انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1086 100 1

چسبندگی

/Casbandegi/

معنی چسبندگی در لغت نامه دهخدا

چسبندگی. [ چ َ ب َ دَ / دِ ] (حامص ) رجوع به چسب و چسپ و چسپندگی شود.

معنی چسبندگی به فارسی

چسبندگی
چسبنده بودن چسبناک بودن .
[adhesion] [علوم پایۀ پزشکی] اتصال نابهنجار بخش های مختلف بدن متـ . چسباک
[adhesive force] [شیمی، مهندسی بسپار] عاملی که موجب چسبیدن اجسام به یکدیگر شود

معنی چسبندگی در فرهنگ معین

چسبندگی
(چَ بَ دِ) (حامص .) چسبنده بودن ، چسبناک بودن .

معنی چسبندگی در فرهنگ فارسی عمید

چسبندگی
چسبنده بودن، چسبناک بودن، چسب داشتن.

چسبندگی در دانشنامه ویکی پدیا

چسبندگی
چسبندگی (به انگلیسی: Adhesion) تمایل دو یا چند ماده ناهم نوع برای قرارگیری در کنار یکدیگر گفته می شود. این فرایند را نباید با پیوستگی (Cohesion) که تمایل کنارهم قرارگیری ماده هم جنس است، اشتباه گرفت.
کشش سطحی
مویینگی
همدوسی
پیوستگی
چسبندگی مکانیکی سازوکاری شبیه سازوکار کشش سطحی دارد. سطح های دو ماده درهم رفتگی فیزیکی دارند.
چسبندگی شیمیایی هنگامی رخ می دهد که پیوند شیمیای بین دو سطح برقرار شود. تواناترین پیوند یونی و کوالانس است. اگر در یک سو هیدروژن و در سوی دیگر نیتروژن، اکسیژن یا فلوئور وجود داشته باشد، پیوند کم زور هیدروژنی ایجاد خواهد شد.
در چسبندگی فیزیکی (Dispersive adhesion یا Physisorption) جذب فیزیکی دو ماده به وسیلهٔ نیروهای واندروالسی است. سازوکار این گونه چسبندگی بر پایه وجود قطبش در اتم ها و مولکول ها است که در آن ها قطب های مثبت و منفی به وجود می آورد و این قطب ها با ربایش یکدیگر، پیوند واندوالسی می سازند.
عکس چسبندگی
چسبندگی (به انگلیسی: Cohesion) یکی از بحث های مورد توجه در مقاومت برشی سنگ و خاک است این ویژگی وابسته به اصطکاک میان دانه های خاک نیست.
فرهنگ زمین شناسی کالینز
سه چیز عامل ایجاد چسبندگی در خاک است:
همچنین ممکن است چسبندگی ظاهری در خاک دیده شود. این می تواند به دلایل زیر باشد:
چسبندگی اسمی، همچنین به عنوان چسبندگی قیمت یا چسبندگی دستمزد شناخته می شود، وضعیتی را شرح می دهد که قیمت نرمال در آن به تغییر مقاوم است. چسبندگی نرمال کامل وقتی اتفاق می افتد که قیمت برای بازهٔ مناسبی از زمان در شرایط نرمال ثابت شده باشد. به عنوان مثال قیمت کالایی خاص می تواند به ازای ۱۰ دلار برای هر واحد برای ۱ سال ثابت شود. چسبندگی قیمت جزئی زمانی اتفاق می افتد که قیمت در شرایط نرمال متفاوت باشد ولی نه به اندازه ای که قیمت کاملاً انعطاف پذیر باشد. به عنوان مثال در بازار تنظیم می تواند محدودیت هایی برای مقدار یک قیمت که چقدر می تواند در یک سال داده شده تغییر پیدا کند وجود داشته باشد.
اگر به کل اقتصاد نگاه کنیم برخی قیمت ها می توانند بسیار انعطاف پذیر و برخی دیگر چسبنده باشند. این امر هدایت خواهد کرد به سطح کلی قیمت (که ما می توانیم به عنوان میانگینی از قیمت های منحصر به فرد به آن فکر کنیم) که تنبل یا چسبنده باشد به این معنا که به شک های اقتصاد کلان واکنش نشان نمی دهد به همان اندازه ای اگر قیمت ها انعطاف پذیر بودند واکنش نشان می داد. از ایده ای مشابه می توان برای دستمزدهای اسمی استفاده کرد. حضور چسبندگی قیمت قسمتی مهم از تئوری اقتصاد کلان هست از زمانی که می تواند توضیح دهد که چرا بازارها نمی توانند در کوتاه مدت یا حتی در بلند مدت به تعادل دست پیدا کنند. کینز در نظریه عمومی اشتغال، بهره وری و پول خود استدلال کرد که دستمزد اسمی، چسبندگی رو به پایین را نشان می دهد به این معنی که کارگران مخالف قبول کردن کاهش های دستمزدهای اسمی هستند. این می تواند منجر به بیکاری غیرارادی شود زیرا برای دستمزدها زمان می برد تا با حالت تعادل تنظیم شوند یعنی وضعیتی که او فکر کرد که به رکود بزرگ اعمال شده.
در حال حاضر مقدار زیادی مدرک وجود دارد در مورد اینکه چه مدت طلسم قیمت ها ادامه پیدا می کنند و اشاره می کند که مقدار زیادی چسبندگی قیمت اسمی در قیمت هایی که بدون تغییر باقی می ماند وجود دارد. طلسم قیمت مدت زمانی است که در طول آن قیمت اسمی موردی خاص بدون تغییر باقی می ماند. برای برخی از موارد، مثل گازوئیل یا گوجه فرنگی قیمت ها مشاهده می شوند تا مکرراً تغییر کنند که منجر می شوند به تعداد زیادی طلسم های قیمتی کوتاه. برای دیگر موارد مثل هزینهٔ یک بطری شامپاین یا هزینهٔ یک وعده در رستوران قیمت ممکن است برای مدت زمانی طولانی (چند ماه یا حتی چند سال) ثابت باقی بماند. یکی از غنی ترین منابع اطلاعات در مورد این موضوع، هست اطلاعات قیمت پیشنهادی هست که مورد استفاده قرار گرفته تا شاخص قیمت مصرف کننده(CPI) را بسازد. سازمان های آماری در بسیاری از کشورها ماهیانه ده ها هزاران از قیمت های پیشنهادی را برای موارد مشخص به منظور ساخت شاخص CPI جمع آوری می کنند. در سال های اولیه قرن بیست و یکم تعدادی تحقیقات بزرگ از چسبندگی قیمت اسمی در آمریکا و اروپا وجود داشت که به نقل اطلاعات خرد از شاخص قیمت مصرف کننده استفاده می کردند. جدول ذکر شده چسبندگی قیمت را همان طور که در فرکانس تغییرات قیمت ها بر میانگین ماهیانه در تعدادی از کشورها بازتاب شده ارائه می دهد. به عنوان مثال در فرانسه و انگلستان هر ماه به طور میانگین ۱۹درصد قیمت ها تغییر پیدا می کنند که اشاره نشان که به طور میانگین طلسم قیمت ۵٫۳ ماه طول می کشد.
واقعیت ذکر شده که طلسم های قیمت به طور میانگین ۷٫۳ ماه طول می کشند به این معنا نیست که قیمت ها چسبنده نیستند. دلیل آن این است که تعداد زیادی از تغییرات قیمت موقت هستند (به عنوان مثال فروش ها) و قیمت ها به قیمت معمول یا قیمت مرجع ارجاع می دهند. پاک کردن فروش ها و قیمت موقت به طور قابل ملاحظه ای افزایش طول میانگین طلسم های قیمت را کاهش می دهد: در ایالات متحده مدت زمان طلسم اصلی را به ۱۱ ماه تغییر می دهد. قیمت مرجع می تواند به طور میانگین بدون تغییر برای ۵٫۱۴ ماه در اطلاعات ایالات متحده باقی بماند. همچنین این قیمت ها هستند که ما به آن ها توجه داریم. اگر قیمت گوجه فرنگی ها هر ماه تغییر کند قیمت آن ها ۱۲طلسم قیمت را در یک سال ایجاد می کنند. قیمتی دیگر که به همان اندازه مهم است (به عنوان مثال گوجه فرنگی کنسرو شده) ممکن است تنها یک بار در سال تغییر کند (یک طلسم قیمت در ۱۲ ماه). تنها با نگاه کردن به قیمت های این دو کالاها ما مشاهده می کنیم که ۱۳ طلسم قیمت با مدت زمان میانگین ۲ماه وجود دارد. اما اگر ما از ۲مورد (گوجه فرنگی و گوجه فرنگی کنسرو شده) میانگین بگیریم می بینیم که میانگین طلسم ۵٫۶ ماه است. توزیع بازه های زمانی طلسم قیمت و معنای آن به سختی تحت تأثیر قیمت ها قرار گرفته اند که طلسم های قیمت کوتاه مدت را ایجاد می کنند. اگر ما به چسبندگی قیمت در یک اقتصاد نگاه کنیم ما بیشتر علاقه مند هستیم به توزیع بازه های زمانی در میان قیمت ها به جای توزیع بازه های زمانی طلسم قیمت در خودش. اگرچه شواهد قابل ملاحظه ای وجود دارد که قیمت های چسبنده از نظر میانگین برای مدت زمان طولانی (حدود ۱۲ماه) بدون تغییر باقی می مانند. از آنجایی که توزیع ان دشوار است چسبندگی قیمت جرئی برای اندازه گیری سخت تر است حتی اگر قیمت از حالتی از که در آن قیمت کاملاً انعطاف پذیر باشد کمتر تغییر کند.
مدل ناحیه چسبندگی (Cohesive Zone Model, CZM) مدلی در مکانیک شکست است که در آن پیدایش شکست به عنوان یک پدیده تدریجی در نظر گرفته می شود که در آن جداسازی سطوح درگیر در ترک در راستای نوک ترک-رشد-کرده یا ناحیهٔ چسبندگی رخ می دهد. منشأ این مدل در ابتدای دهه شصت توسط بارنبلات (۱۹۶۲) و داگدیل (۱۹۶۰) برای نشان دادن فرایندهای غیر خطی واقع در مقابل یک پیش-ترک برمیگردد.
این روش قادر است رفتار سازه های بدون ترک، از جمله سازه هایی که دارای حفره یا برش های کند هستند را پیش بینی کند.
اندازه ناحیه غیر خطی در مقایسه با ابعاد دیگر هندسه ترک خورده در CZM نباید نادیده انگاشته شود، در حالی که در سایر روشهای متداول، اینگونه نیست.
حتی برای مواد ترد، حضور پیش-ترک اولیه برای محاسبات LEFM لازم است.
مزایای عمده CZM در مقایسه با روشهای متداول مکانیک شکست مانند LEFM (مکانیک شکست الاستیک خطی)، CTOD (جابجایی بازشدن نوک ترک) عبارتند از:
یکی دیگر از مزیت های مهم CZM در چارچوب مفهومی رابط ها قرار دارد.
مدل ناحیه چسبندگی بیانگر هیچ مادهٔ فیزیکی ای نیست، بلکه نیروهای چسبندگی را نشان می دهد که وقتی عناصر ماده از هم جدا می شوند، رخ می دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با چسبندگی

معنی چسبندگی به انگلیسی

stick (اسم)
وقفه ، وضع ، چسبندگی ، چسبناک ، چوب ، چماق ، عصا ، چوب دستی ، تاخیر ، باهو ، شلاق ، پیچ درکار
adherence (اسم)
چسبیدن ، تبعیت ، چسبندگی ، طرفداری ، پیوستگی ، الصاق ، هوا خواهی ، دوسیدگی
cohesion (اسم)
چسبندگی ، پیوستگی ، هم بستگی ، جاذبه مولکولی
tenacity (اسم)
چسبندگی ، سختی ، سفتی ، سر سختی ، اصرار
pastiness (اسم)
چسبندگی ، حالت خمیری

معنی کلمه چسبندگی به عربی

چسبندگی
اصرار , تمسک , عصا
تنافر

چسبندگی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مهدی ١٢:٠١ - ١٣٩٥/١٢/٢٢
جذب کردن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان گیاهی چسبندگی رحم   • چسبندگی رحم در بارداری   • علائم چسبندگی رحم چیست   • چسبندگی تخمدان چیست   • دلایل چسبندگی لوله های رحم   • درمان چسبندگی رحم با دارو   • چسبندگی رحم بعد از سزارین   • درمان گیاهی چسبندگی تخمدان   • معنی چسبندگی   • مفهوم چسبندگی   • تعریف چسبندگی   • معرفی چسبندگی   • چسبندگی چیست   • چسبندگی یعنی چی   • چسبندگی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چسبندگی
کلمه : چسبندگی
اشتباه تایپی : ]sfkn'd
آوا : Casbandegi
نقش : اسم
عکس چسبندگی : در گوگل


آیا معنی چسبندگی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )