برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1299 100 1

پی آمدهای آزاررسانی

پی آمدهای آزاررسانی در دانشنامه اسلامی

پی آمدهای آزاررسانی
آیه ۴۳ فاطر بازتاب حیله ورزی به دیگران را به خود انسان دانسته است؛ چنان که حسود نیز از حسادت خود زیان می بیند و شماتت کردن مؤمنان، دامنگیر شماتت کنندگان می شود.
آیه ۲۶۲ بقره انفاق مال را در راه خدا درصورتی که با منّت و اذیّت همراه نباشد، سبب پاداش و رهایی از خوف و اندوه دانسته است: «اَلَّذینَ یُنفِقونَ... ثُمَّ لایُتبِعونَ ما اَنفَقوا مَنًّا و لاَ اَذًی لَهُم اَجرُهُم». از این آیه، به دلالت التزامی فهمیده می شود که اذیّت و منّت، پاداش انفاق را از بین می برد. برخی ازجمله «ثُمَّ لا یُتبِعونَ ما اَنفَقوا مَنًّا و لاَ اَذًی» که در ابتدای آن حرف تفریع «ثمّ» قرار گرفته، استفاده کرده اند که آیه، در مقام بیان تفاوت انفاق با ترک منّت و اذیّت (برتری ترک منّت و اذیّت بر انفاق) است.
برتر از کمک مالی
آیه بعد سخن نیک یا بسنده کردن به دعای خیر و پوشاندن کاستی ها و نقاط ضعف دیگران را از کمک مالی همراه با آزار، بهتر دانسته است: «قَولٌ مَعروفٌ و مَغفِرَةٌ خَیرٌ مِن صَدَقَة یَتبَعُها اَذیً» چون چنین بخششی، نه برکت دنیایی و نه پاداش آخرتی را سبب می شود؛ درحالی که سخن نیک، کار پسندیده ای است که پاداش دارد. آیه ۲۶۴ بقره نیز منّت گذاشتن و آزار زبانی پس از کمک به دیگران را باعث از بین رفتن پاداش آن دانسته است: «یـاَیُّها الَّذینَ ءامَنوا لاتُبطِـلوا صَدَقـتِکُم بِالمَنِّ والاَذی». این عمل همچون انفاق ریایی و دروغین کافران، نابود می شود. آیه ۵۷ احزاب اذیّت کنندگان خداوند و پیامبر را به نفرین الهی در دنیا و آخرت و عذاب خوارکننده بیم داده است.
آزار بی دلیل مومنان
در آیه بعد، از «اذیّت و آزار بی دلیل مؤمنان» به «تهمت و گناه آشکار» تعبیر شده است: «والَّذینَ یُؤذونَ المُؤمِنینَ والمُؤمِنـتِ بِغَیرِ مَا اکتَسَبوا فَقَدِ احتَمَلوا بُهتـنـًا و اِثمـًا مُبینـا» که با توجّه به آیات دیگر، این تهمت زنندگان، مشمول نفرین الهی هستند و عذاب خاص (ابتلا به بیماری گری) دامنگیرشان می شود.
تفسیر اذیت
...

ارتباط محتوایی با پی آمدهای آزاررسانی

پی آمدهای آزاررسانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پی آمدهای آزاررسانی   • مفهوم پی آمدهای آزاررسانی   • تعریف پی آمدهای آزاررسانی   • معرفی پی آمدهای آزاررسانی   • پی آمدهای آزاررسانی چیست   • پی آمدهای آزاررسانی یعنی چی   • پی آمدهای آزاررسانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پی آمدهای آزاررسانی
کلمه : پی آمدهای آزاررسانی
اشتباه تایپی : ~d Hlnihd Hchvvshkd
عکس پی آمدهای آزاررسانی : در گوگل

آیا معنی پی آمدهای آزاررسانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )