انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1014 100 1

ژنوتیپ

ژنوتیپ در دانشنامه ویکی پدیا

ژنوتیپ
ژنوتیپ یا ژن کرد یا ژن مانه (به فرانسوی: Génotype، ژنوتیپ)(به انگلیسی: Genotype، جِنُتایپ) به کل یا قسمتی از اطلاعات ژنتیکی یک فرد، گفته می شود. به عبارتی دیگر، ژنوتیپ ساختار اللی ژن های فرد است.در کلی ترین سطح خود، ژنوتیپ شامل کل ترکیب ژنتیکی شخص است و به صورت محدود تر، در مورد مجموعه الل هایی به کار برده می شود که در یک یا چند مکان ژنی خاص حضور دارند.
فنوتیپ
ژنوتیپ اطلاعاتی است که در ژنوم هر یک از سلول های موجودات زنده به صورت دئوکسی ریبونوکلئیک اسید (دی ان ای) وجود دارد. این اطلاعات بر روی کروموزوم های داخل هسته (در یوکاریوت ها) یا داخل سیتوپلاسم (در پروکاریوت ها) قرار گرفته اند. به طور کلی به چینش همه ژنهای یک فرد بر روی همه کروموزوم های آن فرد، ژنوتیپ می گویند.
هر انسان حدود ۲۵٬۰۰۰ تا ۳۰٬۰۰۰ ژن دارد. معمولاً، هر کدام از این ژن ها چندین الل در میان افراد مختلف دارند. همین موجب متفاوت بودن ژنوتیپ آن ها، و در نهایت گوناگونی می شود، چرا که احتمال این که دو فرد برای همهٔ ژن های خود یک الل را به ارث برده باشند تقریباً صفر است! مگر دوقلو های هم سان که حاصل تقسیم میوز سلول تخم می باشند، و بنابراین اطلاعات ژنتیکی آن ها کاملاً مشابه است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ژنوتیپ در دانشنامه آزاد پارسی

ژِنوتیپ (genotype)
(یا: ژن نمون) مجموعۀ خاصی از دگره هادر جاندار. این واژه معمولاً در مقابل فنوتیپ(رخ نمون) به کار می رود که حاصل از ژنوتیپ و آثار محیطی است.

ارتباط محتوایی با ژنوتیپ

معنی ژنوتیپ به انگلیسی

biotype (اسم)
زیست گروه ، ژنوتیپ ، موجود همزیست ، همنوع

ژنوتیپ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ژنوتیپ

محمد ١٩:٢٣ - ١٣٩٦/٠٩/١٧
به عوامل ژنتیکی ارثی گفته میشود که هر فرد از والدین خود دریافت میکند
|

پیشنهاد شما درباره معنی ژنوتیپنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ژنوتیپ   • مفهوم ژنوتیپ   • تعریف ژنوتیپ   • معرفی ژنوتیپ   • ژنوتیپ چیست   • ژنوتیپ یعنی چی   • ژنوتیپ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ژنوتیپ
کلمه : ژنوتیپ
اشتباه تایپی : Ck,jd~
عکس ژنوتیپ : در گوگل


آیا معنی ژنوتیپ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )