انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1040 100 1

چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری در دانشنامه اسلامی

استان چهارمحال وبختیاری یکی از استان های کشور ایران و مرکز آن شهرکرد می باشد.
استان چهارمحال وبختیاری در بخش مرکزی رشته کوههای زاگرس بین پیش کوههای داخلی و استان اصفهان واقع شده است. همچنین مرکز استان (شهرکرد) با ۲۱۵۰ متر ارتفاع در میان مراکز استانها، بلندترین است (به همین سبب به بام ایران اشتهار یافته است). این استان دارای ۱۶ قله مرتفع با ارتفاع بیش از سه هزار و ۵۰۰ متر مربع می باشد و قله چهار هزار و ۵۴۸ متری زردکوه بختیاری در آن قرار دارد که مرتفعترین قله آن کلونجی نام دارد. ارتفاعات این استان سرچشمه سرشاخه های دو رودخانه دائمی زاینده رود و کارون می باشد. وسعت این استان در حدود ۱۶۵۳۳ کیلومتر مربع می باشد.
نزولات آسمانی استان
به علت ماهیت کوهستانی مرتفع، که در مسیر بادهای مرطوب سیستمهای مدیترانه ای قرار داشته و موجب صعود و تخلیه بار این سامانه ها می گردد، این استان دارای بارش نسبتاً مناسب می باشد. غالبا در مناطق مرتفع نوع بارش به صورت برف می باشد و وجود ارتفاعات پوشیده از برف یکی از ویژگیهای اقلیمی این استان است. استان چهارمحال و بختیاری بدلیل دارا بودن ویژگیهای خاص جغرافیایی و توپوگرافی از لحاظ آب و هوایی متنوع بوده و اقلیم های متفاوتی در آن وجود دارد. بارشهای منطقه غالباً تحت تأثیر جریان های جوی مدیترانه و عمدتاً کم فشار سودان قرار دارد که از غرب و جنوب غرب وارد منطقه شده و به مدت ۸ ماه (مهر تا اردیبهشت) منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد.وجود رشته کوه زاگرس که عمود بر مسیر حرکت این جریان ها است، بارانهای شدید و سنگین را در منطقه باعث می شود. پربارش ترین بخش استان ارتفاعات غرب با متوسط بارش سالانه ۱۶۰۰ میلیمتر می باشد. سایر مناطق پربارش استان ارتفاعات سبز کوه با متوسط ۱۴۰۰ میلیمتر و ارتفاعات جنوب غرب استان با بارش ۹۰۰ میلیمتر می باشد. کم بارش ترین ناحیه استان نواحی شرقی و شمال شرقی با متوسط بارش سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر است.
جمعیت استان
براساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ استان چهارمحال و بختیاری دارای ۸۵۸ هزار نفر جمعیت بود. در این استان مردم شهرهای شهرکرد، بروجن و فرخ شهر و برخی دیگر مناطق به زبان فارسی و بختیاری صحبت می کنند. مردم شهرستانهای لردگان، اردل، کوهرنگ و فارسان به گویش بختیاری تکلم می کنند و گویش ترکی قشقایی نیز در برخی از شهرها و روستاها از جمله شهرهای سامان، بن، کیان و طاقانک رایج است.
منبع
...

چهارمحال و بختیاری در دانشنامه آزاد پارسی

چهارمَحال و بختیاری
قلعه جوقان، 38کیلومتری شهرکرد
قلعه جوقان، 38کیلومتری شهرکرد
استانی در مرکز غربی ایران، بین استان اصفهان در شمال و شرق، استان کهگیلویه و بویراحمد و استان خوزستان در غرب، و استان لرستان در شمال غربی قرار دارد. این استان، که در ناحیۀ مرکزی گرانکوه زاگرس قرار دارد، کوهستانی است و کوه های بلندی چون زردکوه با ارتفاع ۴,۲۲۵ متر (بلندترین کوه این استان)، کوه کربوش (۳,۹۷۴ متر)، هفت چشمه (۳,۹۷۲ متر)، هزاردره (۳,۸۶۲ متر)، کلار (۳,۸۳۲ متر)، سالدارون (۳,۶۲۱ متر)، و کوه های بسیار دیگری که ارتفاعشان غالباً از ۳,۵۰۰ متر بالاتر است، در آن جا دیده می شوند. کوه های مزبور، که رودخانه های متعددی از آن ها سرچشمه می گیرند، پوشیده از جنگل و در بیشتر فصل های سال از برف پوشیده اند و آب نسبتاً فراوان این استان را تأمین می کنند. اقلیم این استان معتدلِ مایل به سرد و نیمه مرطوبِ مایل به خشک است و رودخانه هایی مانند آب کوهرنگ، زاینده رود، آب گرم، آب بازُفت، و ریزابه های فراوان دیگری که به زاینده رود می ریزند و یا سرچشمه های رود کارون را تشکیل می دهند، در آن جریان دارند. سد و تونل کوهرنگ، که آب یکی از سرچشمه های کارون را به زاینده رود منتقل می کند، در همین استان قرار دارد. بیش از ۸۰ درصد اراضی استان چهارمحال و بختیاری از کوه پوشیده شده است و دره های متعدد آن ها شبکۀ آب های وسیع مناسب دامداری و پرورش مرغ و ماهی را تشکیل می دهند. فرآورده های کشاورزی این استان عبارت اند از غلات، برنج، حبوبات، سیب زمینی، علوفه، انواع میوه، و چغندرقند. صنایعی چون تولید قند و شکر، شیشه و بلور، مصالح ساختمانی، و فرش بافی، و نساجی بخشی از فعالیت های صنعتی و اقتصادی آن را تشکیل می دهند. استان چهارمحال و بختیاری با ۸۵۷,۹۱۰ نفر (۱۳۸۵) جمعیت از شش شهرستان و هفده بخش با مرکزیت اداری شهرکرد تشکیل یافته است. چهارمحال و بختیاری در تقسیمات کشوری ۱۳۱۶ جزو استان هفتم بود و در تقسیمات ۱۳۴۰ به فرمانداری کل بختیاری و چهارمحال تبدیل شد و در تقسیمات بعد به استان چهارمحال و بختیاری تغییر نام داد.

چهارمحال و بختیاری در جدول کلمات

شهری در استان چهارمحال و بختیاری و مرکز شهرستان کوهرنگ با آب و هوای سرد و کوهستانی
لاتین
یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری که در 45 کیلومتری شهرکرد قرار دارد
بابا حیدر

چهارمحال و بختیاری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی چهارمحال و بختیاری   • مفهوم چهارمحال و بختیاری   • تعریف چهارمحال و بختیاری   • معرفی چهارمحال و بختیاری   • چهارمحال و بختیاری چیست   • چهارمحال و بختیاری یعنی چی   • چهارمحال و بختیاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چهارمحال و بختیاری
کلمه : چهارمحال و بختیاری
اشتباه تایپی : ]ihvlphg , fojdhvd
عکس چهارمحال و بختیاری : در گوگل


آیا معنی چهارمحال و بختیاری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )