انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1067 100 1

پوسته

/puste/

مترادف پوسته: پوست، طبقه، غشا، قشر، لاک، لایه، ورقه

متضاد پوسته: مغز

معنی پوسته در لغت نامه دهخدا

پوسته. [ ت َ / ت ِ ] (اِ) پوست. || پوستک. پوستی نازک. قشارة. || شوره ٔ سر. قطعات کوچک سفید رنگ که در سر آدمی بگاه شوخگنی پدید آید و چون بشانه زنند فروریزد. هبریه. پوسه. رجوع به پوسه شود.

معنی پوسته به فارسی

پوسته
پوست کوچک، پوست نازک، هرچیزپوست مانند
( اسم ) ۱- پوست . ۲- پوست کوچک پوستک قشر . ۳- قطعات کوچک سفید رنگی که در سر آدمی بهنگام شوخگنی پدید آید و چون شانه زنند فرو ریزد. یا پوست. نازک . غشائ نازک .شامه .
[casing] [علوم و فنّاوری غذا] ماده ای طبیعی یا مصنوعی که به عنوان لفاف فراوردۀ گوشتی به کار میرود و علاوه بر نگهداری، به آن شکل مشخصی می دهد
[cortex] [زیست شناسی] لایۀ خارجی هر ساختار یا اندامی که از بخش های درونی متمایز باشد متـ . قشر
[crust] [ژئوفیزیک] بخش بیرونی کرۀ زمین
[scale] [خوردگی] محصولی فلزی که براثر اُکسایش و گرما بر سطح فلزات ایجاد می شود متـ . پوستۀ اکسیدی mill scale
[shell] [مهندسی عمران] ورق خمیده
[case hardening] [علوم و فنّاوری غذا] فرایندی در هنگام خشک کردن سریع مواد غذایی که در آن مواد محلول در آب به سطح مواد غذایی منتقل می شود و در نتیجۀ تشکیل پوسته سرعت خشک شدن کاهش می یابد
[زمین شناسی] ← پوسته پوسته شدن
[زمین شناسی] ← پوسته پوسته شده
( مصدر )صورت پوستکها گرفتن بورقه های نازک مبدل شدن .
[exfoliation, spalling, scaling , desquamation, sheeting, sheet jointing] [زمین شناسی] فرایندی که در آن پوسته ها یا ورق های هم مرکز از سنگ جدا می شود متـ . پوسته پوسته 1
[exfoliated] [زمین شناسی] ویژگی سنگ، در نتیجۀ فرایند پوسته پوسته شدن متـ . پوسته پوسته 2
[خوردگی، مهندسی بسپار] ← جِرم زدایی
[خوردگی] ← جِرم زدایی با حمام نمک
[flame descaling] [خوردگی] زدودن پوسته های اکسیدی به روش حرارت دهی که در آن اختلاف ضریب انبساط حرارتی موجب از میان رفتن پوسته ها می شود
[shell burning] [نجوم ] فرایند گداخت هسته ای هریک از عناصر در پوستۀ اطراف هستۀ ستاره که پس از سوختن کاملِ آن عنصر در هسته رخ می دهد
[shelling] [حمل ونقل ریلی] یکی از عیوب ریل که به صورت جداشدن ورقه های فلزی از سطح کلاهک ریل به چشم می خورد
[ گویش مازنی ] /pooste kelaa/ کلاهی که از پوست پشم دار گوسفند تهیه کنند و بیشتر مورد استفاده چوپانان است & کلاه پوستی
[rain crust] [علوم جَوّ] نوعی برف پوسته ناشی از یخ زدن دوبارۀ بلورهای سطحی برف که بارش باران آنها را ذوب یا نم دار کرده است
[snow crust] [علوم جَوّ] سطح بیرونی سخت و خشک برف
[زمین شناسی] ← پوسته پوسته شدن
[زمین شناسی] ← پوسته پوسته شده
۱ - ( صفت ) دو چبز بهم پیوسته دو شئ ملصق بیکدیگر . ۲ - ( اسم ) کاغذ کلفتی که بتوان آنرا از وسط برید و تبدیل بدو ورق کرد .
[ice crust] [علوم جَوّ] نوعی برف پوسته به صورت لایۀ یخ ضخیم تر از پوسه پوسته (film crust) بر روی سطح برف
[ice crust , ice rind] [علوم جَوّ] لایۀ سخت و نازک دریایخ یا یخ رودخانه یا یخ دریاچه

معنی پوسته در فرهنگ معین

پوسته
(اِ.) ۱ - بیرونی ترین بخش پوست . ۲ - پوشش اندام های درونی بدن . ۳ - بخش کوچکی از پوست که یاخته های آن مرده است و از بقیة پوست جدا می شود. ۴ - پوشش بیرونی دانه .

معنی پوسته در فرهنگ فارسی عمید

پوسته
۱. پوست کوچک.
۲. پوست نازک.
۳. هرچیز پوست مانند.
۴. هر چیز ریز شبیه پوست.
۵. پولک ریز و نازک.

پوسته در دانشنامه ویکی پدیا

پوسته
پوسته به لایهٔ سخت بیرونی سیارات می گویند. پوسته قسمتی از لیتوسفر است. پوسته از انواع مختلفی از سنگها ساخته شده است. از جمله: سنگ آذرین، سنگ رسوبی، سنگ دگرگونی. در پایین پوسته گوشته است. پوسته دارای دو بخش متفاوت است: پوستهٔ قاره ای و پوستهٔ اقیانوسی. ضخامت پوسته در نقاط مختلف زمین بین ۵ تا ۷۰ کیلومتر است. پوسته قشر نسبتاً نازکی دراطراف کرهٔ زمین است. ترکیب و ساختمان پوسته در زیر قاره ها و اقیانوس ها با هم متفاوت است. پوستهٔ زمین در زیر قاره ها از دو لایهٔ سیلیسیم و آلومینیوم و سیلیسیم و منیزیم و آهن درست شده است.
انواع ذخایر معدنی فلزی و غیرفلزی از دیگر ویژگی های بخش بیرونی پوسته زمین است.
عکس پوسته
پوسته دارای کاربردهای زیر است:
پوسته در سیارات
پوسته (نرم افزار)
پوسته (یونیکس).
در علوم رایانه، پوسته یا شل (به انگلیسی: shell) یک نرم افزار سیستمی است که یک واسط کاربری برای استفاده از هستهٔ سیستم عامل ایجاد می کند.
بش
پوسته ها می توانند گرافیکی باشند یا فقط متنی باشند (نظیر خط فرمان در سیستم عامل لینوکس).
ویکی پدیای انگلیسی
پوسته قاره ای
پوسته اقیانوسی
پوسته در زمین شناسی به بیرونی ترین لایه جامد یک سیاره سنگی یا قمر گفته می شود که از نظر شیمیایی از لایه زیرین آن یعنی گوشته متمایز می شود. پوسته زمین، ماه، تیر، ناهید، مریخ، آیو و دیگر اجسام سیاره ای به طور عمده بر اثر فرایندهای آذرین به وجود آمده و این پوسته ها از نظر عناصر ناسازگار غنی تر از گوشته زیرین آنهاست.
زمین شناسان سیاره ای، پوسته را به سه دسته تقسیم می کنند، براساس این که چگونه و چه زمانی شکل می گیرند.
این یک پوسته اصلی است. این شکل از انجماد یک اقیانوس ماگما شکل می گیرد. در اواخر تشکیل و تکامل منظومه شمسی، سیارات خاکی به احتمال زیاد سطوحی داشتند که ماگما داشت. هنگام سرد شدن، آن ها در پوسته محکم می شوند.
پوسته فیلمی در ژانر اجتماعی و سورئال به کارگردانی و نویسندگی مصطفی آل احمد و تهیه کنندگی محمد آفریده و مصطفی آل احمد محصول سال ۱۳۸۷ است.
پوسته نخستین فیلم سینمایی ۳۵ میلیمتری است.
فیلم سینمایی پوسته در سال ۱۳۸۷ ساخته شد و بعد از گذشت ۶ سال توانست اکران عمومی شود.
سعید چهل و شش ساله که در گذشته کایتر بوده است و به حبس ابد محکوم گردیده؛ پس از ۱۴ سال زندانی بودن، آزاد می شود. اما به مجرد اینکه از زندان بیرون می آید، در موقعیتی قرار می گیرد که شواهد می تواند او را قاتل جلوه داده و بار دیگر روانه زندان کند.
فیلم سینمایی پوسته در در بخش مسابقه فیلم های اول و دوم بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۷ شرکت کرده است.
پوسته یا (Putamen) یکی از عقده های قاعده ای مغز است . هسته های قاعده ای از پنج هسته زیرقشری مغز تشکیل شده اند هسته پوتامن قسمت خارجی و تیره تر هسته عدسی شکل مغز است.
Roche Lexicon - illustrated navigator, at Elsevier 13048.000-2
Diagram at uni-tuebingen.de
هسته پوسته نقش مهمی در ادراک تحقیر و نفرت دارد و ممکن است بخشی از دستگاه حرکتی باشد که برای دست زدن به عمل به راه می افتد. پوسته مغز همچنین می تواند در آماده کردن مغز برای اعمال پرخاشگرانه در یک زمینه عاشقانه و نیز در مواردی که یک رقیب، عشق فرد را به خطر می اندازد، دخیل باشد.
عقده های قاعده ای
بَش (به انگلیسی: Bash) یک پوسته یونیکس است که به صورت آزاد توسط برایان فاکس (به انگلیسی: Brian Fox) برای پروژهٔ گنو و برای جایگزینی پوسته بورن نوشته شده است. این پوسته اولین بار در سال ۱۹۸۹ ارائه شده و تا الآن در بسیاری از نسخه های لینوکس و سیستم عامل مک به عنوان پوسته ورود توزیع شده است. یک نسخه از بَش در ویندوز ده هم موجود است. همین طور بَش پوسته پیش فرض در سیستم عامل سولاریس ۱۱ می باشد.نبو
بَش یک پردازندهٔ فرمان است که معمولاً در یک پنجرهٔ متنی اجرا می شود، جایی که کاربر فرمان هایی را تایپ می کند. بَش همین طور می تواند فرمان های خود را از یک فایل دریاف کند. مثل همهٔ پوسته های یونیکس از این ویژگی ها پشتیبانی می کند: بسط اسم فایل ها، پایپ ها، «سند همین جا»، جایگزینی فرمان، ساختارهای کنترلی. بَش کلمات اساسی، قواعد دستوری، و بقیهٔ ویژگی های اساسی را از پوستهٔ بورن کپی کرده است. ویژگی های دیگری مثل تاریخ از پوستهٔ سی و پوستهٔ کورن کپی شده است. بَش منطبق با استاندارد پازیکس است اما با تعدادی افزونه و بسط استاندارد پازیکس.
نام بَش سرنام Bourne-again shell در انگلیسی است که یک بازی با کلمات و ایهام است به این ترتیب که هم اشاره به پوستهٔ بورن می کند و هم به کلمهٔ born again اشاره دارد که به معنی «دوباره متولد شده» است.
یک حفرهٔ امنیتی موجود در پوستهٔ بَش از زمان ورژن ۱/۰۳ (اوت ۱۹۸۹)، معروف به «شوک پوسته» در سپتامبر سال ۲۰۱۴ کشف شد و به سرعت باعث یک سری حمله در پهنهٔ اینترنت شد. وقتی محل اشکال پیدا شد، زود تغییرات به روزرسانی انجام شد و مسئله رفع شد.
پوستهٔ اقیانوسی بخش سنگ کرهٔ زمین در اقیانوسهای زمین است و عمدتاً از سنگ های مافیک و سیما ساخته شده است. پوستهٔ اقیانوسی نازک تر از پوستهٔ قاره ای است و تنها ۱۰ کیلومتر ضخامت دارد.
«پوسته ای نو برای آئین کهن»(به انگلیسی: New skin for the old ceremony) نام چهارمین آلبوم استودیویی از خواننده و ترانه سرای موسیقی فولک اهل کانادا، لئونارد کوهن است. تهیه کننده این آلبوم خود کوهن و جان لیساوئر است. آلبوم در فوریه ۱۹۷۴ ضبط و در ۱۱ آگوست سال ۱۹۷۴ میلادی به وسیله کمپانی کلمبیا رکوردز عرضه شده است.
پوسته امن (به انگلیسی: Secure Shell) یا به اختصار اس اس اچ (به انگلیسی: SSH) یک پروتکل اینترنتی است که امکان تبادل اطلاعات با استفاده از یک کانال امن را بین دو دستگاه متصل در شبکه ایجاد می کند. دو نسخه اصلی این پروتکل به نام های SSH1 یا SSH-1 و SSH2 یا SSH-2 شناخته می شود. در ابتدا بر روی سیستم های مبتنی بر یونیکس و لینوکس برای دسترسی به حساب های پوسته استفاده شد، اس اس اچ جایگزنی برای تل نت و سایر پوسته های ارتباط از راه دور غیر امن ایجاد شده است.
یک پروتکل کارخواه/کارساز امن برای کدگذاری و انتقال داده ها در شبکه.
تعیین هویت کاربران به وسیله کلمه عبور، host , public key یا استفاده از Kerberos,PGP یا PAM
قابلیت امن کردن برنامه های ناامن شبکه مانند Telnet ,FTP و در کل هر برنام های که بر اساس پروتکل TCP/IP بنا شده است.
بدون هیچ تغییر در استفاده کاربر نهایی (End User) پیاده شده و قابلیت پیاده سازی بر روی بیشتر سیستم عامل ها را دارد.
به عنوان یک تعریف بسیار ساده می توان SSH را این گونه بیان کرد که SSH یک روش قدرتمند و پر استفاده و البته نرم افزاری است که برای دستیابی به امنیت شبکه طراحی شده است؛ هربار که داده ای از طرف کامپیوتر به شبکه فرستاده می شود، به صورت خودکار توسط SSH رمزنگاری می شود. هنگامی که داده به مقصد خود می رسد به صورت خودکار رمزگشایی می شود. نتیجه ای که خواهد داشت کدگذاری نامرئی خواهد بود. بدین صورت کاربران نهایی درگیر پروسه کدگذاری و کدگشایی نخواهند شد و از ارتباط امن خود می توانند به خوبی استفاده کنند. امنیت سیستم کدگذاری SSH با استفاده از الگوریتم های پیچیده و مدرن تضمین می شود. تا آنجا که امروزه در سیستم های حیاتی و بسیار حساس از این سیستم استفاده می شود. به صورت معمول محصولاتی که از SSH استفاده می کنند از دو بخش کارخواه و کارساز (کلاینت/سرور) تشکیل می شوند. کارخواه با استفاده از تنظیمات کارساز مربوطه به آن وصل می شوند و کارساز وظیفه تأیید هویت و قبول یا رد ارتباط را به عهده دارد.
تشابه نام Secure Shell با محیط هایی مانند Bourne shell یا C Shell نشان دهنده این نیست که SSH نیز محیطی است که وظیفه تفسیر فرامین برای سیستم عامل را بر عهده دارد.
با اینکه SSH تمامی مشکلات را حل نخواهد کرد، اما در مورد بسیاری از موارد می تواند راه حل مناسبی باشد. برخی از این موارد عبارتند از:
پوسته بورن (به انگلیسی: Bourne shell) یا sh یک پوسته یا مفسر خط فرمان برای سیستم عامل های رایانه است که در سال ۱۹۷۷ توسط استفان بورن خلق شده است. بورن شل پوسته پیشفرض در نسخه ۷ یونیکس بود. این پوسته هنوز هم در بسیاری از سیستم عامل های شبه یونیکس یافت می شود که یا همان پوسته بورن اصلی است، یا یک پیوند نمادین به یک پوسته سازگار همانند بش است، حتی اگر بیشتر کاربران از پوسته های دیگری استفاده کنند. این پوسته در آزمایشگاه های بل توسعه یافته است و جایگزینی برای پوسته تامسون بوده است که نام فایل اجرایی آن پوسته هم sh بوده است. هرچند که از این پوسته برای انجام کارهای تعاملی هم استفاده می شود، معمولاً به عنوان پوسته ای برای اسکریپت نویسی در نظر گرفته می شود و بسیاری از قابلیت هایی که برای نوشتن برنامه های ساخت یافته نیاز است را در خود دارد. با انتشار کتاب محیط برنامه نویسی یونیکس نوشته برایان کرنیگان و راب پایک، محبوبیت این پوسته افزایش یافت. این کتاب اولین کتابی بود که پوسته را به عنوان یک زبان برنامه نویسی در قالب یک خودآموز معرفی کرد.
خانهٔ دو پوسته یک خانهٔ غیرفعال خورشیدی است که انرژی خورشید را دریک گلخانه جمع کرده و به صورت غیرفعال به هوای گرم اجازهٔ حرکت بین دو مجموعه دیوار اطراف خانه را می دهد. این طراحی در سال ۱۹۷۵ توسط لی پورتر باتلر (به انگلیسی: Lee Porter Butler) در آمریکا انجام شد.
تخته سنگی در زیر خانه در شب با پدیده گرمایشی زمین رو بروست که آرام آرام این سنگ تا صبح گرم می شود.
شیشه های زاویه دار سقفی، کنترل تابش مستقیم آفتاب در تابستان و از دست دادن گرما را در زمستان دشوار می کند.
ایوان های میانی بر روی طبقات پایین بیش از اندازه سایه می اندازدومانع از جذب پرتوهای خورشید می شوند.
فضای خالی اضافی در قسمت شمالی خانه تهویه نمی شود و مکانی است مستعد برای آتش سوزی.
سقف های تیره و مانع های تشعشی خورشیدی در بازداری از تابش خورشید در تابستان بی اثرند.
وجود شومینه، دودکش و اتاق رختشویی مکان هایی است برای از دست دادن انرژی.
طرح برای نقاط قطبی مناسب نیست.
نگرانی هایی راجع به پی آمد رطوبت و چگالی زیاد این جریان همرفتی وجود دارد که ما را به سمت یک سری پی آمدها برای سلامتی و بقا سوق می دهد.
متریال و توده های حرارتی اضافی در این ترکیب دوباره استفاده می شوند.
هوای گرم به دلیل جریان طبیعی همرفت به بالا می رود، امابه پایین یا اطراف نمی رود که این خود به گونه ای باعث آتش سوزی می شود و این کار بر خلاف قوانین ساخت و ساز در آئورا کو می باشد.
طراحی خانه های دو پوسته ای باتلر زمانی علنی شد که اعتبار مالی انرژی خورشیدی در سال ۱۹۷۸ به وجود آمده بود. نسخه های مختلف آن در زیر پوشش مجله های مختلف به نام های باغ هاو خانه های بهتر و علم محبوب بود.
باتلر یک طراح منطقی- احساسی بود و خود را وابسته به سبک «اکوتک» می دانست. او ویژگی های قراردادی را به عنوان مهندسی انرژی قبول نداشت. او در زمانی که در وارد دانشگاه کارولینای شمالی برای خواندن معماری شد، ساختمان های بسیاری از جمله خانه ها، مراکز خرید و ساختمان های اداری از جمله مؤسسه و بانک ها را ساخته بود. او مهندسی را قبلاً در مؤسسه جورجیا خوانده بود. اوحتی دیپلم دبیرستان را نداشت اما با این حال تدریس اختراع خود به نام «جاذبه پوسته حرارتی زمین» (به انگلیسی: the gravity geo-thermal envelope) را در دانشگاه کالفرینا به انجام رساند. او برای درس خواندن به مدرسه می رفت نه برای گرفتن مدرک.
ذهن هشیار و کنجکاو باتلر باعث شد که او در زندگی با این سؤال که چه روش هایی وجود دارد که به وسیله آن بشر بتواند با یک تعادل و هماهنگی بر روی زمین زندگی کند و با آن در تعامل باشد مواجه شد. جدیدترین اهدای او به بشریت به نام «اکوتکچر» (به انگلیسی: Ekotecture) به گونه ای است که به خودی خود باعث ایجاد تعادل در زندگی بر او زمین می شود و زندگی انسان را تضمین می کند و مهم نیست که شرایط خارجی محیط زندگی چگونه است. او به این فکر افتادکه وقتی ما راجع به پایداری صحبت می کنیم نباید فقط راجع به پایداری زمین صحبت کنیم بلکه باید زندگی بشر را هم پایدار کنیم. اهدای او حاوی شیوه ای بود که به وسیله آن انسان می تواند در صلح و آرامش و هماهنگی با زمین زندگی کند.
خرچنگ نرم پوسته (به انگلیسی: Soft shell crab) به خرچنگ بلافاصله بعد از پوست اندازی گفته می شود. در آشپزی ژاپنی خرچنگ در این حالت بطور کامل به صورت کاراآگه، روغن پزی شده و خورده می شود.
سختکاری پوسته یا سختکاری سطح (به انگلیسی: Case hardening) فرایند سخت کردن "سطح" یک شیء فلزی است، در حالی که که عمق زیرین فلز نرم باقی می ماند. به این ترتیب یک لایه نازک فلزی سخت (به نام "پوسته") در سطح تشکیل می شود. برای آهن یا فولاد کم کربن، که به خودی خود ضعیف و فاقد قابلیت سخت شدن است، برای فرایند سختکاری پوسته، کربن یا نیتروژن اضافی به لایه سطحی افزوده می شود. سخت کاری پوسته معمولاً پس از تشکیل شکل نهایی قطعه انجام می شود، اما می توان برای افزایش سختی محتوای عناصر میله ها نیز از آن استفاده کرد تا در فرایند ساخت قطعات جوشکاری و فرایندهای مشابه استفاده گردد. اصطلاح "سخت کاری فیس" همچنین برای توصیف این تکنیک، هنگام بحث در مورد زره های مدرن استفاده می شود.
شبح درون پوسته (به ژاپنی: 攻殻機動隊 Kōkaku Kidōtai، ترجمه انگلیسی: Mobile Armored Riot Police) نام یک فرانشیز رسانه ای ژاپنی که برای اولین بار به صورت یک مجموعه مانگا به همین نام توسط ماسامونه شیرو نوشته و مصورسازی شد. داستان مجموعه دربارهٔ سازمانی ساختگی و ضد سایبرتروریسم به نام «بخش امنیت عمومی ۹» است که توسط سرگرد موتوکو کوساناگی، در اواسط قرن بیست و یکم ژاپن رهبری می شود. از زمان انتشار نسخه مانگا، شبح درون پوسته تبدیل به چندین مجموعه در رسانه های مختلف شده است که می توان به چند مجموعه تلویزیونی انیمه، پنج فیلم سینمایی و چندین بازی ویدئویی اشاره کرد. موضوعات این آثار در مباحث سایبرپانک، هوش مصنوعی، خودآگاهی، و فلسفه ذهن با زمینه علمی-تخیلی می باشد.
شبح درون پوسته
شبح درون پوسته ۲: رابط انسان-ماشین
شبح درون پوسته ۱.۵: پردازنده خطای بشر
فیلم نخست این اثر در سال ۱۹۹۶ تولید گردید و به حدی موفقیت کسب کرد که به دنبال آن دو سریال تلویزیونی با نام های Stand Alone Complex و S.A.C. ۲nd Gig توسط سازندگان آن ساخته گردیدند. سپس فیلم دومی هم در سال ۲۰۰۴ با نام Innocence ۲ ساخته گردید.
تمامی انیمه ها در استودیو پروداکشن آی.جی تهیه شده اند.
صدف نرم پوسته (نام علمی: Mya arenaria) نام یک گونه از زیررده ناجوردندانگان است.
دوکفه ای های ونرویدا (نام علمی: Veneroida) نام یک راسته از زیررده دوکفه ای های هترودوناتو است.
شیرینی سام پوسته یکی از شیرینی های محلی در استان گیلان است. مواد پوستهٔ این شیرینی را آرد برنج نرم، پودر قند نرم، کره نرم شده، زرده تخم مرغ و زعفران و مایهٔ وسط سام پوسته از گلاب، مغز هل کوبیده، پودر قند نرم و مغز گردوی چرخ کرده تشکیل می دهد.
فهرست انواع شیرینی های ایرانی
یک نمایه دو لایه (انگلیسی: Double-skin facade) است که در منچستر ساخته شده است، لایه قهوه ای بیرونی به وسیله یک داربست به لایه سفید داخلی وصل شده داربست یک فضای عبور و مرور بتن هر دو لایه بردی بارگیری، سایه خورشیدی و تعمیرات ایجاد می کنند.
نمایه دولایه شامل دو لایه است که یک فضای خالی جریان هوا بین آن ها وجود دارد. بادگیری این حفره می تواند به صورت طبیعی یا با پنکه و مکانیکی صورت گیرد، جدا از در نظرگیری نوع حفره خالی بین دو لایه مقصد ورود باد به شرایط هوایی و نحوه استفاده، مکان و زمان استفاده از ساختمان و استراتژی HVAC بستگی دارد.
پوشش شیشه ای می تواند تک جداره یا دو جداره با فاصله بین بیست سانتی متر تا دو متر باشد، معمولاً برای محافظت و خارج کردن حرارت در دوره های هوایی سرد یک سری وسایل خورشیدی در داخل حفره جایگذاری می کنند.
اولین مفهوم نماهای دوجداره توسط یک معمار سویسی–فرانسوی در قرن بیستم ارائه شده، او ایده خود را دیوار طبیعی نام گذاری کرده، ایده او شامل جایگذاری لوله های سرد و گرم در بین لایه های شیشه ای بود، از ایده او در پروژه های مختلفی مثل ... استفاده شده است. مهندسین آمریکایی اعلام کردند که این سیستم انرژی بیشتری از دیگر سیستم های هوایی رایج استفاده می کند ولی اعلام کرد در صورت استفاده از سیستم های خورشیدی حرارتی این سیستم نمای دولایه بسیار بهتر عمل می کند، در نیویورک از این استفاده شده است، این ساختمان یک نمایه دو لایه دارد که (Alfred Loomis) در ساختمان فضای خالیه بین لایه ها دو فوت عمق دارد، هدف از استفاده از سیستم دو لایه در اینجا حفظ درجه بالایی از رطوبت داخل بود.
نانو پوسته که به هسته - پوسته (Core - shell) نیز معروف است، شامل یک هسته کروی است که با پوسته خاصی با ضخامت نانومتری پوشش داده می شود. پوسته ها بسته به ضخامت خود خواص نوری متفاوتی دارند و می توانند طول موج های متفاوتی را جذب کنند. یکی از کاربردهای نانوفناوری در نانو پزشکی، تولید ذرات هسته - پوسته با ضخامت معینی است که با جذب امواج خاصی، در درمان بیماری ها و از بین بردن عوامل بیماری زا در بدن تأثیر گذار باشد.
فهرست منابع


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پوسته

پوسته در جدول کلمات

پوسته
لایه
پوسته خارجی خورشید
کرونا
پوسته شفافی در جلوی کره چشم
قرنیه
گسیختگی پوسته زمین
گسل

معنی پوسته به انگلیسی

case (اسم)
حادثه ، اتفاق ، جا ، حالت ، صندوق ، جلد ، جعبه ، محفظه ، قالب ، مورد ، پرونده ، قضیه ، قاب ، وضعیت ، دعوی ، پوسته ، غلاف ، مرافعه ، نیام
scale (اسم)
درجه ، تناسب ، وزن ، ترازو ، نسبت ، اندازه ، معیار ، پوسته ، مقیاس ، پله ، فلس ، گام ، کفه ترازو ، مقیاس نقشه ، خط مقیاس ، هر چیز مدرج ، وسیله سنجش ، هر چیز پله پله ، اعداد روی درجه گرماسنج و غیره ، پولک یا پوسته بدن جانور
flake (اسم)
جرقه ، برفک ، پوسته ، ورقه ، فلس ، تکه کوچک ، برفک زدن تلویزیون
cod (اسم)
کیسه ، چنته ، نوعی ماهی ، پوسته ، ماهی کاد ، کیسه کوچک ، غلاف سبوس
membrane (اسم)
پرده ، پوسته ، غشاء ، پوست ، غشا ، پوشه ، میان پرده ، شامه
chaff (اسم)
سبوس ، پوسته ، کاه ، پوشال ، چیز کم بها یا بی اهمیت
crust (اسم)
پوسته ، قشر ، پوست ، کبره ، پوست نان ، پوسته سخت هر چیزی ، ادم جسور و بیادب ، قسمت خشک و سخت نان
cortex (اسم)
پوسته ، قشر ، پوست ، لایه رویی ، روپوش
incrustation (اسم)
پوشش ، پوسته ، اندود ، نمای مرمر
scurf (اسم)
پوسته ، شوره سر ، سعفه ، سبوسه ، وازده اجتماع
pellicle (اسم)
پوسته ، شامه ، پوسته نازک ، غشاء نازک
patagium (اسم)
پرده ، پوسته ، شامه ، پرده پای پرندگان
shuck (اسم)
پوسته ، پوست نخود وغیره
testa (اسم)
پوسته ، تستا ، کوزل ، قشر خارجی دانه

معنی کلمه پوسته به عربی

پوسته
رقاقة , غشاء , قد
مقشر
مستنقع
رقاقة
مستنقع
قشرة
مقشر

پوسته را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پوسته فیلم   • نام پوسته های زمین   • معنی پوسته   • گوشته   • پوسته ی زمین   • نقد فیلم پوسته   • نام پوسته های کره زمین   • فیلم سینمایی پوسته   • مفهوم پوسته   • تعریف پوسته   • معرفی پوسته   • پوسته چیست   • پوسته یعنی چی   • پوسته یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پوسته
کلمه : پوسته
اشتباه تایپی : ~,sji
آوا : puste
نقش : اسم
عکس پوسته : در گوگل


آیا معنی پوسته مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )