انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1072 100 1

پیرچشمی

/pirCeSmi/

معنی پیرچشمی به فارسی

پیرچشمی
[presbyopia] [پزشکی] دوربینی و اختلال دید براثر بالا رفتن سن، که در آن با از دست رفتن تدریجی خاصیت ارتجاعی عدسی چشم، قدرت تطابق کم می شود

معنی پیرچشمی در فرهنگ معین

پیرچشمی
(چَ) (حامص .) عارضه ای که در نتیجة کار زیاد یا پیری در چشم ظاهر می گردد.

معنی پیرچشمی در فرهنگ فارسی عمید

پیرچشمی
ضعف و ناتوانی چشم در اثر پیری که به دلیل ضعیف شدن قدرت تطابق عدسی چشم به وجود می آید و با استفاده از عینک های مخصوص اصلاح می شود.

پیرچشمی در دانشنامه ویکی پدیا

پیرچشمی
پیر چشمی (به انگلیسی: Presbyopia) دوربینی و اختلال دید بر اثر بالا رفتن سن است که در آن با از دست رفتن تدریجی خاصیت ارتجاعی عدسی چشم، قدرت تطابق کم خواهد شد.
«سایت بیمارستان چشم پزشکی نور». دریافت شده در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۲.
بخشی از روند طبیعی افزایش سن می باشد و در هنگامی که عدسی چشم قابلیت انعطاف خود را به تدریج از دست می دهد، اتفاق نمی افتد. معمولاً این حالت در حدود سن ۴۵-۴۰ سالگی شروع می شود. در نتیجه افراد با دید طبیعی (بدون ضعف چشم) احتیاج به عینک مطالعه پیدا می کنند و افراد نزدیک بین یا دوربین احتیاج به دو عینک یکی برای دور و یکی برای نزدیک یا عینک دو دید پیدا می کنند. یک مزیت نزدیک بینی کمتر از ۳ دیوپتر این است که این افراد بعد از شروع پیرچشمی می توانند عینک دور خود را بردارند و قادر به خواندن بدون عینک باشند. بعد از انجام لیزر برای اصلاح نزدیک بینی، این توانایی از دست خواهد رفت زیرا این افراد همانند سایر افراد طبیعی نیاز به عینک مطالعه خواهند داشت. اما افراد با نزدیک بینی متوسط و شدید پس از شروع پیرچشمی علاوه بر عینک دور نیاز به عینک مطالعه هم خواهند داشت و در واقع مزیتی نسبت به افراد طبیعی ندارند. لیزر تأثیری بر روی قدرت متمرکزکننده عدسی چشم نداشته و بنابراین نمی تواند پیرچشمی را درمان کند.
پیشرفت فناوری، هم در بخش لیزرهای چشم پزشکی و هم در تولید بیومتریال های دقیق و کاملاً سازگار با بدن، به همراه نیاز مبرم به ارائهٔ روش درمانی کامل تر در پیرچشمی، به تولد تکنیک و محصولی به نام کمرا انجامید. کمرا یک درون کاشت (inlay) مؤثر و ایمن است که کمتر از یک دهه پیش به عرصه چشم پزشکی وارد شد و پس از نتایج مثبت و سربلند بیرون آمدن از آزمون های مختلف، هم اکنون در اتحادیه اروپا شمالی (CE) و شرق آسیا و برخی کشورهای آمریکای وارد مراحل درمانی شده.
بتازگی محققان دانشگاه لیدز انگلیس روشی را کشف کردند که افراد مبتلا به پیرچشمی را از عینک بی نیاز می کند. در این روش، از مواد استفاده شده در صفحه نمایش های کریستال مایع (LCD) استفاده می شود. با استفاده از این مواد، عدسی های مصنوعی تولید می شود که با حرکت ماهیچه های اطراف عدسی طبیعی چشم، به طور خودکار متمرکز می شوند و مشکلات مربوط به عدسی مانند پیرچشمی و آب مروارید را حل می کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پیرچشمی در دانشنامه آزاد پارسی

پیرچشمی (presbyopia)
نوعی نقص بینایی. با افزایش سن، فرد رفته رفته توان مشاهدۀ دقیق اشیای نزدیک را از دست می دهد. با افزایش سن، عدسی چشم ضخیم می شود و خاصیّت کشسانی خود را از دست می دهد. درنتیجه، برای دید نزدیک نمی تواند به شکل تقریباً کروی درآید.

پیرچشمی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام دیگر پیر چشمی   • نام پیر چشمی   • نام علمی پیر چشمی   • معنی پیر چشمی   • درمان پیرچشمی با طب سنتی   • نام بیماری پیر چشمی   • نام دیگر پیر چشمی چیست   • پیر چشمی در جدول مدرن   • معنی پیرچشمی   • مفهوم پیرچشمی   • تعریف پیرچشمی   • معرفی پیرچشمی   • پیرچشمی چیست   • پیرچشمی یعنی چی   • پیرچشمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیرچشمی
کلمه : پیرچشمی
اشتباه تایپی : ~dv]ald
آوا : pirCeSmi
نقش : اسم
عکس پیرچشمی : در گوگل


آیا معنی پیرچشمی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )