برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1146 100 1

پیل بغداد

پیل بغداد در دانشنامه ویکی پدیا

پیل بغداد
باتری بغداد یا پیل اشکانی یا سلول اشکانی یا باتری اشکانی، باتری در امپراطوری اشکانیان (درمناطقی که امروزه جزو عراق کنونی است) ساخته شده است.
فرضیه های ارائه شده در زمینه یافته های باستان شناسان همگی بر این مطلب صحه گذاشته اند که این مجموعه در راستای کاربردهای الکتروشیمیایی از آن میان آبکاری الکتریکی فلزها ساخته شده که کشف ظرف های آبکاری شده در نزدیکیهای محل کشف این باتری، تاییدی بر این مطلب است؛ یافته ای که به نوبه خود از یک جهش علمی تاریخی سرگذشت دارد.
باتری کشف شده دربرگیرنده یک کوزه سفالی تخم مرغی شکل به بلندی ۱۴، قطر ۸ و دهانه ۳ / ۳ سانتیمتر است که یک میله آهنی به درازای ۵ / ۷ سانتیمتر به گونه ستونی در بخش میانی آن است و نقش قطب منفی باتری (کاتد) را بر دوش دارد. پیرامون این میله آهنی یک استوانه مسی به درازای ۸ / ۹ و قطر ۶ / ۲ سانتیمتر قرار گرفته که به کمک قیر در جای خود محکم شده است. در بخش دهانه باتری از قیر برای آب بندی باتری بهره گیری شده است. میله های سیمی شکل برنزی یا آهنی که در نزدیکی محل مورد بررسی یافت شده اند، می توانسته اند نقش اتصال را بازی کنند. درباره الکترولیت به نظر می رسد از محلول های مس، سرکه و آبلیمو بهره گیری می شده است. با در نظر گرفتن این واقعیت که اسید استیک و اسید سیتریک به خوبی برای آن ها شناخته شده بوده است، می توان پنداشت که چه بسا از این محلول ها نیز بهره گیری می شده است. به گونه تئوری ولتاژ باتری بغداد حدودا برابر ۷۹/۰ ولت است، ولی با آزمایش های انجام شده به کمک باتری همانندسازی شده پارت ها و بکارگیری محلول های الکترولیت گوناگون نشان داده شده که چنین باتری ای تنها توانا است ولتاژ ۵/۰ ولت را فرآوری کند. جریان الکتریکی به دست آمده از این باتری هم در نزدیک چند میلی آمپر است.
عکس پیل بغداد


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پیل بغداد

پیل بغداد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پیل بغداد   • مفهوم پیل بغداد   • تعریف پیل بغداد   • معرفی پیل بغداد   • پیل بغداد چیست   • پیل بغداد یعنی چی   • پیل بغداد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیل بغداد
کلمه : پیل بغداد
اشتباه تایپی : ~dg fynhn
عکس پیل بغداد : در گوگل

آیا معنی پیل بغداد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )