برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1289 100 1

چمروش

چمروش در دانشنامه ویکی پدیا

چمروش
چَمروش یا چمروش مرغ، در بندهش مرغی غول آسا است که انیرانی را که سودای گزند به ایران را دارند، نابود می کند. بدین روایت چمروش مرغی است که چونان مرغان دیگر میان آسمان و زمین پرواز می کند و کاری بزرگ به انجام می رساند.
در این روایت بسیاری از مردمان انیرانی، هر سه سال بر سر البرز برای رفتن به سرزمین های ایرانی گرد آیند، برای زیان رساندن، کندن و نابود کردن جهان، تا بُرزایزد، از دریای ژرف ارنگ برآید و چمروش مرغ را بر فراز آن کوه بلند (البرزکوه) برایستاند و چمروش مرغ، همهٔ مردم سرزمین انیران را، بدانگونه که مرغ دانه را برمی چیند، از زمین برچیند.
چمروش، نام پرنده ایست در اساطیر ایران، که گفته می شود که در قله البرز زندگی می کند.
چمروش را به صورت موجودی توصیف کرده اند که بدن او، همچون شیر است و دارای سر و بالهایی همانند یک عقاب می باشد. گفته می شود که این پرنده بر روی زمین، زیر درخت سوماً (همان هوم) سکونت دارد که این محل همان جایی است که سیمرغ نیز شب ها را در آن به سر می برد. وقتی که سیمرغ از مکانی که شبها در آن سکنی دارد، فرود می آید و به پایین می رسد، تمامی دانه های رسیده بر زمین سقوط می کنند. این دانه ها توسط چمروش جمع آوری می شوند، و او سپس آن ها را در بخش های دیگر زمین نیز، می پراکند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با چمروش

چمروش را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ملیحه کریمی پناه
چمروش ( Chamrosh )

پرنده ایست در اساطیر ایران، که در قله البرز زندگی می‌کند. او یاری رسان یکی از ایزدهای باستانی به نام �بُرزایزد� است و به دستور او انیرانی (بیگانگانی) را که سودای گزند به ایران را دارند، نابود می‌کند.

چمروش پرنده ای است غول آسا که بدن او، همچون سگ است و دارای سر و بالهایی همانند یک پرنده می‌باشد. این پرنده اسطوره ای بر روی زمین، زیر درخت سوما (همان هوم) سکونت دارد، جایی که �سیمرغ� نیز شب‌ها را در آن به سر می‌برد.

بنا بر روایت های افسانه ای هنگامی که ایران زمین توسط بیگانگان (انیران)، مورد هجوم و غارت واقع می‌شود: ” بُرزایزد از دریای �ارنگ� برآید و چمروش مرغ را بر فراز البرزکوه برایستاند و چمروش مرغ، همهٔ دشمنان سرزمین ایران را، به سان پرنده‌ای که به دانه‌های ذرت نوک می‌زند، برمی چیند. “

چمروش نماد پرنده ها و نقش آن ها در باروری و کشاورزی نیز هست. جای او در کنار سیمرغ است و در اسطوره ها گفته می شود که:
در ابتدای شب، وقتی که سیمرغ(همان آفتاب) فرود می‌آید و در کنار چمروش زیر درخت به زمین می نشیند، تمامی دانه‌های رسیده بر زمین سقوط می‌کنند و این دانه‌ها توسط چمروش جمع آوری می‌شوند، و او سپس آنها را در بخش‌های دیگر زمین نیز، می‌پراکند.

نام چمروش در کتاب آفرینش (بُنْدَهِشْ) که بر مبنای آموزه های اوستایی است آورده شده است.
آرسام آرامیس
طبق اساطیر: چَمروش مرغی غول آسا است که�انیرانی�را که سودای گزند به�ایران�را دارند، نابود میکند. چمروش چون مرغان دیگر میان آسمان و زمین پرواز کرده بر دشمنان به راحتی غلبه میکند!

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی چمروش   • مفهوم چمروش   • تعریف چمروش   • معرفی چمروش   • چمروش چیست   • چمروش یعنی چی   • چمروش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چمروش
کلمه : چمروش
اشتباه تایپی : ]lv,a
عکس چمروش : در گوگل

آیا معنی چمروش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )