انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1029 100 1

پورتوریکو

معنی پورتوریکو در لغت نامه دهخدا

پورتوریکو. [ پ ُ ت ُ ک ُ ] (اِخ ) یکی از جزائر آنتیل آمریکا و از مستملکات اسپانیا و شرقی ترین جزیره از جزایر نامبرده ، واقع در 17 درجه و 55 دقیقه و 8 ثانیه و 18 درجه و 32 دقیقه و 23 ثانیه ٔ عرض شمالی و 67 درجه و 58 دقیقه و 69 درجه و 32 دقیقه و 35 ثانیه ٔ طول غربی. شکل آن مستطیل غیر منتظم است و از مشرق بمغرب امتداد مییابد. مساحت آن به انضمام پاره ای از جزایر صغیر ملحق بوی به 9620 و بتنهائی به 9114هزارگز مربع بالغ است و دارای 754315 تن سکنه میباشد. قریب نیمی از مردم از نژاد سیاه و دورگ و باقی مرکبند از اسپانیولیان یا از مردم دیگر ممالک اروپا. این جزیره بصورت ایالتی اداره میشود و مرکز آن شهر سان جوان است. سواحلی ناهموار دارد و دارای رشته کوههای کم ارتفاعی است که از مشرق بسوی مغرب امتداد پیدا کرده است. انهار بسیار از این جبال جاری و اراضی جزیره را سیراب می کند. هوایش معتدل و خاکش حاصلخیز است. محصولاتش عبارت است از: شکر، قهوه ، تنباکو، پنبه دانه ، الوار، و اشجار صنعتی و غیره. حیوانات : طیور اهلی و حیوانات شکاری بسیار دارد و ماهی نیز در سواحل آن فراوان است. این جزیره در سال 1493 م. بوسیله ٔ کریستوف کلمب کشف شده و در آن عهد 600000 تن سکنه داشته است که از اهالی اصلیه ٔ آن سرزمین بوده اند، ولی مهاجران اسپانیولی این بیچارگان را محو و معادنشان را در ظرف اندک زمانی ضبط کردند. در اوائل قرن 17 م. این جزیره بچنگ انگلیسیان افتاد لیکن طولی نکشید که دوباره به اسپانیول بازپس داده شد. (قاموس الاعلام ترکی ).

معنی پورتوریکو به فارسی

پورتوریکو
یکی از جزایر آنتیلهای کوچک در اقیانوس اطلس درمشرق جزیره هائیتی که ۸۸۹۶ کیلومتر مربع وسعت و ۳٠۵٠٠٠٠ تن جمعیت مرکز آن سن ژوان (سان خوان) و شهرهای مهم آن عبارتست از پونس و مایاگوئز محصولات مهم این جزیره قندتوتونپنبه و میوه است.این منطقه از ۱۴۹۳ تا ۱۸۹۸ م. جزو مستعمرات اسپانیاییان بود و پس از خاتمه جنگ اسپانیا و آمریکا واگذار شد.

پورتوریکو در دانشنامه ویکی پدیا

پورتوریکو
مختصات: ۱۸°۲۷′ شمالی ۶۶°۶′ غربی / ۱۸٫۴۵۰°شمالی ۶۶٫۱۰۰°غربی / 18.450; -66.100ساحل خلیج ویکز سان   La Milla de Oro   بزرگ راه های پورتوریکو
پورتوریکو (به انگلیسی: Puerto Rico) با نام رسمی قلمرو همسود پورتوریکو مجمع الجزایری است در شمال شرقی منطقه کارائیب. پورتوریکو از نواحی غیرضمیمه به خاک ایالات متحده آمریکا به شمار می آید که تحت حاکمیت سیاسی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. جمعیت پورتوریکو سه میلیون و ۶۶۷ هزار نفر و زبان های رسمی آن اسپانیایی و انگلیسی است. زبان رایج اکثریت مردم جزیره، اسپانیایی است و تنها حدود یک چهارم جمعیت پورتوریکو انگلیسی را روان صحبت می کنند.
نزدیک به ۷۶ درصد از مردم این جزیره سفیدپوست هستند که تبار بیشتر آن ها از اسپانیا است. کوبا و پورتوریکو تنها جزایری در حوزه کارائیب هستند که سفیدپوستان اکثریت جمعیت آن ها را تشکیل می دهند. ۸۵ درصد از مردم پورتوریکو کاتولیک هستند. پورتوریکو بیش از ۴۰۰ سال در کنترل اسپانیا بود تا این که پس از شکست اسپانیا از ایالات متحده در جنگ، این جزیره به کنترل ایالات متحده درآمد. نام پورتوریکو از زبان اسپانیایی گرفته شده و به معنای «بندر ثروتمند» است.
جزیره پورتوریکو هم اکنون تحت حاکمیت سیاسی ایالات متحده آمریکا قرار دارد، دلار آمریکا پول رایج آن است و شهروندانش با گذرنامه آمریکایی سفر می کنند، با این وجود مجمع الجزایر پورتوریکو در سنای آمریکا سناتور ندارد و تنها یک «نماینده بدون حق رای» در کنگره ایالات متحده آمریکا دارد.
عکس پورتوریکو
اجونتاس، پویرتو ریکو (به انگلیسی: Adjuntas, Puerto Rico) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
اجونتاس ۱۹٬۴۸۳ نفر جمعیت دارد.
اگوادا، پوئرتو ریکو (به انگلیسی: Aguada, Puerto Rico) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
اگوادا ۴۱٬۹۵۹ نفر جمعیت دارد.
اگوادیلا، پورتوریکو (به انگلیسی: Aguadilla, Puerto Rico) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است.
اگوادیلا ۱۹۷٫۷ کیلومترمربع مساحت و ۶۰٬۹۴۹ نفر جمعیت دارد و ۹۹٫۳۷ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
اگواس بوئناس، پورتو ریکو (به انگلیسی: Aguas Buenas, Puerto Rico) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
اگواس بوئناس ۷۸٫۰۱ کیلومترمربع مساحت و ۲۸٬۶۵۹ نفر جمعیت دارد.
ایبانیتو، پوئرتو ریسو (به انگلیسی: Aibonito, Puerto Rico) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
ایبانیتو ۲۶٬۴۹۳ نفر جمعیت دارد و ۷۳۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
ایزابلا، پورتوریکو (به انگلیسی: Isabela, Puerto Rico) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
ایزابلا ۲۳۸٫۱۵ کیلومترمربع مساحت و ۴۵٬۶۳۱ نفر جمعیت دارد.
بایامون، پورتوریکو (به انگلیسی: Bayamón) یک شهرداری در پورتوریکواست.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
بایامون ۱۱۵٫۳۴ کیلومترمربع مساحت و ۲۳۹٬۱۱۶ نفر جمعیت دارد و ۱۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
پرچم پورتو ریکو نمادی از جزیرهٔ پورتوریکو و مردم آن است.پرچم استان پورتو ریکو (۱۸۷۳–۱۸۹۸)   پرچم انقلابی لارس در ۱۸۶۸   پرچم دوران جنگ اسپانیا و ایالات متحده آمریکا: flag of the Batallón Provisional No. 3 de Puerto Rico (3rd Provisional Battalion of Puerto Rico).   پرچم اسپانیا (۱۸۷۳–۱۸۷۴) در عصر جمهوری اول اسپانیا.   پرچم اصلی پورتوریکو طراحی شده در ۱۸۹۵   پرچم پورتوریکو که به فضا پرتاب شد. در ۱۵ مارس ۲۰۰۹ میلادی
ریشه های پرچم فعلی پورتوریکو، که در سال ۱۹۵۲ توسط مشترک المنافع پورتوریکو تصویب شده است، می تواند به سال ۱۸۶۸، هنگامی که اولین پرچم پورتوریکو، «پرچم انقلابی لارس»، توسط دکتر رامون امتریا بتینس طراحی شده و توسط ماریانا براستی دوخته شد، بازگردد. آن پرچم در شورش کوتاه مدت پورتوریکو علیه حکومت اسپانیایی در جزیره به نام «ال گریتو د لارس» شناخته شد.
در سال ۱۸۹۵ این پرچم با الهام گرفتن از پرچم کوبا به شکل کنونی خود طراحی شده است. پرچم جدید شامل پنج نوار افقی یکسان به رنگ های سفید و سرخ (یکی در میان) است و یک مثلث آبی بر کنارهٔ آن است که ستاره ای بزرگ، سفید و پنج پر در مرکزش قرار دارد. اولین بار چنین پرچمی در ۲۴ مارس ۱۸۹۷ در پورتوریکو در جریان شورش " Intentona de Yauco " به اهتزاز درآمد. استفاده و نمایش پرچم پورتوریکو غیرقانونی بود و تنها پرچم های مجاز در پورتوریکوی آن دوران پرچم اسپانیا (۱۴۹۲ تا ۱۸۹۸) و پرچم ایالات متحده (۱۸۹۸ تا ۱۹۵۲) بودند.
در سال ۱۹۵۲، دولت مرکزی پورتوریکو همان طراحی پرچم، که در سال ۱۸۹۵ توسط تبعیدیان پورتوریکو در کمیته انقلاب کوبا به نمایش گذاشته شده بود، را به رسمیت شناخت؛ با این تفاوت که رنگ مثلثی که توسط دولت لوئیس مونیوز مارین استفاده شد، آبی تیره بود. در سال ۱۹۹۵، دولت پورتوریکو قوانین مربوط به استفاده از پرچم پورتوریکو را صادر کرد، که تحت عنوان «مقررات استفاده از پرچم کشور مشترک المنافع پورتوریکو» (به اسپانیایی: Reglamento sobre el Uso en Puerto Rico de la Bandera del Estado Libre Asociado de Puerto Rico) منتشر شد؛ اما در این قوانین رنگ دقیقی که باید مورد استفاده قرار گیرد، قید نشد؛ بنابراین، عجیب نبود که پرچم پورتوریکو با سایه های مختلف آبی و سرخ در جزیره دیده شود. به عنوان مثال چند نسخه با آبی پررنگ تر از آبی آسمانی در فضاپیمای دیسکاوری طی عملیات اس تی اس-۱۱۹ در فضای بیرونی آن در ۱۵ مارس ۲۰۰۹ به اهتزاز درآمد. نبود رنگ رسمی برای پرچم موجب شد تا احزاب سیاسی از رنگ های متفاوتی، با توجه به غرایز سیاسی خود، بهره جویند. چنانچه احزاب طرفدار استقلال مخالفان را به جعل رنگ ها به گونه ای که مشابه پرچم آمریکا گردد، متهم کرده اند.
پری شاهرخ پورتوریکو (نام علمی: Icterus portoricensis) نام یک گونه از تیره سیاه پره ایان است.
پونس (به انگلیسی: Ponce) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است. پونس ۱۶۶٬۳۲۷ نفر جمعیت دارد و ۱۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.Anón Bucaná Canas Canas Urbano Capitanejo Cerrillos Coto Laurel Cuarto Guaraguao Machuelo AbajoMachuelo ArribaMagueyesMagueyes UrbanoMaragüezMarueñoMontes LlanosPlayaPortuguésPortugués UrbanoPrimeroQuebrada LimónQuintoRealSabanetasSan AntónSan PatricioSegundoSextoTerceroTibesVayasچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پورتوریکو در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:پویرتو ریکو

نقل قول های پورتوریکو

پورتو ریکو با نام رسمی مشترک المنافع پورتوریکو یا دولت آزاد پیوستهٔ پورتوریکو، قلمرویی ناپیوسته به سرزمین ایالات متحده، واقع در شمال شرقی دریای کارائیب است.
• «پرچم : پرچم پورتوریکو از رنگ هایی شبیه به پرچم کشور کوبا تشکیل شده و طرح آن نیز همانند پرچم کوباست زیرا در جنگ های استقلال طلبانه از اسپانیا، کوبا و پوئرتو ریکو همزمان عمل می کردند و بدین لحاظ طرح و رنگ های واحدی در پرچم این دو کشور به کار رفته است. پرچم این کشور مرکب از سه نوار قرمز و دو نوار سفید در وسط آن است که شباهت زیادی هم به رنگ های پرچم آمریکا دارد. در سمت چپ این پرچم در داخل مثلثی آبی رنگ یک ستارهٔ سفید نقش شده است. در پرچم پورتوریکو مثلث آبی نشانهٔ آزادی شمرده شده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

پورتوریکو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ستاره > سما
حسن قاسمی > راهیابی
نرجس عبادی > stunned speechless
مجتبی > مجتبی قمچقایی
مجتبی > مجتبی
Amirhossein > refine
Shiva > taught
Fati > روانشناسی

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پورتوریکو 25 باند   • اقامت پورتوریکو   • تور پورتوریکو   • ویزای پورتوریکو   • سفارت پورتوریکو در تهران   • تور مسافرتی پورتوریکو   • مهاجرت به پورتوریکو   • سفر به پورتوریکو   • معنی پورتوریکو   • مفهوم پورتوریکو   • تعریف پورتوریکو   • معرفی پورتوریکو   • پورتوریکو چیست   • پورتوریکو یعنی چی   • پورتوریکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پورتوریکو
کلمه : پورتوریکو
اشتباه تایپی : ~,vj,vd;,
عکس پورتوریکو : در گوگل


آیا معنی پورتوریکو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )