انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 943 100 1

چینه دان

/CinedAn/

مترادف چینه دان: جاغر، حوصله، زاغر، ژاغر، شاغر

معنی چینه دان در لغت نامه دهخدا

چینه دان. [ ن َ / ن ِ ] (اِ مرکب ) مرکب از: (چینه + دان ، ظرف ) حوصله ٔ مرغانه را گویند. (برهان ). حوصله ٔ مرغان است که دانه در آن جمع شود، و آن را ژاغر نیز گویند. (آنندراج ) (انجمن آرا). علف دان مرغ. جای دانه و خوراک مرغان و آن غیر سنگ دان است. (یادداشت مؤلف ). زارة. زاورة. (منتهی الارب ). قونص. حوصل. حوصلا.چیلک دان. کراژ. (یادداشت مؤلف ). حوصل. حوصلا. غُرغُرَة. غَرغَرَه. نُعنُعَه. نَوطَه. قریة. (منتهی الارب ). چیلک دان (در تداول مردم قزوین ). چینه دان میان مری و سنگدان قرار گرفته و در نرم کردن مواد سخت معده را یاری میکند. چینه دان مرغان شکاری ، ماکیانها و کبوترها و پرندگان بالارونده مخصوصاً طوطیها غالباً بزرگ میشود. چینه دان کبوترها دو زائده دارد که به هنگام تفرخ تازه ٔ تخم ها (که جوجه ها تازه از تخم برآمده باشند) ماده ٔ پنیری مانندی ترشح میکند که جوجه های نوزاد در روزهای اول زندگی از آن تغذیه میکنند :
طاووس غرابخوار هر دم
گاورس ز چینه دان برانداخت.
خاقانی.
دون ؛ سنگدان مرغ و چینه دان آن. (منتهی الارب ).
- چینه دان کسی را تکاندن یا چیلک دان کسی را خالی کردن ؛ کنایه از زیر پای کسی را کشیدن و مزه ٔ دهان کسی را فهمیدن است. تبضﱡض. (یادداشت مؤلف ).

معنی چینه دان به فارسی

چینه دان
( اسم ) کیسه مانندی که در امتداد مری اکثر پرندگان قرار دارد و چینه وارد آن میشود حوصله ژاغر .
حوصل. مرغانه را گویند . حوصله مرغانست که دانه در آن جمع شود و آنرا ژاغر نیز گویند .

معنی چینه دان در فرهنگ معین

چینه دان
( ~.)(اِ.) کیسه مانندی که در امتداد مری اکثر پرندگان قرار دارد و چینه وارد آن می شود.

معنی چینه دان در فرهنگ فارسی عمید

چینه دان
کیسه ای که بین حلقوم و معدۀ مرغ قرار دارد و مواد غذایی داخل آن می شود، جاغر، ژاغر، شاغر، کژار، گژار، شکانک.

چینه دان در دانشنامه اسلامی

چینه دان
چینه دان از اعضای بدن پرندگان است. از آن در باب اطعمه و اشربه سخن گفته اند.
چینه دان محل فراهم آمدن دانه در مری پرندگان است.چینه دان بخشی از مری اکثر پرندگان و برخی جانوران دیگر است که مواد غذایی را ذخیره و نرم می کنند.
احکام چینه دان
برای شناسایی پرنده حلال گوشت از حرام گوشت، در موارد مشکوک، چینه دان داشتن یکی از نشانه های حلال گوشت بودن آن است.

چینه دان در دانشنامه ویکی پدیا

چینه دان
چینه دان (به انگلیسی: A crop or a croup or a craw, or ingluvies)، یک برآمدگی یا بخش گسترش یافته ای با دیوارهٔ نازک در کانال دستگاه گوارش است که برای ذخیره سازی غذا قبل از هضم از آن استفاده می شود. این ساختار آناتومیک در انواع گوناگونی از جانداران یافت می شود. این عضو در پرندگان، برخی از دایناسورهای غیر پرنده، و در بی مهرگان که شکم پایان (حلزون ها) را هم شامل می شود، کرم های خاکی، زالو، و حشرات دیده می شود.
شیر چینه دان (به انگلیسی: Crop milk)، شیر تولید شده از ترشحات حاصل از لایهٔ پوشش داخلی چینه دان است که به منظور تغدیه به کام جوجه های جوان توسط والدین پرندگان بازگردانده (بالاآورده) می شود. این در میان تمام کبوتریان و فاخته ها از جمله یاکریم دیده می شود که از آن به نام شیر کبوتر نیز اشاره شده است. غذای مشابهی به این شیر از مری فلامینگوها و برخی از پنگوئن ها نیز ترشح می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی چینه دان به انگلیسی

crop (اسم)
محصول ، چینه دان

معنی کلمه چینه دان به عربی

چینه دان
محصول

چینه دان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی چینه داننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سهیل رصایی > دهنونده
ابوالفضل > Starter
اژدر > arms length
اژدر > funder
Jalali > Ngo
حمیدرضا کریم > Wobbly
سارای > منیژه
شقایق > جانا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سنگ دان   • سنگدان چیست   • سنگ دان چیست   • کار سنگدان   • چینه دان مرغ   • نام دستگاه گوارش پرندگان   • تفاوت لوله گوارش انسان با پرندگان   • نقش سنگدان در پرندگان   • معنی چینه دان   • مفهوم چینه دان   • تعریف چینه دان   • معرفی چینه دان   • چینه دان چیست   • چینه دان یعنی چی   • چینه دان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چینه دان
کلمه : چینه دان
اشتباه تایپی : ]dki nhk
آوا : CinedAn
نقش : اسم
عکس چینه دان : در گوگل


آیا معنی چینه دان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )