انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1073 100 1

ژل

/Zel/

معنی ژل به فارسی

ژل
[gel] [شیمی، مهندسی بسپار] پراکنه ای به صورت محلول تعلیقی یا بسپاری که رفتاری مانند جامد کشسان یا نیمه جامد دارد
[gelation] [شیمی، مهندسی بسپار] تشکیل شدن ژل از سُل
[gelation] [شیمی، مهندسی بسپار] تشکیل دادن ژل از سُل
[hydrogel] [شیمی، مهندسی بسپار] کلوئیدی که از ترکیب فاز پراکنده (کلوئید) با فاز پیوسته (آب) تشکیل می شود و محصولی ژل مانند و گران رو تولید می کند
[alcogel] [شیمی] ژلی که فاز مایع آن الکل است
[xerogel, dry gel] [شیمی]
[sol-gel process] [شیمی، مهندسی بسپار] فرایند انتقال پراکنه ای از ذرات کلوئیدی به حالت ژل
[gel point] [شیمی] مرحله ای در فرایند بسپارش تراکمی غیرخطی که ژل شدن در آن رخ می دهد

معنی ژل در فرهنگ معین

ژل
(ژِ) [ فر. ] (اِ.) مادة ظاهراً جامد از محلول کولوئیدی که به حالت ژله منعقد شده است .

ژل در دانشنامه ویکی پدیا

ژل
ژل یک جامد ژلاتین مانند است که می تواند خاصیت آن از سست و ضعیف بودن تا قوی و سخت بودن متفاوت باشد و مصارف آن نیز مختلف است.
Xerogel (definition)
عکس ژل
شهر ژل (به فرانسوی: Geel) در شهرستان تورنو در استان آنتوئر در منطقه فلاندری در کشور بلژیک واقع شده است.
بلژیک
فهرست شهرهای بلژیک
ژل موی سر از محصولات آرایشی بهداشتی معروف مورد استفادۀ آقایان و خانم هاست. قبل از تولید این محصول برای حالت دادن موها از پارافین و فرآورده های طبیعی مثل کتیرا یا روغن بادام تلخ استفاده می شد. این ژل ها امروزه در انواع مختلف و با قدرت های حالت دهندگی متفاوت عرضه می شوند. انواع ملایم و معمولی برای نرم کردن یا خواباندن موها روی سر به کار می روند، در حالی که انواع قویتر به ویژه برای ایجاد فرمهای هندسی جدید و در ابعاد مختلف روی موها استفاده می شوند. فرم هایی که ایجادشان در گذشته مقدور نبود. در این خصوص می توان به آرایش و مدل موی رایج در خرده-فرهنگ های هوادار موزیک پانک-راک در دهۀ 80 میلادی اشاره کرد.
ژل موی سر از محصولات آرایشی بهداشتی معروف مورد استفادۀ آقایان و خانم هاست. قبل از تولید این محصول برای حالت دادن موها از پارافین و فرآورده های طبیعی مثل کتیرا و یا روغن بادام تلخ استفاده می شد. این ژل ها امروزه در انواع مختلف و با قدرت های حالت دهندگی متفاوت عرضه می شوند. انواع ملایم و معمولی برای نرم کردن یا خواباندن موها روی سر به کار می روند، در حالی که انواع قویتر به ویژه برای ایجاد فرمهای هندسی جدید و در ابعاد مختلف روی موها استفاده می شوند. فرم هایی که ایجادشان در گذشته مقدور نبود. در این خصوص می توان به آرایش و مدل موی رایج در خرده-فرهنگ های هوادار موزیک پانک-راک در دهۀ 80 میلادی اشاره کرد.
ژل واله (انگلیسی: Jelle Wallays؛ زادهٔ ۱۱ مهٔ ۱۹۸۹) دوچرخه سوار اهل بلژیک است.
مسابقات دوچرخه سواری کلاسیک
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به اسپورت فلاندر-بالوزه، تیم لوتو–سودال و اسپورت فلاندر-بالوزه اشاره کرد.
اکس-گال (به انگلیسی: X-gal) با فرمول شیمیایی C۱۴H۱۵BrClNO۶ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۵۱۸۱ است. که جرم مولی آن ۴۰۸٫۶۲۹ g/mol می باشد.
پروتئین ها ساختارهای کاملاً حجیمی هستند و پروتئینی که به ملکول های DNA وصل می شود منجر به افزایش قابل توجهی در جرم ملکولی می شود. اگر این افزایش را بتوان تشخیص داد، قطعه DNA حاوی محل اتصال پروتئین مشخص خواهد شد. در عمل می توان قطعه DNA حامل پروتئین اتصالی را بواسطه حرکت کندتری که نسبت به DNA فاقد پروتئین اتصالی دارد با ژل الکتروفورز مشخص کرد. این روش به عنوان تاخیر حرکت در ژل (به انگلیسی: Gel retardation) معرفی می شود که برای بررسی میانکنش پروتئین-DNA مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع با استفاده از این تکنیک می توان توالی های کنترلی موجود در DNA را که محل اتصال پروتئین های تنظیمی می باشد، شناسایی کرد.
در آزمایش تاخیر حرکت در ژل، ناحیه ای از DNA در فرادست ژن مورد مطالعه با اندونوکلئاز محدودکننده برش داده می شود و سپس با پروتئین تنظیمی مورد نظر مخلوط می گردد. قطعه برش داده شده ای که حاوی توالی کنترلی است با پروتئین تنظیمی کمپلکس تشکیل می دهد، در حالی که همه قطعات دیگر بصورت DNA برهنه باقی می مانند. سپس برای تعیین جایگاه توالی کنترلی، محل قطعه ای که تاخیر حرکت در زل دارد روی نقشه حاصل از برش آنزیم محدودگر مشخص می شود.
Brown, T.A. (2010). Gene cloning and DNA analysis: an introduction, 6th. Ed
ویکی پدیا انگلیسی(Electrophoretic mobility shift assay)
سافت ژل (به انگلیسی: Softgel) یکی از اشکال دارویی دهانی است برای مصارف پزشکی شبیه به کپسول. سافت ژل ها از پر کردن یک پوسته ژلاتینی با یک مایع ساخته می شوند. پوسته سافت ژل ترکیبی است از ژلاتین، آب، مات کننده و روان کننده هایی مانند گلیسیرین یا سوربیتول.
کپسول
اشکال دارویی
شهر سن مدردان ژل (به فرانسوی: Saint-Médard-en-Jalles) در شهرستان ژیروند در ناحیه ناحیه آکیتن با جمعیت ۲۶٬۹۳۴ نفر در کشور فرانسه واقع شده است
فرانسه
فهرست شهرهای فرانسه
۱ داده های فرانسه رودخانه و دریاچه و یخچال ها را در نظر نگرفته است > ۱ km² (۰٫۳۸۶ مایل مربع یا ۲۴۷ هکتار)
فرایند سل-ژل (به انگلیسی: Sol-gel) که همچنین با نام رسوب دهی محلول شیمیایی (به انگلیسی: Chemical Solution Deposition) از آن یاد می شود، یک روش شیمیایی مرطوب ( رویکرد پایین به بالا) است که در مهندسی و علم مواد و مهندسی سرامیک به طور گسترده برای سنتز انواع نانوساختارها استفاده می شود. روش سل- ژل روش ارزانی است که به دلیل دمای پایین واکنش می توان با این روش نانو ذراتی با کیفیت بالا (تولید ذرات با اندازه یکسان) و با خلوص بالا تهیه کرد. این فرایند شامل یک سری واکنش های شیمیایی برگشت ناپذیر است که در نهایت منجر به تولید محصول نهایی می شود. در حقیقت این واکنش ها باعث تبدیل مولکول های محلول همگن اولیه به عنوان سل، به یک مولکول نامحدود، سنگین و سه بعدی پلیمری به عنوان ژل می شوند.
سل (کلوئید)
کلوئید
این روش معمولاً برای تولید مواد (به عنوان مثال اکسید فلزات) با شروع از یک محلول کلوئیدی (سل) که به عنوان پیش ماده برای یک شبکه به هم پیوسته (ژل) از ذرات گسسته یا پلیمرهای شبکه ای است، بکار می رود. پیش ماده های معمول شامل آلکوکسید و نمک فلزات (از قبیل کلریدها، نیتریدها و استات ها) هستند که تحت واکنش های مختلف هیدرولیز و بسپارش مرحله ای قرار می گیرند.
اولین مرحله شامل تهیه یک محلول همگن است. برای این کار حلال (آّب یا الکل) و پیش ماده را باهم حل می کنیم تا محلول همگن آماده شود، پیش ماده در واقع ماده ایست که قرار است در  طول فرایند محصول نهایی را شکل دهد، که معمولاً شامل یون هایی از یک فلز یا آلکوکسیدهای فلزی می باشد .
دومین مرحله تبدیل یک محلول همگن به سل است . در این مرحله واکنش هیدرولیز (تجزیه به وسیله آب) صورت می گیرد، در واقع بر اثر این واکنش آب مولکولی را شکسته و به مولکول های ساده تر تبدیل می کند. برای تشکیل سل کمی آب به محیط واکنش اضافه می کنند تا واکنش هیدرولیز صورت بگیرد و ذرات ریز در حلال پراکنده شوند و تشکیل مخلوط کلوئیدی می دهند که عبارتست از ذرات جامد پراکنده شده در فاز حلال که به علت کوچکی ذرات جامد، قادر است برای مدت بسیار طولانی پایدار بماند و ته نشین نشود.
سیلیکا ژل یک بسپار سه بعدی است که از واحدهای چهاروجهی دی اکسید سیلیسیم تشکیل شده است. این ماده یک مادهٔ متخلخل است. از کاربردهای سیلیکاژل می توان به کاربرد آن به عنوان یک کاتالیزگر، مادهٔ خشک کن یا در سوانگاری اشاره کرد.
Sarker, S.D.; Latif, Z.; Gray, A.I. (2005). Natural Products Isolation. Kluwer international series in engineering and computer science: Power electronics & power systems. Humana Press. ISBN 9781592599554. Retrieved 2013-12-30.
Britton, S.L.; The University of Wisconsin - Madison (2007). Supported Phosphate and Carbonate Salts for Heterogeneous Catalysts of Triglycerides to Fatty Acid Methyl Esters. University of Wisconsin--Madison. ISBN 9780549383666. Retrieved 2013-12-30.
Crittenden, B.; Thomas, W.J. (1998). Adsorption Technology & Design (به مجاری). Elsevier Science. ISBN 9780080489971. Retrieved 2013-12-30.
سیلیکاژل جاذب خوبی برای آب، الکل، فنول ها، آمین ها، و . . . است که این کار را از راه پیوندهای هیدروژنی انجام می دهد. ظرفیت جذب کنندگی سیلیکاژل در دماهای پایین بیشتر از آلومینا و زئولیت است، با این وجود اگر میزان رطوبت کم باشد، نسبت به زئولیت خاصیت جذب کنندگی کمتری نشان می دهد. در مقابل احیای سیلیکاژل ساده تر است و با حرارت دادن آن تا دمای ۱۵۰ درجهٔ سلسیوس ممکن می شود، این در حالیست که زئولیت باید تا حدود ۳۵۰ درجهٔ سلسیوس حرارت داده شود. با توجه به این خواص سلیکاژل در محیط هایی که دما پایین، میزان فشار بخار آب متوسط، و ظرفیت جذب کنندگی زیادی نیاز است استفاده می گردد.
این ماده در جنگ جهانی اول برای جذب سطحی بخار آب و گاز موجود درون ماسک گازاشک آور استفاده شده است.
روش سنتز این ماده نخستین بار توسط پروفسور و شیمی دان والترپاتریک در دانشگاه دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۹۱۹ ثبت شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ژل در دانشنامه آزاد پارسی

ژِل (gel)
جامدی متشکل از ساختار قفس مانندِ سه بعدی. این ساختار معمولاً از اتصال بسپارهایی با جرم مولکولی زیاد ایجاد می شود که در آن مایعی جمع شده است. این جامد شکلی از کلوئیداست. ژل ممکن است جسمی ژله مانند باشد (پکتینو ژلاتین) یا ساختار مستحکم تری داشته باشد (سیلیکا ژل).
ژل های هوشمند. ژل هایی بسپاری اند که در برابر محیط اطراف خود واکنش هوشمندانه نشان می دهند. بسیاری از ژل ها براساس کیفیت حلّالی که به آن ها اضافه می شود اندکی متورم یا جمع می شوند، اما ابعاد برخی از آن ها در برابر نوسان های نسبتاً کم ناگهان تغییر می کند. استفاده از ژل ها، به سبب این عکس العمل سریع، در ساخت ماهیچۀ روبات ها و شیرها در مهندسی مناسب است. همچنین، در پزشکی نیز، مثلاً در داروهایی با طول مصرف زیاد، کاربرد دارند. ژل ها، بنابر شرایط درونی بدن، میزان دریافت دارو را تغییر می دهند و میزان آن را در جریان خون کنترل می کنند.

ارتباط محتوایی با ژل

ژل در جدول کلمات

نوعی ژل طبیعی گیاهی
کتیرا

ژل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

نازنین زهرا ٠٥:٤٠ - ١٣٩٥/١١/١٠
مایعی شفاف، لزج و چسبناک
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ژل آمیزشی مقعدی   • ژل آمیزشی بانوان   • ژل لوبریکانت چیست   • ژل آمیزشی سیمپلکس   • ژل های ایموشن   • ژل روان کننده واژن   • ژل خوراکی   • ژل های روان کننده آمیزشی   • معنی ژل   • مفهوم ژل   • تعریف ژل   • معرفی ژل   • ژل چیست   • ژل یعنی چی   • ژل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ژل
کلمه : ژل
اشتباه تایپی : Cg
آوا : Zel
نقش : اسم
عکس ژل : در گوگل


آیا معنی ژل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )