برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1325 100 1

چدن

/Codan/

مترادف چدن: آهن، پولاد

معنی چدن در لغت نامه دهخدا

چدن. [ چ ُ دَ ] (اِ) فلزی است مرکب مثل برنج که ازآن مجسمه و غیره میسازند. (فرهنگ نظام ). آهن تصفیه نشده که از کوره ٔ ذوب خارج کنند و بدان بخاری و مجسمه و غیره سازند. خشکه. مفرغ. هفت جوش. قسمی فلز مرکب.قسمی فلز سخت. ترکیبی است از بعض فلزات در غایت سختی. آهنی است که سه تا پنج درصد کربن و بدو صورت سفیدو خاکستری وجود دارد. جسمی شکننده است ، لذا در قسمتهای ضرب گیر ماشینها بکار میرود و چون در موقع سرد شدن بر حجمش اضافه میشود در قالب گیری استعمال میشود.
- مثل چدن ؛ کنایه است از سخت و محکم و تأثرناپذیر: فلان کس مثل چدن است ؛ یعنی سالم و خستگی ناپذیر است. یا از هیچ سخن زشت متأثر نمیشود.

چدن. [چ ِ دَ ] (مص ) مخفف چیدن باشد. (برهان ). مخفف چیدن است. (انجمن آرا) (آنندراج ) (فرهنگ نظام ). چیدن. (ناظم الاطباء). برداشتن و گرد کردن چیزی را، چنانکه مرواریدهای پراکنده یا دانه های تسبیح را. جمع کردن. گل یا میوه را از درخت کندن. برچدن. برکندن :
ای روی تو چون باغ و همه باغ بنفشه
خواهم که بنفشه چنم از باغ تو یک مشت.
دقیقی.
بر پیلگوش قطره ٔ باران نگاه کن
چون اشک چشم عاشق گریان غمزده
گوئی که پر باز سفید است برگ او
منقار بازو لؤلؤ ناسفته برچده.
کسائی (از انجمن آرا).
چو از کوه خورشید سر برزدی
منیژه ز هر در همی نان چدی.
فردوسی.
گلستان که امروز باشد ببار
تو فردا چنی گل نیاید بکار.
فردوسی.
بگشتند هر سو همی گل چدند
سراپرده را چون برابر شدند.
فردوسی.
بسی گل چدند از لب رودبار
رخان چون گلستان و گل در کنار.
فردوسی.
یاد ناری پدرت را که مدام
گه پلنگمش چدی و گه خنجک.
معروفی (از فرهنگ اسدی ).
بتی چون گل تازه کاندر مه دی
ز رخسار او گل توان چد کناری.
فرخی.
جهان همه چو یکی گلبن است و او چون گل
چو گل چدند ز گلبن همی چه ماند خار.
فرخی.
زآن رخ چنم امروز گل و لاله ٔ سیراب
زآن ساده زنخدان سمن تازه و نسرین.
فرخی.
خیز تا گل چنیم و لاله چنیم
پیش خسرو بریم ...

معنی چدن به فارسی

چدن
( اسم ) فلزی است مرکب از آهن و زغال که قریب صدی پنج کربن دارد و بر دو قسم است : یا چدن خاکستری . که در ریخته گری و قالب گیری استعمال شود و در ۱۲٠٠ درجه حرارت ذوب گردد. یا چدن سفید. که سخت و شکننده است .
مخفف چیدن باشد ٠مخفف چیدن است ٠ چیدن ٠برداشتن و گرد کردن چیزی را چنانکه مروارید های پراکنده یا دانه های تسبیح را ٠ جمع کردن ٠ گل یا میوه را از درخت کندن ٠ برچدن .
ریختن چدن ٠ ریخته گری ٠ قالب گیری چدن .
نوعی چدن که سفید رنگ است ٠ مقابل چدن سیاه .
[ductile iron] [مهندسی مواد و متالورژی] چدنی که با وارد کردن مواد بهساز، شکل کربن آن کروی شده باشد

معنی چدن در فرهنگ معین

چدن
(چَ دَ) (مص م .) ۱ - چیدن میوه و مانند آن . ۲ - برگزیدن و جدا کردن .
(چُ دَ) (اِ.) فلزی است مرکب از آهن و زغال که تقریباً صدی پنج کربن دارد.

معنی چدن در فرهنگ فارسی عمید

چدن
= چیدن: همی گل چدند از لب رودبار / رخان چون گلستان و گل در کنار (فردوسی: ۱/۱۹۱)، همی چدیم گل آنگه که با نگهبان بود / کنون همی نتوان چد که با نگهبان نیست (قطران: ۴۶).
فلزی مرکب از آهن و زغال که تقریباً پنج درصد کربن دارد.
* چدنِ الماسه: = * چدن سفید
* چدن سفید: نوعی چدن سخت و شکننده.
* چدن خاکستری: نوعی چدن که در ریخته گری و قالب گیری به کار می رود.

چدن در دانشنامه ویکی پدیا

چدن
چُدَن به آلیاژهایی از آهن و کربن که بین ۲٫۱ الی ۶٫۲ درصد کربن داشته باشند، گفته می شود. رنگ مقطع شکست این آلیاژ به عنوان شناسه نامگذاری انواع مختلف آن به کار می رود. بیش از ۹۵ درصد وزنی چدن را آهن تشکیل می دهد و عناصر آلیاژی اصلی آن کربن و سیلیسیم هستند. به طور معمول بین ۲٫۱ تا ۴ درصد کربن و ۱ تا ۳ درصد سیلیسیم دارد و به عنوان آلیاژی سه گانه شناخته می شود. با این وجود، انجماد آن از روی دیاگرام فازی دوتایی آهن-کربن بررسی می شود. جایی که نقطه یوتکتیک در دمای ۱۱۵۴ درجه سانتی گراد و ۴٫۳ درصد کربن اتفاق می افتد که حدود ۳۰۰ درجه کمتر از نقطه ذوب آهن خالص است.
چدن های خاکستری با گرافیت کلوخه ای یا شکوفه ای یا چدن های مالیبل با چکش خوار
چدن خاکستری با گرافیت ورقه ای یا فلسی یا پولکی
چدن خاکستری با گرافیت کروی یا چدن داکتیل یا SG یا چدن نشکن
چدن خاکستری چشم گاوی (این نوع چدن ما بین خاکستری و سفید می باشد که به علت گرافیت های نسبتاً بزرگ در بین فاز روشن رنگ فریت به این اسم مشهور است.
چدنها، به استثنا نوع داکتیل، ترد هستند و به دلیل نقطه ذوب پایین، سیالیت، قابلیت ریخته گری، ماشین کاری، تغییرشکل ناپذیری و مقاومت به سایش به موادی مهندسی با دامنه وسیعی از کاربرد تبدیل شده و در تولید لوله ها، ماشین ها، قطعات صنعت خودرو مانند سرسیلندر، بلوک سیلندر و جعبه دنده به کار می روند. چدن همچنین به تضعیف و تخریب ناشی از اکسایش (خوردگی) مقاوم است.
عنوان چدن، مشخص کننده دسته بزرگی از آلیاژهای صنعتی است. آلیاژهایی که در این دسته قرار دارند از نظر خواص تفاوتهای فاحشی با هم دارند و عنوان چدن ریختگی همانند فولاد که مشخص کننده دسته دیگری از فلزات است، یک عبارت کلی است به این علت ضرورت شناخت شدن ها به دلیل استفاده وسیع آنها در تولیدات صنعتی، به وضوح مشهود است. آنها خانواده بزرگی را شامل شده و به طور عمده به دو دسته بزرگ چدن های آلیاژی و چدن های غیر آلیاژی تقسیم میشوند. در چدن های آلیاژی بنا به ضرورت و دست یافتن به برخی از خواص مکانیکی بالا، از عناصر آلیاژی استفاده می شود در حالی که در چدن های ساده از عنصر آلیاژی استفاده ای به عمل نمی آید. آنها در اصل آلیاژ آهن و کربن و سیلیسیم هستند. بالا بودن میزان کربن و سیلیسیم در چدن ها موجب سهولت د ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

چدن در دانشنامه آزاد پارسی

چُدَن (cast iron)
نوعی آلیاژ آهن و کربن. ماده ای ارزان و بسیار کاربردی است که عموماً برای ساخت قطعات موتور خودروها به کار می رود. چدن از تصفیۀ آهن خام به دست می آید. در حالت مذاب بسیار روان و برای ریخته گری مناسب است، اما ناخالصی های فراوانی دارد و به همین سبب، شکل دادنش به روش های دیگر مشکل است. چدنِ جامد سنگین و بسیار شکننده است، اما ضربه های سنگین را تحمل می کند.

ارتباط محتوایی با چدن

معنی چدن به انگلیسی

cast iron (اسم)
چدن

چدن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تفاوت چدن و فولاد   • چدن قابلمه   • انواع چدن   • خواص چدن   • دمای ذوب چدن   • چدن خاکستری   • چدن سفید   • کاربرد چدن در صنعت   • معنی چدن   • مفهوم چدن   • تعریف چدن   • معرفی چدن   • چدن چیست   • چدن یعنی چی   • چدن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چدن
کلمه : چدن
اشتباه تایپی : ]nk
آوا : Codan
نقش : اسم
عکس چدن : در گوگل

آیا معنی چدن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )