انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1078 100 1

چاد

/CAd/

معنی چاد در لغت نامه دهخدا

چاد. (اِخ ) دریاچه ٔ بزرگی است در افریقای مرکزی در سودان به وسعت 27 هزار کیلومتر مربعکه حوضه ٔ آن یکی از مراکز عمده ٔ گله داری مرکز افریقاست. || بخش شمال افریقای شرقی فرانسه ، دارای 1248000 کیلومتر مربع مساحت و 973000 تن سکنه. شهر عمده ٔ آن فرلامی است.

معنی چاد به فارسی

چاد
بخشی در شمال افریقای شرقی فرانسه دارای ۱۲۴۸٠٠٠ کیلو متر مربع مساحت و ۳/۸٠٠/٠٠٠ سکنه . شهر عمده آن (( فرت لامی )) است . چار آخر : چهار ستاره بنات النعش که آنها را نعش گویند .
دریاچ. بزرگی است در افریقای مرکزی در سودان به وسعت ۲۷ هزار کیلومتر مربع که حوض. آن یکی از مراکز عمد. گله داری مرکز افریقاست ٠ یا بخش شمال افریقای شرقی فرانسه دارای ۱۲۴۸٠٠٠ کیلومتر مربع مساحت و شهر عمد. آن فرلامی است ٠

چاد در دانشنامه اسلامی

چاد
کشور چاد ، شامل منطقه ی وسیعی به وسعت 000/284/1 مربع است که در میان سودان و نیجر قرار دارد وپایتخت آن انجامنا(فورت لامی سابق ) است. دریاچه چاد در غرب این سرزمین واقع است . چاد ، کشوری نیمه صحرایی است که نیمه شمالی آن در معرض آب و هوای گرم و خشک ، و نیمه جنوبی اش تحت تأثیر آب وهوای گرم و مرطوب استوایی است . رود مهم آن « شاری » نام دارد که پس از مشروب کردن نواحی جنوبی ، به دریاچه چاد می ریزد .
چاد 000/500/6 نفر سکنه دارد که غالبا ً از نژاد سیاه و سفید (سامی و حامی) هستند . آن ها و به زبان های فرانسه ، عربی و محلی سخن می گویند و بیشترشان مسلمان ، و بقیه مسیحی و آنیمیست هستند . مردمان نواحی شمالی آن غالبا ً از قبایل اعراب مسلمان و بادیه نشین اند ، ولی جنوبی ها اکثرا ً از گروه بانتو و اقلیتی غیر مسلمان می باشند .
چاد در زبان بومی به معنای دریاچه است و نام آن از دریاچه ای که در غرب آن قرار گرفته ، اخذ شده است . در قرون گذشته ، اطراف این دریاچه ، یکی از مراکز مهم فرهنگ و تمدن اسلامی به شمار می آمد . در قرن هیجدهم میلادی ، چاد مورد یورش فرانسویان قرار گرفت و جزو متصرفات این کشور قلمداد گشت . سرانجام بر اثر مبارزه مردم و قیام عمومی ، فرانسه ناگزیر گردید در سال 1339 ه.ش ( 1960 م ) استقلال این کشور را به رسمیت بشناسد .
سال هاست که جمهوری چاد ، از اختلاف میان دو بخش شمالی و جنوبی رنج می برد و به همین دلیل، هنوز نتوانسته دولت با ثبات و متمرکزی ایجاد کند و برای توسعه و ترقی ساکنانش بکوشد. موندو و آبشه از دیگر شهرهای آن هستند . در چاد محصولاتی چون کاکائو ،گندم ،جو،کائوچو و پنبه به دست می آید و نگهداری گاو،گوسفند، اسب، شتر و فیل در آن رواج دارد. نفت ،طلا و الماس،ذخایر معدنی آن را تشکیل می دهد.
اقلام صادراتی آن عبارتند از : کتان – برنج و بادام زمینی
چاد ، سایت رحماء بازیابی: 15 تیر 1394

چاد در دانشنامه ویکی پدیا

چاد
مختصات: ۱۲°۰۶′ شمالی ۱۶°۰۲′ شرقی / ۱۲٫۱۰۰°شمالی ۱۶٫۰۳۳°شرقی / 12.100; 16.033
مساحت: ۱٬۲۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت: ۱۰٬۳۲۹٬۲۰۸ نفر (برآورد ۲۰۰۹)
نرخ رشد سالانه جمعیت :۳۱/۳ درصد
میانگین نرخ رشد جمعیت در سال های ۱۹۹۸–۱۹۹۰: ۷/۲ درصد
نسبت جمعیت زیر ۱۴ سال: ۴۸ درصد
نسبت جمعیت ۱۵ تا۶۴ سال: ۴۹ درصد
نسبت جمعیت بالای ۶۵ سال: ۳ درصد
نرخ زاد و ولد در هر هزار نفر: ۸۱/۴۸ نفر
نرخ مرگ و میر در هر هزار نفر: ۷۱/۱۵ نفر
نسبت جنسی مردان در کل جمعیت: ۹۴/۰
نرخ مرگ و میر کودکان در هر هزار نفر: ۶۶/۹۶ درصد
نرخ باروری زنان: ۶۳/۶ درصد
امید به زندگی در بین مردان: ۵/۴۸ سال
امید به زندگی در بین زنان: ۵۶/۵۲ سال
تراکم نسبی جمعیت در هر کیلومتر مربع: ۷۷/۶ نفر
نسبت با سوادی مردان بالای ۱۵ سال: ۱/۶۲ درصد
نسبت با سوادی زنان بالای ۱۵ سال: ۷/۳۴ درصد
تیره های جمعیتی:عرب، سودانی، بانتوئی
مذهب اکثریت جمعیت: اسلام ۵۵ درصد، مسیحی ۴۰ درصد (۲۲ درصد کاتولیک و ۱۸ درصد پروتستان)
مذهب اقلیت جمعیت: آنیمیست ۵ درصد
زبان رسمی: فرانسوی، عربی
چاد (عربی: تشاد‎ Tšād,: فرانسوی: Tchad (‎i‎/tʃæd/‎) با نام رسمی جمهوری چاد، کشوری بی دریا و همه سو خشک در مرکز آفریقاست. پایتخت آن انجامنا است. مساحت این کشور در حدود۱٬۲۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع است. این کشور از نظر ردهٔ مساحتی در جهان رتبهٔ بیستم را به نام خود کرده است که جزء سی کشور بزرگ دنیا و از بزرگ ترین کشورهای آفریقا است. با این که مساحت این کشور اندکی از کشور ایران کوچک تر است، و مقدار بسیار ناچیزی از نیجر بزرگ تر است، اما جمعیت آن از یک هفتم ایران کمتر و حتی از جمعیت نیجر هم کمتر است. مقدار عظیمی از مساحت این کشور بیابان و صحرا است و اکثر زمین های آن، غیرقابل کشت می باشد. نژادهای این کشور به این ترتیبند:۲۷/۷درصد سارا، ۱۲/۳درصدعرب، ۱۱/۵درصد مایوکبی، ۹درصد کانم بورنو و ۳۹/۵درصد بقیه. سیستم حکومتی این کشور بر اساس نظام جمهوری است. جمهوری چاد از شمال با کشور لیبی، از شرق با کشور سودان ، از جنوب با کشورهای آفریقای مرکزی و کامرون و از غرب با کشورهای نیجر و نیجریه همسایه است.
جمهوری چاد در تاریخ ۱۱ اوت ۱۹۶۰ به استقلال رسید ولی هنوز آرامش کامل در آن برقرار نشده و این کشور در سال های اخیر بارها به تحریک نیروهای خارجی با جنگ داخلی روبرو شده است.
آقای «ادریس دبی» در حال حاضر به عنوان رئیس جمهور بر کشور چاد حکومت می کند.
عکس چاد
چاد آلن (به انگلیسی: Chad Allen) (زاده ۵ ژوئن ۱۹۷۴) بازیگر آمریکایی است.
از کارهای معروف او می توان به سریال پزشک دهکده و خانه ما اشاره کرد. آلن در آوریل ۲۰۱۵ بازنشستگی خود را اعلام کرد.
وی همجنس گراست.
چاد اسپن(متولد ۴ اوت ۱۹۸۸) بازیکن سابق فوتبال آمریکایی اهل ایالات متحده آمریکا است. او در سال ۲۰۱۱ در تیم ایندیاناپولیس کولتز به عنوان بازیکن آزاد قرارداد امضا کرد. وی بازیکن فوتبال کالجی در دانشگاه ایلینوی شمالی بود.
Indianapolis Colts (2011)*
Tampa Bay Buccaneers (2011)*
Pittsburgh Steelers (2011)
New York Jets (2013)*
Houston Texans (2013)
Saskatchewan Roughriders (2015)
چاد استاهلسکی (انگلیسی: Chad Stahelski)(متولد ۲۰ سپتامبر ۱۹۶۸) بدلکار و کارگردان آمریکایی فیلم های اکشن هالیوود است.
جان ویک(۲۰۱۴)
جان ویک۲ (۲۰۱۷)
جان ویک۳ (۲۰۱۹)
جان ویک ۴ (۲۰۲۱)
بدلکار. دستیار کارگردان و کارگردان سه گانه فیلم های جان ویک با بازی کیانو ریوز.
چاد اورت (انگلیسی: Chad Everett؛ ۱۱ ژوئن ۱۹۳۷ – ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۲(2012-07-24)) یک بازیگر سینما، و هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به جاده مالهالند، نمایی از بالا اشاره کرد.
چاد برت (انگلیسی: Chad Barrett؛ زادهٔ ۳۰ آوریل ۱۹۸۵) یک بازیکن فوتبال اهل ایالات متحده آمریکا است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ژوئن ۲۹, ۲۰۱۴.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال ایالات متحده آمریکا بازی کرده است.
چاد بیر (انگلیسی: Chad Beyer؛ زادهٔ ۱۵ اوت ۱۹۸۶) دوچرخه سوار اهل ایالات متحده آمریکا است. وی عضو تیم هایی همچون تیم بی ام سی و چمپیون سیستم بوده است.
چاد تیلور (انگلیسی: Chad Taylor؛ زادهٔ ۲۴ نوامبر ۱۹۷۰) یک موسیقی دان اهل ایالات متحده آمریکا است.
چاد دانفرث (در انگلیسی: Chad Danforth) نام یکی از شخصیت های مجموعه داستان های دبیرستان موزیکال نوشته کنی اورتگا انگلیسی است. این شخصیت بهترین دوست تِروی بولتون و گبریلا مونتز به شمار می رود.
موزیکال دبیرستان
نمایش موزیکال دبیرستان ۲
نمایش موزیکال دبیرستان ۳: سال ارشد
بهترین دوست تِروی بولتون است. عاشق تیلور مکیسی. چاد دانفرث است به دنبال بازی بسکتبال با تِروی بولتون در دانشگاه آلبوکرکی، نیومکزیکو پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان. ورزش بسکتبال یعنی همه چیز به او.
چاد دیرینگ (انگلیسی: Chad Deering؛ زادهٔ ۲ سپتامبر ۱۹۷۰) یک بازیکن فوتبال اهل ایالات متحده آمریکا است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال ایالات متحده آمریکا بازی کرده است.
آزادی مذهب در چاد (انگلیسی: Freedom of religion in Chad) با مساحت ۱۲۸۴۰۰۰ کیلومتر مربع (برابر ۴۹۵۷۵۵ میل مربع) دارای جمعیتی برابر ۹۸۸۵۷۰۰ نفر که بیش از نیمی از جمعیت آن مسلمان، تقریباً یک سوم مسیحی و مابقی پیرو باورهای مذهبی سنتی بومی یا بدون هیچ دینی به این ترتیب است که اکثریت بزرگی از مسلمانان پیرو یک شاخه مدره از اسلام عرفانی (تصوف) هستند، که نام محلی آن طریقه تیجانیه می باشد، که در آن برخی از عناصر مذهب آفریقائی وجود دارد. یک اقلیت کوچک از مسلمین (۵ تا ۱۰ درصد) دارای عقاید بنیادگرایانه تری هستند، که در برخی موارد با عقاید متمایل به سعودی مثل وهابی گری یا سلفی گری همراه است. اکثریت مسیحیان چاد پیرو کلیسای کاتولیک رم هستند.
حقوق بشر در چاد
بند یک قانون اساسی اعلام می دارد که چاد یک کشور سکولار است و جدائی دین از دولت را تأیید می کند. آزادی مذهب در قانون اساسی فراهم است: در عین حال برخی از سیاست های دولت در عمل طرفداری از اسلام است. برای مثال، کمیته ای متشکل از اعضای شورای عالی امور اسلامی و اداره امور مذهبی در وزارت کشور حج و عمره را سازمان می دهد. در گذشته انجمن کلیسای انجیلی مسافرتهای حج با هزینه دولت را مورد انتقاد قرار می داد و آن را تخطی از موضع سنتی سکولار کشور می دانست. اداره امور مذهبی و سنتی در وزارت کشور و امنیت داخلی بر روی مسائل مذهبی نظارت دارد. این دفتر مسئول واسطه گری مناقشات داخلی، گزارش پیرامون اعمال مذهبی، و تضمین آزادی مذاهب است. در حالیکه دولت قانوناً باید نسبت به کلیه گروه های مذهبی یکسان رفتار کند، غیر مسلمین ادعا می کنند که مسلمانان از ارجحیت برخوردارند. گزارش شده که در گذشته دولت زمین های عمومی را برای ساخت مساجد در اختیار رهبران مسلمانان قرار می داد، اما از نمایندگان سایر گروه های مذهبی می خواست که برای ساخت مکان های عبادت خود زمین را با قیمتهای معمول بازار بخرند.
یک سازمان مذهبی مستقل اسلامی، به نام شورایعالی امور اسلامی بر کلیه فعالیت های مذهبی اسلامی نظارت می کند، از جمله بر مدارس زبان عربی و مؤسسات آموزش عالی نظارت دارد و در ملاقات های بین المللی اسلامی نماینده کشور چاد است. همچنین، شورای عالی امور اسلامی، در هماهنگی با رئیس جمهور، مسئولیت تعیین امام بزرگ که رهبر معنوی مسلمانان چاد است را بعهده دارد، این امام بر اعمال کلیه امامان مناطق کشور نظارت دارد و ریاست شورا با اوست. در اصول امام بزرگ اجازه محدود یا ممنوع کردن تبلیغ توسط سایر گروه های اسلامی را در سراسر کشور بعهده دارد، و مراسم مساجد را نیز تنظیم سراسر کشور نظارت دارد. در حال حاضر امام بزرگ شیخ حسین می کند، و روی فعالیت های مؤسسات خیریه اسلامی در حسن اکبر است او جریان مدره اسلامی صوفی (تیجانیه) که شاخه ای از اسلام است، را نمایندگی می کند.
ایر چاد (به انگلیسی: Air Tchad) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا HT است که در تاریخ ۰۱۹۶۶-۰۶-۲۴ ۲۴ ژوئن ۱۹۶۶ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۰۱۹۶۶-۰۸-۰۴ ۴ اوت ۱۹۶۶ فعالیتش را آغاز کرده است.
پرچم چاد برای اولین بار در ۰۱۹۵۹-۰۶-۱۱ ۱۱ ژوئن ۱۹۵۹ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.
چاد
کشورهای جهان
فهرست سرودهای ملی کشورها
فهرست شعارهای ملی
ویکی پدیای انگلیسی
تیم ملی فوتبال چاد نماینده کشور چاد در مسابقات بین المللی و آفریقایی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال چاد فعالیت می کند.
کنفدراسیون فوتبال آفریقا
فیفا
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۱۱ آوریل ۱۹۶۳ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال لیبریا برگزار شده است.
تومای ایر چاد (به انگلیسی: Toumaï Air Tchad) یک شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور چاد با کد یاتا 9D است که در تاریخ ۲۰۰۴ میلادی تأسیس شد.
بنین
کوتونو (فرودگاه کژیون)
دفتر مرکزی تومای ایر چاد در انجامنا، چاد واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی انجامنا قرار دارد. همهٔ پروازهای این شرکت هوایی در سال ۲۰۰۸ میلادی به حالت تعلیق درآمدند و اکنون پرواز انجام نمی دهد.
مقصدهای پروازی تا ژوئیه ۲۰۰۸ before پیش از تعلیق پروازها:
حقوق بشر در چاد (انگلیسی: Human rights in Chad) ضعیف توصیف شده است؛ برای مثال خانه آزادی، این کشور را «غیر آزاد» خوانده است. چاد در زمینه حقوق سیاسی، نمره ۷ و برای آزادیهای مدنی نمره ۶ گرفته است (نمره ۱ مربوط به بیشترین و ۷ برای کمترین میزان آزادی ست).
به گفته وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، «کارنامه ضعیف حقوق بشر دولت چاد طی سال گذشته بدتر شده؛ نیروهای امنیتی مرتکب نقض فاحش حقوق بشر در موارد زیادی شده اند،» از جمله نقضهای مرتکب شده عبارتند از: قتلهای بدون محاکمه، ضرب و شتم، شکنجه، و تجاوز به عنف توسط نیروهای امنیتی، محدودیت آزادی بیان و مطبوعات و آزادی اجتماعات، دستگیریها و حبس خودسرانه و فساد فراگیر. نیروهای امنیتی این تجاوزات را تقریباً با مصونیت کامل از مجازات مرتکب می شوند. عفو بین الملل گزارش کرده است که ناامنی گسترده در شرق چاد روی زنان تأثیر گذاشته است. آنها از نقض شدید حقوق بشر (از جمله تجاوز) در هنگام حملات شبه نظامیان جاناوید از طرف سودان رنج می برند.
زنان با تبعیض و خشونت گسترده مواجه هستند. در گزارشهای گروه های حقوق بشری موارد زیر آمده است: آزار و اذیت روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر و همچنین استفاده از کودکان بعنوان سرباز توسط نیروهای امنیتی چاد. سازمان شفافیت بین المللی چاد را در ردیف یکی از فاسدترین کشورها در جهان توصیف کرده است. در سال ۲۰۰۷ شاخص فساد این کشور ۸/۱ از ۱۰ بود (رقم ۱۰ به معنی کمترین میزان فساد است) بود. فقط تونگا اوزبکستان، هائیتی، عراق، میانمار، و سومالی پائین تر از چاد بودند. منتقدان رئیس جمهور ادریس دبی او را به خویشاوند سالاری و جانبداری از قبیله خودش، متهم می کنند. انتخابات مجدد ماه مه سال ۲۰۰۶ که در آن دبی برای بار سوم برنده شد توسط اپوزیسیون تحریم گردید و اعلام شد که نتایج انتخابات جعلی بوده است. احزاب اپوزیسیون به همانگونه انتخابات سال ۲۰۰۱ را هم جعلی خواندند، گرچه یک تیم ناظران خارجی اعلام کرد که این انتخابات بدون مشکل یا ارعاب صورت گرفته است.
خوک خاکی چاد (نام علمی: Orycteropus abundulafus) نام یک گونه از سرده کاونده پاها است.
مختصات: ۱۳°۰′ شمالی ۱۴°۰′ شرقی / ۱۳٫۰۰۰°شمالی ۱۴٫۰۰۰°شرقی / 13.000; 14.000۱۹۷۷   ۱۹۷۷
دریاچهٔ چاد پس از دریاچه ویکتوریا، بزرگ ترین دریاچهٔ آب شیرین در قارهٔ آفریقا است.
دریاچهٔ چاد برای ۲۰ میلیون نفری که در پیرامون آن زندگی می کنند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کشورهای چاد، کامرون، نیجر و نیجریه با این دریاچه، هم کرانه اند.
در این دریاچه چند جزیرهٔ کوچک و تپه های شنی وجود دارد و کرانه های آن بیشتر مردابی است. بیشتر آب آن از رودهای شاری و لوگونه تأمین می شود.
زوار یک منطقهٔ مسکونی در چاد است که در منطقه تیبستی واقع شده است.
فهرست شهرهای چاد
صلیب سرخ چاد(به انگلیسی: Red Cross of Chad) در سال ١٩٨٣ تأسیس گردید. دفتر مرکزی این سازمان در انجامنا، پایتخت چاد واقع شده است.
کمیته بین المللی صلیب سرخ
نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

چاد در دانشنامه آزاد پارسی

چاد (Chad)
موقعیت. جمهوری چاد در مرکز شمالی قارۀ افریقا جای دارد و کشور لیبی از شمال، سودان از شرق، جمهوری افریقای مرکزی از جنوب، و کشورهای کامرون، نیجریه، و نیجر از غرب آن را در میان گرفته اند. این سرزمین، که از هر سو در خشکی محصور است، ۱,۲۸۴,۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر اِنجامِنا۱ست.سیمای طبیعی. کشور چاد سرزمینی عمدتاً هموار و کم ارتفاع است که کوه های تیبِستی۲ در شمال، آن را از صحراهای تیبِستی و لیبی جدا می کنند و نیز ارتفاعات اِنِدی۳، با بلندی ۱,۳۱۰ متر و وادی۴ در شرق، بلندی های عمدۀ آن را تشکیل می دهند و کوه اِمی کوسی۵ با ارتفاع ۳,۴۱۵ متر، در کوه های تیبِستی، بلندترین نقطۀ کشور محسوب می شود. نواحی مرکزی چاد را دشت همواری فراگرفته است که به گودال جوراب۶ منتهی می شود و دریاچۀ چاد، در غرب، مهم ترین و چشمگیرترین عارضۀ آبی آن است. این دریاچه که روزگاری وسیع تر از امروز بود، در مرز مشترک چاد و سه کشور نیجر، نیجریه، و کامرون قرار دارد. مهم ترین رودخانه های این کشور عبارت اند از لوگون۷، که بخشی از مرز کشور کامرون را تشکیل می دهد؛ و نیز رودخانۀ شاری۸، که از جنوب به دریاچۀ چاد می ریزند. کرانۀ رودخانه های مزبور از نظر کشاورزی اهمیت ویژه ای دارند و عمده ترین آبادی ها و بیشترین جمعیت کشور در همین نواحی متمرکزند. کشور چاد به چهارده استان تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از اِنجامِنا، بونگور۹، سار۱۰، آبِشِه۱۱، موندو۱۲، و دوبا۱۳. اقلیم چاد بسیار گرم و مدارگانی است و میزان ریزش باران در نواحی گوناگون آن متفاوت است. باران های تابستانی موجب بارآوری نواحی کشاورزی و طراوت و شادابی جنگل ها و علفزارهای جنوبی است که روبه شمال از میزان آن کاسته می شود و نواحی خشک و کم آب شمالی را پدید می آورند. روییدنی ها و آبادی های این نواحی به نخلستان های کوچک و واحه هایی چند منحصر شده است و جنگل های جنوبی این کشور حیواناتی چون فیل، ببر، زرافه، شیر، و گراز را در خود پناه داده اند. فصل بارندگی نواحی جنوبی معمولاً از آبان تا فروردین است. میانگین دمای شهر انجامنا در دی ماه حدود ۲۴ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه ۲۸ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۷۴۴ میلی متر است.
اقتصاد. کشاورزی رکن اصلی اقتصاد چاد را تشکیل می دهد و ۸۰ درصد از نیروی کار کشور در این بخش مشغول اند و دوسوم از تولید ناخالص ملی از این راه تأمین می شود. غذای اصلی مردم چاد را ذرت و برنج تشکیل می دهد و پنبه و بادام زمینی از اقلام صادراتی این کشورند. دامداری و پرورش چهارپایان، بعد از کشاورزی، در ردیف دوم صادرات چاد است. صدور نفت، که جایگاه ویژه ای دارد، به سبب جنگ های داخلی با مشکل مواجه شده و از میزان بهره برداری آن کاسته شده است. چاد از نظر صنعت در مقایسه با دیگر کشورهای پیرامون خود در ردیف پایین تری قرار دارد و پنبه پاک کنی و تولید الیاف کتانی، روغن های خوراکی، شکر، نوشابه، سیگار، و صابون فعالیت های صنعتی آن را تشکیل می دهند. نمک، که میزان استخراج سالانۀ آن به ۴هزار تن می رسد، از اطراف دریاچۀ چاد به دست می آید. اگرچه اورانیوم، طلا، آهن، و بوکسیت منابع مهم زیرزمینی آن را تشکیل می دهند ولی فقط اندکی طلا و آهن استخراج می شود.
سطح زیر پوشش جنگل های چاد به حدود ۱۱میلیون هکتار (۸.۸ درصد از مساحت کشور) بالغ می شود و تولید چوب و الوار آن ۲میلیون متر مکعب در سال است. صنعت شیلات در کشور چاد بسیار محدود و به صید ۸۵هزار تن ماهی منحصر شده است که از دریاچۀ چاد و نیز رودخانه های شاری و لوگون صید می شوند.
حکومت و سیاست. نظام حاکم بر کشور چاد، جمهوری با یک مجلس قانون گذاری است. رئیس جمهور، عالی ترین مقام کشور، با آرای عمومی انتخاب می شود و ۱۴۵ نمایندۀ مجلس شورای ملی را مردم برای مدت چهار سال انتخاب می کنند.
مردم و تاریخ. جمعیت کشور چاد در حدود۱۱,۲۲۷,۰۰۰ نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به۸.۷ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت آن ۳ درصد است و ساراها و عرب های سودانی در حدود ۵۶ درصد از جمعیت قومی آن را تشکیل می دهند. ۵۰ درصد از جمعیت چاد مسلمان سُنّی اند و۷۸.۴ درصد از آنان در روستاها به سر می برند؛ عربی و فرانسوی زبان های رسمی آنان است. سرزمین چاد ترکیبی از اقوام گوناگون با فرهنگ های متنوع است و بیش از ۱۰۰ زبان در آن جا رواج دارد. ساکنان عرب نواحی شمالی، سلطان نشین اسلامی کانم بورنو۱۴ را در این سرزمین تأسیس کردند که در قرن ۱۶ به اوج اقتدار و وسعت خود رسید. آنان راه کاروان روی صحرا به لیبی و مدیترانه را تحت نظارت خود درآوردند و به ترویج آیین اسلام پرداختند. مبلغان مسیحی نیز در پایان قرن ۱۸ مسیحیت را در نواحی جنوبی چاد رواج دادند و به مرور این سرزمین را به تحت الحمایگی فرانسه درآوردند. کنفرانس برلین در ۱۸۸۵ تسلط فرانسویان را بر چاد رسمیت بخشید و این سرزمین پس از جنگ جهانی اول (۱۹۲۰) به مالکیت کامل فرانسه درآمد. در ۱۹۵۸ به یکی از جمهوری های خودگردانِ داخلیِ سرزمین های فرادریاها۱۵ی فرانسه مبدل شد و در ۱۹۶۰ به استقلال کامل دست یافت و فرانسوا تومبالبایه۱۶ به عنوان نخستین رئیس جمهور آن برگزیده شد. N’Djamena Tibesti Ennedi Ouaddaï Emi koussi Djourab Logone Chari Bongor Sarh Abeche Moundou Doba Kanem Bornu overseas François Tombalbaye

نقل قول های چاد

چاد با نام رسمی جمهوری چاد، کشوری خشکی فراگرفته در منطقهٔ آفریقای مرکزی است.
• «پرچم : پرچم چاد از سه نوار عمودی آبی، طلایی (زرد) و قرمز تشکیل شده است. رنگی آبی نشانهٔ آبی آسمان، جویبارها و امید است و رنگ زرد به نشانهٔ خورشید و بیابان (صحرا) می باشد. رنگ قرمز نیز نشانهٔ فداکاری مردم چاد شمرده شده است. مجلس نمایندگان چاد از بین پرچم های که قبلاً در این کشور مورد استفاده قرار می گرفت، سه رنگ ویژهٔ کشورهای آفریقایی یعنی قرمز، زرد و سبز را برگزید ولی با واکنش هایی مواجه شد زیرا رنگ سبز خاص کشورهای اسلامی می باشد بنابراین مجلس نمایندگان به جای سبز، رنگ آبی را برگزید و پرچم امروزی چاد به وجود آمد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

چاد در جدول کلمات

چاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پایتخت گابن   • پایتخت افریقایی   • آتشفشانی در پرو   • جی جی بالارد   • پلیس فدرال آمریکا   • نام پایتخت گابن   • دریاچه ای در آفریقای جنوبی   • پایتخت آفریقایی   • معنی چاد   • مفهوم چاد   • تعریف چاد   • معرفی چاد   • چاد چیست   • چاد یعنی چی   • چاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چاد
کلمه : چاد
اشتباه تایپی : ]hn
آوا : CAd
نقش : اسم خاص مکان
عکس چاد : در گوگل


آیا معنی چاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )