انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری، مترجم یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

چرده ( مزرعه کوچک ) بابرزک ( بابا بزرگ )

پیشنهاد کاربران درباره معنی چرده ( مزرعه کوچک ) بابرزک ( بابا بزرگ )

احمد لطفی- مدرس دانشگاه ٢٢:٢٢ - ١٣٩٦/٠٩/٠٢
چَردَه؛ به معنای قطعه زمینی کوچک که در آن گندم یا محصول دیگر کاشته شده باشد ولی در اینجا چرده بابا بزرگ به معنی اولین گروهی ازسوره مهری هاکه به مذهب شیعه گرایش پیدا می کنند و پیرو و مرید حضرت امامزاده سید ابراهیم ابن موسی الکاظم (ع) می شوند . از آن زمان این پیروان ا ولیه ،که جد بزرگ آنها و یا گروهی از سرخه مهری ها به رهبری سوره میر به امازاده ی مذکور ایمان می آورند و در اصطلاح مردم ، خصوصا" مردم نور آباد و کوهدشت این ایل یا طایفه معروف به چرده بابا بزرگ می باشند .

احمد لطفی-مدرس دانشگاه ٢٣:٢٠ - ١٣٩٦/٠٩/٠٣
چرده بابا بزگ می تواند چند معنی داشته باشد ؛
۱- به علت تعداد کم سرخه مهری ها در آن عهد ،امامزاده بابا بزرگ خودش به سایر هواداران اعلام کرده است که اینها مرید ویژه و مخصوص من هستند .شاید به دلیل جد شهره میرهای دلفان که به احتمال زیاد شاگرد و مرید معتقد وی بوده است و سوره مهری ها هم از اعقاب شناخته شده ساسانیان بوده اند ، و اصل و نسب آنها به سنباد فرزند بهرام گور میرسند. و برخی هم معتقدند گر چه آنهادر بین بومیان از فرزندان بهرام گور گفته اند ولی در اصل سوره مهری ها از نسل بهرام فرزند یزدگرد سوم می دانند و مردم غرب و جنوب ایران و مقریزدگرد در استخر فارس ماهیت بهرام و اعقابش را از ترس بنی امیه و بنی عباس کتمان می کنند ، و طوایف وابسته به ساسانیان جانانه از اعقاب پادشاه شکست خورده و آواره ی خویش، یعنی یزدگرد سوم، حمایت می کنند . واین نسل برای مخفی نمودن هویت خویش ، در سانسور کردن نژاد خویش و گاه با اسامی عربی و خود را وابسته برخی از بزرگان عرب دانسته اند .
۲- معنی چرده بابا بزرگ، مفهومش آن است که این فرد یا گروه کوچک ، مردمی بوده اند که گرایش شیعه امامیه داشته اند و نحله های صوفیه را فقط در قالب پیامبر (ص)و اهل بیت عصمت (ع) داشته اند و حتی بابا بزرگ دوم که شاگرد شاه خوشین می باشد ، را بخاطر گرایشهای صوفیه شاید نوعی یارسان افراطی را قبول نداشته اند و بعدها در قرن دهم هجری قمری در گیری آنها به عنوان سپاه لشگری با سپاه قزلباش به خاطر همین گرایش ناب و خالص شیعه دوازده امامی بوده است ، که زیر بار ظلم و انحراف سپاه قزلباش نرفته اند و در گیری در پیشکوه و پشتکوه صورت گرفته است .واین گروه همواره مورد غضب حاکمان جور بوده است واز لحاظ تاریخی نام این ایل بزرگ، یعنی سوره مهری ثبت نمی شود، و برخی از سوره مهری های لشگری در منطقه دلفان و سلسله و طرهان و رومشگان و سیمره (دره شهر) و سر پل ذهاب و ملکشاهی و نهاوند پراکنده می شوند .ونامهای جدیدی با استفاده از نام نیای خود پیدا می نمایند . وهمگی مرید و چرده بابا بزرگند . و در ابیات خطاب به با با بزرگ دارند
یابابای بزرگ پیر سلسله و دلفان
سر باره دیارتو رحمکه ور حال ایران

احمد لطفی-مدرس دانشگاه ١٤:١٢ - ١٣٩٦/٠٩/٠٥
سوره مهری های وابسته به بابا بزرگ دو دسته می شوند عده ای در کِسوت دراویش ، به مدح آل علی (ع) می پردازند و به این گروه که در غرب کشور خصوصا" درمنطقه ی کوهدشت و رومشگان و نور آباد و هرسین ، وتوابعشان و دهستانهایی چون ارمو و چمچمال و محمود آباد و ... ملاحظه شده اند و الان خود را طایفه دوریش (dourish)یا درویش می نامند . آنها مردمی بسیار آرام و برخی هم مانند گذشته های دور ، در مناطق شیعه نشین و آنها که مرید بابا بزرگ هستند ، زکات و خیرات و هدایایی جمع می کردند و از این طریق ضمن بیان تاریخ شیعه و کرامات با با بزرگ از مریدان آن حضرت کمک می گرفت گاهی هم به شکل راهنما افرادسوره مهری و کسانی که از سایر طوایف مشکل داشتند به زیارت امامزاده بابا بزرگ می بردند . یکی از نمونه های این دراویش، درویش امامقلی بودند که در سیمره یا دره شهر ، مخصوصا" طوایفی که سوره مهری ها در آن سکونت داشتند و یا علاقمندان به امامزاده بابابزرگ(ع) بودند ، به این درویش احترام می گذاشتند، وزندگی وی و خانواده اش را تآمین می کردند، روحش شاد .
گروه دوم ضمن ارادت قلبی و حتی نگه داشتن گُرزِ کَل بابا بزرگ در خانه نگهداری می کردند و خود را مرید امامزاده بابابزرگ(ع)می دانستند ، ولی آنها به کار کشاورزی و دامداری می پرداختند و از کسوت درویشی به معنای مصطلح فاصله گرفتند .

احمدلطفی-مدرس دانشگاه ٢٠:٤٨ - ١٣٩٦/٠٩/٠٧

سوره مهری هادارای خصائص ویژه ای هستند، که برخی از آنها به شرح زیر می باشند؛
•آنها در وقت لجبازی، و در برابر ستمگر اگر مبارزه ی پنهان داشته باشند ، ولا اقل کینه ی ستمگر را در دل داشته باشند ، سرسخت و بدون گذشت هستند.اما در بربر فرد حق شناس وعادل ومنصف اگر مال و امکاناتی از آنها برده باشد و یا طلب کند جانانه به او می بخشند فردی از این ایل برایم تعریف کرد جوانی که صد درصد مقصر بود سالها پیش به ماشینم هفتصد هزار تومان خسارت زد ، ولی چون صادقانه گفت ماشین پدرم است و پولی ندارم، که چیزی به شما بدهم، فوری گفتم برو ، تصادفه پیش آمده است ، آن فرد گفت ؛ اگر فردی قلدری و تکبر داشته باشد و ۱۰۰۰ تومان به من خسارت واردکند، در برابرش می ایستم و گذشت ندارم تا طلبم را بگیرم.
احمدلطفی-مدرس دانشگاه ٠٠:٥٢ - ١٣٩٦/٠٩/١٥
مردمی متحدند ، در درون گروه اختلاف دارند ولی در برابر دشمن منسجم و متحدند
درازدواج هم با خویش وهم بابیگانه ازدواج می کنند به عبارت دیگر ازدواج درون گروهی و برون گروهی دربینشان رواج دارد.

احمدلطفی- مدرس دانشگاه ٠٨:٠٨ - ١٣٩٦/١١/٢١
یکی از مفاهیم چرده و مزرعه ی ی کوچک بابا بزرگ این است که سوره میری ها پیروو نظر کرد ویژه به آن امامزاده ی بزرگوار بوده اند . شاید هم منظور آنست که از علم و دانش و عرفان امامزاده برخوردارند ، ازبین مردم جامعه این ایل یا طایفه ویژگی بخصوص و مورد تآیید امامزاده و راه پاک اهل بیت را در زندگی ظاهری و باطنی معتقد هستند و به قول بزرگان اگر نسبت جایگاه ویژه ی خود واقف و عامل باشند ، مستجاب الدعوه و نظر لطف و پشتیبانی و شفاعت امامزاده را در زندگی این دنیا و آخرت خواهند دید و همه به قابل احترام بودن و ادب و انسانیت این گروه پیرو اعتقاد دارند.بابا بزرگ را پیر سلسله و دلفان نامیده اند و آنها بی ارتباط با سوره میری نیستند. امیداست این ایل علوی بیشتر جایگاه خود را در ایمانداری و اخلاق و ادب و ... در زندگیاجتماعی و عقیدتی و مذهبی و سیاسی پیدا کند.

احمد لطفی- مدرس دانشگاه ٠٩:١٢ - ١٣٩٦/١١/٢٥
Ahmad Lotfi:
" معرفی مختصر خان میرزا داجیوند "
خان میرزا خواص ، معروف به خانه از شاعران خواص در منطقه ی هلیلان بوده است ، برطبق ملاحظه ی تصویر سنگ قبرش، که تاریخ مرگ ایشان را نگارنده ۱۲۳۷ ه.ق تشخیص داده است، احتمالا" در نیمه ی دوم قرن دوازده هجری قمری متولد شده است، و درحدود وسط قرن سیزده ه. ق یعنی به سال ۱۲۳۷ ه ق از دنیا رفته است. اما آنطور که غضنفری نویسنده ی کتاب گلزار ادب لرستان نوشته است؛ تاریخ مرگش را سال ۱۳۱۳ ه. ق ثبت کرده است.دراین صورت شاعر در قرن ۱۳ و اوایل قرن چهارده زندگی می کرده است ، ودر ذیحجه سال ۱۳۱۳ه. ق از دنیا رفته است. نام پدرش فرین داجیوند بوده است قبر خانمیرزا در قبرستان قدیمی و تاریخی شاهبداغ که قبرستان قبلی سوره میری ها و بستگانشان بوده است ، این گوهر یگانه رادر خود جا داده است.
برخی از بومیان دین و مذهب وی را شیعه ی غالی یارسان می دانند ،ایشان آخرین رده ی مقام عرفانی یارسان راکه خواص بوده، دارا بوده است.[1]
بالاترین رده ی مقام عرفانی یارسان را نیز سلطان می گویند .
رده بندی آئین عرفانی یارسان به شرح زیر است:
۱- سلطان ؛ که مصداقش سلطان اسحاق می باشد.
۲- شاه؛ که مصداقش شاه خوشین است.
۳- بابا؛ که مصداقش بابا طاهر عریان می باشد.
۴- پیر؛ که مصداقش پیر حیات می باشد.
۵- خواص؛ که مصداقش شاعران" عرفان گو " مانند خانمیرزا(خانه)خواص و ترکه میر مومه وند آزاد بخت متوفی به سال ۱۲۳۶ ه ق می باشد.
توضیح:
در چند قرن اخیر شاعران استانهای همدان و لرستان و وکرمانشاه و کردستان و ایلام کنونی را به دو دسته تقسیم می کردند ؛
۱- شاعران "دَلی" یا شاعران کوچه بازار و غیر عرفانی که بیشتر به هجو و سخنان سخیف می پرداختند.
۲- شاعران " خواص" یا شاعران "عرفان گو" و خردمند بوده، که اشعارشان دارای مضامین عرفانی و مورد پسند اهلِ دل بوده است.
به نظر نگارنده، گرچه خانمیرزا داجیوند در مجاورت با یارسانها بوده است ولی همانند دوشاعر هم نژاد و فامیل خویش یعنی حسینعلی خان سوره میری ( متولد سال ۱۱۷۰ ه.ق و متوفی سال ۱۲۳۵ ه.ق) و ترکه میر مومه وند ( متوفی به سال ۱۲۳۶ ه.ق) شعر می سروده است.

این شاعر توانا که بر طبق نوشته ی استاد اسفندیار غضنفری در کتاب گلزار ادب لرستان در صفحات ۲۰۵ و ۲۰۶ ضمن شرح حال کوتاهی از ایشان دوقطعه شعر به نام" شیرین شَرَه وه" و " مَلاوِناوَه " از ایشان آورده است ، که بسیار زیبا و پر معنی هستند.[2]
امید است دیوان این شاعر عارف به زیور چاپ آراسته گردد.

پی نوشته ها و منابع:
---------------------
[1]- اسفندیاری، هادی و محمد زاده، فرشاد

[2]- غضنفری امرائی، اسفندیار- گلزار ادب لرستان : چاپخانه دانش خرم آباد: سال ۱۳۶۴

پیشنهاد شما درباره معنی چرده ( مزرعه کوچک ) بابرزک ( بابا بزرگ )نام نویسی   |   ورود

توضیحات دیگر

معنی چرده  مزرعه کوچک  بابرزک  بابا بزرگ
کلمه : چرده ( مزرعه کوچک ) بابرزک ( بابا بزرگ )
اشتباه تایپی : ]vni ( lcvui ;,]; ) fhfvc; ( fhfh fcv' )
عکس چرده ( مزرعه کوچک ) بابرزک ( بابا بزرگ ) : در گوگل