انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1065 100 1

ژئودزیک

ژئودزیک در دانشنامه ویکی پدیا

ژئودزیک
در ریاضیات و به خصوص هندسه دیفرانسیل ٬ یک ژئودزیک تعمیمی از مفهوم خط مستقیم به روی خمینه ها است.در حضور یک اتصال افاین ٬ به صورت منحنی هایی تعریف می شوند کهبردار مماس آن ها در صورت ترانهاده شدن ٬موازی باقی بمانند.اگر این اتصال ٬ اتصال لوی-چیویتا ایجاد شده توسط متریک ریمان باشد٬ آن گاه ژئودزیک ها (به صورت محلی ) کوتاه ترین مسیر بین نقاط در فضا هستند.
Caltech Tutorial on Relativity توضیحی ساده و جالب از ژئوذزیک ها به همراه پویانمایی
Geodesics Revisited آشنایی با ژئودزیک ها به همراه کاربردها در هندسه٬مکانیک و اپتیک
واژۀ ژئودزیک از ژئودزی ٬ دانش اندازه گیری اندازه و شکل زمین برگرفته شده است.در ابتدا٬ منظور از یک ژئودزیک ٬ کوتاه ترین مسیر بین دو نقطه روی سطح زمین ٬ یعنی قسمتی از یک دایرۀ عظمیه بود.اما بعدها از این واژه تعمیم داده شد تا اندازه گیری ها در فضاهای ریاضیاتی عمومی تری را نیز شامل شود. برای مثال در نظریه گراف می توان از ژئودزیک بین دو رأس از یک گراف صحبت کرد.
در هندسه متریک یک ژئودزیک خمی است که که در همه جا به صورت محلی یک کمینه کنندۀ فاصله است.به طور دقیق تر یک خم γ: I → M از بازۀ I روی اعداد حقیقی به فضای متریک M یک ژئودزیک است اگر یک ثابت v ≥ 0 یافت شود به طوری که برای هر t ∈ I یک همسایگی J از t در I وجود دارد به طوری که برای هر t1, t2 ∈ J داشته باشیم:
d ( γ ( t 1 ) , γ ( t 2 ) ) = v | t 1 − t 2 | . {\displaystyle d(\gamma (t_{1}),\gamma (t_{2}))=v|t_{1}-t_{2}|.\,}
ژئودزیک پلی آرن ها(به انگلیسی: Geodesic polyarene) در شیمی آلی به دسته ای از هیدروکربن های آروماتیک پلی سیکلیک گفته می شود که تشکیل یک سطح مقعر یا محدب را می دهند. ترکیباتی چون فولرن، نانولوله کربنی، کورانولن، هلیسن و سومانن، نمونه های از این دسته ترکیبات هستند.
یک ژئودزیک(به انگلیسی: Geodesic) در نسبیت عام، تعمیم مفهوم خط راست به فضازمان خمیده است. جهان خط ذره ای که هیچ نیروی غیرگرانشی خارجی به آن وارد نشود، نوع خاصی از ژئودزیک است. به عبارت دیگر ذره در حرکت یا سقوط آزاد همواره در راستای یک ژئودزیک حرکت می کند.
ژئودزیک های زمان واره که نرم بردار تانژانتشان منفی است؛
ژئودزیک های پوچ که نرم بردار تانژانتشان صفر است؛
ژئودزیک های فضا واره که نرم بردار تانژانتشان مثبت است؛
در نسبیت عام گرانش را نه به عنوان یک نیرو بلکه به عنوان نتیجه یک هندسه فضازمان خمیده است که منشا خمش تنسور ضربه-انرژی است. بنابراین به عنوان مثال مسیر سیاره ای که به دور یک ستاره می چرخد تصویری از یک ژئودزیک فضازمان چهاربعدی به دور ستاره در یک فضای سه بعدی است.
در نظریه هایی مانند نسبیت عام و نسبیت خاص فضازمان به عنوان یک خمینه لورنتسی در نظرگرفته می شود. ژئودزیک های روی یک خمینه لورنتسی بر حسب علامت نُرم بردار تانژانتشان به سه دسته تقسیم می شوند. با استفاده از یک فضای متریک (-+++)،
توجه کنید که یک ژئودزیک نمی تواند در یک نقطه فضاواره و در نقطه دیگر زمان واره باشد.
گنبد ژئودزیک (یا گنبدِ ساخته شده با سطوحِ هندسیِ) دارای ساختارِ پوسته کروی یا نیمه کروی یا پوسته مشبک بر اساسِ شبکه ای از حلقه های بهم پیوستهٔ بزرگ (ژئودزیک) بر روی سطحِ خود می باشد. گنبدهای ژئودزیک از راهِ تقسیماتِ فرعی شکل می گیرند. چند ضلعی ها از آنرو که -به هر روی- از مثلث هایی تشکیل می شوند، پایداریِ بیشتری دارند.
سازه های بتن پوسته ای
گنبد
گنبد شهر
فولرن
چادر (سرپناه)
ژئودزیک
آنتن پوش
سازه های فضاکار
خرپا
کره (هندسه)
تنش (مکانیک)
ژئودزیک ها برای تشکیل عناصر مثلثی یکدیگر را قطع می کنند تا دارای استحکامِ داخلیِ بیشتر شوند و نیز قدرتِ توزیعِ تنش در سطحِ ساختارِ خود را بالا ببرند. با تقسیماتِ بیشتر در سطح، گنبدِ نرم تر و انعطاف پذیرتری به دست می آید.
نخستین گنبدی که می توان آن را ژئودزیک نامید، به وسیلهٔ والتر بائرزفلد -مهندس ارشد شرکت کارل زایس- برای یک آسمان نما و پس از جنگ جهانی اول طراحی شد. این گنبد، توسطِ شرکت توسطِ Dykerhoff و Wydmann بر روی سقفِ کارخانهٔ زایس در ینا (آلمان) ساخته شده و به ثبت رسید و سپس در ژوئیه سال ۱۹۲۶ برای برای بازدیدِ عموم مردم رونمایی شد.
در ریاضیات و به خصوص هندسه دیفرانسیل، یک ژئودزیک تعمیمی از مفهوم خط مستقیم به روی خمینه ها است. در حضور یک اتصال افاین، به صورت منحنی هایی تعریف می شوند کهبردار مماس آن ها در صورت ترانهاده شدن ٬موازی باقی بمانند. اگر این اتصال، اتصال لوی-چیویتا ایجاد شده توسط متریک ریمان باشد، آن گاه ژئودزیک ها (به صورت محلی) کوتاه ترین مسیر بین نقاط در فضا هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ژئودزیک

ژئودزیک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ژئودزیک   • مفهوم ژئودزیک   • تعریف ژئودزیک   • معرفی ژئودزیک   • ژئودزیک چیست   • ژئودزیک یعنی چی   • ژئودزیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ژئودزیک
کلمه : ژئودزیک
اشتباه تایپی : Cm,ncd;
عکس ژئودزیک : در گوگل


آیا معنی ژئودزیک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )