برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1327 100 1

پیوره

/piyore/

معنی پیوره در لغت نامه دهخدا

پیوره. [ ی ُ رِ ] (فرانسوی ،اِ) ترشح ریم و چرک از بن دندان و لثه.

پیوره. [ رَ ] (اِخ ) قصبه ای مرکز قضا در آمریکای جنوبی ، در ایالت لیورتاو از پرو، در 450 هزارگزی شمال غربی تروکزیلو کنار نهری به همین نام. (قاموس الاعلام ترکی ).

معنی پیوره به فارسی

پیوره
یکی ازامرا دندان که درلثه هاتولیدچرک میکندو، ودندانهافاسدوخراب وریشه آنهاسست میشود
( اسم ) بیمار نسوج اطراف طوق و ریش. دندان که بیشتر با تحلیل لان. دندان و لثه و خروج چرک از پای دندان همراه است و در بعضی حالت جریان چرک وجود ندارد. این حالت آنرا پیور. خشک نامند. در اکثر موارد این مرض بااحتقان شدید لثه و خارش و سوزش همراه است و بندهای دندان نیز انسجام و استحکام خود را از دست میدهد بطوریکه دندان در داخل لانه اش شل میشود و تکان میخورد. در حالاتی که لثه محتقن باشد در موقع شستن دندانها از لثه خون جاری میگردد. پیدایش این مرض بواسط. چندین علت است : یکی عدم تعادل هورمونهای داخلی سوم نتیج. بعضی امراض عفونی عمومی از قبیل سیفیلیس و سل و حصبه چهارم حمل. موضعی برخی میکربها( از قبیل استرپتوکوک و استافیلوکوک و کلی باسیل و غیره ) بنسوج اطراف دندان و مخاط دهان پنجم عدم تطابق صحیح دندانها و طرز تغذیه و عادت بیک طرف جویدن غذا و نشستن مرتب دندانهااز عوامل مهم ایجاد این مرض است و همچنین جنس و نژاد و سن در ایجاد آن موثر است .
قصبه مرکز قضا در آمریکای جنوبی

معنی پیوره در فرهنگ معین

پیوره
(پِ رِ) [ فر. ] (اِ.) بیماری لثه و دندان که بر اثر آن لثه ها عفونی و متورم شده ، باعث خرابی ریشة دندان می شود.

معنی پیوره در فرهنگ فارسی عمید

پیوره
از بیماری های دهان و دندان که در آن لثه ها عفونت می کند و دندان ها خراب و ریشۀ آن ها سست می شود.

پیوره در دانشنامه ویکی پدیا

پیوره
پیوره (pyorrhea) یا پیرادندان آماس (Periodontitis) یا بیماری بافت های اطراف دندان، این بیماری عفونتی است در ناحیه لثه ها و سایر نسوج نگه دارنده دندان. از پای دندان ها خونابه می آید و دهان بد بو و عفونی می شود. شیوع پیوره که نوع جدی تری از بیماری لثه است با افزایش سن بیشتر می شود. نزدیک به ۵۰ درصد بالغین بالای ۴۵ سال به نوعی به این بیماری مبتلا هستند.
دورلند فرهنگ پزشکی. تهران
پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان http://www.salamatiran.com/
در تعریف علمی، پیوره التهاب بافت های پیرادندانی است که منجر به ویرانش رباط های پیرادندانی و استخوان آرکی در ناحیه مبتلا، می شود.
پیوره پیشرفته می تواند به لق شدن و حتی افتادن دندان ها منجر شود. مهم ترین علامت پیوره، ورم لثه هاست که باعث می شود لثه ها به راحتی دچار خون ریزی شوند؛ به ویژه موقع مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان. سایر علایم و نشانه های آن نیز عبارتند از: بوی تعفن دهان، نرم و حساس شدن لثه ها، تجمع چرک در خط لثه (جایی که لثه همچون گریبانی دندان را دربرمی گیرد)، چین و چروک خوردن لثه در فاصله ای دورتر از دندان، لق شدن دندان و تغییراتی در نحوه استقرار دندان. علت پیوره مانند پوسیدگی دندان، پلاک های دندانی است. وقتی پلاک در خط لثه تجمع پیدا می کند باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می شود که گاهی خون ریزی هم پیدا می کند. به این حالت ژنژیویت یا التهاب لثه می گویند.
اگر این پلاک ها را هر روز با مسواک یا نخ دندان پاک نکنید به مرور سفت تر شده و ماده ای غیرقابل برداشت به نام جرم (رسوب دندانی) ایجاد می کند. در صورتی که پلاک و جرم به زیر خط لثه گسترش پیدا کند، بیماری مزمن خواهد شد. با تحریک مزمن باکتریایی، نسج لثه به تدریج از دندان ها جدا می شود و حفره هایی ایجاد می شود که در آنجا چرک تجمع پیدا می کند.
عکس پیوره


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پیوره

پیوره در جدول کلمات

پیوره
یکی از امراض دندان

معنی پیوره به انگلیسی

pyorrhea (اسم)
چرک ، چرک دندان ، پیوره
pyorrhoea (اسم)
چرک ، چرک دندان ، پیوره

پیوره را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان پیوره لثه در طب سنتی   • درمان خانگی پیوره لثه   • درمان پیوره در طب سنتی   • کورتاژ لثه   • درمان جدا شدن لثه از دندان   • بیماری ژنژیویت   • درمان گیاهی پیوره لثه   • درمان عفونت لثه با داروهای گیاهی   • معنی پیوره   • مفهوم پیوره   • تعریف پیوره   • معرفی پیوره   • پیوره چیست   • پیوره یعنی چی   • پیوره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیوره
کلمه : پیوره
اشتباه تایپی : ~d,vi
آوا : piyore
نقش : اسم
عکس پیوره : در گوگل

آیا معنی پیوره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )