انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1080 100 1

پستانداران

معنی پستانداران به فارسی

پستانداران
( اسم جمع: پستاندار ) رد. بزرگی از ذی فقاران که بچه زا هستند و با غدد مترشح. شیر که در پستان آنها جای دارد نوزاد خود را تا مدتی پس از تولد شیر میدهند و در حقیقت غذای اولی این رده از ذی فقاران شیری است که از پستان مادر ترشح میشود. پوست بدن پستانداران معمولااز مو پوشیده شده و در فکین آنها دندانهایی موجود است که در حفراتی بنام حفره های دندانی که در فکین حفر شدهاند - قرار دارند. حرارت بدن پستانداران ثابت است و بنابراین جزو جانوران خونگرمند . در دستگاه تنفسی پستانداران همیشه ریه موجود است و تنفس بوسیل. ریه انجام میشود. این رد. عظیم جانوری که هم در دریا ( شناگران ) و هم در خشکی پراکنده اند دارای نمو مغزی عالیتر از دیگر جانوران میباشند . رژیم غذایی و محیط زیستی آنها در تیر. های مختلف فرق میکند ( در ماد. مربوط بهر یک شرح داده شده ) بچه زایان ذوات الثدی زنده زایان . یا پستانداران آبی پستاندارانی که در آب میزیند و ساختمان بدن آنها برای زندگی محیط آبی سازش پیدا کرده است .

پستانداران در دانشنامه ویکی پدیا

پستانداران
پستانداران رده ای از جانوران مهره دار هستند که با غدهٔ پستانیشان (که در جنس ماده، شیر برای تغذیهٔ نوزاد تولید می کند)، مو یا خز و خون گرم بودنشان مشخص می شوند.
راسته تک سوراخیان
کلاد ددشکلان
راسته †هوسه قیف دندان سانان
راسته †چندتکمیزه ایان
زیررده ددان
فرورده کیسه داران
فرورده جفت داران
مغز پستانداران دما و دستگاه گردش خون را که شامل یک قلب چهار حفره ای است کنترل می کند. دستهٔ پستانداران شامل ۵۵۰۰ گونه (از جمله انسان) است که در ۱۲۰۰ تیره، ۱۵۲ خانواده و ۴۶ راسته توزیع شده اند، هر چند این به گونه رده بندی علمی نیز بستگی دارد.
به دلیل خطرات و آلودگی های زیست محیطی، بسیاری از پستانداران در معرض خطر انقراض هستند. اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در گزارش سال ۲۰۱۱ خود اعلام کرد که ۲۵٪ از پستانداران زمین در شرف نابودیند.
از ویژگی های خونگرمی، مو، میانپردهٔ تنفسی، چابکی زیاد و ماهیچه های صورت که به جانور اجازهٔ شیر خوردن می دهد پستانداران باید در دست کم برخی از این خصوصیات با نیاکان ددکاو (تراپسیدی) خود سهیم بوده باشند. این ویژگی ها در پستانداران یک مجموعهٔ سازگاری واحد را تشکیل می دهد.
عکس پستانداران
ساختمان جفرافیایی افغانستان پیچیده می باشد این پیچیدگی باعث تشکیل اقلیم نا متناظر گردیده است. در اقلیم ها وارتفاعات مختلف پستانداران مختلف حیات بسر می برند. افغانستان دارای چندین پستاندار بومی می باشد. طبق تحقیقات خوشحال حبیبی زولوجست واداره جنگلات ومراتع دفترUNHCR سازمان ملل در افغانستان ۱۲۸ گونه پستاندار وجود دارد. که ۰ نوع منتقدانه در معرض خطر هستند ۴ نوع آن منقرض (شیر ببر چیتا وآهوختن)، ۱۲ نوع آسیب پذیر هستند، و ۵، نزدیک به تهدید است. که از جمله پلنگ برفی آهو مارخور و گوسفند مارکوپولو است. درسال۲۰۰۷ بتعداد ۲۱۰ راس گوسفند مارگوپولو در پامیر بزرگ و۱۹۱ راس در دره واخجیر باقی مانده است. درین دو دره ۴۰۰آهو ماکوپولو۱۱۲ بز کوهی سایبریائی ۴۴۳ موش خرما دم دراز ۲۰خرگوش ۵ قاقم ودو راسو وجود داشت.
ویکی پیدا انگیسی لست حیوانات افغانستان.
مشاهده گاو زنبور گوشت خوار افغانی. محقق جان ام ریگن در وبگاه حیات وحش شمال شرق
دانشمندان ساینس عمر حیوانات را ۶۶۵ میلیون سال قبل یا پس از انفجار کامبرین می دانند زیاده حیوانات حدود ۵۴۰ میلیون سال قبل به دنیا آمد. بعضی حیوانات مانند تراز(Trace fossil) بیشتر از یک میلیارد سال زندگی داشته است. حیوانات را از جهت پیدایش بدو گروپ تقسیم نموده است. حیوانات دنیای قدیم و حیوانات دنیا جدید. عمر حیوانات قدیم از ۷۰ میلیون سال الی ۴۰ میلیون سال تخمین گردیده است یعنی با ازبین رفتن داینسورها حیوانات قدیم به وجود آمد. عمر حیوانات جدید از ۴۰ میلیون سال به اینطرف می باشد. در افغانستان حیوانات قدیم و جدید وجود دارد. در مجموع تمامی پستانداران افغانستان از ۸ راسته(Order) می باشند.
جدول زیر وضیعت حفاظت حیوانات افغانستان را برجسته ساخته که در کدام وضیعت قرار دارد محقق اداره IUCN
. میمون دنیای قدیم.
پستانداران ایران سگ ­سانان و کفتارها
پستانداران ایران: سگ سانان و کفتارها تألیف علی گلشن است که توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۳ منتشر شده است، این کتاب در سی و سومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ازطرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان «کتاب سال» برگزیده شد.
این کتاب پس از پستانداران ایران: گربه سانان دومین جلد از مجموعه ۶ جلدی پستانداران ایران است که به صورت جامع برای گروه سنی «د» و «ه» (دوره های اول و دوم متوسطه) منتشر شده است.
تصاویر کتاب توسط ۲۳ عکاس حرفه ای در این زمینه گرفته شده است و به معرفی انواع گونه ها و نژادهای مختلف خانواده سگ ها و کفتارها پرداخته است.
شناخت شکل ظاهری، نام فارسی و علمی، عادت ها و رفتار، جانورشناسی، نقش این حیوان در تاریخ، فرهنگ و هنر ایران، پراکندگی گونه های مختلف آن در ایران و جهان و زیستگاه های این جانور به همراه تصویرهایی از زیرگونه های امروزی سگ سانان در جهان از ویژگی های این کتاب است.
پستانداران حشره خوار (نام علمی: Insectivora) راسته ای از پستانداران جفت دار هستند که در رژیم غذاییشان اغلب یا گاه از حشره ها بهره می برند. این راسته امروزه دیگر توسط بعضی منابع به رسمیت شناخته نمی شود و این منابع تعدادی از اعضای پستانداران حشره خوار را از آن بیرون آورده، در راسته های دیگری چون حشره خواران آفریقایی فهرست کردند. اعضای باقی مانده امروزه در راسته هوکوران (نام علمی: Eulipotyphla) دسته بندی شده اند که عضوی از کلاد بزرگتر لوراسیاددان است.
خارپشت سانان
حشره خواران
کورموش ها
شکاف دندان
حشره خوارهای هند غربی
بیش از ۱۴۰ سال است که دانشمندان در مورد عوامل دخیل در انقراض تعداد بسیار زیاد جانوران بزرگ جدل می کنند. نظریه های مربوط به انقراض جانوران بزرگ متعددند ولی دو نظریه عامل آب و هوایی و عامل انسانی ساده و قدرتمندتر از بقیه هستند.
برای مدت های طولانی چنین تصور می شد که انقراض تعداد بسیار زیاد جانوران بزرگ ناشی از تغییرات آب و هوایی بوده است. ولی انسان شناس آمریکایی «پل مارتین» نشان داد که ممکن است انسان این گونه ها را از بین برده باشد. «مارتین» بر این نکته تأکید دارد که غالب گونه های منقرض شده پستانداران گیاهخوار یا پرندگان بی پروازی بودند که وزن آن ها بیش از ۵۰ کیلوگرم بوده و از نظر اندازه برای تغذیه انسان مطلوب بوده اند. او همچنین انقراضهای مشابهی را در بخش های جنوبی آمریکای شمالی کشف می کند و با توجه به زمان این انقراضها به این نتیجه می رسد که انقراض آن ها هم زمان با تکامل یا ظهور گروه های انسانی با تکنیکهای پیشرفته شکار صورت گرفته است. برای نمونه در آفریقا جایی که نوع انسان در آنجا تکامل پیدا کرده انقراض گونه های بزرگ قبل از نیمکره شمالی صورت گرفته است. به هر حال تعیین تاریخ دقیق این انقراضها و مشکل تر از آن ایجاد ارتباط بین آن ها و تغییرات فرهنگی در گروه های انسانی کار بسیار مشکلی است. اثبات چنین رابطه ای در آمریکای جنوبی نیز به همان اندازه مشکل است. «مارتین» بر آن است که ۳۵ جنس مشتمل بر ۵۵ گونه در انتهای آخرین یخبندان (ویسکانسین) منقرض شده اند.
این تعداد ۲ برابر انقراضهایی است که طی تمام یخبندانهای قبلی صورت گرفته است. طی دوره انقراض، آب و هوا در حال بهبود بوده است. این مقایسه، این تصور را تقویت می کند که عامل دیگری به جز تغییرات آب و هوا مسئول انقراضها بوده است. بنابراین منطقی به نظر می رسد که امکان تأثیر شکارگری انسان مورد توجه قرار گیرد. مردم شناس دیگر آمریکایی «دونالد گریسون» اخیراً نشان داده است که هم زمان با انقراض پستانداران بزرگ افزایشی در میزان انقراض پرندگان آمریکای شمالی (از توکا گرفته تا عقاب) وجود داشته است. از آنجا که ممکن است انسان نقشی در انقراض این پرنده ها نداشته باشد تردیدی در مورد فرضیه مربوط به نقش انسان در انقراض پستانداران بزرگ پلیستوسن به وجود می آید. از طرف دیگر به خوبی ثابت شده است که انسان طی ادوار تاریخی نه چندان دور حیوانات درشت، کم تحرک و رامی را که معمولاً تولید مثل کندی داشته اند از بین برده است. بنابراین شواهد غیرمستقیم و قدرتمندی در تائید فرضیه «مارتین» در دست است. اختلاف نظر در این مورد می تواند ادامه داشته باشد ولی اگر چه احتمالاً همه پستانداران بزرگ تنها تحت تأثیر یک عامل منقرض نشده اند ولیکن مطالعات رو به ازدیادی نشان داده است که زمان انقراض گونه های بزرگ جثه با رسیدن یا افزایش تراکم جمعیت انسانی هم زمان بوده است. احتمالاً تکنیکهای جدید اجازه خواهد داد نوع دقیق گونه هایی را مشخص کرد که باقی مانده خون آن ها بر سطح ابزارهای ماقبل تاریخ مانده است. از این طریق می توان نشان داد که کدام یک از حیوانات بیشتر از بقیه مورد شکار انسان های اولیه واقع می شدند.
تجارتِ پستانداران به خرید و فروشِ پستاندارانِ وحشی و نخستی سانان و بمنظورِ استفاده در آزمایش های جانوری، استفاده از جانوران در باغ وحش ها و سیرک ها و نیز استفاده از اعضای آنها برای خوردن اشاره دارد.
آزمایش جانوران
آزمایش بر پستانداران غیر انسان
معمولاً نگهداری و جابجاییِ اینگونه جانورانِ اسیر نیز با کم توجهی و بی اعتنایی همراه است که موجبِ ایجادِ درد و رنجِ مضاعف برای آنان می گردد. برپایهٔ بررسیِ بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران، ۷۵٪ از اینگونه جانوران ممکن است در مراکزِ نگهداریِ آنان بمیرند یا کشته شوند. به گفتهٔ PETA بیش از ۱۱۰ خطِ هوایی از جابجاییِ میمون ها در خطوطِ خود اجتناب می کنند.
فرگشت پستانداران دارای مراحل گوناگونی از نخستین پدیدار شدن نیاکان هم کمان آن ها در دوره کربونیفر پسین بوده است. دو گروهی از هم کمان ها که به پستانداران امروزین ختم شدند شامل گوه ای دندان ها و ددکمان ها هستند. در کهن ترین اشکال خود، پستانداران آغازین به صورت پیش ددانی تخم گذار بودند. تا تریاسه میانی، تعداد زیادی از گونه های ددکمان شکلی همچون پستانداران امروزین داشتند. خط فرگشتی که به پستانداران امروزین می رسد در ژوراسیک جدا شد؛ ددکمان های این دوره شامل Dryolestes بودند که رابطه نزدیک تری با جفت داران و کیسه داران داشتند تا تک سوراخیان داشت، و نیز Ambondro که به تک سوراخیان نزدیک تر بود. بعدها، خطوط فرگشتی هوددان و پس ددان از هم جدا شدند؛ هوددان ارتباط نزدیکی با جفت داران دارند، در حالی که پس ددان به کیسه داران نزدیک تر هستند. از آنجا که قدیمی ترین هودد شناخته شده، Juramaia، در ۱۶۰ میلیون سال پیش زندگی می کرد، به احتمال زیاد جدا شدن هوددان و پس ددان در همان دوران رخ داده است.
پس از آنکه رویداد انقراض کرتاسه-پالئوژن باعث ناپدید شدن دایناسورهای غیرپرنده شد و چندین گروه پستانداران، جفت داران، و کیسه داران در دوره پالئوژن و نئوژن به شکل ها جدید و کنام های زیستی مختلفی تقسیم شدند و تا پایان نئوژن، همه راسته های کنونی آن ها نمایان شده بودند.
پستانداران، تنها هم کمانان زنده هستند. خط فرگشتی هم کمان ها در دوره کربونیفز پسین، میان ۳۲۰ تا ۳۱۵ میلیون سال پیش، از خط خزنده چهرگان جدا شد. خزنده چهره های امروزین را پرندگان و خزندگان و همه دیگر جانورانی تشکیل می دهند که به ایشان نزدیک تر هستند تا پستانداران. این اما شامل خزندگان پستاندارشکل نمی شود که رابطه نزدیکتری با پستانداران دارند.
در طی دوره پرمین، هم کمانان شامل گوشت خواران حاکم بر زمین و چندین گیاه خوار مهم بود. در دوره تریاسه، اما، گروهی از خزنده چهره ها، شاه خزندگان، به مهره داران اصلی حاکم تبدیل شدند. پستاندارریختان در این دوره پدیدار شدند؛ توانایی های بویایی بالای آن ها، به همراه مغزی بزرگ، به آن ها کمک کرد تا در شب و به دور از خطر شاه خزنده های مهاجم به شکار بپردازند. زندگی در شب می توانسته عاملی مؤثر در تشکیل ویژگی هایی در پستانداران همچون اندوترمی و مو باشد. در پایان میانه زیستی، پس از آنکه دایناسورهای ددپا جای رایی خزندگان را به عنوان گوشتخواران حاکم گرفتند، پستانداران به کنام های زیستی خود پراکنده شدند. برای نمونه، بعضی آب زی شدند، بعضی به پرواز پرداختند، و بعضی حتی به تغذیه از دایناسورهای کوچک پرداختند.
پستانداران
خارپشت بی دندان
خارپشت گوش بلند
نوک اردکی
خارپشت پوزه کوتاه استرالیایی (اکدنه)
پستانداران تخم گذار
پستانداران کیسه دار
رفلکس شیرجه پستانداران (به انگلیسی: Mammalian diving reflex) یا به اختصار رفلکس شیرجه، عکس العملی غیر ارادی در پستانداران است که طی آن، عمل تنفس بهینه گشته و جانور را قادر می سازد تا مدت زمان طولانی تری را زیر آب سپری کند. این عکس العملل در پستانداران دریایی نمود بیشتری دارد اما در دیگر گونه های پستانداران همچون انسان نیز به شکل ضعیف تر بروز می کند.
رفلکس شیرجه در هر جانور تنها از طریق تماس صورت با آب سرد پدید می آید، به نحوی که آب گرمتر از °۲۱ سانتیگراد یا غوطه ور ساختن دیگر اعضای بدن در آب باعث فعال شدن واکنش نمی گردند. رفلکس شیرجه در گونه های جوانتر، ملموستر و در نتیجه دارای اثر بیشتر است.
هنگام بروز عکس العمل، تغییرات زیر در بدن به ترتیب اتفاق می افتند:
۱ - کندتپشی اولین پاسخ به فرورفتن در آب است. به محض تماس آب سرد با پوست صورت، ضربان قلب انسان ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش می یابد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پستانداران

پستانداران در جدول کلمات

تیر ه ای از پستانداران دریایی
اببازان

معنی کلمه پستانداران به عربی

پستانداران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سینا ٠٧:٣٧ - ١٣٩٦/٠٤/١٢
پستانداران
محتویات [نمایش]
رده پستانداران تخم گذار [ویرایش]
پستانداران تخم گذار
خارپشت بی دندان
خارپشت گوش بلند
نوک اردکی
خارپشت پوزه کوتاه استرالیایی
رده پستانداران کیسه دار [ویرایش]
پستانداران کیسه دار
آرمادیلو
باندیکوت (موش هندی)
شیطان تاسمانی
صاریغ
کانگورو
کانگوروی درختی
کوآلا
گربه کیسه دار
گرگ تاسمانی
موش کور کیسه دار
نامبت
والابی
وامبت
ویرجینیا اپوسوم
رده پستانداران جفت دار [ویرایش]
راسته آب بازان [ویرایش]
فهرست نهنگ ها
راسته جوندگان [ویرایش]
خرگوش
موش خانگی
همستر
سنجاب
راسته گوشت خواران [ویرایش]
خانواده گربه سانان
گربه
ببر
زُبّاد
شیر
شیبر
شیر کوهی
پلنگ
یوزپلنگ
سیاه گوش
گربه ماهیگیر
جگوار
خانواده سگ سانان
سگ
گرگ
گرگ مزرعه
گرگ خاکستری
روباه
شغال
کفتار
روباه صحرایی
روباه قطبی
شاه روباه
خانواده خرس ها
راسته جفت سمان [ویرایش]
خانواده گاوسانان
آهو
خانواده شترسانان
لاما
گواناکو
آلپاکا
ویکونیا
شتر یک کوهانه
شتر دو کوهانه
خانواده زرافه ها
خانواده خوک ها
گراز
راسته تک سمان [ویرایش]
اسب
گورخر
کرگدن
راسته حشره خواران [ویرایش]
موش ستاره پوزه
راسته بالداران [ویرایش]
خفاش
خفاش بینی برگه ای ایرانی
راسته خرطوم داران [ویرایش]
فیل
راسته نخستی ها [ویرایش]
خیس بینیان
راست بینیان
پخ بینیان
میمون
شامپانزه
انسان
بوزینه
لمور
پستانداران دیگر [ویرایش]
گورکن
سنجاب
روباه پرنده
رده ها: پستاندارانجانورشناسیزیست شناسی
قس انگلیسی
List of placental mammals
From Wikipedia, the free encyclopedia
The class Mammalia (mammals) is divided into two subclasses based on reproductive techniques: egg-laying mammals (monotremes) and mammals which give live birth (therians). The latter subclass is divided into two infraclasses: pouched mammals (marsupials) and placental mammals (eutherians).
This list contains the placental mammals. For monotremes and marsupials, see List of monotremes and marsupials.
Contents [show]
[edit]Subclass Theria
[edit]Infraclass Eutheria (Placental Mammals)
[edit]Order Afrosoricida (tenrecs and golden moles)
List of placental mammals in Order Afrosoricida (43 species)
[edit]Order Macroscelidea (elephant shrew or sengis)
List of placental mammals in Order Macroscelidea (16 species)
[edit]Order Tubulidentata (aardvarks)
List of placental mammals in Order Tubulidentata (1 species)
[edit]Order Hyracoidea (hyrax)
List of placental mammals in Order Hyracoidea (4 species)
[edit]Order Proboscidea (elephants)
List of placental mammals in Order Proboscidea (3 species)
[edit]Order Sirenia (manatees, dugong, and sea cows)
List of placental mammals in Order Sirenia (6 species)
[edit]Order Cingulata (armadillos)
List of placental mammals in Order Cingulata (21 species)
[edit]Order Pilosa (anteaters and sloths)
List of placental mammals in Order Pilosa (10 species)
[edit]Order Scandentia (treeshrews)
List of placental mammals in Order Scandentia (20 species)
[edit]Order Dermoptera (colugos)
List of placental mammals in Order Dermoptera (2 species)
[edit]Order Primates (lemurs, lorids, galagos, tarsiers, monkeys, apes, humans, etc.)
List of placental mammals in Order Primates
[edit]Order Rodentia (mice, rats, squirrels, chipmunks, gophers, etc.)
List of placental mammals in Order Rodentia
[edit]Order Lagomorpha (hares, rabbits, and pika)
List of placental mammals in Order Lagomorpha
[edit]Order Erinaceomorpha (hedgehogs and gymnures)
List of placental mammals in Order Erinaceomorpha
[edit]Order Soricomorpha (shrews, moles, and solenodons)
List of placental mammals in Order Soricomorpha
[edit]Order Chiroptera (bats)
List of placental mammals in Order Chiroptera
[edit]Order Pholidota (pangolins)
List of placental mammals in Order Pholidota
[edit]Order Cetacea (whales, dolphins, and porpoises)
List of cetaceans
List of extinct cetaceans
[edit]Order Carnivora (cats, lions, and other feliformia; dogs, bears, weasels, seals, and other caniformia)
List of placental mammals in Order Carnivora
[edit]Order Perissodactyla (horse, zebra, tapir, rhinoceros, etc.)
List of placental mammals in Order Perissodactyla
[edit]Order Artiodactyla (pigs, camels, cattle, deer, etc.)
List of placental mammals in Order Artiodactyla
[edit]See also
Mammal classification
View page ratings
Rate this page
What's this?
Trustworthy
Objective
Complete
Well-written
I am highly knowledgeable about this topic (optional)
Submit ratings
Categories: Lists of placental mammals
The class Mammalia (ma ...
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع پستانداران   • ویژگی های پستانداران   • تحقیق در مورد پستانداران   • نام پستانداران   • انسان پستاندار   • عکس پستانداران   • اسم حیوانات پستاندار   • اهمیت پستانداران   • معنی پستانداران   • مفهوم پستانداران   • تعریف پستانداران   • معرفی پستانداران   • پستانداران چیست   • پستانداران یعنی چی   • پستانداران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پستانداران
کلمه : پستانداران
اشتباه تایپی : ~sjhknhvhk
عکس پستانداران : در گوگل


آیا معنی پستانداران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )