انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 984 100 1

کاتالوگ

/kAtAlog/

معنی کاتالوگ به فارسی

کاتالوگ
فهرست، فهرست اسامی یاصورت قیمت اشیائ

معنی کاتالوگ در فرهنگ معین

کاتالوگ
(لُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - دفترچه ای که طرز کار دستگاهی را نشان دهد، کارنما. (فره ). ۲ - فهرست ، فهرست راهنمای اشیاء، بروشور، کالانما (فره ).

معنی کاتالوگ در فرهنگ فارسی عمید

کاتالوگ
۱. فهرست کالاها یا تولیدات یک مؤسسه یا نمایشگاه.
۲. دفترچه ای که در آن طرز کار قسمت های مختلف یک دستگاه توضیح داده می شود.

کاتالوگ در دانشنامه ویکی پدیا

کاتالوگ
کاتالوگ (catalogue) ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کاتالوگ ستاره ای
فارماکوپه
برگه دان
کالانما
کاتالوگ انجمن ستاره شناسی یک کاتالوگ ستاره ای اخترسنجی بود که بدست انجمن ستاره شناسی منتشر می شد. نخستین ویرایش گردآوری شده آن به نام AGK1 در ۱۸۶۱ (میلادی) توسط فریدریش ویلهلم ارگلاندر آغاز شد. این کاتالوگ از ۱۸۹۰ (میلادی) تا ۱۹۵۴ (میلادی) منتشر می شد و در آن ۲۰۰,۰۰۰ ستاره با قدر ظاهری کمتر از ۹ را فهرست می کرد.
دفتر مرکزی تلگرام های ستاره شناسی
رویداد ستاره شناسی گذرا
رصدخانه هوهر لیست
ویرایش دوم AGK2 در دهه ۱۹۲۰ (میلادی) آغاز و بین ۱۹۵۱ (میلادی) تا ۱۹۵۸ (میلادی) منتشر شد. در این ویرایش از داده نگاره برداری رصدخانه بن و رصدخانه هامبورگ استفاده شد.
ویرایش سوم AGK3 در ۱۹۵۶ (میلادی) آغاز و در ۱۹۷۵ (میلادی) منتشر شد. این ویرایش ۱۸۳,۱۴۵ ستاره را در شمال میل (ستاره شناسی) ۲- را در بر می گیرد. میانگین خطای مکانی آن ۰/۱۳± دقیقه و ثانیه کمان و میانگین خطای حرکت خاص آن ۰/۰۰۹± دقیقه و ثانیه کمان در سال است.
کاتالوگ پایگاه داده نمونه پایگاه داده تشکیل شده از فراداده است که در آن تعریف های اشیاء پایگاه داده مانند جدول پایه، نمایه (جدول مجازی)، مترادف، گستره ارزش ها، فهرست، کاربر، و گروه کاربران ذخیره شده اند.
پایگاه داده رابطه ای
۱۲ قانون کاد
اس کیوال استاندارد یک روش یگانه به نام "طرح اطلاعات" را برای دسترسی به کاتالوگ، مشخص می کند. اما همه پایگاه داده ها از این روش استفاده نمی کنند. حتی اگر جنبه های دیگر اس کیوال استاندارد را اجرا کنند. برا یافتن نمونه ای از روش های دسترسی فراداده ویژه پایگاه داده به فراداده اوراکل مراجه شود.
کاتالوگ رِزونه (به فرانسوی: Catalogue raisonné) به اطلاعات مرتبط با مجموعه آثار شناخته شده یک نقاش یا تندیس گر گفته می شود که به وسیلهٔ یک شخص یا نهادی به غیر از خود هنرمند، منتشر شده باشد. کاتالوگ رِزونه، وام واژه ای فرانسوی است که به دلیل جاافتادگی در زبان حرفه ای هنر، به همین شکل مورد استفاده قرار می گیرد.
کاتالوگ رِزونهٔ وَنسان وَن گوگ، منتشرشده در سال ۱۹۲۸ توسط ژاکوب بارت دو لا فای.
کاتالوگ رِزونهٔ پرویز تناولی، منتشرشده در سال ۱۳۸۸ توسط گالری میم.
کاتالوگ ستارگان درخشان (به انگلیسی: Bright Star Catalogue) که به دلیل های تاریخی به نام های گوناگون دیگری هم شناخته می شود فهرستی از مجموعهٔ ستارگان بر پایهٔ درخشندگی آن هاست. این کاتالوگ حاوی دادگانی در مورد ۹۱۱۰ ستاره ای است که همه از قدر ۶٫۵ پرنورتر هستند؛ که تقریباً همهٔ ستارگانی که با چشم غیر مسلح به راحتی از زمین قابل مشاهده هستند را شامل می شود. در واقع تنها ۱۰۹۶ قلم از این درخشندگان ستاره هستند. ۱۰ درخشندهٔ دیگر نواختر یا ابرنواختر، و ۴ جرم غیر ستاره ای نیز این کاتالوگ را می سازند: خوشه ستاره ای کروی توکان ۴۷ در صورت فلکی توکان، خوشه ستاره ای کروی ان جی سی ۲۲۸۱، و خوشه ستاره ای باز در صورت فلکی ارابه ران، و مسیه ۶۷ در صورت فلکی خرچنگ.
کاتالوگ ستارگان درخشان
کاتالوگ ستاره ای، نوشتاری مربوط به ستاره شناسی است که فهرستی از ستارگان را در خود دارد. در ستاره شناسی، به بسیاری از ستارگان، فقط با یادکرد شمارهٔ کاتالوگ آن ستاره اشاره می شود. در دوران باستان فهرست های زیادی از ستارگان به دلایل و هدف های مختلف ایجاد شده اند که بابلیان، یونانیان، چینیان، ایرانیان و عرب ها پیش گامان آن بودند. (تمام کاتالوگ های مدرن از سایت ناسا قابل دانلود هستند).
ویلهم گلیز
از کاتالوگ های قدیمی، می توان به کاتالوگ ابرخس اشاره کرد. وی اولین کسی بود که ستارگان را بر اساس میزان نورشان دسته بندی کرد و پایه گذار سیستم گروه بندی ستارگان بر حسب قدر ظاهری آن ها شد.
سوریاسیدانتا یک کتاب اخترشناسی هندی به زبان سانسکریت است که سال ۱۸۶۱ به انگلیسی ترجمه شده است. در این کتاب نام بیست وهشت ستاره معروف آن زمان که هنوز هم در هند برای طالع بینی از آن ها استفاده می شود لیست شده است. این بیست وهشت ستاره در بیست تا از معروف ترین صورت فلکی های امروزی قرار دارند.
در مصر باستان تعدادی از صورت های فلکی شناخته شده بودند ومصریان باستان ستارگان پیرا قطبی را هم به خوبی می شناخته اند و به آن ها ستارگانی که نمی توانند غروب کنند می گفتند و با این که از آنان کاتالوگ ستاره ای شناخته شده ای در دست نیست، نمودارهای ستاره ای دقیق و گسترده ای از آسمان شب درآراستن تابوت مومیایی ها و سقف اتاق آرامگاه ها ایجاد کرده اند.
کاتالوگ عمومی جدید شناخته شده ترین فهرست اجرام عمقی آسمان است. این فهرست بالغ بر ۸٬۰۰۰ جرم آسمانی می شود. این فهرست در سال ۱۸۸۰ و توسط جان لودیگ امیل دریر و بر اساس رصدهای ویلیام هرشل ایجاد شد. البته بعداً اجرام زیادی به آن افزوده شد.
فهرست اجرام ان جی سی
اجرام مسیه
کاتالوگ راهنما
کاتالوگ موضوعیِ شوبرت یا فهرست راهنمای دویچ (به انگلیسی: Schubert Thematic Catalogue، به آلمانی: Deutsch-Verzeichnis) فهرستی موضوعی و شماره گذاری شده از همهٔ آثار موسیقاییِ فرانتس شوبرت، آهنگساز بزرگ اتریشی، به ترتیبِ تاریخِ تصنیفِ آثار است که آن را اُتو اِریش دویچ، موسیقی شناس اتریشی، گرد آورده است. نخستین نسخهٔ این فهرست راهنما در سال ۱۹۵۱، به زبان انگلیسی، و با اختصارِ حرفِ "D" یا ".D" (حرفِ اولِ نامِ «دویچ») منتشر شد. نسخهٔ دوم این فهرست، با تجدیدنظر، در سال ۱۹۷۸ و به زبان آلمانی منتشر شد.
فرانتس شوبرت
اُتو اِریش دویچ
کاتالوگ دویچ ابتدا در سال ۱۹۵۱ با عنوان «شوبرت: فهرست راهنمای موضوعیِ همهٔ آثار او به ترتیب تاریخ»، به گردآورندگیِ اُتو اِریش دویچ با همکاری دونالد ر. وکِلینگ، منتشر شد.
در ۱۹۷۸، نسخهٔ تجدیدنظریافتهٔ نسخهٔ انگلیسیِ ۱۹۵۱، در مجموعه ای موسوم به «نسخهٔ نوِ شوبرت»، در قالبِ پیوستِ هشتم از مجلد چهارم، به آلمانی منتشر شد.
به شمارِ معدودی از آثار شوبرت، که در نسخهٔ نخست بدون تاریخ بودند، شماره ای جدید اختصاص یافت. مثلاً اثرِ "D 993"، در نسخهٔ ۱۹۷۸، به صورت "D 2E" بازشماره گذاری شده است.
کاتالوگ هنری دراپر (به انگلیسی: Henry Draper Catalogue) (HD) یک کاتالوگ ستاره ای است که بین سال های ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۴ منتشر شد و حاوی ۲۲۵٬۳۰۰ ستاره است. هر نامی از ستارگان که با HD شروع شود ستاره ای از این کاتالوگ است. بعداً نسخه کاملتری از آن با نام هنری دراپر پیشرفته (HDE:Henry Draper Extension), بین سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۶ منتشر شد، که 46,850 بیشتر داشت و بعدتر کاتالوگ هنری دراپر پیشرفته چارت (HDEC:Henry Draper Extension Charts), در بین سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۲ منتشر شد و ستارگان آن در چارت قرار داشتند و ۸۶٬۹۳۳ ستاره بیشتر داشت و در کل 359,083 ستاره دسته بندی شدند. کاتالوگ اولیه تقریباً تمام ستارگان آسمان را تا قدر ظاهری ۹ را در خود داشت اما اضافه هایی که به آن اضافه شدند فقط ناحیه های خاصی از آسمان را در بر می گرفت.
ویکی پدیای انگلیسی

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کاتالوگ

معنی کاتالوگ به انگلیسی

catalog (اسم)
کاتالوگ ، فهرست ، کتاب فهرست ، فهرست نامه ، فهرست مدون
repertory (اسم)
انبار ، مخزن ، کاتالوگ ، فهرست
catalogue (اسم)
کاتالوگ ، کتاب فهرست ، فهرست نامه ، فهرست مدون

معنی کلمه کاتالوگ به عربی

کاتالوگ
دليل , ذخيرة فنية

کاتالوگ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی کاتالوگ

مجید شفیعی ٠٤:٠٩ - ١٣٩٦/١٠/٠٢
کار نما
|

H.r ٠٩:٤٨ - ١٣٩٧/١٠/٢٩
بروشور
|

شهریار آریابد ١٠:١٩ - ١٣٩٨/٠١/٢٢
در پارسی " پهرستار " درنسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
|

پیشنهاد شما درباره معنی کاتالوگنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

صادق > برسلان
Dokhtare koli > Ladder
محمد قلی پور > it's not as if
> Ski poles
مصطفی لطفی > تولوا
مهیار تفوق > bioflocculation
DASY > caption
محمد ثابتی > boyka

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت طراحی کاتالوگ   • طراحی کاتالوگ صنعتی   • نمونه کاتالوگ   • نرم افزار طراحی کاتالوگ   • کاتالوگ لایه باز   • معنی کاتالوگ   • آموزش طراحی کاتالوگ   • کاتالوگ چیست   • مفهوم کاتالوگ   • تعریف کاتالوگ   • معرفی کاتالوگ   • کاتالوگ یعنی چی   • کاتالوگ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاتالوگ
کلمه : کاتالوگ
اشتباه تایپی : ;hjhg,'
آوا : kAtAlog
نقش : اسم
عکس کاتالوگ : در گوگل


آیا معنی کاتالوگ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )