انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1034 100 1

پل دختر

معنی پل دختر در لغت نامه دهخدا

پل دختر. [ پ ُ ل ِ دُ ت َ ] (اِخ ) پلی است که شاه صفی بر روی رودخانه ٔ قزل اوزن در سنه ٔ 1042 هَ. ق. میان میانج و زنجان ساخته که از جمله ٔ ابنیه ٔ تاریخی ایران است.

پل دختر. [ پ ُ ل ِ دُ ت َ ] (اِخ ) قریه ای در 422هزارگزی طهران میان برجین و میانه و آنجا ایستگاه ترن است.

پل دختر. [ پ ُ ل ِ دُ ت َ ] (اِخ ) نام پلی بر آب کسلیان که حد فاصل میان سوادکوه و شیرگاه است. (سفرنامه ٔ مازندران و استراباد تألیف رابینو ص 43).

پل دختر در دانشنامه اسلامی

پل دختر
پُلْ دُخْتَر، شهرستان و شهری در جنوب استان لرستان و نیز پلی تاریخی در همان جا به همین نام می باشد.
این شهرستان با ۶۱۵‘۳ کم ۲ مساحت از دو بخش مرکزی و معمولان، ۷ دهستان و ۲۴۹ آبادی دارای سکنه تشکیل یافته است.
← موقعیت جغرافیایی
این شهر که مرکز شهرستان پل دختر است.
← موقعیت جغرافیایی
یافته های باستان شناختی در تپه واشیان و گورستان های گرزور، تنگ لیلم، چشمه کیوتنگ، کرفه و چال کره هلوش پیشینه این منطقه را به دوره پیش از تاریخ می رساند. در تپه تاریخی واشیان سفال های مختلفی که به تمدن های گوناگونی تعلق دارد، مشاهده می شود.
← دوره هخامنشیان
...

پل دختر در دانشنامه ویکی پدیا

پل دختر
پُل دُختَر شهری است در جنوب استان لرستان و بر سر راه قدیم تهران - جنوب قرار داشت اما اکنون جادهٔ تهران - جنوب از شهر خرم آباد به واسطهٔ آزادراه خرم زال، به جنوب متصل شده است. این شهر مرکز شهرستان پل دختر است. شهرت این شهر به خاطر وجود پل های باستانی و اهمیت ارتباطی آن است. گویش مردم پلدختر لری بالاگریوه ای است. این گویش یکی از گویش های زبان لری در جنوب غرب استان لرستان است. آب و هوای آن در تابستان گرم و در زمستان، معتدل است. این شهر دارای آثار تاریخی فراوان از جمله: پل های تاریخی و هم چنین غار کلماکره و غار کوگان می باشد. شهرستان پلدختر ۱۰۰ کیلومتری جنوب باختری خرم آباد واقع شده است.
پل دختر ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره کند:
پل دختر، شهری در جنوب غرب استان لرستان و مرکز شهرستان پل دختر
پل دختر کرج
پل دختر (پل)، پلی تاریخی متعلق به دوره ساسانیان در شمال شهر پل دختر
پل دختر (میانه)، پلی در بین راه میانه به زنجان
پُلِ دُختَر از سازه های دوره ساسانیان است که بر روی رودخانه کشکان ساخته شده است. برخی دلیل نام گذاری آن را به پل دختر را منتسب دانستن پل به نام ایزد بانو آناهیتا می دانند. این پل تاریخی در ورودی شهری به همین نام در جنوب استان لرستان قرار دارد و بنای آن در قرن چهارم هجری قمری مورد مرمت قرار گرفته است اما هم اکنون تنها یک دهانه از طاق های آن برجا مانده و جاده شماره ۳۷ از زیر آن عبور می کند. این پل بی تردید در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور قرار داشته و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده است. ارتفاع تنها طاق برجای مانده پل ۱۸ متر از سطح آسفالت جاده و ۳۰ متر از آب رودخانه و عرض آن ۱۱٬۳۰ متر است. جهت پل شرقی، غربی و طول آن ۲۷۰ متر است. این اثر تاریخی به شماره ۱۶۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
سازه ی این پل به همراه پل کشکان در سیل ۱۳۹۸ دچار آسیب شدند...
پل دختر در ابتدای راه میانه به زنجان و بر روی رودخانه قزل اوزن در دل رشته کوه قافلانکوه واقع شده است. از تاریخ ساختمان پل اطلاعات درستی در دسترس نیست. عده ای از باستان شناسان تاریخ پایه های آن را به عهد شاهنشاهی ساسانی نسبت می دهند ولی با توجه به شیوه معماری تاریخ ساخت آن را به قرن هشتم هجری تخمین زده اند. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.پل دختر میانه در سال ۱۸۱۲ اثر جیمز موریه   پل دختر میانه در سال ۱۸۱۵ اثر چارلز هیث   پل دختر میانه در سال ۱۸۴۰ اثر اوژن فلاندن
این پل دارای سه چشمه بزرگی است که چشمه وسطی هم بلندتر و هم عریض تر است و به این علت از وسط پل بطرفین دارای شیبی است. آب برهای طرفین چشمه بزرگ از سنگ و به صورت مثلثی است. دهلیزها و کنودهایی در اطراف چشمه بزرگ به چشم می خورد که به وسیلهٔ دو نیم ستون چند ضلعی باستقامت پل می افزاید. بر روی پایه وسطی پل کتیبه آجری به خط نسخ به چشم می خورد که قسمتی از آن محو شده و از بین رفته و در سمت چپ کتیبه ای دیگر است که تاریخ ۹۳۳ هجری را نشان می دهد که آخرین تاریخ مرمت آن را نشان می دهد که بتوسط شاه بیگم بنت محمدبیگ موصللو انجام گرفته است.
در بازدیدهایی که جهانگردان و مستشرقان اروپایی از جمله اوژن فلاندن و جیمز موریه از این منطقه داشته اند، نگاره هایی را از این پل بر جای گذاشته اند که وضعیت پل را در سده نوزدهم میلادی و پیش از ویرانی آن نشان می دهد.
پل دختر میانه در سال ۱۸۱۲ اثر جیمز موریه
پل دختر بادامک مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان شهریار، روستای بادامک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۵°۴۸′۳۷″شمالی ۵۱°۰۰′۴۱″شرقی / ۳۵٫۸۱۰۲°شمالی ۵۱٫۰۱۱۴۲°شرقی / 35.8102; 51.01142
پل دختر کرج که با نام پل سلیمانیه و پل شاه عباسی هم شناخته می شود از سازه های دوره صفویه است که بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. این پل بر بقایای پلی کهن تر منسوب به دوره سلجوقی ایجاد شده است و بازسازی آن در دوره صفوی به این سازه نمای پل های دوره صفوی را داده است. این اثر که با نام پل دختر کرج با شماره ۳۵۰۱ در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، در سالیان گذشته بازسازی و مرمت شده است به گونه ای که شکل نخستین آن تا اندازه ای دگرگون شده است.
پل تاریخی کرج که در بخش خاوری شهر کرج و در کنار ساختمان تاریخی صمصام منسوب به دوره سلجوقی قرار گرفته است، به دلیل چشم انداز شهری آن توانایی تبدیل به منطقه گردشگری را داراست.
درازای پل نزدیک به ۶۱ متر و پهنای آن بیش از ۷ متر است. پایه میانی پل، جرز قطوری است که دهانه هایی در درون آن و در دو طبقه (روی هم رفته چهار دهانه) جایگزین شده تا گذشته از آزاد کردن پل از بار افزون، بخشی از جریان رود در هنگام طغیان را از خود رها کند و از فشار آب بر سطح پایه جلوگیری شود. دهانه های بالایی از راه راهروهایی به دهانه بزرگ و کوچک کناری پیوند دارد. طاق دهانه های بزرگتر با کمان نیم دایره اجرا شده است، در حالی که کمان دهانه های طبقه دوم، به شکل جناغی است. راه دسترسی به دهانه های طبقه دوم، از طریق راه پله ای است که در دهانه کوچک جایگذاری شده است. این دهانه ها همچنین محلی برای استراحت و اتراق به شمار می رفته است. ستون های کناری پل، به جای استوار شدن بر بستر رودخانه بر صخره ها و شیب دو سوی رودخانه قرار گرفته است و بیشتر از قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته شده است اما بدنه اصلی پل با آجر بنا شده است. به ویژه طاق دهانه بزرگتر با دو لایه آجر ساخته شده است. سازه اصلی و باربر که به صورت پله ای از پایه تا تاج طاق ادامه دارد، با سه پله به نقطه بالایی پل می رسد و برای پر کردن سطح پله ای و ناصاف آن طاق دومی ساخته شده است. روی هم رفته، نمای پل به سبب کمان بزرگ آن، دارای شکوه چشمگیری است و چشم انداز زیبایی را بر روی رودخانه کرج پدیدمی آورد.
بخش مرکزی شهرستان پل دختر یکی از بخش های شهرستان پل دختر در استان لرستان ایران است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:
دهستان جایدر
دهستان جلوگیر
دهستان ملاوی
دهستان میانکوه غربی
شهرستان پل دختر یکی از شهرستان های استان لرستان است که در جنوب این استان قرار گرفته است. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل در زمستان و گرم در تابستان است. روزگاری جاده سراسری تهران به استان خوزستان از این منطقه می گذشت اما اکنون این جاده از خرم آباد به وسیلهٔ آزادراه خرم زال به استان خوزستان وصل می شود. رودخانه دائمی کشکان نیز از دره های منطقه عبور می کند. کار مردم منطقه بیشتر کشاورزی است. گویش مردم این شهرستان لری بالاگریوه ای است که با گویش مردم شهرستان اندیمشک و شهرستان دره شهر یکی است. طوایف جودکی و بهاروند در این شهرستان ساکن هستند. در گذشته شهرستان اندیمشک جزءتوابع پلدختر بوده که بعد ها به استان خوزستان پیوسته است. شهرستان پلدختر دارای یک سبک خاص از ترانه و آهنگ لری است به نام "علی دوستی" که با گویش بالاگریوه ای اجرا میشود. مرکز این شهرستان شهر پل دختر است. شهرستان پل دختر در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب باختری خرم آباد واقع شده و شهرستان مرزی بین استان های لرستان و ایلام است. پل دختر حدود ۴۵ کیلومتر با شهرستان دره شهر از استان ایلام فاصله دارد.
نام این شهرستان از نام پل بزرگ و محکمی که از روزگار ساسانیان به جا مانده گرفته شده است. هم اکنون ستونهای تخریب شده از این پل که بر روی رودخانه زده شده قابل رویت بوده و کنگره آن که جاده سراسری از زیر آن رد می شود همچنان پا بر جاست. مرکز شهرستان پل دختر از نظر جغرافیایی در ۴۷ درجه و ۴۲ دقیقه درازای خاوری و ۳۳ درجه و ۹ دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۶۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
شهرستان پل دختر یک شهرستان کوهستانی و در میان کوه های سریه فلک کشیده زاگرس واقع شده است. آب و هوای آن نسبتاً گرم و نیمه خشک است ولی برخی از نواحی آن بسیار سرد هستند. بیش ترین درجه گرما ۴۷ درجه در تابستان، کمترین دما ۲- درجه در زمستان در شهر پلدختر به ثبت رسیده است و مقدار بارش سالانه بطور متوسط ۴۵۰ میلی متر است. شهرستان پلدختر از شمال و خاور به شهرستان خرم آباد، از شمال و شمال باختری به شهرستان کوهدشت، از جنوب به استان خوزستان و ایلام محدود می باشد. راه اصلی خرم آباد - اندیمشک از شهرستان پل دختر می گذرد. از این شهرستان به سوی شمال تا خرم آباد حدود ۱۱۰ کیلومتر و به سوی جنوب خاوری تا اندیمشک حدود ۱۰۲ کیلومتر فاصله است.
منابع نفت و گاز
پلدختر از نفت خیز ترین شهرستانهای کشور و نفت خیز ترین شهر لرستان است. در پلدختر تاکنون 34 تاقدیس نفت کشف گردیده است.
شهرستان پلدختر دارای چاه ها و پالایشگاه های پمپاژ نفت و گاز زیادی می باشد. از مهم ترین چاه های نفت و گاز می توان به چاه نفت و گاز روستای مورانی واقع در ۱۵ کیلومتری پلدختر اشاره کرد که به پالایشگاه کرمانشاه پمپاژ می شوند. هم چنین می توان از پالایشگاه های پمپاژ پلدختر به پالایشگاه تنگ فنی و پالایشگاه نفت آسار و پالایشگاه افرینه نام برد.
کشاورزی در این منطقه رواج نسبتاً خوبی دارد و آب مورد نیاز برای آن از رودخانه ها و چاه ها تأمین می شود. محصولات کشاورزی این منطقه عبارتند از: خیار، انجیر، گندم، جو، بنشن، تره بار و برنج. اقتصاد پلدختر بر پایه کشاورزی، دام داری و صنایع استوار است. پلدختر مقام نخست تولید انجیر در کشور را داراست. هم چنین در پاییز و زمستان به دلیل آب و هوای مناسب آن نیز مقام نخست تولید سبزی را در کشور به خود اختصاص داده است. این در حالی است که فرآورده های کشاورزی این شهرستان همراه با فراورده های دامی و لبنی جزو صادرات آن است. صنایع کارخانه ای پل دختر، بیش تر صنایع ساختمانی است که مصالح ساختمانی تولید شده آن نیز به دیگر شهرستان ها صادر می شود از این کارخانه ها می توان به کارخانهٔ شن و ماسه، سیمان، گچ اشاره کرد. تالابهای زیبای پل دختر (۱۳ تالاب)، غار مشهور و باستانی کلماکره، پل کلهر یا «مملو»، گورستان چشمک و مقبره حیات الغیب از مهم ترین مکان های دیدنی و تاریخی شهرستان پلدختر به شمار می آیند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پل دختر در دانشنامه آزاد پارسی

نام پل هایی که در جای جای ایران بر روی رودها احداث شده بوده است. نام تعدادی از آن ها همچنین چند سد یا بند با نام دختر، به ترتیب حروف الفبا از این قرار است. بند خاکی دختر، در ۴۲کیلومتری جنوب شرقی ارسنجان، شمال دریاچۀ بختگان در فارس. طول دیوارۀ سد حدود ۸۰۰ متر و عرض آن در قسمت پایین ۳۰ و در قسمت بالا دوازده متر است. در شمال آن آثار یک کانال آب رسانی قدیمی دیده می شود. آن را از دورۀ هخامنشی یا آل بویه دانسته اند؛ بند دختر شوشتر، در ۳۰کیلومتری شمال شوشتر و دروازۀ مافاریان، بر روی رود کارون. آب های رود را ذخیره می کرد و از طریق چند کانال به کشتزارهای اطراف می فرستاد. احتمالاً به دورۀ ساسانی تعلق دارد؛ پل دختران مراغه، در ۶ کیلومتری شمال ملکان کنار روستای قلعه دختران بر روی رود مُردق. سه طاق جناغی، دو نیم ستون کوچک آجری و سکوی آن باقی مانده است. احتمالاً به دورۀ صفوی تعلق دارد. بارها ازجمله در اواخر دورۀ قاجار و دورۀ جنگ جهانی اول به وسیلۀ روس ها تعمیر شده است. تا اوایل دهۀ ۱۳۳۰ از راه های اصلی بود؛ پل دختران میانه، در دامنۀ شرقی قافلان کوه در راه زنجان به میانه بر روی رود قزل اوزن از قرن های ۶ یا ۸ق. پلی آجری با سه تاق بزرگ است که در طرفین پایۀ میانی کتیبه ای آجری بوده است. سمت چپ پل کتیبه ای سنگی تاریخ تعمیر آن را نشان می دهد. ظاهراً شاه بیگم، دختر محمدبیک موصلی، آن را تعمیر کرده و به این نام معروف شده است. جادۀ تهران به تبریز از روی آن می گذشت. در دورۀ حکومت دموکرات ها در آذربایجان برای جلوگیری از عبور نیروهای دولتی ویران و بعدها تعمیر شد؛ پل دختر جایدَر، در ۱۱۰کیلومتری جنوب خرم آباد، بر روی رود کشگان در تنگه جایدر. جادۀ کنونی خرم آباد ـ اندیمشک از روی تنها طاق سالم در قسمت شرقی آن می گذرد. به پل کُر و دختر (دختر و پسر) نیز شهرت دارد. ۲۰۰ متر طول و۲۲.۵ متر ارتفاع دارد و درگذشته ده پایه داشته است. احتمالاً از دورۀ ساسانی یا قرن ۴ق و ساخته بنی حسنویه است؛ پل دختر شاهین دژ، در جنوب شهرستان شاهین دژ در آذربایجان غربی بر روی زرینه رود و احتمالاً از دورۀ ساسانی است. آثار پایه های آن باقی است؛ پل دختر شهریار، در قریۀ بادامک بر روی شاخه ای از رود کرج. پل دختر کرج؛ در شهرستان کرج بر روی رود کرج از دورۀ صفوی که احتمالاً بر بقایای پلی قدیمی تر احداث شده است. در منابع قرن ۸ق از پلی با نام خاتون در این منطقه یاد شده که احتمال دارد همین پل باشد. آجری و دوطبقه است.۶۱.۲۰ متر طول و۷.۷۰ متر عرض دارد. در دورۀ پهلوی تعمیر شده است؛ پل کُر و دختر یا پل سی پله، در غرب سرطرهان در لرستان بر روی رود سیمره در تنگ ترین نقطۀ آن معروف به سی پله احداث شد و در گذشته رابط لرستان و کرمانشاه بود. با نام پل دختر لرستان نیز ثبت شده است. ۴۰ چشمه داشت که دو چشمه آن باقی مانده است. حدود ۱۳۰ متر طول، پنج متر عرض و نوزده متر ارتفاع دارد. آن را از دوره های ساسانی یا آل بویه دانسته اند؛ پل قلعه دختر دهدشت، آثار دو پل در ۳۰کیلومتری شمال دهدشت بر روی رود مارون احتمالاً از دورۀ صفوی است. در زمان آبادانی ۳۰ متر طول و ۳ متر عرض داشته است.

پل دختر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی احمدی > reflected
راحیل > بر
مرضیه > سیرت
محسن پالیزوان الیگودرز > زلقی
Fatemeh > A neat person
حمیدحسینی > نوروز
احسان جعفری > صدای بلند
حسنا > زمزم

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پل دختر   • مفهوم پل دختر   • تعریف پل دختر   • معرفی پل دختر   • پل دختر چیست   • پل دختر یعنی چی   • پل دختر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پل دختر
کلمه : پل دختر
اشتباه تایپی : ~g nojv
عکس پل دختر : در گوگل


آیا معنی پل دختر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )