه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )