برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1295 100 1

چرخه های میلانکوویچ

چرخه های میلانکوویچ در دانشنامه ویکی پدیا

چرخه های میلانکوویچ
چرخه های میلانکوویچ (به انگلیسی: Milankovitch cycles) به آن دسته از حرکات زمین می گویند که بر روی اقلیم تأثیر می گذارند. نام این چرخه ها از نام مهندس عمران و ریاضی دان صرب به نام میلوتین میلانکویچ گرفته شده است.
ویکی پدیای انگلیسی
ویکی پدیای آلمانی
پریود یا دوره گردش حرکت تقدیمی محور زمین حدود ۲۶۰۰۰ سال است. هم زمان با این پدیده مدار گردش زمین به دور خورشید که بشکل بیضی (با خروج از مرکز حدود ۰٫۰۱۶۷۱) است با سرعت آهسته ای می چرخد. این چرخش بنوبه خود به گردش فصل ها با دوره ۲۱٬۰۰۰ سال می انجامد. بعلاوه زاویه بین محور زمین و راستای عمود بر صفحه مداری حرکت زمین، که اکنون °۲۳٫۴۴ و در حال کاهش است، با تناوبی ۴۱۰۰۰ ساله بین °۲۲٫۱ تا °۲۴٫۵ تغییر می کند. آخرین پدیده از این گروه، تغییر خروج از مرکز بیضی مدار زمین با دوره گردش متغیر بین ۱۰۰ هزار سال تا ۴۰۰ هزار سال است.
برآیند کل این تغییرات چرخه ای، باعث افت و خیزهای دوره ای در میزان ثابت خورشیدی و در نتیجه مقدار و میزان دریافت انرژی خورشیدی بر سطح سیاره زمین می شود. این تعییرات در دریافت انرژی خورشیدی به نوبه خود بر میانگین درجه حرارت سطح سیاره زمین تأثیر گذاشته و سبب تغییر اقلیم در نواحی گوناگون سیاره زمین در دراز مدت می شود.
محور دوران زمین بر صفحهٔ مداری زمین عمود نیست و با راستای عمود بر آن زاویه ای متغیر با مقدار میانگین °۲۳٫۸ می سازد. حرکت این محور که بی شباهت به حرکت فرفره در حال افتادن نیست اصطلاحاً حرکت تقدیمی محور دوران زمین نامیده شده است. در مدت زمانی برابر با یکسال خورشیدی، این حرکت چندان محسوس نیست؛ زیرا حدود ۲۶۰۰۰ سال طول می کشد تا محور دوران زمین، پس از طی یک دور کامل (حرکتی مخروطی شکل) دوباره به همان حالت اول برگردد.
عکس چرخه های میلانکوویچ


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با چرخه های میلانکوویچ

چرخه های میلانکوویچ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی چرخه های میلانکوویچ   • مفهوم چرخه های میلانکوویچ   • تعریف چرخه های میلانکوویچ   • معرفی چرخه های میلانکوویچ   • چرخه های میلانکوویچ چیست   • چرخه های میلانکوویچ یعنی چی   • چرخه های میلانکوویچ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چرخه های میلانکوویچ
کلمه : چرخه های میلانکوویچ
اشتباه تایپی : ]voi ihd ldghk;,,d]
عکس چرخه های میلانکوویچ : در گوگل

آیا معنی چرخه های میلانکوویچ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )