انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1060 100 1

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی در دانشنامه ویکی پدیا

کاروانسرای شاه عباسی
مختصات: ۳۵°۴۶′۱۳٫۷۵″ شمالی ۵۳°۴۳′۴۷٫۲۶″ شرقی / ۳۵٫۷۷۰۴۸۶۱°شمالی ۵۳٫۷۲۹۷۹۴۴°شرقی / 35.7704861; 53.7297944
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
کاروانسرای شاه عباسی آهوان مربوط به دوره صفوی است و در ۳۶ کیلومتری سمنان، در مسیر جاده سمنان به دامغان واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۷۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کاروانسرای شاه عباسی آوج مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان بویین زهرا، بخش آوج، جاده قزوین به همدان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
کاروانسرای شاه عباسی این کاروانسرا در ۱۰ کیلومتری شهرستان نیر در استان اردبیل واقع گردیده است. این کاروانسرا به فرمان شاه عباس صفوی در منطقه برف گیر گردنه سایین جهت امنیت مسافران ساخته شده است. این کاروانسرا، متناسب با شرایط اقلیمی منطقه ساخته شده است، چرا که عرض و ارتفاع ورودی های فضاهای زیستی داخل، به حداقل ممکن کاهش یافته طوری که با اندک وسایلی می توان آن را مسدود و از نفوذ سرما و کوران برف به داخل آن جلوگیری کرد. مصالح بکار رفته در این کاروانسرا از سنگ های همان منطقه که مقاوم در برابر شرایط جوی هستند تأمین شده است. روزنه های سقفی این کاروانسرا در حداقل اندازه در نظر گرفته شده و از نظر تبادل هوا در صورت نیاز و نیز تأمین روشنایی فضاهای داخل عملکرد منطبق با نیاز طراحی و ساخته شده است. ورودی های فضاهای ارتباطی داخل در مرکز بنا نسبت به فضاهای جانبی مقداری بزرگتر در نظر گرفته شده تا چهار پایانی که همراه و مورد استفاده کاروانیان بوده نیز بتوانند در داخل پناه بگیرند.
کاروانسرای شاه عباسی در شهرستان نیر اردبیل
کاروانسرای شاه عباسی ایوانکی مربوط به دوره صفوی است و در ایوانکی، ۱ کیلومتری جنوب شهر و در کیلومتر ۸۲ جاده تهران به گرمسار واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۶۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کاروان سرای شاه عباسی ایوانکی اولین منزلگاه کاروان هایی بود که از تهران عازم خراسان می شدند.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ساختمان این کاروانسرا از سنگ و آجر بنا شده و دارای تزیینات آجر کاری است. شکل کاروانسرا از نظر معماری چهار ایوانی است. این کاروانسرا که دارای پلانی مربع شکل است، به صورت شرقی – غربی بوده و ورودی آن از ضلع شرقی بنا می باشد. ایوان ها به صورت عریض اما کم ارتفاع قرار گرفته اند. از جمله زیبایی های این بنا، تقارن در کل بنا است. حجره های دور تا دور حیاط و قسمت بیرونی درب به صورت آجری قرار گرفته اند که جلوه های خاصی به بنا بخشیده اند. این کاروانسرا دارای سردر بسیار زیبایی است. مصالح بکار رفته در بنا خشت و گل، آجر و سنگ است. این کاروانسرا دارای دو شاه نشین در ضلع شرقی و غربی است که یکی بر بالای سردر ورودی و دیگری بالای ایوان مقابل ورودی تعبیه شده است. این کاروانسرا دارای ۲۴ حجره و ۴ باره بند است. در مقابل حجره ها ایوان های کوچکی است که جهت استفاده مسافرین در فصل تابستان ساخته شده است. طاقهای بنا از نوع جناقی می باشند. همچنین در مقابل این کاروانسرا یک آب انبار جهت استفاده مسافرین ساخته شده است که در حال تخریب و نابودی است.
علی رغم مرمت های سطحی صورت گرفته در این بنا، امروزه بخش اعظمی از این کاروانسرا به دلایل کم توجهی در حال تخریب و فرسایش هست. همچنین امکان بازدید به صورت آزاد و حتی برنامه ریزی شده از این بنای تاریخی وجود ندارد.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون مربوط به دوره صفوی است و در بیستون، محوطه تاریخی، فرهنگی بیستون واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کاروانسرای شاه عباسی (دهنمک) مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان آرادان روستای دهنمک واقع شده و این اثر در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
کاروانسرای شاه عباسی سیوند که در دوران صفویه بر کنار شهر قدیم سیوند(سیوندخرابه)که پیش از انقلاب قوام شیرازی رعیت های عشایر خود را در آن ساکن کرد که امروزه سازمان میراث فرهنگی آن را به نام کاروانسرای قوام آباد به دلیل مجاورت باروستای قوام آباد به ثبت رساندهاست این کاروانسرا امروزه بدست اهالی قوام آباد بسیار آسیب دیده و از درب ورودی گردویی آن به عنوان پل مورد استفاده قرار گرفته است.
سیوند
سرچشمه سیوند
زبان سیوندی
سیوندی
سد سیوند
رود سیوند
سیوندخرابه
چشمه لیرک سیوند
آبمعدنی سیوند
حوض قدیمی لیرک سیوند
غار سیوند
چشمه آبمعدنی لیرک سیوند
کتیبه پهلوی تنگ خشک سیوند
گورستان صفوی سیوند
کاروانسرای شاه عباسی سیوند
باغهای سیوند
غذاهای سیوندی
تنگه بلاغی
تخت جمشید
معدن سنگ های هخامنشی سیوند
استخر
خویی بوندول
اوبنبا
اونیجوبا
گورستان پیش از اسلام سیوند
سید حمزه سیوندی
گارد جنگل سیوند
حوض لیرک سیوند
خرفت خانه سیوند
پرد هخامنشی سیوند
امامزاده سلطان کرم سیوند
امامزاده ابراهیم سیوند
قدمگاه امام حسن عسکری سیوند
این کاروانسرا در سالهای اخیرآسیبهای فراوان دیده با آنکه این اثر به نام کاروانسرای سیوند در زمان صفوی در کنار شهر قدیم سیوند یعنی سیوندخرابه ساخته شده است اما در اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت به عنوان کاروانسرای قوام اباد آورده شده است این درحالی است که قوام فردی متنفذ در زمان قاجار ازخاندان شیرازی های کلیمی که بعدها به ظاهر مسلمان و سپس به فرقه بهایت پیوست و عشایر منطقه را رعیت خویش و در قلعه ساکن نمود. و با توجه به اینکه کاروانسرا در کنار سیوندخرابه قرار دارد و در کتیبه آن نام کاروانسرای سیوند در زمان صفوی ثبت شده وبا سیوند کنونی 4 km وبا سعادتشهر30km فاصله دارد اما در سالهای اخیر به اداره میراث فرهنگی سعادت آباد وبا تغییر نام سعادت آباد به سعادتشهر اداره میراث فرهنگی سعادتشهر و در سالهای اخیر به اداره میراث فرهنگی پاسارگاد تغییر نام داده است سپرده شده است.
نکته نگران کننده در سالهای اخیرتخریب کاروانسرا توسط روستای قهماد (قوام آباد)است به طوری که کاروانسرا اکنون به عنوان کارگاه خیار شوری و همچنین محل نگهداری دام وگاو وگوسفند اهالی روستا روی به تخریب نهاده است و در گردویی ورودی کاروانسرا توسط اهالی به عنوان پل مورد استفاده قرار گرفته است . و مسئولان مربوطه هیچ کاری انجام نمی دهند.
کاروانسرای شاه عباسی در جنوب غربی میدان عبدالعظیم شهر ری و روبه روی مسجد خاتم النبیین قرار دارد و مساحت آن حدود ۱۰۰۰ متر مربع است. این کاروان سرا اکنون جزو موقوفات آستان شاه عبدالعظیم است و به عنوان انبار از آن استفاده می کنند.کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)   کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)
هم هنگام با اجرای عملیات بهسازی و ساماندهی میدان و پیاده راه حرم عبدالعظیم حسنی توسط سازمان زیباسازی ، عملیات مرمت و بهسازی این کاروانسرا توسط معاونت تبلیغات و درآمد سازمان زیباسازی شهر تهران از خرداد ماه ١٣٩٦ آغاز و در شانزدهم آذر ماه ه١٣٩٦ به فرجام رسید.برای مطالعه بیشتر به منابع مراجعه کنید.
کاروانسراها کالبد توسعه یافته چاپارخانه های هخامنشیان است که نخستین بار در تاریخ برای استراحت و تجدید توان پیک سواران و قاصدان دستگاه دولتی از شهر شوش در شمال خلیج فارس تا ساردیس در غرب مدیترانه ساخته شدند.بعدتر ساخت این فضاها از دوره ی سلجوقی و سپس ایلخانیان و افشاریان مجددا رونق گرفتند اما این دوره صفویان بود که تزیینات آنها به اوج آرایه بندی معمارانه رسید و شمار آنان در گستره ایران زمین تنه به دوران باستان می زد. این کاروانسراها با معماری حیاط بزرگ مرکزی به صورت چهار ایوانه یا سه ایوانه طراحی و برای استراحتگاه بازرگانان و بارانداز کالا ها ها ساخته می شده اند.کاروانسرای شاه عباسی ری نیز چهار ایوانه بوده که در طرح تعریض معبر به خیابان ، ایوان شرقی اش تخریب و اینک پوسته از آن در عملیات مرمت و بهسازی که توسط سازمان زیبا سازی شهر تهران به انجام رسیده مجددا ساخته شده است . کاروانسرای «عباسی» شهرری نیز علاوه بر مکانی برای استراحت بازرگانان و بارانداز کالاها، محل اسکان و اقامت زائران حرم عبدالعظیم حسنی نیز بوده است.
کاروانسرای شاه عباسی (شهر ری)
کاروانسرای شاه عباسی (عباس آباد) مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان شاهرود، روستای عباس آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۶۶ با شمارهٔ ثبت ۱۷۲۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تاریخچه ساخت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه است که در دوره قاجار مرمت اساسی شده است. فرم پلان این کاروانسرا مستطیل شکل و از نوع ۴ ایوانی است. مساحت آن بالغ بر ۸۵۰۰ متر مربع است. این کاروانسرا دارای دو ورودی شرقی و غربی است که ورودی اصلی آن در ضلع شرقی است.
کاروانسرای شاه عباسی مهارلو مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان سروستان، بخش کوهنجان، دهستان مهارلو، جنوب شرق روستای مهارلو، در میان باغات بادام و انار واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۸۰۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۵°۴۵′۲۰″شمالی ۵۱°۲۳′۵۶″شرقی / ۳۵٫۷۵۵۶۷۶۵°شمالی ۵۱٫۳۹۸۷۷۹۷°شرقی / 35.7556765; 51.3987797
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آب انبار کاروانسرای شاه عباسی ایوانکی مربوط به سده های میانه و متاخر دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان گرمسار، بخش ایوانکی، شهر ایوانکی، شرق کاروانسرای شاه عباسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۱۲۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
متأسفانه به علت کم توجهی، این مکان به شدت در حال تخریب و نابودی است.
محوطه کاروانسرای شاه عباسی مربوط به سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان بیله سوار، بخش قشلاق دشت، دهستان قشلاق جنوبی، روستای شورگل واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۹۹۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کاروانسرای شاه عباسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کاروانسرای شاه عباسی   • مفهوم کاروانسرای شاه عباسی   • تعریف کاروانسرای شاه عباسی   • معرفی کاروانسرای شاه عباسی   • کاروانسرای شاه عباسی چیست   • کاروانسرای شاه عباسی یعنی چی   • کاروانسرای شاه عباسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاروانسرای شاه عباسی
کلمه : کاروانسرای شاه عباسی
اشتباه تایپی : ;hv,hksvhd ahi ufhsd
عکس کاروانسرای شاه عباسی : در گوگل


آیا معنی کاروانسرای شاه عباسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )