انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1063 100 1

پوزئیدون

معنی پوزئیدون در لغت نامه دهخدا

پوزئیدون. [پ ُ زِ دُ] (اِخ ) خدای اساطیری دریاها در یونان قدیم. رجوع به پوسیدون و رجوع به نپتون شود.

پوزئیدون در دانشنامه ویکی پدیا

پوزئیدون
پوزئیدون (به یونانی: Ποσειδων ,Poseidôn)، یکی از دوازده ایزد المپ نشین و مهم ترین ایزدان یونان باستان است که خدای آب های شور و شیرین و دریاها، رودخانه ها، سیل، خشکسالی، زمین لرزه و اسب ها به شمار می رود و نام پوزئیدون به معنی «سرور (شوهر) زمین» است. رومی ها او را با نپتون که خدای ایتالیایی کهن است همسان دانستند، اما نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. پوزئیدون فرزند کرونوس و رئا است. وی برادر زئوس، هادس، هستیا، دمتر و هرا است. تقسیم بندی جهان بین او و برادرانش زئوس و هادس رخ داد. پوزئیدون فرمانروای دریاها شد، زئوس فرمانروای آسمان و دنیای زیرین هم نصیب هادس شد. همسرش آمفیتریت است با این حال پوزئیدون با زنان زیادی معاشقه داشته و فرزندان زیادی دارد. حتی پوزئیدون با مدوسا در معبد آتنا مقاربت داشته که به قهر آتنا دچار می گردد و مدوسا که زن زیبا رویی بود را به پیر زن زشت تبدیل می کند و موهای مدوسا را تبدیل به مار می کند. پوزئیدون در ساخت حصار تروا نیز نقش داشته و با آپولون به انجام اینکار پرداخته است؛ ولی چون لائومدون مزد آن ها را نپرداخت، پوزئیدون در طول جنگ تروایی ها را آزار و طرفدار یونانیان بود.
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
یکی از بزرگترین ایزدان یونانی پوزئیدون است که خدای آب های شور و شیرین، رودخانه ها، سیل، دریاها، خشکسالی، زمین لرزه و اسب ها دانسته اند؛ و پوزئیدون به معنی «سرور «شوهر» زمین» است؛ و وی را رومی ها با نپتونه برابر دانسته اند. پوزئیدون با ورود آخایی ها در۱۴۵۰پیش از میلاد، جنبه خدای آسمانی یافت که زئوس را با خود آورده بودند. پوزئیدون فرزند کرونوس و رئا، یکی از دوازده ایزد المپ نشین پانتئون بوده و برادران و خواهران وی عبارتند از: زئوس، هادس، هستیا، دمتر و هرا است که هومر زئوس را برادر ارشد می داند، در دنیای قدیم پوزئیدون همانند زئوس تصور می شده و دارای موها و ریشی پریشان و انبوه بوده است، همچنین به پوزئیدون لقب اِنوسیختون به معنی «لرزاننده زمین» می دادند چرا که او را با زمین لرزه مرتبط می دانستند و در مقام خدای اسب ها لقب هیپیوس گرفت و در آتن به همراه آتِنا به هیپیا ملقب شد. پوزئیدون به کسانی که دوست داشت اسب هایی داد مانند: پِلوپس، ایداس، رِسوس وپِلِئوس. پوزئیدون جانشین تعدادی از خدایان کهن تر مانند: نِرِئوس، فورکوس و پروتئوس است که بسیاری از ویژگی های آن ها را دارا می باشد ولی خشونتی دارد که قبل از آن کسی نداشته زیرا خیلی وقت ها بد خلق و خطرناک بوده و این نشانگر عظمت طوفان دریاست؛ و در مواقعی که آرام بود به دیدن اتیوپیایی های وفاداری می رفت که قربانی های عالی به او می دادند به علت همین دیدارها بود که اودیسئوس چندبار توانست از دست پوزئیدون فرار کند؛ ولی بیشتر فرزندان پوزئیدون خشونت او را به ارث برده اند؛ و پوزئیدون که موضوع آثار هنری قرار گرفت به صورت موجودی بلند قامت و ریش دار و کمر به بالا برهنه ترسیم شد که سه شاخه در دست دارد که معمولی ترین سلاحش بود و با آن زمین را می لرزاند و در برخی مواقع نیز سه ماهی چنگک دار نیزه ای در دست تصویر شده است.
وی در قصری در زیر دریا در نزدیکی آیگئا در ائوبویا زندگی می کرد که اسب هایی با سُم های مفرغین و یال های زرین داشت که همان هیپوکامپ ها بودند و هنگامی که ارابه خود را بر روی دریا می کشید، آن را آرام می کرد؛ و در سرعت باور نکردی سفر می کرد. پوزئیدون مانند برادران و خواهرانش بجز زئوس به محض تولد توسط پدرش کرونوس خورده شد زیرا کرونوس از آینده فرزندانش بیمناک بودالبته برخی گفته اند رئا بجای پوزئیدون کره اسبی گذاشته است. وقتی مِتیس به کرونوس داروی فی آور داد فرزندان کرونوس بیرون افتادند. پوزئیدون به زئوس کمک کرد تا تیتان ها را از بین ببرد و در تارتاروس آنهارا به بند بکشد. پس آن سه پسران کرونوس عالم را بین خود تقسیم کردند و زمین واولومپوس را ملک مشترک قرار دادند که دریا و آب ها نصیب پوزئیدون شد زیرا در روایتی آمده است که کرونوس او را به محض تولد به دریا انداخته است؛ و در روایتی دیگر آمده است که زیرا مینویی ها در دریانوردی ماهر بودند؛ و زئوس بالاترین مقام یعنی خدای آسمان ها و هادس خدای جهان زیرین و فرودین شد.
عکس پوزئیدون
پوزئیدون یا پوزیدون یا پوسیدون (به انگلیسی: Poseidon) فیلمی در ژانر اکشن به کارگردانی ولفگانگ پترسن است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد.
Virtual Studios
ایروین آلن
Next Entertainment
Radiant Productions
Synthesis Entertainment
سیارک ۴۳۴۱ (به انگلیسی: 4341 Poseidon، نامگذاری:1987KF) چهار هزار و سیصد و چهل و یکمین سیارک کشف شده است که در ۲۹ مه ۱۹۸۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۵٫۵۰ است.
«شب زنده داری در پوسیدون» (به انگلیسی: In the Wake of Poseidon) دومین آلبوم از گروه موسیقی پراگرسیو راک کینگ کریمسون است که در سال ۱۹۷۰ میلادی منتشر شد. لیبل های منتشرکننده به ترتیب آیلند، ورتیگو و آتلانتیک می باشند. این آلبوم بهترین آلبوم گروه تلقی می شود بطوریکه در رتبه بندی های بریتانیا رتبه 4 را در زمان انتشار از آن خود کرد. این در حالتیست که گروه در وضعیت ناپایداری به سر می برد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پوزئیدون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ٠٣:٣٩ - ١٣٩٨/٠٤/٢٨
یکی از دوازده ایزد المپ‌نشین و مهم‌ترین ایزدان یونان باستان است که خدای آب‌های شور و شیرین و دریاها، رودخانه‌ها، سیل، خشکسالی، زمین لرزه و اسب‌ها به‌شمار می‌رود و نام پوزئیدون به معنی �سرور (شوهر) زمین� است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرضیه > آرمیلا
یه کسی > Fatty
Mobina > Ride a bicycle
معصومه ع > warmth
فاطمه > آروشا
مرضیه > ابوالفضل
سارا > zealanders
فاطمه > آروشا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پوزئیدون   • مفهوم پوزئیدون   • تعریف پوزئیدون   • معرفی پوزئیدون   • پوزئیدون چیست   • پوزئیدون یعنی چی   • پوزئیدون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پوزئیدون
کلمه : پوزئیدون
اشتباه تایپی : ~,cmdn,k
عکس پوزئیدون : در گوگل


آیا معنی پوزئیدون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )