برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1314 100 1

پسوریازیس

پسوریازیس در دانشنامه ویکی پدیا

پسوریازیس
پسوریازیس (به فرانسوی: Psoriasis)، صدفک یا داءالصدف بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی می فرستد. این سیگنال ها باعث افزایش سرعت چرخهٔ رشد سلول های پوست می شود؛ یعنی افزایش بیش از حد سلول های پوستی از میزان ریختن آن ها. پسوریازیس واگیردار نیست.
(psora + -iasis)
پنج نوع اصلی پسوریازیس، پلاکی، خالدار، معکوس، پوسچولار و اریترودرمیک می باشد. شایع ترین آن پسوریازیس پلاک مانند است که با ناحیه هایی قرمزرنگ با پوششی نقره ای و سفید از سلول های مردهٔ پوست مشخص می شود. پسوریازیس در هر نقطه ای از بدن مانند زانو، آرنج، پوست سر و کف دست و پا می تواند مشاهده شود و با سایر شرایط جسمی جدی مانند دیابت، بیماری های قلبی و افسردگی در ارتباط است. حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس به آرتریت پسوریاتیک مبتلا می شوند.
باور بر این است که پسوریازیس مرتبط با دستگاه ایمنی بدن و یک بیماری ژنتیکی است و محرک های آن استرس، صدمه به پوست، برخی داروها و عفونت می باشد. پسوریازیس اغلب در سنین جوانی شروع می شود، اما می تواند در هر سنی از دوران نوزادی تا سنین کهولت شروع شود. زنان و مردان تقریباً به یک نسبت به این بیماری مبتلا می شوند.
این بیماری درمان قطعی ندارد، اما داروهای بسیاری وجود دارند که با استفاده از آنها، پسوریازیس کنترل می شود. انواع روش های کنترل پسوریازیس عبارتند از: درمان های موضعی، نور درمانی، داروهای سیستمیک، بیولوژیک و طب مکمل و جایگزین. پسوریازیس اگر چه آزار دهنده است ولی در صورت درمان مناسب و رعایت دستورهای پزشکی، می توان با آن کنار آمد و بیماری را کنترل کرد. حدود ۲٪ و بیش از ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان پسوریازیس دارند و ۲۹ اکتبر (۷ آبان) روز جهانی پسوریازیس می باشد.
پسوریازیس پوسچولر منتشر (به انگلیسی: Generalized pustular psoriasis) (به اختصار: GPP) نوع بسیار نادر از پسوریازیس است که می تواند در شکل های مختلف ارائه شود. برخلاف اشکال عمومی تر و رایج پسوریازیس، GPP معمولاً تمام بدن و با پر از تاول ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پسوریازیس در دانشنامه آزاد پارسی

پسوریازیس (psoriasis)
بیماری پوستی مزمن و عود کننده. با لکه های پوسته دار قرمز و برجسته روی پوست سر، آرنج، زانوها، و سایر نقاط بدن مشخص می شود. برای درمان آن از داروهای حاوی قطران، کرم های استروئیدی، و نور فرابنفش استفاده می کنند. بیماری گاه خودبه خود محو می شود. پسوریازیس ممکن است با نوعی التهاب مفصل همراه باشد. ۱۰۰میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلایند. گفته می شود پسوریازیس نوعی بیماری خودایمنی است که در آن، دستگاه ایمنی بدن همان گونه که به عوامل بیماری زا حمله می کند، به یاخته های پوست حمله می کند. در اوایل ۲۰۰۱، در امریکا واکسنی را بر ضد پسوریازیس آزمایش کردند. این واکسن حاوی میکروب های کشته شده ای بود که با اخلال در عملکرد لنفوسیت های تی بدن پاسخ ایمنی را تغییر می دهند. در ۱۹۹۹، این واکسن برای اولین بار در نیوزیلند با موفقیت آزمایش شد. بیماری ۵۰ درصد افراد واکسینه شده به صورت نظرگیری بهبود یافت. در انگلستان، دَه درصد از مردم به این بیماری مبتلایند.

ارتباط محتوایی با پسوریازیس

معنی پسوریازیس به انگلیسی

psoriasis (اسم)
پسوریازیس ، داءالصدف

پسوریازیس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پسوریازیس   • مفهوم پسوریازیس   • تعریف پسوریازیس   • معرفی پسوریازیس   • پسوریازیس چیست   • پسوریازیس یعنی چی   • پسوریازیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پسوریازیس
کلمه : پسوریازیس
اشتباه تایپی : ~s,vdhcds
عکس پسوریازیس : در گوگل

آیا معنی پسوریازیس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )