انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1068 100 1

چرام

معنی چرام در لغت نامه دهخدا

چرام. [ چ َ ] (اِ) چراگاه حیوانات. (برهان ) (آنندراج ) (فرهنگ نظام ). بمعنی چراگاه است. (جهانگیری ).چراگاه. (ناظم الاطباء). چراگه. چرامین :
آن شنیدی که در ولایت شام
برده بودند اشتران به چرام.
سنائی (از جهانگیری ).
|| علف زار باشد. (برهان ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). || علوفه. (ناظم الاطباء). رجوع به چراگاه و چراگه و چرامین شود.

چرام. [ چ َ ] (اِخ ) یک قسمت از چهار قسمت «چهاربنیجه » (یکی از دو شعبه ٔ بزرگ ایل «جاکی ») است که از طوایف کوه گیلویه میباشد. این قسمت ازایل جاکی ییلاقشان ناحیه ٔ بلاد شاهپور است و از هزار خانوار تشکیل شده تیره های آن عبارتست از: بگلر، تباری ، پردخوری ، تارمونی ، حسام بهاءالدینی ، ویلگون ، شیخ گلبار، کشتاسب ، کمان کشی و مسیح شاهی. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص 88 و89). و رجوع به سه ماده ٔ بعد شود.

چرام. [ چ َ ] (اِخ ) مؤلف مرآت البلدان نویسد: «از توابع کوه کیلویه ٔ فارس است شاید همان «جرام » معجم البلدان باشد». (از مرآت البلدان ج 4 ص 218). رجوع به ماده ٔ قبل و سه ماده ٔ بعد شود.

چرام. [ چ َ ] (اِخ ) این ناحیه با «بازرنگ » دو ناحیت است میان زیز و سمیرم لرستان ،و هوایش بغایت سردسیر است و آبش از آن کوهها، اکثر اوقات از برف خالی نبود و راههای سخت و دشخوار بود وآب روانش بسیار است و نخجیرش نیکو باشد و مردم آنجابیشتر شکاری باشد. (از نزهةالقلوب چ لیدن ص 128).

چرام. [ چ َ ] (اِخ ) نام یکی از دهستانهای بخش کهکیلویه ٔ شهرستان بهبهان است. این دهستان بین دهستان های پشت کوه باشت بابوئی ، بویراحمد گرمسیر، بویراحمد سردسیر و بویراحمد سرحدی واقع و از 31 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده است. جمعیت آن درحدود 7هزار نفر و قراء مهم آن ، ده شیخ و بردیان است. آب آشامیدنی از رودخانه و چشمه تأمین میگردد. محصول عمده ٔ دهستان غلات ، برنج ، حبوبات ، پشم و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و حشم داری ، صنایع دستی زنان بافتن قالیچه ، گلیم ، جوال و جاجیم است. ساکنین عموماً از طایفه ٔ چرام هستند و عده ای از سکنه تابستان به ییلاق میروند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

چرام. [ چ َ ] (اِخ ) این آبادی قصبه ٔ مرکز دهستان چرام بخش کهکیلویه ٔ شهرستان بهبهان و مرکز سکونت خوانین ایل دره قشلاق است و در 34هزارگزی شمال جاده ٔ شوسه ٔ آرو به بهبهان واقع شده. دشت و گرمسیر است و 1500 تن سکنه دارد. آبش از رودخانه کورکی و رودخانه ٔ موکر. محصولش غلات ، برنج ،حبوبات پشم و لبنیات ، شغل اهالی زراعت و حشم داری ، صنایع دستی قالیچه ، جوال و جاجیم بافی و راهش مالرو است. ساکنین این قصبه از طایفه ٔ چرام هستند و این آبادی پاسگاه نظامی و یک دبستان هم دارد. این قصبه را تلگرو نیز مینامند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

معنی چرام به فارسی

چرام
۱ - یکی از دهستانهای بخش کهکیلویه شهرستان بهبهان وافع بین دهستانهای پشت کوه باشت بابوئی بویر احمد گرمسیر بویر احمد سرد سیر و بویر احمد سرحدی دارای ۳۱ آبادی بزرگ و کوچک حدود ۷٠٠٠ سکنه . آب آشامیدنی از رود خانه و چشمه تامین میگردد . محصول : غلات برنج حبوبات پشم و لبنیات شغل مردم : زراعت و حشم داری . صنایع دستی زنان : بافتن قالیچه گلیم و جوال و جاجیم است عموم سکنه از طایفه چرم هستند.۲ - قصبه مرکز دهستان چرام و مرکز سکونت خوانین ایل در قشلاق دشت و گرمسیر ۱۵٠٠ سکنه .
( اسم ) چراگاه علفزار.
این آبادی قصبه مرکز دهستان چرام بخش کهکیلوی. شهرستان بهبهان .
مولف مر آت البلدان نویسد : قریه ایست از قرای بلوک کوهکیوی. فارس .

معنی چرام در فرهنگ فارسی عمید

چرام
چرا، چراگاه، علف زار: آن شنیدی که در ولایت شام / رفته بودند اشتران به چرام (سنائی۱: ۴۰۸).

چرام در دانشنامه ویکی پدیا

چرام
چِرام (لاتین: ČERĀM) شهری در جنوب غربی ایران و در مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد است که مرکز شهرستان چرام می باشد. مردم این شهر به زبان لری بویراحمدی تکلم می کنند. این شهر در سال ۱۳۵۵ خورشیدی دارای شهر داری شد و در سال ۱۳۹۵ دارای ۱۵٬۲۱۸ نفر جمعیت در قالب ۳٬۹۲۹ خانوار بوده که از این مقدار ۷٬۵۹۷ نفر مرد و ۷٬۶۲۱ نفر زن بوده است. مساحت این شهر ۲٬۸ کیلومتر مربع می باشد. چرام دارای اب و هوای استپ محلی، متوسط بارش ۴۸۰ میلی لیتر در سال و متوسط دمای ۲۱٬۷ درجه سانتی گراد در سال است.
چشمه بلقیس چرام
اسم رسمی و کنونی این شهر، چِرام می باشد. بر اساس متون فرهنگ فارسی عمید و لغت نامه دهخدا این واژه در اصل به شکل چَرام به معنی چراگاه نوشته می شود.
دلیل نام گذاری این منطقه به چرام به علت وجود دشت ها و چراگاه های وسیع آن بوده است. به مرور زمان اسم شهر از چَرام به چِرام تغییر پیدا کرد. تلفظ چِروم نیز در گویش محلی و بین اهالی استان کهگیلویه و بویر احمد به کار برده می شود.
تل گرد تپه ای باستانی است که امروزه در مرکز شهر چرام قرار دارد که از آن در اسناد دوران قاجار، با عنوان «تل گرد چرام» و «قلعه تل گرد» نام برده شده است. در قدیم در شناسنامه افراد متولد چرام از اسم تل گرد استفاده می شد ولی امروزه استفاده از این اسم مرسوم نمی باشد.
عکس چرام
بخش مرکزی شهرستان چرام یکی از بخش های شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
بخش مرکزی شهرستان چرام
دهستان چرام
دهستان الغچین
شهرها: چرام
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان چرام در سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۲٬۱۵۹ نفر بوده است.
چشمه بلقیس چرام باغی است که در ۴ کیلومتری جنوب شهر چرام در مسیر جاده چرام-گچساران واقع شده است، این چشمه یکی از جاذبه های مهم گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد است.
چرام جز مناطق گرمسیری و خشک هست و در اواسط بهار تمامی علف ها خشک می شوند، تمامی تصاویر در فاصله زمانی یک هفته و در ماه آخر بهار تهیه شده، جلوه باغ به خصوص از نظر پوشش گیاهی و علف ها در اوایل فصل بهار بسیار زیباتر و سرسبز تر می باشد.
از تاریخ باغ اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی باغ فعلی چشمه بلقیس در اوایل دوره پهلوی احداث شده است. این باغ از شرق به جاده چرام ـ گچساران، از جنوب به اراضی کشاورزی، از غرب به باغ جهاد کشاورزی (باغ عمران) محدود می شود. تاریخچه نام گذاری این باغ به نام چشمه بلقیس به گفته محمد چرامی از بنیان گذاران بنای فعلی باغ به زمانی که باغ به شکل امروزی احداث گردید برمیگردد، زمانی که ساخت بنای کنونی باغ به پایان رسید به جهت اینکه بلقیس در اساطیر ایرانی نماد زیبایی بود برای این باغ نام بلقیس انتخاب شد که بعداً به نام چشمه بلقیس معروف شد. باغ چشمه بلقیس تا قبل از سال ۱۳۲۳ یک بیشه زار از درختان بید و زبان گنجشک بود و در سال ۱۳۲۳ کار احداث باغ به شکل امروزی آغاز شد، ابتدا درختان بید و سایر علف ها و بوته های هرز ریشه کن شدند و سپس اب چشمه های موجود در باغ با لوله گذاری هدایت شد و جویبارها ساخته شدند، پس باغ سنگ فرش شد و کلکسیونی از درختان زینتی به روش های مختلفی تهیه گردیده و در باغ کاشته شد. در وسط باغ گودالی وجود داشت که حین حفاری و ساخت حوض مرکزی در ان گودال بقایای حوض قدیمی پیدا شد که مربوط به معماری قدیمی ان می باشد. کار احداث باغ کنونی در سال ۱۳۳۶ پایان یافت. در سال ۱۳۹۳ مجدداً باغ نوسازی شد که حین این نوسازی آبشار مصنوعی و پل های شیشه ای، نوسازی حوض مرکزی و همچنین افزایش تعداد سکوهای مخصوص اسکان خانواده در داخل باغ و در کنار باغ آلاچیق هایی برای اسکان شبانه روزی مسافران ایجاد گردید.
این باغ توسط فوران آب چشمه های اصلی و چندین چشمهٔ فرعی آبیاری می شود. آب این چشمه ها بوسیله لوله هایی که جهت کنترل اب آنها کار گذاشته شده در نهرهایی کوچک و بزرگ در باغ جریان می یابد که در نهایت رودخانه باغ، حوض مرکزی و حوضچه های باغ و جوی های تغذیه باغ را می سازند. جویی بزرگ که بخشی از اب این چشمه های را هدایت می کند و خود به دو جوی بزرگ و جوی کوچک تقسیم می شود کار تغذیه اب حوض مرکزی باغ را انجام می دهد، سپس از طریق جویی دیگر اب حوض مرکزی تخلیه شده و به رود خروجی که اب باغ را به سمت شالیزار های چرام می رساند هدایت می شود و در نهایت به رودخانه نازمکان چرام می ریزد که خود این رود به سد کوثر منتهی می شود. جویی دیگر که رودخانه کوچک درون باغ را می سازد در طول باغ امتداد میابد و در نهایت به شالیزارهای چرام منتهی می شود. این باغ مساحتی در حدود ۵۵۴۰۲ متر مربع دارد. در بخش شمال غربی باغ یک برج استوانه ای به ارتفاع ۱۵ متر و قطر ۷ متر قرار دارد. در قسمت شرقی باغ صخره ای بزرگ به ارتفاع ۲۰ متر وجود دارد که محل آبشار باغ می باشد که این آبشار در نوسازی سال ۱۳۹۳ به صورت مصنوعی ایجاد گردید. در مرکز باغ حوض مرکزی دایره ای به شعاع ۱۰ متر و عمق ۱/۵ متر وجود دارد که دارای دو ورودی و یک خروجی می باشد، در مرکز این حوض بزرگ دایره ای کوچک وجود دارد که در ان چندین درخت کاشته شده است. در این باغ گیاهان مختلفی وجود دارد که در دو دسته درختان، گیاه زینتی و گل ها دسته بندی مشوند. درختان باغ به دو دسته درختان میوه دارد از جمله گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج و نخل و درختان زینتی دسته بندی می شوند. گل ها و گیاهان زینتی باغ نیز شامل گل های متنوعی از جمله شناخته ترین نوع آنها گل پیچک، گل رز و گل های متنوع دیگری مشود. برای اسکان خانواده ها در درون باغ سکو هایی برای نشتن خانواده ها و همچنین منقل هایی از جنس سیمان برای طبخ انواع کباب وجود دارد. برای اتراق و اسکان شبانه روزی نیز تعدادی آلاچیق در بخش شمالی باغ احداث گردیده. باغ مجهز به سرویس بهداشتی در درون باغ و همچنین ورودی باغ دکه هایی نیز برای تهیه انواع بیسکویت و … وجود دارد. باغ دارای سیستم برق رسانی برای نور چراغ های درون باغ و پمپاژ اب آبشار باغ می باشد.
در کنار باغ چشمه بلقیس باغ عمران وجود دارد که تاریخ ساخت ان با تاریخ ساخت باغ چشمه بلقیس یکی می باشد، ولی این باغ در اختیار شهرداری می باشد و امکان بازدید برای عموم فراهم نمی باشد، ساختار باغ تا حد زیادی شبیه به باغ چشمه بلقیس می باشد و دارای یک حوض مرکزی می باشد. چشمه برکنا نیزمعماری شبیه با باغ چشمه بلقیس دارد و در فاصله ۱ کیلومتری باغ چشمه بلقیس در شالیزارهای چرام قرار دارد.
حمام چرام مربوط به اواخر دوره قاجار -اوایل دوره پهلوی است و در شهرستان کهگیلویه، چرام، ۲۰م قلعه چرام واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
چرام، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران.
براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷٬۲۳۴ نفر (۱٬۳۱۳ خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۰°۴۵′۱۰″شمالی ۵۰°۴۴′۵۶″شرقی / ۳۰٫۷۵۲۸°شمالی ۵۰٫۷۴۹۰°شرقی / 30.7528; 50.7490 شهرستان چرام به مرکزیت شهر چرام از ترکیب بخش هایی مرکزی به مرکزیت شهر چرام و سرفاریاب وتشکیل یافته است. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۳٬۵۴۳ نفر در قالب ۸٬۸۹۰ خانوار بوده که ۱۶٬۸۱۱ نفر مرد و ۱۶٬۷۳۲ نفر زن بوده است.
بخش مرکزی
دهستان چرام
دهستان الغچین
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد را نشان می دهد.
قلعه شهرک چرام مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان چرام، شهرک چرام واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

چرام در دانشنامه آزاد پارسی

چَرام
طایفۀ لر کهگیلویه، از گروه چهار بنیچۀ ایل جاکی، متشکل از تیره های گوناگون، و مرکب از ۸۴۴ خانوار چادرنشین. سردسیر و گرمسیر این مردم در ناحیۀ چرام قرار دارد. مرکز این ناحیه که از گذشته حاکم نشین طایفۀ چرام بود، روستای تل گرد است. ریاست این طایفه با خاندان شهبازخان چرامی بود. اینان در غالب اوقات، متحد خوانین بویراحمدی گرمسیری بودند و در سال های سلطنت پهلوی دوم عملاً در خدمت عبدالله خان ضرغامپور، سرکردۀ ایل بویراحمدی سردسیر، قرار گرفتند.

چرام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسکندر خان چرامی   • معلم چرام   • چشمه بلقیس چرام   • ایل چرام   • دانشگاه چرام   • قدمت چرام   • شهرداری چرام   • گپ روز   • معنی چرام   • مفهوم چرام   • تعریف چرام   • معرفی چرام   • چرام چیست   • چرام یعنی چی   • چرام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چرام
کلمه : چرام
اشتباه تایپی : ]vhl
عکس چرام : در گوگل


آیا معنی چرام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )