برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1344 100 1

کاخ گلستان

معنی کاخ گلستان در لغت نامه دهخدا

کاخ گلستان. [ خ ِ گ ُ ل ِ ] (اِخ ) (موزه ٔ...) از ابنیه ٔ دوره ٔ ناصری. چهل سال پیش ، در اواسط سلطنت ناصرالدین شاه قاجار اصلاً کوچکترین اثر ازعمارات مفصل و زیبائی که امروز به نام کاخ گلستان معروف است وجود نداشت. بجای بنای مجلل کاخ کنونی ، باغ بزرگ و زیبائی بود که شاه قاجار، از اندرون خود که حالا بعمارت خوابگاه معروف است و محل یکی از ادارات وزارت دارائی است ، برای تفریح و تفرج بدانجا میرفت.
یک روز ناصرالدین شاه تصمیم گرفت که برای جواهر سلطنتی خود موزه ای بسازد، و یکهفته بعد از آنروز، که شاه چنین تصمیمی گرفته بود، در جائیکه اکنون کاخ گلستان برپاست چندین متر زمین را کندند تا شالده ٔ بنائی را که بزودی میبایست محل حفظ جواهر گرانبهای سلطنتی ایران گردد،بسازند.
ساختمان کاخ گلستان در حدود پنجسال طول کشید و در عرض این مدت هفته ای نبود که شاه در پایتخت باشد و شخصاً بسرکشی آن نرود و برای تسریع در اتمام آن دستوری تازه ومؤکد ندهد، هر وقت به آنجا می رفت میگفت : «کاش عمرم کفاف بدهد که این ساختمان را تمام کنم ».
ساختمان کاخ در زمان همان شاه بپایان رسید وانتقال جواهر سلطنتی به تالار موزه آغاز گشت.
هنگامی که تمام جواهر، در جعبه آینه های بزرگ کاخ که در دیوار جای دارد چیده و آماده شد ناصرالدین شاه شخصاً برای افتتاح موزه رفت ، و پس از بازدید قسمت های مختلف کاخ رو به همراهان کرد و گفت : «مثل اینکه موزه ٔ بدی نشده است ، دلم میخواهد عمرم وفا کند و خیلی بیش از اینها در تکمیل آن بکوشم.»
هنوز دو سال از افتتاح موزه ٔ جواهر نگذشته بود که غوغای تحریم استعمال تنباکو برخاست. مردم برای تظلم و دادخواهی بکاخ شاهی پناه بردند و جار و جنجال بسیار برپا کردند و بدور باغها وکاخها ریختند، و آن وقت ناصرالدین شاه به این فکر افتاد که اگر سیل جمعیت بموزه ٔ جواهر راه یابد و دُر و گوهرها را از دل قفسه های شیشه ای بیرون کشد چه میتوان کرد؟ در آنروزها ناصرالدین شاه ، برای آنکه ذهن مردم را متوجه این موضوع نسازد نگرانی خود را پنهان داشت اما بمحض آنکه غوغای تنباکو خوابید به بهانه ٔ اینکه ، تالار موزه و کاخ تعمیر لازم دارد، دستور داد جواهر سلطنتی را جمع کرده در گاو صندوق های آهنین بگذارندو به یکی از سردابهای محکم اندرون کاخ سلطنتی ببرندو سپس برای آنکه موزه بر هم نخورد مقداری از ...

کاخ گلستان در دانشنامه ویکی پدیا

کاخ گلستان
مختصات: ۳۵°۴۰′۴۷″ شمالی ۵۱°۲۵′۱۳″ شرقی / ۳۵٫۶۷۹۷۲°شمالی ۵۱٫۴۲۰۲۸°شرقی / 35.67972; 51.42028
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه های تاریخی ایران می باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری بنام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می رسد دارد.
کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍. ق) با ساخت دیوان خانه ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می گیرد ولی امروزه از آن بنیان ها اثری در میان نیست؛ و داشته های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی رود.
کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.
عکس کاخ گلستان
کاخ گلستان (ترکی آذربایجانی: Gülüstan sarayı) که در دوران حکومت شوروی بر آذربایجان به عنوان «مجتمع کاخ مراسم عروسی گلستان» شناخته می شد، امروزه یکی از مراکز همایش دولتی حکومت جمهوری آذربایجان به حساب می آید. این کاخ در «بام باکو»، در خیابان «استقلالیت» که مشرف بر تمام دورنمای شهر و خلیج باکو ست، قرار دارد.
این مکانی برای برگزاری برخی از مراسم دولتی و غیردولتی تلقی می گردد. لازم است ذکر شود که، این کاخ از بستن «قرارداد قرن» و دیگر قراردادهای نفتی و گازی مهم، بستن قرارداد پروژه دالان ترابری آروپا- قفقاز- آسیا، مراسم عروسی «لیلا علی اوا» دختر الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان و سایر رویدادهای محلی و بین المللی میزبانی کرده است.
این ساختمان به ابتکا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کاخ گلستان در دانشنامه آزاد پارسی


نمایی از شمس العماره
نمایی از شمس العماره
نمایی از شمس العماره
نمایی از شمس العماره
نمایی از شمس العماره
باغ گلستان و مجموعۀ عمارات سلطنتی آن، که در طول زمان شکل گرفته، و احداث شده است. بنیان اولیۀ این مجموعه به دورۀ صفوی بازمی گردد. در دورۀ شاه طهماسب اول صفوی، تهران وسعت چندانی نداشت، و این پادشاه بارویی با ۱۱۴ برج بر گرد آن احداث کرد. سپس شاه عباس اول در قسمتی از آن، چهارباغ و چنارستانی ساخت که نطفه های اولیۀ باغ گلستان و ارگ تهران شد. بعدها شاه سلیمان صفوی کاخی در باغ احداث کرد. در دورۀ کریم خان، در این مجموعه ساخت وسازهایی شد و حصار و خندقی بر گرد ارگ بنا گردید. در دورۀ قاجار، ارگ تهران مرکز حکومت ایران شد؛ باغ گلستان در چند مرحله توسعه یافت، و عمارات متعددی در آن احداث شد. در دورۀ پهلوی، مجموعۀ عمارات سلطنتی کاخ گلستان اهمیت خود را حفظ کرد، اما تخریب ها و تغییرات بسیاری نیز صورت گرفت که به ازبین رفتن بعضی از ساختمان ها، باغچه بندی ها، استخرها، و آب نماها منجر گردید.
عمارت تخت مرمر. قدمت این عمارت از سایر عمارات مجموعۀ کاخ گلستان بیشتر است و آن را از آخرین پادشاهان صفوی یا از کریم خان زند دانسته اند. در منابع تاریخی، از این بنا با نام دیوان خانه و دارالحکومه یاد شده است. در دورۀ قاجار، در زمان آقا محمدخان و فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه، تغییرات بسیاری در بنا و تزیینات آن دادند. بنا از ایوانی ستون دار و رفیع در میانه، و اتاق ها و کفش کن هایی در دو سوی آن تشکیل شده است. حدود ۱۲۲۰ق، به فرمان فتحعلی شاه، تختی از سنگ مرمر ساختند و در ایوان این بنا نصب کردند.
خلوت خانۀ کریم خانی. از آثار دورۀ زندیه، که مَفصل بین سه بخش مجموعۀ کاخ گلستان، اندرونی، دیوان خانه، و باغ گلستان بوده است. در دورۀ پهلوی، قسمت های بسیاری، ازجمله حیاط کوچک میانۀ آن تخریب شد، و امروزه بخش کوچکی از آن باقی است. این بخش، ایوانی ستون دار است که تمام سطوح داخلی و خارجی آن پوشیده از کاشی است. حوضی به شکل هشت در میانۀ این فضا قرار دارد.
عمارت موزه. پس از مسافرت ناصرالدین شاه قاجار از اروپا (۱۲۹۴ق/۱۲۵۱ش)، برجای عمارات قدیمی تری در ضلع شمالی باغ گلستان احداث شد، و معمار آن حاج ابوالحسن معمار نوایی بود. در دورۀ پهلوی، تغییرات زیادی در این عمارت دادند. تالار موز ...

ارتباط محتوایی با کاخ گلستان

کاخ گلستان در جدول کلمات

از شاخص ترین بناهای کاخ گلستان استان تهران

کاخ گلستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کاخ گلستان   • مفهوم کاخ گلستان   • تعریف کاخ گلستان   • معرفی کاخ گلستان   • کاخ گلستان چیست   • کاخ گلستان یعنی چی   • کاخ گلستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاخ گلستان
کلمه : کاخ گلستان
اشتباه تایپی : ;ho 'gsjhk
عکس کاخ گلستان : در گوگل

آیا معنی کاخ گلستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )