انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1040 100 1

کارون

/kArun/

معنی کارون در لغت نامه دهخدا

کارون. (اِخ ) (رودخانه ٔ...) سرچشمه ٔ آن از کوه زرد بختیاری شروع و از جنوب شهرستان شوشتر وارد این شهرستان میشود. این رودخانه در شمال شوشتر به دو قسمت شده که یک شعبه ٔ آن از خاور شوشتر گذشته و به «گرگر» یا «کارون » معروف و دیگری از باختر شوشتر گذشته و «شطیط» نامیده میشود. رود شطیط در 2هزارگزی باختر بندقیر، برود «دز» پیوسته و در جنوب بندقیر بشعبه ٔ اولی «کارون » ملحق و بطرف جنوب سرازیر و پس از عبور از شهرستان اهواز وارد شهرستان خرمشهر شده و بالاخره به شط العرب میریزد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6 ص 29 ذیل کلمه ٔ «اهواز»). حداقل مقدار آب رودخانه ٔ کارون طبق صورت اداره ٔ کشاورزی 140 گز مکعب در ثانیه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6 ص 29). تنها رود قابل کشتی رانی ایران که با شعباتش بزرگترین رودخانه های ایران محسوب میشود رود کارون است. رسوبات این رودخانه جلگه ٔ خوزستان را تشکیل داده و همین رسوبات است که کم کم موجب وسعت این جلگه گشته است. سرچشمه اش از کوههای بختیاری است و در تمام امتداد خاک خوزستان با پیچ و خم بسیار عبور مینماید و منتهی الیه غیر قابل کشتیرانی آن شوشتر و از در خزینه 6 فرسخی میدان تفتون (مسجد سلیمان ) قابل کشتیرانی است. از این محل تا مکان دیگری که باسم بندقیر موسوم است این رود بدو شعبه تقسیم گشته و امتداد آن 50 هزارگز است. یکی از دو شعبه را آب بزرگ یا کارون اصلی و شعبه ٔ دیگر آب کوچک و یا گرگر گویند .مصب این رودخانه یا دلتای کارون علاوه بر شعب اصلی آن که به شط العرب میریزد شامل سه شعبه است : 1- کهنه رود - این شعبه ظاهراً قدیمترین شعبه و مجرای کارون است و از این جهت آن را شط قدیمی گفته اند. 2- رود کور - چون قسمتی از آن را گل و لای فراگرفته به این اسم موسوم شده. 3- بهم شیر - پرآب ترین دهانه های کارون محسوب میشود این رودخانه مانند گاماسب بوسیله ٔ ضمائمی پر آب میگردد که معروفترین آنها «آب دیز» یا «آب دز» است که خود مرکب از دو شعبه ٔ شمالی و جنوبی [ است ] و چون بوسیله ٔ سد قدیمی که گویا با سنگ قیر محل اتصال این دو شعبه را با کارون ساخته اند از خیلی قدیم بندقیر نامیده شده این رودخانه از دو نظر قابل توجه است و همین باعث شده که مهمترین رودخانه های ایران محسوب گردد یکی از حیث آبیاری و دیگری در موضوع کشتیرانی. (جغرافیای مفصل تاریخی غرب ایران صص 42 - 43).
رود کارون مانند بسیاری از رودخانه های ایران سطح آبش از اراضی اطراف پست تر است و بدین واسطه اهالی نمی توانند مستقیماً از آب رودخانه جهت نخلستانهای خود استفاده کنند بلکه برای مشروب کردن نخلستانها نهرهای عمود بر رودخانه ٔ کارون و بهم شیر و شط العرب حفر نموده و در موقع جذر و مد که در مدت شبانه روز اتفاق می افتد نخلستانها طبعاً مشروب میشوند بعلاوه موتورهائی در کنار رودخانه قرار داده اند که بوسیله ٔ تلمبه آب را در اراضی به جریان درآورده زراعت مینمایند. (از جغرافیای مفصل تاریخی غرب ایران ص 89). و نیز به ص 18، 19، 31، 36، 82، 83، 85، 88، 90، 91، 92، 98، 174، 177، 178،180، 309، 350 از کتاب مذکور رجوع شود. پلی آهنی برروی کارون در کنار شهر اهواز بسته اند که طویلترین پل خط آهن سراسری ایران بشمار میرود. در تاریخ ایران باستان ذیل عنوان «حرکت اسکندر به طرف پارس » آمده است : از شوش اسکندر چهار روز راه پیموده به رود «پاسی تیگرس » رسید. یونانیها نوشته اند که سرچشمه ٔ این رود در کوهستان «اوکسیان » واقع و طرفین این رود بمسافت پنجاه استاد (تقریباً 9250 ذرع ) پر از جنگل است ، این رود، چون از بلندیها بپستی ها میریزد، آبشارهائی بوجود می آورد و بعد داخل جلگه شده ملایم حرکت میکند در اینجا عمق آن بقدری است ، که قابل کشتیرانی است و پس از آنکه 60 استاد طی مسافت کرد بخلیج پارس میریزد، از توصیفی که کرده اند معلوم است که این رود همان رود کارون است و نیز این اطلاع به دست می آید که پارسی های قدیم این رود را «پس تیگر» (یعنی پس دجله ) مینامیدندزیرا چنانکه از کتیبه ٔ بیستون داریوش معلوم است دجله را پارسی های قدیم تیگر میگفتند (کتیبه های بیستون طبع موزه ٔ بریطانیائی ، ستون 1، بند 18) اگر چه دیودوراسم این رود را تیگر نوشته ولی از روایت آریان (کتاب 3، فصل 6، بند 3) و کنت کورث (کتاب 5، بند3) معلوم است که اشتباه کرده و «پس تیگره » صحیح است. (ایران باستان چ 1 صص 1409 - 1410) و رجوع شود به ایران باستان ص 137، 1509، 1510، 1546، 1880، 1886، 2010، 2012.

کارون. (اِخ ) نام یکی از ایستگاههای راه آهن بین اهواز به بندر شاهپور است. این ایستگاه در 821هزارگزی تهران و 2هزارگزی خاور ایستگاه اهواز واقع و جزء شهر اهواز است. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

کارون. [ رُ ] (اِخ ) یکی از رب النوعهای قدیم یونان بود که او را پسر شب می پنداشتند. (تمدن قدیم ، تألیف فوستل دو کولانژ، ترجمه ٔ نصراﷲ فلسفی ص 496).

کارون. [ رُ ] (اِخ ) اگوستن - ژوزف. متولد به سال 1778، سرهنگ دوم دوره ٔ امپراطوری اول فرانسه. وی به سال 1820 سردسته ٔ توطئه ای موسوم به «بلفور» بود و به سال 1822 تیرباران شد.

کارون. [ کارْوَ ] (اِخ ) حاکم نشین کانتن «پادوکاله » بخش «بتون ». دارای 16668 تن سکنه است.راه آهن شمال از آن میگذرد. محصول آن زغال سنگ است.

معنی کارون به فارسی

کارون
کرسی کانتن [ پادکله ] از آرندیسمان لنس دارای ۱۵۶٠۱ تن سکنه . راه آهن شمال از آن عبور می کند. محصول کارون زغال سنگ است و صنعت نساجی دارد .
نام سرهنگ دوم دوره امپراتوری اول فرانسه
یکی از مورخین قدیم ایرانی
در آذرماه ۱۳۱۵ ه. ش ساختمان پل کارون (در اهواز) بپایان رسید.طول پل ۵٠٠ متر و عرض آن ۹ متر و اتفاع آن از کف رود تا بالا ۲۸ مترودارای هفت چشمه است که کشتی های کوچک میتوانند از زیر پل بگذرند و خط آهن روی پل کشیده شده که قطاراز روی آن عبورمی کند.
ونرمه کارونی : قسمی گندم که در خوزستان کارند و آن بهترین نوعی از گندم است .

کارون در دانشنامه ویکی پدیا

کارون
مختصات: ۳۰°۲۵′۳۹″شمالی ۴۸°۰۹′۵۵″شرقی / ۳۰٫۴۲۷۵°شمالی ۴۸٫۱۶۵۳°شرقی / 30.4275; 48.1653
«تصاویر: کارون در رؤیای کشتی هایش». تابناک. دریافت شده در ۱۷ مهر ۱۳۹۰.
رود کارون پرآب ترین و بزرگ ترین رودخانه ایران است. این رود در سنگ نوشته های باستانی کرن، کرنک و کوهرنگ نیز نامیده می شد و اولین تمدن های بشری در کنار این رود تشکیل گردیده است. برخی نیز رودخانه کارون را همان رودخانه باستانی کوپرتس می دانند. این رود با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانی ترین رود ایران است و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. آب آشامیدنی کلان شهر اهواز از رودخانه کارون تأمین می شود. در حاشیه این رود تمدن های بزرگی از ایران شکل گرفته است. رودخانه کارون به غیر از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی و تولید برق مصرفی دارای مواهب دیگری نیز است از جمله بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری و ایجاد مکان های تفریحی پررونق و نیز حمل و نقل کالا هست به علت آنکه از طریق آن می توان کالاهای تجاری و صادراتی کشور را با استفاده از حمل و نقل آبی، از اهواز و حتی شوشتر تا بنادر بین المللی خوزستان مانند خرمشهر و آبادان منتقل کرد.
رود کارون ۱۱۷اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
این واژه در زبان سنسکریت کارونیه به معنای ستودنی بوده است.
عکس کارون
کارون نام بزرگترین رود ایران است اما در معانی زیر نیز کاربرد دارد:
سد کارون ۱ یا سد شهید عباسپور
سد کارون ۲
سد کارون ۳
نیروگاه کارون ۳
کارون، روستایی است از توابع بخش لاله آباد شهرستان بابل در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان کاری پی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۵ نفر (۴۷خانوار) بوده است.
کارون (بهمئی)، روستایی از توابع بخش بهمئی گرمسیری شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان بهمئی گرمسیری شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۶ نفر (۹خانوار) بوده است.
کارون که شارون هم تلفظ می شود (به انگلیسی: Charon) ‏() بزرگترین قمر از ۵ قمر تا کنون شناخته شدهٔ سیاره کوتوله پلوتو است که در سال ۱۹۷۸ کشف شد.
پلوتو نام خدای افسانه ای رومی عالم مردگان بود که می توانست خود را ناپدید کند.
شارون بزرگترین قمر پلوتو در سال ۱۹۷۸ کشف گردید. دو قمر دیگر پلوتو به نام های نیکس و هیدرا نیز در سال ۲۰۰۵ کشف شدند که هر دو از شارون بسیار کوچک ترند. قمرهای باز هم بسیار کوچک تر سربروس و استوکس هم به ترتیب در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی پیدا شدند.
فضاپیمای نیوهورایزنز (افق های نو) در ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ میلادی از کنار این قمر و سیارهٔ کوتوله اش گذشت و نخستین بررسی کامل بشر در آن گوشهُ تقریباً ناشناخته از حاشیه های منظومهُ شمسی را با ابزارهای بسیار پیشرفته اش بررسی و گزارش کرد.
شارون و پلوتو به گونهُ ویژه ای که در منظومهُ شمسی نادر است وابسته به یک دیگر شده و رو در روی هم، قفل جزر و مدی را تجربه می کنند. زمین و ماه نیز قفل جزر و مدی را بین خود تجربه می کنند ولی تنها این ماه است که همیشه رو به سوی زمین دارد. بنا بر محاسبات تلسکوپ فضائی هابل که در سال ۱۹۹۴ از فاصلهُ ۳۰AU از زمین صورت گرفته شارون و پلوتو تنها ۱۹٬۶۴۰ کیلومتر از هم دورند. در مقایسه؛ فاصلهُ ماه تا زمین ۳۸۴٬۴۰۰ کیلومتر، یعنی نزدیک به بیست برابر بیشتر است.
کارون (مهر)، روستایی از توابع بخش اسیر شهرستان مهر در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان اسیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۸۴ نفر (۱۸۰خانوار) بوده است.
کارون باتلر (انگلیسی: Caron Butler؛ زاده ۱۳ مارس ۱۹۸۰) یک بازیکن بسکتبال اهل ایالات متحده آمریکا است.
NBA champion (2011)
۲× NBA All-Star (2007–2008)
NBA All-Rookie First Team (2003)
Big East Player of the Year (2002)
کارون بزرگ به بخشی از رودخانه کارون گفته می شود که در منطقه بندقیر شوشتر از بهم پیوستن رودهای گرگر، شطیط و دز (که شاخه هایی از کارون هستند) تشکیل می شود و پس از عبور از میان شهر اهواز به اروند رود می پیوندد.
کارون چاندوک (انگلیسی: Karun Chandhok؛ زادهٔ ۱۹ ژانویهٔ ۱۹۸۴) اتومبیل ران فرمول ۱ اهل هند است، وی در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ در مسابقات فرمول یک شرکت کرده است.
کارون چاندوک career summary at DriverDB.com
کارون چاندوک در وبگاه statsf1.com
کارون چاندوک در وبگاه formula1.markwessel.com
کارون ویلر (انگلیسی: Caron Wheeler؛ زادهٔ ۱۹ ژانویهٔ ۱۹۶۳) یک موسیقی دان است. وی از سال ۱۹۷۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
بخش مرکزی شهرستان کارون نام بخشی در شهرستان کارون استان خوزستان در ایران است و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۳۵۱۵ نفر (۱۷۰۷۶ خانوار) بوده است.
پتروشیمی کارون در سال ۱۳۸۱ خورشیدی، توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با شراکت شرکت کماتور سوئد و هانزاشیمی آلمان بنیان گذاری شد.
شرکت پتروشیمی بندرامام 98.56 درصد
شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی 1.03 درصد
شرکت بازرگانی پتروشیمی 0.41 درصد
شرکت پتروشیمی کیمیا بندرامام 1 سهم وثیقه
شرکت پتروشیمی بسپاران 1 سهم وثیقه
شرکت پتروشیمی کارون اولین تولیدکننده ایزوسیانات ها در خاورمیانه است. این شرکت در سال 1381 تأسیس  که فاز اول آن در اسفند ماه 1387 به دست وزیر محترم نفت و فاز دوم آن نیز در بهمن ماه 1395 به دست معاون اول محترم رئیس جمهوری اسلامی ایران رسماً افتتاح گردید..
تاریخچه پتروشیمی کارون
طرح ايزوسيانات شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران يكي از طرح هاي برنامه سوم توسعه اين شركت بوده و مطابق اين طرح عمليات طراحي، تامين تجهيزات، اجناس و نصب مي­بايست توسط يك Joint Venture خارجي صورت پذيرد.اين طرح در سال 1379 مورد بررسي اوليه قرار گرفت و گزارش امكان سنجي طرح در اواخر سال 1379 توسط مديريت برنامه ريزي و توسعه صنايع ملي پتروشيمي ارائه و به تصويب رسيد.مطابق با مصوبه هيئت مديره شركت ملي صنايع پتروشيمي به شماره 345/111-1 مورخ 15/11/79 مقرر گرديد سهامداران طرح شامل شركت ملي صنايع پتروشيمي، شركتCHEMATUR  سوئد و شركتHANSA CHEMIC AG  آلمان طرح را آغاز نمايند.
پشته کارون، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان عنبرآباد در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان امجز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۷ نفر (۱۴خانوار) بوده است.
تپه ۴۵۷ مزارع کشت و صنعت کارون مربوط به دوره عیلامیان - دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شوشتر، مزارع کشت و صنعت کارون اداره چهارم واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۳۶۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حوزهٔ انتخاباتی اهواز، باوی، حمیدیه و کارون یکی از حوزه های استان خوزستان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت اهواز ۳ نماینده دارد.
دهستان غرب کارون نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان خرمشهر، استان خوزستان در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۸۲۱ نفر (۸۴۶ خانوار) بوده است.
زنجیره انسانی حمایت از کارون به سلسله تجمعات مردمی در ساحل غربی رود کارون در اهواز گفته می شود که مردم خوزستان در مخالفت با انتقال آب کارون به اصفهان برگزار کردند. مردم خوزستان در اعتراض به انتقال آب رودخانه کارون به زاینده رود اصفهان با تشکیل زنجیره انسانی مخالفت خود را نسبت به طرح انتقال آب (طرح بهشت آباد) اعلام کردند که این موضوع با نام زنجیره انسانی حمایت از کارون انعکاس پیدا کرد. فعالان محیط زیست گفتند که این انتقال آب، دبی یا آورد رودخانه های منتهی به جلگه خوزستان و خلیج فارس را بشدت کاهش می دهد. همچنین اجرای مختصر این طرح، برای نخستین بار عمق متوسط رودخانه کارون به کمتر از یک متر در مقطع اهواز رسیده و شوری رودخانه بشدت افزایش یافته است.
شماری از دوستداران محیط زیست چهارشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۲ با ایجاد زنجیره انسانی در ساحل کارون در اهواز، ضمن هشدار دربارهٔ کم شدن آب این رودخانه، مخالفت خود را با انتقال آب کارون به مناطق مرکزی ایران اعلام کردند. پایگاه خبری بروال -یکی از سایت های محلی در خوزستان- برای نخستین بار این خبر را منعکس کرد که بازتاب وسیعی در میان سایت ها و شبکه های اجتماعی پیدا کرد. تا جایی که معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار وقت خوزستان نسبت به این موضوع واکنش مثبت نشان دادند.
دوستداران محیط زیست در خوزستان از طریق شبکه های اجتماعی ساعت ۱۵ در ساحل غربی رود کارون حلقه ای نمادین از انسان ها تشکیل دادند و اعتراض خود را به انتقال آب سرشاخه های کارون به استان های مرکزی ایران اعلام کردند. در این برنامه تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست از شهرهای مختلف خوزستان از جمله رامهرمز، آبادان، خرمشهر، مسجد سلیمان، دشت آزادگان، شادگان و… شرکت کرده بودند.
در فرایند تجمعات اعتراضی نسبت به انتقال آب کارون، مردم تجمع کننده در آرامش کامل با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی شعارهایی دربارهٔ مخالفت با اجرای طرح انتقال آب اعتراض خود را نشان دادند. این شعارها به دو زبان عربی و فارسی بود. «کلنا لِکارون»؛ «هوا را از من بگیر، کارون را نه»؛ «کارون خط الأحمر»؛ «کارون را نجات می دهیم»؛ «نطالب الحکومه به عدم بناء السدود»، «کلنا کارون»، «نحن معاک یا کارون»، «کارون، شاهرگ ایران زمین»، «بلروح بلدم نفدیک یا کارون»و… از شعارهایی بودند که در هنگام تجمع سر داده می شدند.
مختصات: ۳۵°۴۱′۳۴٫۰″ شمالی ۵۱°۲۲′۳۲٫۸″ شرقی / ۳۵٫۶۹۲۷۷۸°شمالی ۵۱٫۳۷۵۷۷۸°شرقی / 35.692778; 51.375778
سینما کارون از سینماهای قدیمی تهران است. این سینما در سال ۱۳۳۷ با مدیریت فریبرز اسفندیاری در دو سالن با ظرفیتی بالغ بر ۸۲۰ نفر افتتاح شد. این سینما دارای درجه کیفیت "ممتاز" می باشد. سینما کارون در خیابان رودکی (سلسبیل)، نرسیده به خیابان دامپزشکی قرار دارد.
سینما کارون در محلی واقع است که دو سینما به نام های "سینما خرم" و "سینما المپیا" نیز در اطراف آن وجود دارد. در سال های اخیر سینما المپیا و خرم به دلیل استقبال کم و امکانات قدیمی تعطیل شدند اما سینما کارون بعد از بازسازی و مدرن شدن توانست خود را از تعطیلی نجات دهد.
شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون، شرکت نفت و گاز ایرانی است، که به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، در زمینه تولید، فرآورش و انتقال نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید میعانات گازی فعالیت می کند.
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
شرکت ملی نفت ایران
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب
بیژن عالی پور
شرکت نفت و گاز کارون در سال ۱۳۷۷ تأسیس شد و هم اکنون (۱۳۹۴) با تولید متوسط یک میلیون بشکه نفت خام در روز، بزرگترین تولیدکننده نفت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، (که خود بزرگترین تولیدکننده نفت در ایران است) به شمار می آید، که از این میزان حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز توسط خطوط لوله، به پالایشگاه آبادان، پالایشگاه تهران، پالایشگاه اراک و پالایشگاه تبریز ارسال و مابقی به مقصد پایانه صادراتی خارک، متعلق به شرکت پایانه های نفتی ایران، انتقال می یابد. این شرکت همچنین بطور متوسط ۵۵ هزار بشکه در روز میعانات گازی تولید می نماید. از میان ۶ میدان نفتی تحت مدیریت شرکت نفت و گاز کارون، میدان نفتی اهواز با ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز، بیشترین و میدان نفتی رامین با تولید حدود ۲ هزار بشکه در روز، کمترین سهم تولید را دارا می باشند.
شرکت نفت و گاز کارون مالک شبکه گسترده ای از ۳٫۰۹۴ کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت و گاز، ۷ مجتمع بهره برداری، ۴ کارخانه نمک زدایی، ۱۰ ایستگاه تقویت فشار گاز و ۳ کارخانه گاز و گازمایع می باشد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر اهواز قرار دارد.
پس از پایان جنگ ایران و عراق و آغاز بازسازی تأسیسات نفتی، در اواسط دهه ۱۳۷۰ بحث تشکیل شرکت های تابعه در گستره شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب عملیاتی شد و سرانجام شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون براساس بند الف ماده ۵ اساسنامه شرکت ملی نفت ایران و بند ن تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۷۷ کل کشور، با هدف راهبری عملیات تولید، فرآورش و انتقال نفت خام، گاز و گاز مایع، همچنین تصفیه آب (خام، صنعتی و شرب) در شهرستان اهواز، در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۷۷ تحت شماره ۱۴۵۷۸۸ نزد سازمان ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری، به ثبت رسید و از ابتدای سال ۱۳۷۹ به عنوان یک شرکت سهامی خاص، که کلیه سهام آن متعلق به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد، فعالیت خود را آغاز نمود.
شهرستان کارون یکی از شهرستان های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. مرکز این شهرستان کوت عبدالله است. این شهرستان با انتزاع از بخش مرکزی شهرستان اهواز در ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۱ توسط هیئت وزیران تصویب و ابلاغ شد. شهرهای کوت عبدالله، کنعان، ربیع و شیرین شهر چهار شهر از این شهرستان به حساب می آیند.
بخش سویسه
بخش مرکزی شهرستان کارون
کوت عبدالله مرکز این شهرستان از ادغام روستاهای کوت عبدالله، استیشن، خزامی، درویشیه (چمران)، شریعتی یک، کوت نواصر، کوی منتظری، گاومیش آباد، گندمکار و هادی آباد ایجاد گردیده است.
این منطقه جمعیت ۱۸۰هزار نفری را در دل خود جای داده است، شامل ۲۰ شهرک و روستای متصل و منفصل از هم است که در دو طرف مسیر جاده اهوازآبادان (اتوبان آیت الله بهبهانی) به صورت طولی امتداد یافته است. کوت عبدالله که به عنوان یکی از شاهرگ های ورودی کلانشهر اهواز نیز قلمداد می شود امروزه مرکز این شهرستان است. مردم این شهرستان عرب و زبان مردم آن عربی است.
تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۹۵ کل کشور آمده است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های کارون

کارون پرآب ترین و بزرگ ترین رودخانه ایران است.
• «حمایت از کارون نباید برخاسته از احساسات و عواطف باشد و این حرکت لازم است در چارچوب منطق و اعتماد پیش رود.» -> سید شریف حسینی

ارتباط محتوایی با کارون

کارون در جدول کلمات

بزرگترین رودخانه مرکزی ایران که پس از کارون مشهورترین رود کشورمان است
زاینده رود
بزرگترین رودخانه مرکزی ایران که پس از کارون مشهورترین رودخانه کشورمان است
استاد
سومین رود بلند ایران پس از کارون و سفید رود است

کارون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ١٢:٤٢ - ١٣٩٦/٠٦/٠٨
نام رودی که از استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد
و در استان خوزستان به دریا
می ریزد

معنی کارون به زبان لری بختیاری

کا::کوه
رون::رونده.شوینده
آبی که کوه را با
خود می شوید
کارون::کوه رون
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سد های رود کارون   • سه سد که روی رود کارون قرار دارند   • عمق رودخانه کارون   • نورخوزستان   • نقشه رود کارون   • رود اروند   • شهرستان کارون   • روزنامه عصر کارون   • معنی کارون   • مفهوم کارون   • تعریف کارون   • معرفی کارون   • کارون چیست   • کارون یعنی چی   • کارون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کارون
کلمه : کارون
اشتباه تایپی : ;hv,k
آوا : kArun
نقش : اسم خاص مکان
عکس کارون : در گوگل


آیا معنی کارون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )