برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1313 100 1

پی (ساختمان)

پی (ساختمان) در دانشنامه ویکی پدیا

پی (ساختمان)
پی، شالوده یا فونداسیون (به انگلیسی: Foundation) بخشی از ساختمان است که وظیفهٔ انتقال نیرو از ستونها به زمین و خاک اطرافش را بر عهده دارد بر اساس نوع ساختمان و میزان نیروهای وارده، بافت لایه هاو نوع خاک زمین و شرایط آب و هوایی منطقه :میتوان تیپ و ابعاد شالوده را انتخاب و مشخص نمود. عمق، طول و عرض پی ها به وزن ساختمان، تعداد طبقات و نوع خاک محل بستگی دارد.
پی های کم عمق معروف به پی های سطحی(shallow foundation)
پی های منفرد:پی هایی که بار یک ستون منفرد یایک دیوار را حمل می کنند.
پی ها بر اساس عمق و نوع عملکرد طبقه بندی می شوند. در حالت کلی چنانچه لایه مقاوم در عمق کمی از سطح زمین قرار گرفته باشد، پی در نزدیکی سطح زمین بنا می شود. در غیر این صورت برای رسیدن به لایه مقاوم، عمق پی افزایش می یابد.
بطور کلی پی ها را می توان به چهار دسته تقسیم کرد:
پیهای مرکب:پی هایی که بار دو یا چهار ستون را حمل می کنند.
پی هایی که نسبت عمق به عرض آنها مساوی یا کمتر از یک باشد را پی سطحی می نامند دسته بندی های متفاوتی از پی های سطحی در مراجع مختلف یافت می گردد. باولز انواع کلی پی های سطحی را به صورت زیر تقسیم بندی می کند:
پی گسترده:نوعی شالوده است که بار چندین ستون با فواصل نا منظم یا چندین ردیف ستون موازی را حمل می کندو در زیر بخشی از ساختمان یا کل آن قرار می گیرد.
پی های سطحی به صورت جزئی تر نیز تقسیم بندی شده اند (مبحث ۷ مقررات ملی ساختمان):
الف) شالوده های منفرد(spread founadtion): به شالوده ای که تنها بار یک ستون را منتقل می کند، شالوده منفرد می گویند. این پی ها معمولاً از یک دال مربعی یا دایره ای تشکیل می شوند. در بیشتر موارد، پی های منفرد توسط تیرهایی به نام کلاف به یکدیگر متصل می شوند. کلاف ها نقشی در جلو گیری از نشست شالوده های منفرد ندارند. (قادر به تحمل برش و خمش نمی باشند) و تنها صلبیت جانبی سازه را افزایش می دهند. شالوده منفرد می تواند شامل انواع بتنی غیر مسلح یابتن مسلح معمولی، با سطوح شیبدار و پله ای باشد.
پی های نیمه عمیق (پی های چاهی)(pier foundation)
اگر دو ستون به هم نزدیک باشند (به نحوی که فاصله شالوده منفرد آنها کمتر از نصف فاصله دو ستون می شود)، اقتصادی و مناسب است که از شالوده ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با پی (ساختمان)

پی (ساختمان) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پی (ساختمان)   • مفهوم پی (ساختمان)   • تعریف پی (ساختمان)   • معرفی پی (ساختمان)   • پی (ساختمان) چیست   • پی (ساختمان) یعنی چی   • پی (ساختمان) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پی ساختمان
کلمه : پی (ساختمان)
اشتباه تایپی : ~d (shojlhk)
عکس پی (ساختمان) : در گوگل

آیا معنی پی (ساختمان) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )