انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1095 100 1

کاردانی

/kArdAni/

مترادف کاردانی: آزمودگی، استادی، بصیرت، تخصص، حذاقت، خبرگی، کارآیی، کارآزمودگی، مهارت، وقوف، فوق دیپلم

متضاد کاردانی: بی تجربگی

معنی کاردانی در لغت نامه دهخدا

کاردانی. (حامص مرکب ) حالت و چگونگی شخص کاردان. عمل کاردان. زیرکی و وقوف و عقل و فراست. (ناظم الاطباء). رجوع به کاردان شود: احمدبن عبدالصمد کدخدای خوارزمشاه در کاردانی و کفایت یار نداشت. (تاریخ بیهقی ). این پادشاه او را بشناخته بکفایت کاردانی ، و شغل عرب و کفایت نیک و بد ایشان بگردن او کرده. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 596).
عجب داشتم از کاردانی و عقل شما که بحکم همسایگی تا این غایت از جانب ما التماس نکردید و آرزوئی نخواستید.(راحة الصدور راوندی ).
جهاندیده دستور فریادرس
گشاد از سر کاردانی نفس.
نظامی.
لیکن بحساب کاردانی
بی غیرتی است بی زبانی.
نظامی.
بدان کاردانی و کارآگهی
چو بنشست بر تخت شاهنشهی...
نظامی.
بخت و دولت بکاردانی نیست
جز بتأیید آسمانی نیست.
سعدی.
حیف بردن ز کاردانی نیست
با گرانان به از گرانی نیست.
سعدی (هزلیات ).
ملول از همرهان بودن طریق کاردانی نیست
بکش دشواری منزل بیاد عهد آسانی.
حافظ.

معنی کاردانی به فارسی

کاردانی
شخص کاردان عمل کاردان

معنی کاردانی در فرهنگ معین

کاردانی
۱ - (حامص .) دانندگی کار، شناسندگی کار. ۲ - اطلاع ، بصیرت . ۳ - (اِ.) وزارت . ۴ - دورة تحصیلات دانشگاهی دو ساله یا اندکی بیش تر، فوق دیپلم .

معنی کاردانی در فرهنگ فارسی عمید

کاردانی
١. کاردان بودن، دانندگی و بینایی در کار: بخت و دولت به کاردانی نیست / جز به تٲیید آسمانی نیست (سعدی: ۸۴).
۲. (اسم) دورۀ تحصیلات دانشگاهی دوساله، فوق دیپلم.

کاردانی در دانشنامه ویکی پدیا

کاردانی
کاردانی یا فوق دیپلم، به دوره ای از آموزش عالی گفته می شود که پیش نیاز آن، دیپلم متوسطه یا مدرک پیش دانشگاهی است. به کسی که این دوره را با موفقیت به پایان برساند، مدرک کاردانی اعطا می شود. تعداد واحدهای درسی دوره کاردانی بر حسب رشته، حداقل ۷۲ و حداکثر ۹۵ واحد و طول دوره معمولاً دو سال است. بر اساس مقررات آموزشی، سقف مجاز تحصیل این دوره سه سال تعیین شده است. گفتنی است این دوره معادل دوره کالج یا Associates Degree در آمریکا است.
در ایران، دوره کاردانی یا فوق دیپلم بر دو نوع است:
که ویژه فارغ التحصیلان هنرستان های «فنی و حرفه ای» یا «کار و دانش» است. این افراد، برای شروع به تحصیل در دوره کاردانی، ملزم به ارائه مدرک دیپلم و شرکت در آزمون کاردانی پیوسته در رشته تحصیلی مربوط به دیپلم هستند؛ و فقط می توانند در رشته تحصیلی که دیپلم گرفتند در رشته کاردانی ادامه تحصیل دهند. دانشکده های فنی و حرفه ای، دانشگاه فنی و حرفه ای و همچنین سما دانشگاه های آزاد اسلامی که بدون کنکور سراسری دانشجو می پذیرد یکی از برگزارکنندگان اصلی این دوره های می باشند.
که ویژه فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی است. این افراد، برای شروع به تحصیل در دوره کاردانی، ملزم به شرکت در آزمون سراسری هستند. تعداد واحدهای درسی دوره کاردانی ناپیوسته به طور متوسط ۶۸ تا ۷۲ واحد درسی می باشد. همچنین در مقطع کاردانی دیپلمه های فنی و حرفه ای و کار و دانش می توانند در دانشگاه علمی کاربردی بر اساس معدل کل دیپلم خود وارد دانشگاه شوند و مدرک کاردانی دریافت کنند و پس از آن می توانند بدون نیاز به گذراندن مقطع پیش دانشگاهی در کنکور سراسری برای ورود به دوره کارشناسی اقدام کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کاردانی

معنی کاردانی به انگلیسی

skill (اسم)
سررشته ، سامان ، مهارت ، تردستی ، استادی ، هنرمندی ، زبر دستی ، عرضه ، ورزیدگی ، کاردانی ، چیره دستی
policy (اسم)
سیاست ، خط مشی ، سیاستمداری ، کاردانی ، بیمه نامه ، ورقه بیمه ، سند معلق به انجام شرطی
tact (اسم)
ملاحظه ، نزاکت ، کاردانی ، سلیقه ، درایت
know-how (اسم)
اطلاع ، فوت و فن ، معلومات خاص ، کاردانی
resource (اسم)
ابتکار ، کاردانی

معنی کلمه کاردانی به عربی

کاردانی
سياسة , کياسة , مهارة
عدم الکفاءة

کاردانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آراد ٠٥:٣٥ - ١٣٩٥/٠٦/٢٨
1(کاردانی یا فوق دیپلم، نام یک مقطع دانشگاهی در ایران است. به کسی که این دوره را با موفقیت به پایان برساند، مدرک کاردانی اعطا می شود. طول دوره کاردانی، معمولاً دو سال است که طی آن، ۷۰ تا ۹۰ واحد درسی تدریس می شود. گفتنی است این دوره معادل دوره کالج یا Associates Degree است.
در ایران، دوره کاردانی یا فوق دیپلم بر دو نوع است:
کاردانی پیوسته که ویژه فارغ التحصیلان هنرستان های «فنی و حرفه ای» یا «کار و دانش» است. این افراد، برای شروع به تحصیل در دوره کاردانی، ملزم به ارایه مدرک دیپلم و شرکت در آزمون کاردانی پیوسته هستند.
کاردانی ناپیوسته که ویژه فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی است. این افراد، برای شروع به تحصیل در دوره کاردانی، ملزم به شرکت در آزمون سراسری هستند.
مقاطع و مدارج تحصیلی دانشگاهی
کاردانی · کارشناسی · کارشناسی ارشد · دکترا · دکترای تخصصی · دکترای حرفه ای · درجات تخصصی · دوره رزیدنسی · فلوشیپ · ام دی-پی اچ دی
|

(sirizi) ولی سيريزي ١٦:٣٦ - ١٣٩٨/٠٣/١١
دارای مدرک دانشگاهی فوق دیپلم
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ثبت نام کاردانی   • کاردانی چیست   • زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی 95-96   • ثبت نام کنکور سراسری 95   • نتایج کنکور کاردانی به کارشناسی 95   • تاریخ کنکور فنی حرفه ای 95   • دفترچه کاردانی به کارشناسی 95   • کاردانی چند ترم است   • معنی کاردانی   • مفهوم کاردانی   • تعریف کاردانی   • معرفی کاردانی   • کاردانی یعنی چی   • کاردانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاردانی
کلمه : کاردانی
اشتباه تایپی : ;hvnhkd
آوا : kArdAni
نقش : اسم
عکس کاردانی : در گوگل


آیا معنی کاردانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )