برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1182 100 1

پل پوت

پل پوت در دانشنامه ویکی پدیا

پل پوت
پل پوت (به خمر: ប៉ុល ពត) (زاده ۱۹ مهٔ ۱۹۲۵ – درگذشته ۱۵ آوریل ۱۹۹۸) سیاست مدار کامبوجی، که جنبش خمر سرخ به رهبری او از ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ بر کامبوج حکم راند.
اول: تخلیه شهرها و بردن مردم به حاشیه شهرها
دوم : انتشار پول بیشتر
سوم: موافقت با دور اول کشتارها
پول پوت که یک مائوئیست بود در سال ۱۹۷۵ با یک کودتا علیه سینگهام پادشاه این کشور قدرت را به دست گرفت و در مدت ۴ سال حکومت خمرهای سرخ دو میلیون نفر از جمعیت هشت میلیون نفری کامبوج را در کشتزارهای مرگ در گودال هایی که در زمین حفر کرده بودند، به رگبار بسته و سپس همان جا به خاک می سپردند. سرنگونی خمرهای سرخ در سال ۱۹۷۹ با حمله ارتش ویتنام انجام گرفت.
سولات سار یا پل پت، در استان توم کامبوج در خانواده ای نسبتاً ثروتمند که اصلیتی چینی - کامبوجی داشتند، در سال ۱۹۲۵ به دنیا آمد. در ۱۹۳۵ او خانه را به مقصد یک مدرسه کاتولیک در پنوم پن ترک کرد. از آنجا که خواهرش رئونگ همخوابه پادشاه بود، او می توانست گاهی اوقات از قصرها و اماکن سلطنتی دیدن کند. در سال ۱۹۴۷ او موفق به گرفتن ورودی مدرسه سیسوات شد ولی پس از قبولی در ادامه دادن و خواندن درس ها ناموفق ماند. همسر آینده اش (خیو پاناری)، خواهرش «لنگ تیریس» و همسر آینده خواهرش «لنگ ساری» نیز در آن مدرسه حضور داشتند.
پس از اینکه پل پت بورس تحصیلی مدرسه قبلی اش را به دست آورد تصمیم گرفت به رشته ای فنی برود و بورس تحصیلی اش او را راهی فرانسه کرد. بین سال های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۳ او در کالج ای اف آر در پاریس مشغول تحصیل در رشته الکتریسیته رادیویی شد و در همین ایام نیز با تشکیلات بین المللی کارگری که به ساخت پل در یوگسلاوی می پرداخت، همکاری کرد. پس از به رسمیت شناختن ویتنام توسط شوروی سابق (سال ۱۹۵۰) تشکیلات کمونیستی فرانسه دلایل استقلال ویتنام را دستمایه خود قرار داد. تشکیلات کمونیستی فرانسه و به ویژه سیاست های ضد استعماری آن بسیاری از جوانان کامبوجی را تحت تأثیر قرار داد که پل پت یکی از اینها بود.
عکس پل پوت


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های پل پوت

پل پوت (۱۹۲۵ -۱۹۹۸) سیاست مدار کامبوجی، رهبر جنبش خمر سرخ از ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹.
• «من می خواهم که شما بدانید که هرکاری که انجام دادم ، برای کشورم انجام دادم».

ارتباط محتوایی با پل پوت

پل پوت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پل پوت   • مفهوم پل پوت   • تعریف پل پوت   • معرفی پل پوت   • پل پوت چیست   • پل پوت یعنی چی   • پل پوت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پل پوت
کلمه : پل پوت
اشتباه تایپی : ~g ~,j
عکس پل پوت : در گوگل

آیا معنی پل پوت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )