انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1044 100 1

چدن

/Codan/

مترادف چدن: آهن، پولاد

معنی چدن در لغت نامه دهخدا

چدن. [ چ ُ دَ ] (اِ) فلزی است مرکب مثل برنج که ازآن مجسمه و غیره میسازند. (فرهنگ نظام ). آهن تصفیه نشده که از کوره ٔ ذوب خارج کنند و بدان بخاری و مجسمه و غیره سازند. خشکه. مفرغ. هفت جوش. قسمی فلز مرکب.قسمی فلز سخت. ترکیبی است از بعض فلزات در غایت سختی. آهنی است که سه تا پنج درصد کربن و بدو صورت سفیدو خاکستری وجود دارد. جسمی شکننده است ، لذا در قسمتهای ضرب گیر ماشینها بکار میرود و چون در موقع سرد شدن بر حجمش اضافه میشود در قالب گیری استعمال میشود.
- مثل چدن ؛ کنایه است از سخت و محکم و تأثرناپذیر: فلان کس مثل چدن است ؛ یعنی سالم و خستگی ناپذیر است. یا از هیچ سخن زشت متأثر نمیشود.

چدن. [چ ِ دَ ] (مص ) مخفف چیدن باشد. (برهان ). مخفف چیدن است. (انجمن آرا) (آنندراج ) (فرهنگ نظام ). چیدن. (ناظم الاطباء). برداشتن و گرد کردن چیزی را، چنانکه مرواریدهای پراکنده یا دانه های تسبیح را. جمع کردن. گل یا میوه را از درخت کندن. برچدن. برکندن :
ای روی تو چون باغ و همه باغ بنفشه
خواهم که بنفشه چنم از باغ تو یک مشت.
دقیقی.
بر پیلگوش قطره ٔ باران نگاه کن
چون اشک چشم عاشق گریان غمزده
گوئی که پر باز سفید است برگ او
منقار بازو لؤلؤ ناسفته برچده.
کسائی (از انجمن آرا).
چو از کوه خورشید سر برزدی
منیژه ز هر در همی نان چدی.
فردوسی.
گلستان که امروز باشد ببار
تو فردا چنی گل نیاید بکار.
فردوسی.
بگشتند هر سو همی گل چدند
سراپرده را چون برابر شدند.
فردوسی.
بسی گل چدند از لب رودبار
رخان چون گلستان و گل در کنار.
فردوسی.
یاد ناری پدرت را که مدام
گه پلنگمش چدی و گه خنجک.
معروفی (از فرهنگ اسدی ).
بتی چون گل تازه کاندر مه دی
ز رخسار او گل توان چد کناری.
فرخی.
جهان همه چو یکی گلبن است و او چون گل
چو گل چدند ز گلبن همی چه ماند خار.
فرخی.
زآن رخ چنم امروز گل و لاله ٔ سیراب
زآن ساده زنخدان سمن تازه و نسرین.
فرخی.
خیز تا گل چنیم و لاله چنیم
پیش خسرو بریم و توده کنیم.
فرخی.
در است ناخریده و مشک است رایگان
هرچند برفشانی و هرچند برچنی.
منوچهری.
هر آنگاهی که داری گل چدن کار
روا باشد اگر دستت خلد خار.
فخرالدین اسعد (ویس و رامین ).
بگلستانی ماند نگاهبانش دو مار
رخان او که چنان در جهان گلستان نیست
همی چدیم گل آنگه که با نگهبان بود
کنون همی نتوان چد که با نگهبان نیست.
حکیم قطران (از انجمن آرا).
تخم بخت نیک پورا نیست چیزی جز هنر
بار بخت نیکت از شاخ هنر باید چدن.
ناصرخسرو.
کرا پیشه نیکی بشاید بدن
همیشه روانش ستایش چند.
ناصرخسرو.
برِ طاعت از شاخ عمرت بچن
که اکنونش گردون ز بن برکند.
ناصرخسرو.
گر همی خواهی ترا نخلی کنند
شرقی و غربی ز تو میوه چنند.
مولوی.
ما را که جراحتست خون آید
درد تو چنم که فارغ از دردی.
سعدی.
- برچدن ؛ برچیدن. چیدن :
آن کبک مرقعسلب برچده دامن
از غالیه غل ساخته از بهر نشان را.
سنائی.
حدیثی بگو تا شکر برچنم
بمان برگذر تا شوی عنبری.
(از سندبادنامه ).
برچده زلفک فراهم او
کرد صبر از دلم پراکنده.
سوزنی.
گل برچنند روز بروز از درخت گل
زین گلبنان هنوز مگر گل نچیده اند.
سعدی.
رجوع به چیدن شود.

معنی چدن به فارسی

چدن
( اسم ) فلزی است مرکب از آهن و زغال که قریب صدی پنج کربن دارد و بر دو قسم است : یا چدن خاکستری . که در ریخته گری و قالب گیری استعمال شود و در ۱۲٠٠ درجه حرارت ذوب گردد. یا چدن سفید. که سخت و شکننده است .
مخفف چیدن باشد ٠مخفف چیدن است ٠ چیدن ٠برداشتن و گرد کردن چیزی را چنانکه مروارید های پراکنده یا دانه های تسبیح را ٠ جمع کردن ٠ گل یا میوه را از درخت کندن ٠ برچدن .
ریختن چدن ٠ ریخته گری ٠ قالب گیری چدن .
نوعی چدن که سفید رنگ است ٠ مقابل چدن سیاه .
[ductile iron] [مهندسی مواد و متالورژی] چدنی که با وارد کردن مواد بهساز، شکل کربن آن کروی شده باشد

معنی چدن در فرهنگ معین

چدن
(چَ دَ) (مص م .) ۱ - چیدن میوه و مانند آن . ۲ - برگزیدن و جدا کردن .
(چُ دَ) (اِ.) فلزی است مرکب از آهن و زغال که تقریباً صدی پنج کربن دارد.

معنی چدن در فرهنگ فارسی عمید

چدن
= چیدن: همی گل چدند از لب رودبار / رخان چون گلستان و گل در کنار (فردوسی: ۱/۱۹۱)، همی چدیم گل آنگه که با نگهبان بود / کنون همی نتوان چد که با نگهبان نیست (قطران: ۴۶).
فلزی مرکب از آهن و زغال که تقریباً پنج درصد کربن دارد.
* چدنِ الماسه: = * چدن سفید
* چدن سفید: نوعی چدن سخت و شکننده.
* چدن خاکستری: نوعی چدن که در ریخته گری و قالب گیری به کار می رود.

چدن در دانشنامه ویکی پدیا

چدن
چُدَن به آلیاژهایی از آهن و کربن که بین ۲٫۱ الی ۶٫۲ درصد کربن داشته باشند، گفته می شود. رنگ مقطع شکست این آلیاژ به عنوان شناسه نامگذاری انواع مختلف آن به کار می رود. بیش از ۹۵ درصد وزنی چدن را آهن تشکیل می دهد و عناصر آلیاژی اصلی آن کربن و سیلیسیم هستند. به طور معمول بین ۲٫۱ تا ۴ درصد کربن و ۱ تا ۳ درصد سیلیسیم دارد و به عنوان آلیاژی سه گانه شناخته می شود. با این وجود، انجماد آن از روی دیاگرام فازی دوتایی آهن-کربن بررسی می شود. جایی که نقطه یوتکتیک در دمای ۱۱۵۴ درجه سانتی گراد و ۴٫۳ درصد کربن اتفاق می افتد که حدود ۳۰۰ درجه کمتر از نقطه ذوب آهن خالص است.
چدن های خاکستری با گرافیت کلوخه ای یا شکوفه ای یا چدن های مالیبل با چکش خوار
چدن خاکستری با گرافیت ورقه ای یا فلسی یا پولکی
چدن خاکستری با گرافیت کروی یا چدن داکتیل یا SG یا چدن نشکن
چدن خاکستری چشم گاوی (این نوع چدن ما بین خاکستری و سفید می باشد که به علت گرافیت های نسبتاً بزرگ در بین فاز روشن رنگ فریت به این اسم مشهور است.
چدنها، به استثنا نوع داکتیل، ترد هستند و به دلیل نقطه ذوب پایین، سیالیت، قابلیت ریخته گری، ماشین کاری، تغییرشکل ناپذیری و مقاومت به سایش به موادی مهندسی با دامنه وسیعی از کاربرد تبدیل شده و در تولید لوله ها، ماشین ها، قطعات صنعت خودرو مانند سرسیلندر، بلوک سیلندر و جعبه دنده به کار می روند. چدن همچنین به تضعیف و تخریب ناشی از اکسایش (خوردگی) مقاوم است.
عنوان چدن، مشخص کننده دسته بزرگی از آلیاژهای صنعتی است. آلیاژهایی که در این دسته قرار دارند از نظر خواص تفاوتهای فاحشی با هم دارند و عنوان چدن ریختگی همانند فولاد که مشخص کننده دسته دیگری از فلزات است، یک عبارت کلی است به این علت ضرورت شناخت شدن ها به دلیل استفاده وسیع آنها در تولیدات صنعتی، به وضوح مشهود است. آنها خانواده بزرگی را شامل شده و به طور عمده به دو دسته بزرگ چدن های آلیاژی و چدن های غیر آلیاژی تقسیم میشوند. در چدن های آلیاژی بنا به ضرورت و دست یافتن به برخی از خواص مکانیکی بالا، از عناصر آلیاژی استفاده می شود در حالی که در چدن های ساده از عنصر آلیاژی استفاده ای به عمل نمی آید. آنها در اصل آلیاژ آهن و کربن و سیلیسیم هستند. بالا بودن میزان کربن و سیلیسیم در چدن ها موجب سهولت در ریخته گری آنها می شود و از بروز عیوبی نظیر مک های انقباضی می کاهد. چدن ها به سهولت ذوب شده و در حالت مذاب سیالیت زیادی دارند. بخش قابل توجهی از کربن موجود در چدن، حین انجماد آزاد شده و به صورت یک جزء اصلی مجزا یا فاز، در ساخت میکروسکوپی ظاهر می گردد. چگونگی تشکیل کربن آزاد یا گرافیت و شکل خاص آن، تعیین کننده نوع چدن ریختگی بوده و خواص آن را معین می سازد.
وجه تمایز چدن ها و فولاد ها، میزان کربن موجود در آنهاست به نحوی که آهن حاوی تا ۲ درصد کربن را فولاد و آهن حاوی دو الی ۶.۶۷ درصد کربن را چدن می نامند. کربن موجود در چدن ها به صورت گرافیکی در زمینه پراکنده است و این در حالی است که کربن در فولادها به صورت ترکیب بین فلزی Fe3C ظاهر می شود و به این دلیل خواص مکانیکی و فیزیکی و شیمیایی فولادها با چدنها متفاوت است.
عکس چدن
آلیاژهایی که بر مبنای آهن کربن است (معمولاً کربن آن ۳الی ۳٫۵ درصد است) سیلیسیم نیز معمولاً بین ۱٫۸ تا ۲٫۴ تغییر می کند. هم کربن هم سیلیسیم روی خواص قطعات چدنی تأثیر شگرفی دارند. از دیگر عناصر موجود در چدن خاکستری می توان به گوگرد، فسفر، منگنز اشاره کرد. هم چنین کربن در چدن خاکستری به صورت گرافیت یا کاربید آهن است. مقدار، اندازه، شکل و پراکندگی کاربید تعیین کننده خواص آن مخصوصاً خواص مربوط به استحکام است. گرافیت به صورت ورقه های ریز یا درشت می باشد که دارای خواص ماشین کاری مطلوب،انتقال حرارتی خوب و مقاومتهای متغیر است. مقطع این نوع چدن ها خاکستری است و به همین علت به آن ها چدن خاکستری گویند.نبو
چدن های خاکستری را می توان به چند نوع طبقه بندی کرد از جمله:
۳-بر اساس ساختارهای کریستالی (مانند فرلیتی، برلیتی…)در استاندار ASTM A48 دسته بندی چدن های خاکستری غیر آلیاژی بر اساس استجکام کششی صورت گرفته است. این استاندارد چدنها از کلاس ۲۰(با حداقل استحکام ۲۰) تا کلاس ۶۰ طبفه بندی می شوند. به طور کلی با افزایش کلاس از ۲۰ به ۶۰ خواص چدن های خاکستری مانند استحکام در دمای بالا، مدول الاستیک، مقاومت سایشی بهبود و خواصی مثل قابلیت ماشین کاری، مقاومت به شوک حرارتی، قابلیت جذب ارتعاش، قابلیت ریخته گری مقاطع نازک کاهش می یابد.
خواص چدن های با گرافیت لایه ای به اندازه، به مقدار و به نحوه توزیع گرافیت ها و ساختار زمینه بستگی دارد. خود این ها نیز به Si , C و همچنین روی مقادیر جزیی عناصر، افزودنی های آلیاژی متغیرهای فرایندی مانند، روش ذوب، عمل جوانه زنی و سرعت خنک شدن بستگی پیدا می کنند.
چدن مالیبل (به انگلیسی: Malleable iron) یا چدن چکش خوار، ذاتاً از نوع چدن های هیپو یوتکتیکی کم آلیاژی یا غیر آلیاژی هستند. جهت ایجاد گرافیت های کروی فشرده و حصول خواص مکانیکی مانند استحکام و چکش خواری، عملیات آنیل کردن انجام می گیرد. پس از ریخته گری، کربن این چدن ها به شکل ترکیبی (ترکیب با آهن) بوده و قطعات به صورت چدن سفید درآمده که با فرایند حرارتی بخصوصی به چدن مالیبل تبدیل می شوند.
آستنیته کردن، کوئنچ کردن و بازپخت یک چدن مالیبل فریتی
خنک کردن در هوا و بازپخت پس از اتمام مرحله اول آنیل کردن
کوئنچ کردن در مایع و بازپخت پس از اتمام مرحله اول آنیل
خنک کرن در هوا، آستنیته کردن و کوئنچ کردن در یک مایع پس از اتمام مرحله اول آنیل
کربن این نوع چدن بیشتر به صورت کره هایی (کلوخه) از گرافیت و با اشکال نامنظم می باشد. چدن چکش خوار ابتدا به صورت چدن سفید و با ترکیب شیمیایی مناسب ریخته می شود. سپس به هنگام آنیل از سمنتیت چدن سفید، گرافیت جوانه زده و به صورت کروی رشد می کند. با تغییر دادن عملیات آنیل، می توان چدن چکش خوار با خواص مکانیکی مختلف به دست آورد، از آنجا که ابتدا برای تولید چدن سفید انجماد سریعی لازم است لذا ضخامت قطعات چدن چکش خوار محدود است. پس از اتمام مرحله اول آنیل، ساختار دارای کربن برفکی در زمینه آستنیت اشباع شده از کربن بوده و در مرحله دوم می توان با تنظیم سرعت سرد کردن ساختار را از فریت تا پرلیت تغییر داد.
چدن های مالیبل مانند چدن های نشکن دارای مجموعه خواص چکش خواری و چقرمگی خوب بوده و در مواردی که چکش خواری و چقرمگی حائز اهمیت باشد، چدن های مالیبل و نشکن می توانند جایگزین هم شوند. برای انتخاب یکی از این دو در اکثر موارد، پیش از آنکه خواص آن ها مطرح باشد، بیشتر جنبه اقتصادی بودن آن ها در نظر گرفته می شود. برای مقایسه می توان گفت که در مقاصد ویژه زیر استفاده از چدن مالیبل به جای چدن نشکن پیشنهاد می شود:
در عین حال، اگر به حداقل رساندن مقدار انقباض (Shrinkage) یا برطرف نمودن خطر ترک گرم یا برطرف نمودن مشکل سفید چدن در مقاطع بزرگ و حجیم مد نظر باشد، استفاده از چدن نشکن پیشنهاد می شود.
چدن نشکن (به انگلیسی: ductile iron یا ductile cast iron) چدنی است که با وارد کردن مواد بهساز، شکل کربن آن کروی شده باشد. در حالی که انواع مختلف چدن ها در برابر تنش ضعیف بوده و شکننده هستند، چدن نشکن در برابر ضربه و خستگی مقاومت بسیار بیشتری دارد. انعطاف پذیری چدن نشکن به دلیل گرافیت های گره دار موجود در آن است. چدن در سال ۱۹۴۳ توسط Keith Millis اختراع شد. البته قطعات بسیار قدیمی چدنی در کشور چین نیز کشف شده است.
آهن معمولی سریعتر از چدن نشکن فرسایش پیدا می کند چرا که مقاومت آن در برابر خورندگی پایین تر است. به همین علت است که چدن نشکن در کاربردهای تحت فشار استفاده می شود، مثل لوله های انتقال آب، گریتینگ ، قطعات تحت فشار و خستگی خودرو و … اما کاربرد چدن در صنعت ساخت و ساز بیشتر است.
آهن چدن (انگلیسی: Pig iron) یک محصول میانی در صنعت آهن است، که ​​از آلیاژهای آهن محسوب می شود. آهن چدن دارای محتوای کربن بسیار بالایی است و به طور معمول ۳٫۸ تا ۴٫۷ درصد از وزن اسمی آن از کربن تشکیل می شود، که همراه با سیلیس، باعث شکننده شدن محصول نهایی آن می شود و به طور مستقیم قابلیت استفاده به عنوان یک ماده مستقل را دارا نمی باشد. آهن چدن توسط ذوب سنگ آهن در کوره های بلند انفجاری و در قالب شمش های قابل حمل، به عنوان یک عنصر مورد استفاده در مراحل فرآورش فلزات، ساخته می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

چدن در دانشنامه آزاد پارسی

چُدَن (cast iron)
نوعی آلیاژ آهن و کربن. ماده ای ارزان و بسیار کاربردی است که عموماً برای ساخت قطعات موتور خودروها به کار می رود. چدن از تصفیۀ آهن خام به دست می آید. در حالت مذاب بسیار روان و برای ریخته گری مناسب است، اما ناخالصی های فراوانی دارد و به همین سبب، شکل دادنش به روش های دیگر مشکل است. چدنِ جامد سنگین و بسیار شکننده است، اما ضربه های سنگین را تحمل می کند.

ارتباط محتوایی با چدن

معنی چدن به انگلیسی

cast iron (اسم)
چدن

چدن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تفاوت چدن و فولاد   • چدن قابلمه   • انواع چدن   • خواص چدن   • دمای ذوب چدن   • چدن خاکستری   • چدن سفید   • کاربرد چدن در صنعت   • معنی چدن   • مفهوم چدن   • تعریف چدن   • معرفی چدن   • چدن چیست   • چدن یعنی چی   • چدن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چدن
کلمه : چدن
اشتباه تایپی : ]nk
آوا : Codan
نقش : اسم
عکس چدن : در گوگل


آیا معنی چدن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )