برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1342 100 1

چاپارخانه

/CApArxAne/

مترادف چاپارخانه: اداره پست، پستخانه، چپرخانه

معنی چاپارخانه در لغت نامه دهخدا

چاپارخانه. [ ن َ / ن ِ ] (اِ مرکب ) پستخانه. چپرخانه. ایستگاه : «دولت هخامنشی علاوه بر اینکه اهمیت زیاد براهها میداد، در دفعه ٔ اولی چاپارخانه هائی تأسیس کرد. هرودوت گوید، که واحد مقیاس راهها پرسنگ است و بمسافت هر چهار پرسنگ منزلی تهیه شده موسوم بایستگاه ، در این منازل میهمانخانه های خوب بنا و دایر گردیده. در سرحد ایالات و نیز در آن جایی که ایالت بابل بکویر منتهی میشود، قلعه هائی ساخته اند، که ساخلو دارد. در منازل اسب های تندرو تدارک شده ، به این ترتیب که چابک سوارها نوشته های دولتی را از مرکز تا نزدیکترین چاپارخانه برده بچاپاری که حاضر است میرساند و او فوراً حرکت کرده به چارخانه ٔ دوم میبرد و باز تسلیم چاپاری میکند. بدین منوال شب و روز چاپارها در حرکت اند و اوامر مرکز را به ایالات میرسانند (کتاب 8 بند 98). راجع بسرعت حرکت چاپارها مورخ مذکور گوید، که نمیتوان تصور کرد جنبنده ای سریعتر حرکت کند. هرودوت چاپارهای دولتی را آگ گاروی مینامد. معنی آن معلوم نیست و بعض نویسندگان جدید عقیده دارند که این لفظ سامی است و به روم رفته و آن گاریه شده. گزنفون تأسیس چاپارخانه ها را به کوروش بزرگ نسبت داده (تربیت کوروش فصل 7) و گوید که برای تعیین مسافت چاپارخانه ها از یکدیگر تجربه کردند که اسب در روز چقدر میتواند راه برود بی اینکه خسته شود و آن را میزان قرار دادند. بعد او گوید، چنانکه گویند درنا نمیتواند بسرعت چارپارها حرکت کند. اگر هم این گفته اغراق باشد مسلم است که کسی نمیتواند بسرعت چاپارها مسافرت کند.» (ایران باستان ج 2 ص 1492).

معنی چاپارخانه در فرهنگ معین

چاپارخانه
(نِ) [ تر - فا. ] (اِ.) پستخانه .

معنی چاپارخانه در فرهنگ فارسی عمید

چاپارخانه
پست، پست خانه، ادارۀ پست.

چاپارخانه در دانشنامه ویکی پدیا

چاپارخانه
چاپارخانه از ساختمان های مهمِ میان راهی بوده که عملکرد اصلی آن برای استراحت چاپارهای دولتی و تعویض اسب های خسته با اسب های تازه نفس بوده است و به خدمات پستی در زمان هخامنشیان اشاره دارد. چاپارها، نامه و دستورهای دولتی را از مرکز به ایالات و برعکس انتقال می دادند. این سیستم توسط کوروش بنیان نهاده شد و متعاقباً در زمان داریوش اول پادشاه مقتدر امپراطوری هخامنشی توسعه یافت. هر چاپارخانه یک ایستگاه بوده که عمدتاً در امتداد راه شاهی، یک بزرگراه باستانی با طول ۲۵۰۰ کیلومتر، که از سارد به شوش کشیده بود، بسیاری از شهرهای اصلی امپراطوری را به هم وصل می کرد. در زمان داریوش جاده های بسیاری نوسازی شد و محل هایی به وجود آمد که یک از آن ها چاپارخانه بود. از جمله چاپارخانه های به جای مانده درمسیر کرمان-ری، چاپارخانه میبد است.
کاروانسرا
پست
پست پیشتاز
نامه
هخامنشیان
هرودت در سال ۴۴۰ قبل از میلاد می نویسد:
«نه برف، نه باران، نه گرما، نه تاریکی شب نمی تواند این پیک ها را از انجام تند و تیز وظیفه شان بازدارد. چاپار اولی به سرعت پیام را به دومی می رساند و دومی به سومی و به این ترتیب پیام بین چاپارها دست به دست می شود تا به مقصد برسد، مثل مشعل المپیک که یونانی ها آن را دست به دست می کنند تا به معبد هفائستوس تقدیم کنند. پارسیان این گونه دواندن اسب را آگ گاروی(یونانی: Ἀγγαρήιον) می خوانند.»
عبارت «نه برف نه باران نه تاریکی شب نمی تواند چاپارها را از انجام سریع مأموریتشان بازدارد» که بر سر در بسیاری از ادارات پست آمریکا از جمله اداره پست نیویورک حکاکی شده و شعار غیررسمی سامانه پست آمریکا به شمار می رود اشاره به این نوشتهٔ هرودوت دارد.
چاپارخانه می تواند به یکی از موارد زیر اشاره کند:
چاپارخانه استراحت گاهِ بینِ راهِ ستورانِ خبررسانان
چاپارخانه از روستاهای شهرستان سواد کوه
چاپارخانه، روستایی است از تو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با چاپارخانه

چاپارخانه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
دیوان برید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• چاپارخانه ایمیل   • چاپارخانه هخامنشیان   • سایت چاپارخانه   • چاپارخانه در جدول   • تحقيق در مورد چاپارخانه   • معنی چاپارخانه   • نام اسب چاپارخانه   • چاپارخانه گیلان   • مفهوم چاپارخانه   • تعریف چاپارخانه   • معرفی چاپارخانه   • چاپارخانه چیست   • چاپارخانه یعنی چی   • چاپارخانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چاپارخانه
کلمه : چاپارخانه
اشتباه تایپی : ]h~hvohki
آوا : CApArxAne
نقش : اسم
عکس چاپارخانه : در گوگل

آیا معنی چاپارخانه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )