برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1299 100 1

ژان ویکتور پونسله

ژان ویکتور پونسله در دانشنامه ویکی پدیا

ژان ویکتور پونسله
ژان ویکتور پونسله (به فرانسوی: Jean-Victor Poncelet) ریاضیدان، فیزیکدان و مهندس فرانسوی بود.
ژان ویکتور پونسله به عنوان فرزند نامشروعی از فئودالی زمین دار و وکیل به نام کلود پونسله و مادری به نام آن ماری پرین در اولِ ماهِ ژوئیهِسالِ ۱۷۸۸ در شهر متز به دنیا آمد. او را پیش از آنکه یکسالش تمام شود به نزد خانواده ای بنام اولیه در شهرکی بنام سن-اوول در باختر متز فرستادند. بعدها پدر و مادر او با هم ازدواج کردند. ژان ویکتور تا سن پانزده سالگی نزد خانواده اولیه بسر برد و همیشه از این سال ها با خوشی یاد می کرد. او را بنیادگذار و پدرِ دانشِ هندسه تصویری یا هندسه پروژکتیو می دانند.
پونسله تا سالِ ۱۸۱۰ در پلی تکنیکِ پاریس نزدِ استادانی چون گاسپار مونژ، لازار کارنو، شارل بریانشون، آندره ماری آمپر، لوئی پوانسو و دیگران به آموختن پرداخت. در سالِ ۱۸۱۲ هنگامیکه ناپلئون خواستارِ لشکر کشی به روسیه شد پونسله با سمتِ ستوانِ مهندس با لشکرِ ناپلئون همراه شد.
در نبردِ سمولنسک که در آن ۱۳۰۰۰۰ سربازِ روسی به پایداری در برابرِ ۱۷۵۰۰۰ سربازِ فرانسوی برخاسته بودند در حمله ای که پونسله در آن در راس ستونی به نیروهای روس هجوم می آوردند اسبش هدفِ گلوله قرار گرفت و او بر زمین افتاد. فرانسویها پنداشتند که او به همراهِ سرهنگش که او نیز افتاده ولی کشته شده بود، کشته شده و به همین سبب در میدان رهایش کرده بودند ولی روس ها او را یافته و دستگیر کردند تا از او به عنوانِ افسر بازجویی نمایند. اینگونه بود که او در هژده نوامبرِ سالِ ۱۸۱۲ اسیرِ جنگی گردید. فرانسویها این نبرد را که در آن ۵ تیمسارِ ارتشِ اولِ روسیه در آن کشته شدند با پیروزی به پایان رساندند.
عکس ژان ویکتور پونسله


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ژان ویکتور پونسله

ژان ویکتور پونسله را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ژان ویکتور پونسله   • مفهوم ژان ویکتور پونسله   • تعریف ژان ویکتور پونسله   • معرفی ژان ویکتور پونسله   • ژان ویکتور پونسله چیست   • ژان ویکتور پونسله یعنی چی   • ژان ویکتور پونسله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ژان ویکتور پونسله
کلمه : ژان ویکتور پونسله
اشتباه تایپی : Chk ,d;j,v ~,ksgi
عکس ژان ویکتور پونسله : در گوگل

آیا معنی ژان ویکتور پونسله مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )