انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1065 100 1

پیشانی جنبندگان (قرآن)

پیشانی جنبندگان (قرآن) در دانشنامه اسلامی

پیشانی جنبندگان (قرآن)
گرفتن به ناصیه (موی جلوی سر) کنایه است از کمال تسلط و نهایت قدرت، و بر صراط مستقیم بودن خدای تعالی به معنای این است که او سنتش در میان مخلوقات یک سنت ثابت است و هرگز، تغییر نمی کند و آن این است که امور را بر یک منوال یعنی بر منوال عدل و حکمت تدبیر کند و چون چنین است پس او همواره حق را به کرسی می نشاند و باطل را هر جا که با حق در بیفتد رسوا می سازد.
گرفتن موی پیشانی جنبندگان، کنایه از قدرت و تسلط خداوند بر ایشان می باشد: «... ما من دابة الا هو ءاخذ بناصیتهآ ان ربی علی صرط مستقیم». .. هیچ جنبنده ای نیست مگر اینکه او بر وی تسلط دارد (اما سلطه ای توام با عدالت چرا که) پروردگار من بر صراط مستقیم است.
← معنای ناصیه
پس معنای آیه این شد که : من بر الله توکل می کنم که رب من و رب شما است، او است که می تواند حجتی را که به شما القاء کردم (و آن حجت این بود که علنا از آلهه شما بیزاری جستم و اعلام کردم که نه شما با همه زور و قلدریتان می توانید به من آسیبی برسانید و نه آلهه شما) به ثمر برساند چون او است تنها مالک و صاحب سلطنت بر من و بر شما و بر هر جنبنده، و سنت او عادله و تغییر ناپذیر است پس به زودی دین خود را یاری نموده و مرا از شر شما حفظ می کند.
دو نکته مهم آیه شریفه
در اینجا به دو نکته باید توجه داشت :
← قدرت قاهره خداوند
...

ارتباط محتوایی با پیشانی جنبندگان (قرآن)

پیشانی جنبندگان (قرآن) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پیشانی جنبندگان (قرآن)   • مفهوم پیشانی جنبندگان (قرآن)   • تعریف پیشانی جنبندگان (قرآن)   • معرفی پیشانی جنبندگان (قرآن)   • پیشانی جنبندگان (قرآن) چیست   • پیشانی جنبندگان (قرآن) یعنی چی   • پیشانی جنبندگان (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیشانی جنبندگان قرآن
کلمه : پیشانی جنبندگان (قرآن)
اشتباه تایپی : ~dahkd [kfkn'hk (rvHk)
عکس پیشانی جنبندگان (قرآن) : در گوگل


آیا معنی پیشانی جنبندگان (قرآن) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )