انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1058 100 1

پیاده نظام

/piyAdenezAm/

معنی پیاده نظام در لغت نامه دهخدا

پیاده نظام. [ دَ / دِ ن ِ ] (اِ مرکب )پیاده ٔ سپاهی. مقابل سواره نظام. سپاهیان پیاده ٔ منظم. لشکریان بی مرکب : پیاده نظام عروس میدان جنگ است.

معنی پیاده نظام به فارسی

پیاده نظام
( اسم ) صنفی از قشون که افراد آن پیاده اند پیاد. سپاهی مقابل سواره نظام : سپهسالار- اعظم رئیس کل قشون از توپخانه و قور خانه و زنبورکخانه و افواج قاهر و سواره و پیاده نظام .

معنی پیاده نظام در فرهنگ معین

پیاده نظام
( ~. نِ) [ فا - ع . ] (اِمر.) بخشی از لشکر که افراد آن پیاده اند.

معنی پیاده نظام در فرهنگ فارسی عمید

پیاده نظام
آن قسمت از قشون که افراد آن پیاده اند و اسب ندارند.

پیاده نظام در دانشنامه ویکی پدیا

پیاده نظام
پیاده نظام به دسته ای از سربازان گفته می شود که عملیات های نظامی محول به آنها صرفاً در خشکی بوده و به این منظور آموزشهای نظامی لازم را گذرانده اند. عملیات قابل اجرا توسط پیاده نظام عبارتند از: تهاجم و دفاع، تعقیب و گریز، گشت زنی، اسکورت کردن، مقابله با گروگان گیری، ساخت وساز و تعمیرات، انجام رزمایش و رژه نظامی.نبو
رسته پیاده از رسته های رزمی که مهم ترین رستهٔ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است، به عنوان رسته مادر نیز شناخته می شود، پرسنل پایور نیز پس از آموزشگاه درجه داری و دانشگاه افسری امام علی، دوره رسته پیاده را در مرکز پیاده شیراز سپری می کنند. پرسنل پایور رسته پیاده توانایی کار با راکت انداز ۱۰۷ م. م، خمپاره انداز ۶۰، ۸۱، ۱۲۰، اس پی جی، آر پی جی، دوشکا، موشک انداز تاو و غیره را دارند. پرسنل پیاده در گردان های پیاده تفنگدار سازماندهی می شوند و فرماندهی و گروهبان دسته یکی از تجهیزات نظامی را بر عهده می گیرند. در سطح گردان، تیپ و لشکر نیز کارکنان رکن سوم که مسئولیت آموزش و عملیات را عموماً بر عهده دارند از بین پرسنل رسته پیاده گزینش می شوند. عموماً امرای نظامی نیروی زمینی قبل از دوره دافوس رسته پیاده بوده اند، پیاده جزء معدود رسته هایی است که دارندگان آن می توانند به دوره عالی امیری نائل شوند.
رژه نظامی سربازان ارتش ایتالیا در سال ۲۰۰۷
تهاجم پیاده نظام پروس به نیروهای زاکسن و اتریش
پیاده نظام چترباز یک پیاده نظام بوده که به منظور انجام عملیات چتربازی و رزم در میدان نبرد در شرایط خاص توسط نیروی هوابرد کشورها آموزش و مورد استفاده قرار می گیرد. چتربازها می توانند در آب یا خشکی فرود بیایند. هواپیماها موظفند چتربازها را از ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری رها کنند. نفرات می توانند به صورت مسلح یا بدون سلاح از هواپیما پرش نمایند. سلاح و تجهیزات قابل حمل توسط این نظامیان حداکثر می تواند تا ۵۰ کیلوگرم (۱۱۰ پوند) قابل افزایش باشد.
http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Paratrooper&oldid=500940996
پیاده نظام مکانیزه به پیاده نظامی گفته می شود که از نفربر زرهی یا خودرو جنگی پیاده نظام برای جابجایی و جنگ با دشمن استفاده می کند. تفاوت پیاده نظام مکانیزه با پیاده نظام موتوریزه در این است که دومی از خودروهای معمولی مثل کامیون ها و جیپ برای حمل ونقل استفاده می کنند اما پیاده نظام مکانیزه از خودروهایی برخوردار است که تا حدی آنها را در مقابل آتش دشمن حفاظت می کند.
Mechanized infantry. (2014, April 26). In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 23:19, August 11, 2014, from http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Mechanized_infantry&oldid=605950825
بیشتر نفربرها و خودروهای جنگی پیاده نظام با شنی حرکت می کنند یا تمام چرخ محرک (۶x۶ یا ۸x ۸) هستند تا تحرک خوبی در ناهمواری ها داشته باشند. در برخی ارتش ها بین پیاده نظام مکانیزه و زرهی تفاوت گذاشته و پیاده نظامی را که با خودروهای جنگی پیاده نظام جابجا می شوند پیاده نظام زرهی می نامند.
سلاح های حمایتی پیاده نظام نیز با خودرو جابجا می شود یا به شکل خودکششی به صورت خودرو ساخته شده اند تا بتواند همراه با پیاده نظام در صحنهٔ جنگ حرکت کند. در اغلب موارد در این واحدها سلاح های حمایتی مثل تیربارها، توپ های مسلسل، توپ های جنگی کالیبر پایین و موشک های ضدتانک به طور مستقیم در داخل همان خودروهای حمل ونقل پیاده نظام یعنی نفربرها یا خودرو جنگی پیاده نظام نصب شده است.
خودرو جنگی پیاده نظام خودرو زره پوش چرخ دار یا شنی داری است که به خوبی مسلح شده و غالباً توانایی حرکت در آب را هم دارد و برای حمل پیاده نظام به میدان نبرد و تهیه آتش حمایتی برای آنها استفاده می شود. خودروهای جنگی پیاده نظام به گونه ای طراحی شده اند که در کنار پیاده نظام بجنگند و با خودروهای زرهی دیگر در منطقه جنگی مقابله کنند.بی ام پی۲ با توپ مسلسل ۳۰ میلی متری   سی وی۹۰ زره پوش سوئدی مسلح به توپ ۴۰ م م   خودرو چرخ دار ال آوی دهه ۱۹۹۰ در کانادا بر اساس نفربر سوئیسی موواگ پیرانیا ساخته شد   خودرو ژاپنی میتسوبیشی تایپ ۸۹   خودرو بریتانیایی واریور طراحی دهه ۱۹۸۰   بی ام پی۳ از مسلح ترین انواع خودرو جنگی پیاده نظام   ماردر (خودرو جنگی پیاده نظام) آلمانی در دهه ۱۹۷۰ با توپ ۲۰ م م طراحی شد   خودرو فرانسوی آام ایکس-۱۰ طراحی دهه ۱۹۷۰
خودروهای جنگی پیاده نظام با تکامل نفربرهای زرهپوش ساخته شده اند. نفربرها تنها وظیفه دارند تا از سربازان در برابر گلوله و ترکش ها در میدان نبرد حفاظت کرده و آنان را به سرعت به خط مقدم نبرد منتقل کنند و فقط برای دفاع از خود به مسلسل و گاهی نارنجک انداز اتوماتیک مجهز شده اند اما خودروهای جنگی پیاده نظام علاوه بر نقل و انتقال سربازان، وظیفه نبرد مستقیم با دشمن و حمایت از سربازان پیاده شده را هم دارند، در نتیجه بسیار بهتر از نفربرها مسلح شده اند.
خودروهای جنگی پیاده نظام معمولاً در مقایسه با نفربرها زره بهتری هم دارند و برخی از آنها به دریچه های شلیک هم مجهز شده اند تا سربازان از طریق آنها با سلاح شخصی خود به سوی دشمن شلیک کنند. بیشتر این خودروها به یک توپ اتوماتیک کالیبر ۲۰ تا ۴۰ میلی متری به عنوان سلاح اصلی، همراه با یک یا چند مسلسل کالیبر ۷٫۶۲، چند پرتابگر نارنجک دودزا و گاهی لانچرهای شلیک موشک ضد تانک یا موشک های ضد هوایی مسلح شده اند. هرچند قدرت آتش و مقاومت زره خودروهای رزمی پیاده نظام معمولاً بسیار پائینتر از تانک های اصلی میدان نبرد است اما موشک های هدایت شونده ضدزره آنها می تواند تهدید مؤثری علیه تانک های دشمن باشد.
بی ام پی۲ با توپ مسلسل ۳۰ میلی متری
ناوچه آب خاکی پیاده نظام (به انگلیسی: Landing Craft Infantry) یک کشتی است که طول آن ۱۵۸ فوت ۶ اینچ (۴۸٫۳۱ متر) می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پیاده نظام

معنی پیاده نظام به انگلیسی

infantry (اسم)
پیاده نظام

معنی کلمه پیاده نظام به عربی

پیاده نظام
مشاة

پیاده نظام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پیاده نظام   • مفهوم پیاده نظام   • تعریف پیاده نظام   • معرفی پیاده نظام   • پیاده نظام چیست   • پیاده نظام یعنی چی   • پیاده نظام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیاده نظام
کلمه : پیاده نظام
اشتباه تایپی : ~dhni kzhl
آوا : piyAdenezAm
نقش : اسم
عکس پیاده نظام : در گوگل


آیا معنی پیاده نظام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )