انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1091 100 1

کاتالان

کاتالان در دانشنامه ویکی پدیا

کاتالان
کاتالان به ساکنین کاتالونیا گفته می شود.
زبان کاتالان
مردم کاتالان
همچنین می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
در ریاضیات:
کاتالان (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
کاتالان مرکزی گویش اصلی زبان کاتالان در کشور اسپانیا می باشد که بیشترین میزان گویشور کاتالانی را دارد. این گویش در ناحیه بارسلون رایج است. کاتالان مرکزی به عنوان گویش اصلی و مبنای زبان نگارشی کاتالانی در نظر گرفته شده است. این گویش کاربرد نوشتاری دارد. زبان کاتالان یک زبان هندواروپایی و از شاخه زبان های رومی تبار بشمار می رود.
کاتالان ها مردم کاتالونیا بخشی خودمختار در شمال شرقی کشور اسپانیا و کسانی که اصلیت شان به آنجا بازمی گردد هستند. همچنین ساکنان بخشی از جنوب فرانسه که مجاور کاتالونیا است و در کاتالونیا به کاتالونیای شمالی و در فرانسه به پایس کاتالان معروف است نیز معمولاً کاتالان شمرده می شوند.
سالوادور دالی
اکثر کاتالان ها در اسپانیا زندگی می کنند که تعدادشان بیش از ۷ میلیون نفر است. حداقل ۱۰۰٬۰۰۰ کاتالان زبان در فرانسه زندگی می کنند و بیش از ۳۱٬۰۰۰ در اندورا و ۲۰٬۰۰۰ نفر در ایتالیا (اکثراً در ساردنی) هستند. به علاوهٔ این ها تعداد نامعلومی از آن ها در زمان قدرتمندی امپراطوری اسپانیا به قارهٔ آمریکا رفته و کلونی های مهمی در شیلی ٫ کوبا، پورتوریکو، جمهوری دومینیکن و عموماً در آمریکای لاتین ایجاد کرده اند.
والتر ستارکی در کتاب خود جاده به سانتیاگو کاتالان ها را مردمانی زیرک می خواند.
زبان کاتالانی
سیارک ۱۳۱۷۸ (به انگلیسی: 13178 Catalan، نامگذاری:1996HF18)۱۳۱۷۸مین سیارک کشف شده است که در ۱۸ آوریل ۱۹۹۶ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
استقلال طلبی یا جدایی طلبی کاتالان (به کاتالان: Independentisme català; Eastern Catalan) جنبشی سیاسی، متأثر از ناسیونالیسم کاتالان است که هوادار استقلال کاتالونیا یا به اصطلاح سرزمین های کاتالان از اسپانیا و فرانسه است. استقلال طلبی کاتالان مبتنی بر این نظریه است که کاتالونیا یک ملت مشتق از تاریخ، زبان و فرهنگ خود است.
خوآن لاپورتا، رئیس سابق باشگاه فوتبال بارسلونا
جوزف گواردیولا آی سالا معروف به پپ گواردیولا مربی سابق بارسلونا
تیری آنری بازیکن سابق بارسلونا
خوزه کارراس، خواننده
آغاز جنبش به اوایل قرن ۲۰ که برخی احزاب سیاسی خواهان استقلال کامل از اسپانیا شدند بر می گردد. فضای رژیم فرانکو بر مردم و فرهنگ کاتالان منجر به محبوبیت یافتن این جنبش شد. اخیراً افزایشی در شمار حامیان آن پدید آمده و همه پرسی های غیررسمی در شهرداری های کاتالونیا برای آن برگزار شده است.
در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۲–۲۲ شهریور ۱۳۹۱ بیش از نیم میلیون نفر در خیابان های بارسلونا، در تظاهراتی خواستار استقلال کامل کاتالونیا شدند.
پرچم استلادا در نسخه های سرخ و آبی اش نماد اصلی آن است.
اطلس کاتالان (۱۳۷۵ میلادی) مهم ترین نقشه کاتالانی از دورهٔ قرون وسطی می باشد. این نقشه توسط مدرسهٔ وابسته به مؤسسهٔ نقشه کشی ماژورکان کشیده شده و به سرجیو آبراهام نسبت داده شده. این نقشه از زمان شارل پنجم فرانسه در کتابخانهٔ سلطنتی فرانسه (در حال حاضر کتابخانه ملی فرانسه) نگهداری می شود.
Bibliothèque nationale de France - L'Atlas Catalan (فرانسوی); اطلس کاتالان (انگلیسی)
details of Catalan Atlas (close up) from Contemporary Balears.
ظاهر نقشه در ۶ برگ از جنس پوست گوساله و به صورت تاشو است که در رنگ های مختلفی از جمله طلا و نقره کار شده. دو برگ نخست نقشه حاوی متونی به زبان کاتالانی است که گیتی شناسی، ستاره شناسی و طالع بینی را مشمول می گردد. متن و تصویر تأکید بر کروی شکل بودن زمین و وضعیت جهان شناخته شده دارند. همچنین این نقشه اطلاعاتی به ملوانان در مورد جزر و مد و… می دهد.
اعداد کاتالان در ریاضیات ترکیبی، یک سری از اعداد طبیعی هستند که در مسائل شمارشی متنوع که معمولاً اشیا به صورت بازگشتی تعریف شده را در بر می گیرند، رخ می دهند. این اعداد به افتخار ریاضیدان بلژیکی شارل کاتالان (۱۸۹۴-۱۸۱۴) اعداد کاتالان نامیده می شوند. وی استنتاج مقدماتی از فرمول را کشف کرد. کاتالان مقالات متعددی در زمینه آنالیز، ترکیبیات، جبر، هندسه، احتمالات و نظریه اعداد منتشر کرد. درستی حدس او که اعداد ۰، ۱، ۸، ۹ تنها زوج اعداد کامل متوالی است که به صورت توانی می باشد در دهه ۱۹۷۰ ثابت شد.
nاُمین عدد کاتالان عبارت است از:
چند عدد اولیه کاتالان عبارتند از:
یک عبارت دیگر برای C n {\displaystyle C_{n}}   به صورت زیر است:
اوژن شارل کاتالان (انگلیسی: Eugène Charles Catalan؛ ۳۰ مهٔ ۱۸۱۴ – ۱۴ فوریه ۱۸۹۴(1894-02-14)) یک ریاضی دان اهل بلژیک بود. سری اعداد کاتالان به افتخار وی نامگذاری شده است.
در ریاضیات اجسام کاتالان (انگلیسی: Catalan solid) یا مزدوج های ارشمیدسی به چندوجهی هایی گفته می شود که مزدوج یک جسم ارشمیدسی باشند. در کل ۱۳ جسم کاتالان (یکی به ازای هر جسم ارشمیدسی) وجود دارد. نام این اجسام از ریاضی دان بلژیکی اوژن شارل کاتالان گرفته شده که نخستین بار در سال ۱۸۶۵ آنان را توصیف کرد.
جسم ارشمیدسی
اجسام کاتالان همه محدب هستند، وجه های آن ها برخلاف وجه های اجسام افلاطونی و اجسام ارشمیدسی همنهشت نیستند، ولی با این حال شکل گوشه ها ‏(en)‏ی آنان منتظمند. دو تا از اجسام کاتالان دست سان هم هستند.
اجسام کاتالان متناظر هر جسم ارشمیدسی عبارتند از:
اجسام کاتالان و اجسام ارشمیدسی مزدوجشان را می توان بر اساس تقارنشان دسته بندی کرد: یعنی تقارن چهاروجهی، هشت وجهی، و بیست وجهی:
حدس کاتالان نام حدسی در ریاضیات است که توسط یک ریاضیدان به نام یوجین شارل کاتالان در سال ۱۸۴۴ مطرح شده است.
این حدس بیان می کند که اگر x ,y اعداد طبیعی باشند معادله زیر تنها یک جواب دارد.
x 2 − y 3 = 1 {\displaystyle x^{2}-y^{3}=1}
تنها (x ,y) پیدا شده برای معادله بالا (۳٬۲) هستند.
رومبای کاتالان (به کاتالونیایی: rumba catalana، IPA: [ˈrumbə kətəˈlanə]) یک سبک موسیقی است که توسط کولی های بارسلون ابتدا در ۱۹۵۰ میلادی شکل گرفت. ریتم های آن از سبک اندلسی رومبا فلامینگو مشتق شده که تحت تأثیر موسیقی کوبا و راک اند رول است.
Peret, l'ànima d'un poble., by Cèlia Sànchez-Mústich. Edicions 62 (2005)
Gato Pérez. , by Juan Marcos Ordóñez Diví, Ediciones Júcar (1987)
کاتالان رومبا از جوامع کولی های کاتالان در محله های گارسیا و هوستا فرانکس سرچشمه گرفته. این مردم در محله های حاشیه نشین به دو زبان کاتالانی و اسپانیایی سخن می گویند.
زبان کاتالونیایی، کاتالونی یا کاتالان (به کاتالان: Català) زبانی رومی تبار و زبان رسمی کشور آندورا و یکی از زبان های رسمی ایالت کاتالونیا در شمال کشور اسپانیا است، حدود نه میلیون نفر به این زبان سخن می گویند.
ویکی پدیای انگلیسی، نسخه ۷ فوریه ۲۰۰۸چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کاتالان

کاتالان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کاتالان   • مفهوم کاتالان   • تعریف کاتالان   • معرفی کاتالان   • کاتالان چیست   • کاتالان یعنی چی   • کاتالان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاتالان
کلمه : کاتالان
اشتباه تایپی : ;hjhghk
عکس کاتالان : در گوگل


آیا معنی کاتالان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )