انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1084 100 1

چهارمنار

چهارمنار در دانشنامه ویکی پدیا

چهارمنار
چهارمنار یا چارمنار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
چهار منار یزد (محله)، یکی از محلات قدیمی و مهم یزد.
مسجد چهارمنار /میر خضر شاه، مسجدی تاریخی در شهر یزد.
چهارمنار (محله)، یکی از محلات قدیمی تبریز.
چهارمنار (مسجد)، مسجدی تاریخی در شهر حیدرآباد هندوستان.
امامزاده چهارمنار، مدفن علی بن مجاهد بن زید بن علی و ۲ تن از پادشاهان روادی در مرکزشهر تبریز.
چارمنار یا چهارمنار، یکی از محلات بیست و چهارگانه تبریز قدیم بود. این محله در حاشیه و محدوده قسمت شمالی بازار بزرگ تبریز قرار دارد. شمال این محله مسیر رودخانه مهران رود (میدان چایی)، بخش غربی آن محله راسته کوچه و مسجد جامع، قسمت شرقی آن خیابان دارایی و بخش جنوبی آن، بخش مرکزی بازار تا محدوده مسجد مقبره بوده و قسمت اعظم این محله را مجموعه بازار بزرگ تبریز فرا گرفته است. ساکنان این محله اغلب بازرگانان، توانگران و از بزرگان شهر بوده اند. به خاطر وجود چهار مناره بلند، در روزگاران پیشین در گوشه و کنار این قسمت از شهر تبریز به این مکان، نام «چار منار» را نهادند.
زیارتگاه امامزاده علی بن مجاهدین زید در نزدیک کوی چهارمنار است.
از مکان های تاریخی محلهٔ چارمنار در محوطهٔ بازار، می توان مدرسه، مسجد و بازار صادقیه، تیمچه شازدا (شاهزاده)، مدرسه، مسجد و تیمچه حاجی صفرعلی، تیمچه حاج شیخ (اوچ تیمچه لر)، دالان خان، بازار دلاله زن، حمام خان (به نام احمد خان مقدم مراغه ای و سرای جعفریه امروزی)، مسجد و مدرسه کاظمیه و چندین کاروانسرای بزرگ، سرای، دالان و تیمچه تاریخی از مجموعهٔ بازار تبریز را نام برد.
در مورد موقعیت تاریخی، بناها و مساجد قدیمی این محله، مورخینی همچون محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، ملا محمدامین حشری و حافظ حسین کربلایی تبریزی توصیفاتی کرده و اشاراتی چند به مکان هایی نموده اند که امروزه اثری از آنها باقی نمانده و شاید در زلزله های شدید بخصوص زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری از بین رفته و مجال نوسازی و بازسازی نیافته است.
مختصات: ۱۷°۲۱′۴۱″ شمالی ۷۸°۲۸′۲۸″ شرقی / ۱۷٫۳۶۱۳۹°شمالی ۷۸٫۴۷۴۴۴°شرقی / 17.36139; 78.47444
چهار منار یا چار منار (به انگلیسی: Charminar به اردو: چار مینار به هندی:चार मीनार به تلگو:చార్ మినార్) معروفترین مسجد و اثر تاریخی در شهر حیدرآباد، مرکز ایالت تلگانه در هند است. این اثر تاریخی که قدیمی ترین بنای تاریخی شهر حیدرآباد است به عنوان سمبل آن شهر شناخته می شود و نمونه ای از فرهنگ اسلامی ـ‍‍ ایرانی در کشور هندوستان است.
چار منار یک مسجد و بنای یاد بود در شهر حیدرآباد ایالت تلگانه هند است، که در سال ۱۵۹۱ میلادی/۱۰۰۶ هجری قمری ساخته شده است. این مکان برجسته به عنوان نشانه ای جهانی از حیدر آباد محسوب می شود که در لیست شناخته شده ترین بناهای هندوستان می باشد. چار منار در ساحل شرقی رودخانه موسی واقع است، و در غرب آن بازار لاد قرار دارد و در جنوب غربی بنا مسجد مکه که تزئینات فراوان گرانیتی دارد قرار گرفته است. این ساختمان به عنوان یک گنجینه معماری و باستان شناختی در فهرست رسمی «بناهای به یاد ماندنی» که توسط مرکز مطالعات باستان شناسی هند تهیه شده است، قرار دارد.
اسم آن از ترکیب کلمات «چهار»"Chār "و «منار» "Minar" یا"meenar"در اردو می باشد که در انگلیسی به "four towers " ترجمه شده است. برج های ذکر شده مناره های تزئین شده ای می باشند که به ۴ طاق بزرگ متصل شده و توسط آنها حمایت می شوند.
امامزاده چهارمنار یا امامزاده علی بن مجاهد بن زید بن علی یکی از بناهای تاریخی شهر تبریز و مربوط به دورهٔ سلجوقیان با پیشینه ای ۷۰۰ ساله است که در محلهٔ چهارمنار در مرکزشهر و در محدودهٔ بازار تبریز قرار گرفته است. این امامزاده در انتهای کوچهٔ مسجد جامع تبریز و نزدیکی کاروانسرای میرزا ابوالحسن واقع شده و به همین جهت، آمد و شد زیادی به آن صورت می گیرد.
بنای اولیهٔ امامزاده چهارمنار مربوط به سدهٔ پنجم هجری است؛ اما به دلیل وقوع حوادث طبیعی و غیرطبیعی، بارها ترمیم و حتی بازسازی شده است. این امامزاده در سال ۱۳۸۵ خورشیدی به شمارهٔ ۱۶۵۱۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
امامزاده چهارمنار مدفن علی بن مجاهد بن زید بن علی (نتیجهٔ امام چهارم شیعیان) و ۳ علمدار است و به ۴ قبر نیز شهرت دارد. پیش تر در بخش شمالی این بنا، اتاق های کوچکی قرار داشت که داخل یکی از این اتاق ها، ۳ قبر در مجاورت هم قرار گرفته بود که در بین مردم به ۳ علمدار مشهور شده بود. همچنین حافظ حسین کربلایی به دفن امیر وهسودان و پسرش امیر مملان در چهارمنار اشاره کرده که به دلیل علاقهٔ این ۲ پادشاه روادی به نسل پیامبر اسلام، در این بنا دفن شده اند.
مختصات: ۳۱°۵۴′۰۰″شمالی ۵۴°۲۱′۲۵″غربی / ۳۱٫۹۰۰۰۷۴°شمالی ۵۴٫۳۵۶۹۸۲°غربی / 31.900074; -54.356982
سراسر محراب از کاشی های معرّق (۸۳×۱۱۵سانتی متر» عصر تیموری پوشیده شده است.
بدنه سمت شرقی منبر از کاشی معرّق و بلندی آن ۱۴۷ با عرض ۱۹۲ سانتی متر است.
در محراب گرمخانه، یک قطعه سنگ مرمر به اندازه ۶۰×۵۵ امّا بی هیچ نوع ظرافتی، مورّخ ۱۲۹۴ نصب است و به اطرافش دوازده امّام نقر گردیده.
در مسجد یک قطعه قالی بافت سال ۱۳۵۰ قمری به اندازه ۴۰ / ۷×۲۵ / ۴ متر به طرح سجّاده ای (خانه خانه) و با نقوش درخت و بوته وجود دارد.
مسجد میر خضر شاه- مشهور به مسجد «خضرشاه» یا «میرخضرشاه» یا مسجد عالِمی یا مسجد بزرگ چهار منار- در محلهٔ چهار منار شهر یزد قرار دارد. این مسجد از آثار «سید مرتضی امیر جلال الدین خضرشاه» است و آغاز ساخت آن به سال ۸۴۹ هـ. ق بازمی گردد. جلال الدین خضرشاه از دولت مردان و خیران یزد و صاحب ابنیه و آثار بسیار بوده است
بنای مسجد چهار منار متعلق به دورهٔ تیموری می باشد و به احتمال زیاد بنای اصلی مسجد بر ویرانه های آتشکده ای بر پا شده است میرخضرشاه در محلّه چهارمنار بنای مسجد و خانقاهی را نهاد که بنا بر نوشته وقفنامهٔ آن به نام مسجد جامع و خانقاه ابواسحاقّیه خوانده شده است بنا بر سواد وقفنامه که نخستین تحریر آن به سال ۹۰۲ ه‍.ق است، این مکان شامل: جماعت خانه، بقعه، مسجد و خانقاه برای مرشدان و مسلمانان بوده است و موقوفات زیادی در شهرهای اردکان، تفت و یزد داشته که می باید صرف هزینه تحصیل طلّاب علوم دینی، پذیرایی مسافران، خادم، خطیب، مؤذّن، روشنایی مسجد و پختن آش گندم برای فقرا شود
در محلّهٔ چهارمنار و در کوچهٔ بهروک که اکنون بدان کوچه بُندون (Bondun) یا بُندان یا بُندار می گویند. بنای مسجد و خانقاهی است که بنا بر نوشتهٔ وقف نامهٔ آن به نام مسجد جامع و خانقاه ابواسحاقّیه خوانده شده است، گزارش این مسجد در سدهٔ ۹ ق چنین است: «مرتضی اعظم، امیر جلال الدّین خضرشاه - ادام الله سیادته - ساخته و در عمارات و بقاع الخیر، اهتمام تمام به جای آورد و دست ارادت به خلفای مرشدی و به کسوت شیخ مرشد درآمده و در کوچهٔ مذکور در جنب دولتخانهٔ خود، مسجد جدید بنا فرموده و در میان مسجد، پایابی به نهر کیفرامرز حفر کرده و جماعت خانه ساخته و بر یسار مسجد، حظیره ای به جهت مدفن خود پرداخته و قبر حفر فرموده و در جنب حظیره، چمنی به غایت مروّح ساخته و در پیشان چمن، بقعهٔ مروّح ساخته موسوم به مرشدیّه و علما و اهل الله و درویشان، غالب اوقات در آن بقعه ساکن باشند و در صبح و شام نقّار مرشدی می زنند و بنای این مسجد در سنهٔ تسع و اربعین و ثمانمائه بوده. امّا هنوز اتمام نیافته، به خیر و زودی تمام گردد. انشاءالله


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با چهارمنار

چهارمنار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی چهارمنار   • مفهوم چهارمنار   • تعریف چهارمنار   • معرفی چهارمنار   • چهارمنار چیست   • چهارمنار یعنی چی   • چهارمنار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چهارمنار
کلمه : چهارمنار
اشتباه تایپی : ]ihvlkhv
عکس چهارمنار : در گوگل


آیا معنی چهارمنار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )