انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1097 100 1

کافی

/kAfi/

مترادف کافی: بسنده، بس، مشبع، مکفی، وافی، باکفایت

برابر پارسی: بسنده، بایسته، بس

معنی کافی در لغت نامه دهخدا

کافی. (ع ص ) بسنده و بی نیاز کننده. (غیاث ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). وافی. شافی. حسب : ترتیبی و نظامی نهاده که سخت کافی و شایسته. (تاریخ بیهقی ص 382).
کف کافیش بحری از جود است
طبع صافیش گنجی از حکم است.
مسعودسعد.
اهل تمیز را اندک از بسیار کافی بود. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 257).
پس فرستاد آن طرف یک دو رسول
حاذقان وکافیان بس عدول.
مولوی.
کاف کافی آمد از بهر عباد
صدق وعده کهیعص.
مولوی.
گفت ای ملک نشان خرد کافی آن است که به چنین کارها تن درندهد. (گلستان ).
|| کاردان. پسندیده کار : خواجه گفت مردی با دیدار نیکو و کافی است. (تاریخ بیهقی ص 342). ما تو را آزموده ایم و در همه کارها شهم و کافی و معتمد یافته. (تاریخ بیهقی ص 395). و او را برانگیخت پی کاری که وی برای آن کافی است. (تاریخ بیهقی ص 311). به حکم آنکه این وزیر مردی کافی بود و کارها تمام ضبط کرده امراء از وی پیش والی سعایت کردند. (جوامعالحکایات ). ما را خردمندی کافی باید که تدبیر مملکت را شاید. (گلستان ). || پیشکار. کارگزار. (غیاث ) (آنندراج ). وزیر. دبیر. متصدی خراج و جزیت : و سیم کافی ناصح که خراج و جزیت بر وجه استقصاء بستاند. (کلیله و دمنه ).
باده همه کافیان عالم
بر یاد کفایت تو خوردند.
مسعودسعد.
|| ضمان کننده. (غیاث ) (آنندراج ). ضامن. || مجازاً دانا. (غیاث ) (آنندراج ). || کارنده. (غیاث ) (آنندراج ).

کافی. (اِخ ) نامی از نامهای خدای تعالی.

کافی. (اِخ ) یکی از کتابهای چهارگانه یا اصول اربعه ٔ مذهب شیعه که روایتهای شیعه در آن فراهم آمده. مؤلف این کتاب محمدبن یعقوب کلینی است و در 329 هَ.ق. درگذشته است. (فهرست کتابخانه ٔ دانشگاه ج 2).

کافی. (اِخ ) لقب ابوالفرج رونی. رجوع به ابوالفرج بن مسعود رونی شود.

کافی. (اِخ ) لقب شیخ محمدبن یوسف. او راست «الحصن والجنة علی عقیدة اهل السنة» شرحی است بر کتاب غزالی در پند و نصیحت و در 1324 در بولاق ضمیمه السیف الیمانی طبع شده است. (از معجم المطبوعات 1547).

معنی کافی به فارسی

کافی
یا الکافی فی علم الدین . کتابی است بعربی تالیف کلینی و آن یکی از کتب اربعه شیعه است .
بی نیازکننده، بس کننده، بسنده، آنکه یا آنچه شخص راازکسی یاچیزی بی نیازسازد
( اسم ) ۱ - بس کننده بی نیاز کننده . ۲ - بسنده : [ اهل تمیز را اندک از بسیار کافی بود ] . ( تاریخ یمینی ۳ ) ۲۵۷ - کار گزار عامل پیشکار : [ سیم کافی ناصح که خراج و جزیت بر وجه استقصائ بستاند ] . ( کلیله و دمنه ) ۴ - دانای کار با کفایت : [ خواجه گفت : مردی با دیدار نیکو کافی است ] . ( بیهق ۳۴۲ ) جمع : کفات ( کفاه) . یا کافی بودن . بس بودن . کفایت کردن . ۵ - ( اسم ) از نامهای خدای تعالی است .
لقب شیخ محمد بن یوسف اوراست شرحی بر کتاب غزالی در پند و نصیحت
ده مخروبه ایست از بخش حومه شهرستان نایین
از شعرای دوره صفویه و منشی شاه طهماسب
نام ایلچی میرزا اسکندر پسر شاهرخ پسر امیر تیمور گورکان
لقب احمد بن ابراهیم الضبی مکنی به ابی العباس وزیر فخرالدوله
سعدالدین شرف الحکما
نامش عمرو لقبش کافی الدین است وی عم خاقانی و پدر وحید الدین ابوالمفاخر عثمان است
دهی است از دهستان شرفخانه بخش شبستر شهرستان تبریز جلگه ۱۶٠۸ تن سکنه .
نامی از نامهای خدای تعالی
لقب صاصب بن عباد وزیر فخرالدوله دیلمی است
دهی است از روستاهای چهار دانگه هزار جریب بمازندران
بس یودن و کفایت کردن
( صفت ) خردمند تیز رای صایب نظر : [ یکی از آن سه کس که داهی طبع و کافی رای بود ... ] . ( سند باد نامه ۲۹۳ )
خردمند تیز رای
وزیر علائ الدله محمد بن تکش است و بدست مغولان کشته شد
کافی ظفر همدانی از شاعران بزرگ ایران در عهد سلجوقیان است
تخلص یکی از شعرای هندوستان بنام کفایت علی از اهل مراد آباد
[adequate security] [رمزشناسی، مهندسی مخابرات] امنیت متناسب با خطر و آسیب ناشی از تخریب یا سوءاستفاده یا دست کاری یا دسترسی غیرمجاز به اطلاعات
ابن عبدالله آق حصاری قاضی حنفی زاهد بسنوی اوراست ازهار الروضات و ده کتاب دیگر
حمید الدین یکی از شعرای دوره سلجوقی است .
[adequate intake] [تغذیه] مقدار متوسط دریافت مواد مغذی ای که براساس شواهد یا آزمایش ها مصرف آنها در طول روز توصیه می شود اختـ . دَرک AI 1

معنی کافی در فرهنگ معین

کافی
[ ع . ] (اِفا.) ۱ - بس کننده ، بی نیازکننده . ۲ - دارای کمیت ، کیفیت یا دامنه ای مناسب برای تأمین نیاز یا تقاضا.
[ انگ . ] (اِ.) = کافه تریا: مکانی عمومی که در آن جا قهوه ، چای و شیرینی و مشروبات غیرالکلی صرف می کنند، قهوه سرا (فره ).
(نِ) [ انگ . ] (اِ.) مکانی عمومی برای استفاده از خدمات اینترنت ، ایمیل و مکالمة تلفنی با راه دور همراه با پذیرایی مختصر، نت سرا (فره ).

معنی کافی در فرهنگ فارسی عمید

کافی
۱. آن که یا آنچه شخص را از کسی یا چیزی بی نیاز می سازد، بی نیاز کننده، بسنده.
۲. [قدیمی] لایق، کارآمد.

کافی در دانشنامه اسلامی

" کافی پژوهی" گزارش پایان نامه مرتبط با کلینی و کافی است که توسط آقای سید محمد علی ایازی در سال 1386ش تهیه گشته است.
درباره الکافی، کار پژوهشی بسیاری چون تحقیق در اسناد، شرح، تعلیقه، حواشی مقایسه روایات، مقایسه کتب، بررسی فصول، ترجمه و طبقات، انجام گرفته است.
1. این معرفی، در راستای اهداف و فواید پژوهش حدیث شناسی و جهت آشنایی با جایگاه کتاب الکافی و معرفت شناسی معارف اهل بیت علیهم السلام و مقایسه آن با متون حدیثی در مکتب فریقین است.
2. از آن جا که عمده این پژوهش ها، به صورت رساله دانشجویی نگاشته شده و زمینه تکمیل آن هنوز فراهم نشده اند و به چاپ نرسیده اند و در گوشه و کنار کتاب خانه برخی دانشگاه ها قرار دارند و حتّی برخی از این رساله ها در همان دانشگاه دفاع شده نیز موجود نیستند و دسترسی به آنها دست کم دشوار است، لذا اطّلاع رسانی و ارائه گزارشی از رساله و مشخّص کردن محدوده پژوهش و موضوعاتی که در آن مطرح است و یا حتّی در چه بخش هایی کاستی دارد، بایسته است و برای اهل تحقیق و به ویژه دانشجویانی که علاقه مند به ادامه و تکمیل بحث هستند، ضروری است.
3. معرّفی اجمالی و گزینش مطالب این کتاب ها، شناخت چندین کتاب، مقاله و رساله در یک کتاب و آگا به موضوعاتی است که در باره کافی انجام گرفته است.
در این کتاب، پایان نامه هایی را که به صورت مستقل در باره کافی نوشته شده و یا با مقایسه با برخی متون حدیثی و یا در پاسخ به شبهه ای مانند: روایات فضل قرآن و حرکت و انتقال، تحریف قرآن و کتاب الحجّة و ... نگارش یافته اند، معرّفی شده است. این معرّفی ها به صورت گزارش متن رساله و پژوهش، همراه تحلیل و در مواردی، تکمیل و تصحیح و روشن کردن کاستی های پژوهشیِ این آثار در باره الکافی و روایات کتاب خاص، یا باب خاص آمده است.
کافی پژوهی در عرصه نسخه های خطی اثر علی صدرایی خویی، با همکاری سید صادق حسینی اشکوری، نگاهی است به تلاش های انجام شده بر محور کتاب «الکافی» در عرصه نسخه های خطی که به زبان فارسی و در سال 1387ش نوشته شده است.
کتاب با دو مقدمه از آقای مهدی مهریزی و نویسنده آغاز شده است.
در این پژوهش، بیش از نهصد عالم، به عنوان: مدرس، کاتب، مصحح، اجازه دهنده و اجازه گیرنده «الکافی»، به همراه بیش از 1600 نسخه خطی از آن، در دو بخش معرفی شده اند .
کتاب شریف «الکافی»، تألیف ثقة الاسلام محمد بن یعقوب کلینی، مهم ترین و برترین اثر مکتوب شیعه به شمار می رود. این کتاب که حاوی احادیث پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) در عرصه های مختلف دینی است، به جهت ویژگی های منحصر به فرد، محور شکل گیری و تولید بخش وسیعی از ادبیات مکتوب شیعه بوده و در طول تاریخ، مورد اهتمام عالمان شیعه قرار گرفته و شرح ها و تعلیقه ها و ترجمه های فراوانی از آن و برای آن، عرضه شده است .
در مقدمه آقای مهریزی، ضمن بیان اهمیت و جایگاه کتاب «الکافی»، به اقدامات انجام گرفته در همایش «گرامیداشت بزرگان و عالمان ری» با اختصاص به بزرگداشت ثقه الاسلام کلینی اشاره شده است .
شیخ احمد کافی (۱۳۱۵- ۱۳۵۷ش) روحانی واعظ و روضه خوان شیعی پیش از انقلاب اسلامی ایران و مؤسس مهدیه تهران.
احمد کافی شهرت خود را با سخنرانی هایش کسب کرد و در آنها از امام خمینی طرفداری می کرد. برخی از سخنرانی های وی در قالب کتاب و لوح فشرده بر جای مانده است. وی در خواجه ربیع مشهد مدفون است.
احمد کافی فرزند میرزا محمد در روز جمعه ۱ خرداد ۱۳۱۵ش برابر با ۱ ربیع الاول ۱۳۵۵ق در مشهد زاده شد. وی پس از پایان دروس مقدمات و ادبیات عرب حوزوی، به وعظ و خطابه می پرداخت. در حدود پانزده سالگی در شب های جمعه برای زائران امام رضا(ع) دعای کمیل می‏ خواند. وی ۳۰ بار در راهپیمایی اربعین از نجف تا کربلا شرکت کرد.
کتاب شریف کافی یکی از کتب اربعه نوشته شیخ کلینی است. برخی قائل اند تمام روایات موجود در این کتاب صحیح می باشند.
جمعی از بزرگان همه روایات کافی را صحیح می دانند و برخی دیگر مناقشه در اسناد روایات کافی را حرفه شخص عاجز و ناتوان دانسته و به سخنان مرحوم کلینی در خطبه کتاب خودش استدلال کرده اند که ذیلاً به صورت خلاصه به آن اشاره می شود:شخصی از ایشان می خواهد از آثار صحیحه ائمه معصومین (علیه السّلام) کتابی را تالیف کند که جامع فنون علم دین باشد تا کسی که خواهان علم و عمل به آثار صحیحه معصومین (علیه السّلام) است به آن مراجعه کند. ایشان نیز به خواسته آن شخص جواب مثبت داده کتاب کافی را تالیف کرده است.
پاسخ استدلال
از این استدلال پاسخ داده شده است:
← دلیل اول
 ۱. ↑ کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۱، ص۹۹.    
...
اصل سبب کافی یکی از اصطلاحات به کار رفته در علم منطق بوده و به معنای نیازمندی هر حادثی به محدث است.
اصل سبب کافی ازموارد اولیات جلیّ یا روشن است و معنای آن، این است که هر حادثی محدثی می خواهد و ترجح یا ترجیح بدون مرجح ممکن نیست. به دیگر سخن، هر موجودی دارای یک جهت کافی است که این جهتِ کافی، وجود آن را ایجاب می کند. این اصل را «اصل معقولیت» کلی نیز نامیده اند.
مستندات مقاله
در تنظیم این مقاله از منابع ذیل استفاده شده است:(۱) صلیبا، جمیل، فرهنگ فلسفی.    
 ۱. ↑ مشکوةالدینی، عبدالمحسن، منطق نوین مشتمل بر اللمعات المشرقیه فی الفنون المنطقیه، ص۱۲۳.    
...
اصول کافی عنوان بخش اول از بخش های سه گانه کتاب حدیثی الکافی است. در این بخش، احادیث مربوط به اعتقادات شیعه و زندگی امامان شیعه و برخی از احادیثی که درباره رفتارهای فرد مسلمان سخن می گوید، گردآوری شده است.
اصول کافی مهم ترین منبع شناخت باورهای شیعیان است که بارها به صورت مجزا از اصل کتاب کافی منتشر و ترجمه ها و شرح های متعددی نیز بر آن نوشته و منتشر شده است.
نویسنده کتاب ابوجعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی (م ۳۲۸ق) معروف به ثقة الاسلام کلینی است. وی از علما و محدثان دوره غیبت صغری است.
کتاب کافی کلینی از مهمترین کتابهای حدیثی شیعه و یکی از کتب اربعه حدیثی است . این کتاب از سه بخش جداگانه تشکیل شده است:
اصول کافی نام بخش نخست است که به جهت اهمیتن آن بارها به صورت جداگانه از کتاب کافی چاپ شده است.
«برگزیده ای از اصول کافی» قسمت هایی از کتاب «اصول کافی» اثر ثقة الاسلام کلینی است که زیر نظر علامه سید انوار الکاظم حسنی گزینش و به قلم شیوا و رسای سیدجواد رضوی، به فارسی روان و سلیس ترجمه شده است. روایات در یک صفحه و ترجمه در صفحه دیگر ارائه شده است.
کتاب کافی بعد از قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، از شریف ترین، معتبرترین و جامع ترین کتب اسلامی است و از جهات مختلف، مانند: اعتبار، محتوا، سبقت، نظم و فن کتابت از امتیاز بسیار بالایی برخوردار است. علمای بزرگ از صدر اول تاکنون با عالی ترین تعبیرات از این کتاب شریف یاد کرده اند. این کتاب از جهت اعتبار، در عالی ترین سطح است، به گونه ای که عالم بزرگ «سید بن طاووس» می گوید: معاصر بودن مرحوم کلینی با نواب خاص امام زمان(عج)، برای ما راهی باز می کند که نوشتجات او را توأم با حقیقت بدانیم .
از جهت محتوا این کتاب شامل 16199 حدیث است و طبق شمارش دقیق بعضی از بزرگان، شامل 15176 حدیث می باشد که اگر آن را با شش کتاب صحیح اهل تسنن (صحاح سته) مقایسه کنیم، بیش از دو برابر آن شش کتاب، دارای حدیث است. از نظر کیفیت، احادیث این کتاب در اصول عقاید و فروع و اخلاقیات و همه ابعاد مختلف اسلامی، در حد اعلا قرار گرفته است. از جهت سبقت و قدمت نیز از آنجا که این کتاب در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم نوشته شده و نزدیک ترین کتب و متون شیعه دوازده امامی به امامان معصوم(ع) است. از نظر نظم و ترتیب و تبویب ابواب نیز این کتاب از بهترین اسلوب تدوین برخوردار است و هر حدیثی در باب مخصوص خود ذکر شده است. روش نویسنده در ترتیب احادیث هر باب این است که حدیث درست و روشن تر را در اول هر باب قرار داده و سپس احادیث دیگر را ذکر نموده و همه احادیث- جز اندکی- را با سلسله سند تا وصول به امام(ع) ذکر کرده است .
اثر حاضر نیز برگزیده این کتاب و شال 1200 حدیث از احادیث اخلاقی، فرهنگی، عقیدتی، اقتصادی، سیاسی و سایر رشته های علوم اسلامی از کتاب اصول کافی است. این اثر، شامل هشت کتاب ذیل می باشد:
1- کتاب العقل و الجهل (پیرامون بینش و شناخت و جهل و ناآگاهی)؛
2- کتاب فضل العلم (برتری و امتیاز علم و دانش)؛کافی در دانشنامه ویکی پدیا

کافی
کافی می تواند به موارد زیر اشاره کند:
کتاب کافی یکی از مهم ترین و معتبرترین کتب حدیثی شیعه اثر کلینی
لازم و کافی
قهوه
کافی (به انگلیسی: Enough) فیلمی ۱۱۶ دقیقه ای در سبک مهیج به کارگردانی مایکل اپتد با بازی جنیفر لوپز محصول سال ۲۰۰۲ ایالات متحدهٔ آمریکا است.
۲۴ مه ۲۰۰۲ (۲۰۰۲-05-۲۴)
کافی آباد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کافی آباد (اشکذر)
کافی آباد (نائین)
کافی آباد، روستایی از توابع بخش خضرآباد شهرستان اشکذر در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان کذاب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۸ نفر (۵۶خانوار) بوده است.
کافی آباد (نائین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نائین در استان اصفهان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان بهارستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
کافی اسکریپت (به انگلیسی: CoffeeScript) یک زبان برنامه نویسی که به جاوااسکریپت کامپایل می شود. این زبان زیبایی های لغوی که از روبی، پایتون و هسکل الهام گرفته شده را برای زیادکردن اختصار و خوانایی جاوااسکریپت می افزاید و همچنین قابلیت های پیچیده ای مانند ادراک از آرایه ها و تطابق بر الگو افزوده؛ کافی اسکریپت به صورت پیشگویانه به جاوااسکریپت کامپایل می گردد. برنامه ها با مقدار کمتری کد (معمولاً با ۱/۳ تعداد خط کد کمتر) در کافی اسکریپت نوشته می شوند بدون اینکه هیچ اثری در کارایی زمان اجرا داشته باشد. از ۱۶ مارس ۲۰۱۱، کافی اسکریپت در گیت هاب در فهرست پروژه هایی با بیشترین بازدید قرار داده شده است.
یک قطعه کد معمولی و کوچک در جاوااسکریپت که با استفاده از کتابخانهٔ جی کوئری کار می کند:
$(document).ready(function() { // Initialization code goes here }); یا حتی به صورت:
$(function() { // Initialization code goes here }); در کافی اسکریپت، کلیدواژهٔ function با نماد -> جایگزین گشته و از تورفتگی به جای گیومه (همانند زبان پایتون) استفاده شده است. همچنین پرانتزها معمولاً حذف گشته اند. بنابراین معادل قطعه کد بالا در کافی اسکریپت به شکل زیر است:
کافی الملک یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گونی مرکزی بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع شده است.
کافی جانکشن (به انگلیسی: Caffee Junction) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان تاسکالوسا، آلاباما واقع شده است. کافی جانکشن ۱۹۹٫۰۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
مختصات: ۳۱°۱۰′۰″ شمالی ۸۵°۵۴′۳۸″ غربی / ۳۱٫۱۶۶۶۷°شمالی ۸۵٫۹۱۰۵۶°غربی / 31.16667; -85.91056 کافیسپرینگ (به انگلیسی: Coffee Springs) شهری در شهرستان جنیوا ایالت آلاباما است که مساحت آن ۲٫۰۶ کیلومتر مربع است و در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲۲۸ نفر جمعیت داشته و تراکم جمعیتی آن، ۱۱۰٫۶۸ نفر در هر کیلومتر مربع بوده است.
فهرست شهرهای آلاباما
مختصات: ۳۲°۸′۲۵″ شمالی ۹۵°۲۹′۴۷″ غربی / ۳۲٫۱۴۰۲۸°شمالی ۹۵٫۴۹۶۳۹°غربی / 32.14028; -95.49639
کافی سیتی، تگزاس(به انگلیسی: Coffee City, Texas) شهری در ایالت تگزاس از ایالات جنوبی ایالات متحده آمریکا است. در سرشماری سال ۲۰۰۰، جمعیت این شهر ۱۹۳ نفر اعلام شد.
کافی ظفر همدانی یکی از شاعران سدهٔ ششم در همدان بود. از شعرای چیره دست سلسلهٔ سلاجقهٔ عراق و احتمالاً معاصر ملک شاه ابن محمود سلجوقی بود. از معدود اشعار باقی مانده اش در مجمع الفصحاء و لباب الالباب لطافت طبع و علو پایه اش در سخنوری پیداست.
یخ قهوه یک نوشیدنی خنک است که در یکی از روش های تولید آن، با مخلوط کردن قهوه اسپرسو یا نسکافه با یخ به دست می آید و می توان به آن سیروپ آیریش، کارامل، عسل و یا خامه افزود. این مواد را می توان در دستگاه مخلوط کن مخلوط کرد.
احمد کافی یزدی (۱۳۱۵، مشهد - ۳۰ تیر ۱۳۵۷، چناران) از روحانیان و خطیبان معروف پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود. سخنرانی های وی معمولاً بسیار پرشور بود.نبو
احمد کافی یزدی در عصر پهلوی اول در یک خانواده ده نفری به دنیا آمد، پدرش حاج میرزامحمد کافی یزدی و مادرش خانم زهرا غفور پور بود. پدربزرگش میرزا احمد کافی یزدی، از علمای معروف یزد بود که به قصد زیارت به مشهد عزیمت و در آنجا سکنی گزیده بود. در یکی از سخنرانی ها این طور تعریف می کند: «یکی از من پرسید شما اهل کجا هستید؟ من هم گفتم اهل بین الملل، اصلیتم یزدی هست متولد مشهد و ساکن تهران» و پدر وی متولد مشهد بود در اواخر دوران حکومت پهلوی دوم کشته شد. در واقع دوران فعالیتش در زمینه های مختلف هم زمان با نابسامانی ها بود.
وی در سال ۱۳۳۹ با دختر سیدحسین موسوی شاهرودی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج هشت فرزند (شش دختر و دو پسر) بود.
احمد که فرزند دوم خانواده بود، دوران کودکی را در دامان پر مهر پدر و مادر خود گذراند و در شش سالگی وارد دبستان ایمانی مشهد - به مدیریت سید حسن مؤمن زاده – شد و به فراگیری دروس متداول مشغول شد. پس از آن همزمان با تحصیل دروس جدید در نزد جد خود میرزا احمد کافی به فراگیری علوم اسلامی پرداخت. بخشی از مقدمات را نزد وی فراگرفت و در ۱۳۲۷ ش وارد مدرسه علمیه نواب مشهد شد. احمد برای ادامه تحصیلات دینی و کسب معرفت از حرم علی بن ابی طالب و حوزه علمیه نجف در سال ۱۳۳۳ ش به همراه میرزا احمد کافی عازم نجف گردید، در مدرسه سید محمدکاظم معروف به مدرسه سید به تحصیل پرداخت و طی پنج سال اقامت در نجف از محضر اساتیدی چون: سید ابوالقاسم خویی، سید محسن حکیم، ]، حسین راستی کاشانی و سید اسدالله مدنی بهره مند گردید و سپس به قم آمد و تا سال ۱۳۴۰ در قم ساکن بود و نزد استادانی همچون: سید ابوالفضل موسوی تبریزی، راستی کاشانی و مدنی تبریزی درس خواند.
اصل دلیل کافی اینگونه بیان می کند که: «هیچ گزاره ای درست نیست مگر برای این گونه نبودن اش دلیل کافی وجود داشته باشد». اصل جهت کافی بیانگر این است که هر چیزی دلیلی دارد. عام ترین بیان این اصل را ولف بیان کرده و گفته است اصل دلیل کافی می گوید: «هیچ چیز نیست که زمینه یا دلیلی برای این که چرا به جای این که نباشد هست، نداشته باشد.» در مفهوم قابل فهم تر باید گفت هیچ چیز بدون زمینه یا دلیلی برای بودنش نیست.
ریشه این اصل در یونان باستان است اما به درستی نمی توان گفت چه کسی آن را برای اولین بار بیان کرده است. افلاطون دربارهٔ این اصل به گونه ای صحبت می کند که گویی این اصل، اصلی بدیهی، قطعی و مطلق است. وی می گوید: «لازم است هر چیزی که رخ می دهد به واسطه علتی رخ دهد، زیرا چگونه می تواند بدون آن رخ بدهد؟» یا مثلاً ارسطو دربارهٔ این اصل می نویسد: «ما فکر می کنیم هر چیزی را زمانی به طور کامل می فهمیم که علتی را که آن چیز به موجب اش وجود دارد بشناسیم. یعنی بدانیم که این علت آن چیز است و هرگز هم نمی توانسته طور دیگری باشد.» شوپنهاور عقیده دارد ارسطو در نظریاتش نشان داده است که دانستن و اثبات این که چیزی وجود دارد، خیلی با دانستن و اثبات اینکه چرا وجود دارد فرق می کند. دومی شناخت علت است در حالی که اولی زمینه یا دلیل شناخت. شوپنهاور ادامه می دهد که ارسطو با این حال نتوانسته است به وضوح این تفاوت را درک کند و در ادامه آثارش بازتاب دهد.
این اصل معمولاً به گوتفرید لایبنیتز نسبت داده می شود؛ هرچند اولین کسی که آن را به کار برد آناکسیماندر بود.
اوربن کافی (انگلیسی: Urbain Caffi; ۱۰ ژانویهٔ ۱۹۱۷ – ۱۶ مارس ۱۹۹۱(1991-03-16)) دوچرخه سوار اهل فرانسه بود.
"تمام زمان کافی" (به انگلیسی: Time Enough at Last) قسمت هشتم مجموعه آنتولوژی آمریکایی، منطقه نیمه روشن است. داستان اپیزود اقتباس از داستانی کوتاه نوشتهٔ لین ونبل (نام مستعار مریلین ونبل) است. این داستان کوتاه در شمارهٔ زوئن ۱۹۵۳ مجله علمی-تخیلی "امکان" چاپ شده بود؛ یعنی حدود هفت سال قبل از این اقتباس تلویزیونی. تمام زمان کافی بدل به یکی از بهترین قسمت های منطقه نیمه روشن و یکی از معروف ترین داستان های تاریخ تلویزیون شد. داستان مردی عاشق کتابخوانی است که شغل و همسرش و بقیه آدم ها باعث شده اند هیچ گاه زمان کافی برای مطالعه نداشته باشد و تنها آرزویش برای زمان بیشتر است. اپیزود به بررسی مضرات سنت گرایی و تفاوت تنهایی فیزیکی و تنهایی ذهنی می پردازد. علت شهرت آن پیچش داستانی و پایان غافل گیرکننده اش است.
بورگس مریدیت در نقش هنری بمیسوگن تیلور در نقش کارسویلجکلین دویت در نقش هلن بمیس
هنری بمیس یک عاشق کتاب است که مدام به خاطر کتاب خواندن های مداومش توسط همسر، کارفرما و بقیه مردم سرزنش می شود. وی عینک ته استکانی می زند و بدون عینک تقریباً نابیناست. او آرزو دارد که این آزارها از بین بروند و او زمان کافی داشته باشد تا بتواند هرآنچه که دوست دارد بخواند.
یک روز، وقتی در پناهگاه محل کارش دور از مزاحمت روزنامه می خواند، صدای محکمی می شنود و ناگهان زمین تکان می خورد. وقتی از پناهگاه بیرون می آید، متوجه می شود که کشور دچار حمله اتمی شده و تمام ملت از بین رفته اند و فقط او به دلیل بودن در پناهگاه جان سالم به در برده. او حالا دنیایی بی نقص دارد با تمام زمان کافی.
تی-کافی (به انگلیسی: Tree-based Consistency Objective Function For alignment Evaluation) یک نرم افزار هم ترازسازی چند توالی است که از روش پیشرونده استفاده میکند. به این صورت که یک کتابخانه از همترازسازی های دوتایی تولید می کند که به همترازسازی چندتوالی کمک میکند. همچنین این نرم افزار می تواند همترازسازی های چند توالی که از قبل وجود دارد را با هم ترکیب کند و در آخرین نسخه ی آن از اطلاعات ساختاری فایل های بانک داده پروتئین استفاده می کند (3D-Coffee) . از جمله ویژگی های پیشرفته ی آن این است که می تواند کیفیت همترازسازی را ارزیابی کرده و همچنین وقوع موتیف ها را تشخیص دهد. به صورت پیش فرض همترازسازی ها را در فرمت aln (کلاستال) تولید میکند، ولی می تواند فرمت های PIR، MSF و فست ای را هم پشتیبانی کند. متداول ترین فرمت ها از جمله PIR و فست ای را پشتیبانی میکند.
هنگامی که خروجی به صورت پیش فرض به فرمت Clustal باشد، تا حد زیادی با خروجی که به فرمت ClustalW/X باشد تفاوت دارد. به طوری که برنامه هایی که فرمت Clustal را پشتیبانی می کنند نمی توانند آن را بخوانند. خوشبختانه ClustalX خروجی تی-کافی را می تواند به عنوان ورودی بگیرد. پس ساده ترین راه حل این است که خروجی تی-کافی را به عنوان ورودی ClustalX گرفته و سپس دوباره خروجی بگیریم. یک راه دیگر این است که با دستور "-output=clustalw_aln" صریحاً فرمت خروجی را ClustalW قرار دهیم. یکی از ویژگی های خاص تی-کافی این است که می تواند روش های متفاوت و نوع داده های متفاوت را با هم ترکیب کند. در آخرین نسخه، تی-کافی رشته های پروتئین و ساختارهایشان و رشته های آران ای و ساختارهایشان را با هم ترکیب میکند.
ام-کافی یک حالت خاصی از تی-کافی است که در آن میتوان خروجی بسته های متفاوت همترازسازی چند توالی (Muscle ، ClustalW، Mafft، ProbCons و...) را با هم ترکیب کرد. این حالت تقریباً از همترازسازی های تکی بهتر جواب می دهد. نکتهٔ قابل توجه این است که روی مناطقی که همهٔ بسته ها توافق دارند، همترازسازی به خوبی صورت می گیرد و خروجی ام-کافی همترازسازی روی این نقاط است.
یک حالت خاصی از تی-کافی است که در آن میتوان رشته و ساختار را در یک همترازسازی ترکیب کرد. همترازسازی هایی که بر مبنای ساختار هستند میتوانند از همترازسازهای متداول مانند TMalign ، Mustang و sap استفاده کنند.
خانه کافی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان نائین، بخش انارک، شهر انارک، خیابان مکارم شیرازی، پ ۳۱ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۰۱۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ده کافی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان درختنگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲ نفر (۵خانوار) بوده است.
رد کافی (انگلیسی: Red Coffey؛ ۲۴ آوریل ۱۹۲۳ – ۱ اوت ۱۹۸۸(1988-08-01)) یک صداپیشه و کمدین اهل ایالات متحده آمریکا بود.
شهرستان کافی (به انگلیسی: Coffee County) ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
شهرستان کافی، آلاباما
شهرستان کافی، جورجیا
شهرستان کافی، تنسی
شهرستان کافی، کانزاس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کافی در دانشنامه آزاد پارسی

کتابی به عربی، تألیف ابوجعفر محمد کلینی، در احادیث شیعۀ امامیه، از کتب اربعه. این اثر دارای ۳۵ کتاب در سه بخش اصول و فروع و روضه است و مباحث مهم اعتقادی و احکام فقهی و سنن و آداب شرعی و تاریخ روایی زندگانی پیامبر اکرم (ص) و ائمۀ اطهار (ع) و پند و اندرز و بعضی خطبه های معصومین را شامل می شود. کتاب ۳۲۶ باب دارد و ۱۶,۱۹۹ حدیث در آن آمده است. معاصربودن مؤلف آن با نواب خاص امام زمان (عج)، فراهم آوردن کتاب از اصول و منابع معتبره و نسخه های معتمدۀ کهن، جامع بودن آن نسبت به دیگر جوامع اولیۀ حدیث و مسندبودن روایات آن، مگر در موارد اندک، از مزایای کافی است. کتاب کافی از بدو تألیف تاکنون همواره مورد اعتماد و استناد و مراجعۀ تمامی علمای شیعه و دیگران بوده است و برخی علمای برجسته شرح هایی بر آن نگاشته اند؛ مانند شرح اصول کافی به عربی، تألیف ملاصدرا؛ مرآت العقول به عربی، تألیف محمدباقر مجلسی؛ شرح حاج ملا محمدصالح مازندرانی؛ دو شرح عربی و فارسی ملا خلیل قزوینی به نام های الشافی و الصافی. کافی بارها در عراق و ایران و هند و لبنان به چاپ رسیده و به فارسی و اردو و انگلیسی هم ترجمه شده است. بخش اصول آن با نام «اصول کافی» نیز بارها مستقلاً چاپ شده است.

ارتباط محتوایی با کافی

کافی در جدول کلمات

کافی
وس
کافی بودن
اکتفا
کافی و بس
مکفی
همان کافی است
وس

معنی کافی به انگلیسی

adequate (صفت)
لایق ، صلاحیت دار ، مناسب ، کافی ، متناسب ، بسنده ، مساوی ، رسا ، تکافو کننده
sufficient (صفت)
شایسته ، صلاحیت دار ، کافی ، بسنده ، قانع
enough (صفت)
کافی ، بسنده ، باندازه ء کافی ، بقدر کفایت

معنی کلمه کافی به عربی

کافی
بما فيه الکفاية , کافي
اخف
بما فيه الکفاية
عاجز , لفترة قصيرة , ناقص
راحة

کافی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

احسان ٠٩:٥٠ - ١٣٩٧/٠٥/٢٣
enough
|

جمشید احمدی ١٨:٤٩ - ١٣٩٨/٠٦/٠٢
باندازه
کافی = یعنی به اندازه ی نیاز، نه کم و نه زیاد = به اندازه = باندازه
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سخنرانی احمد کافی   • روضه های شیخ احمد کافی   • مداحی کافی   • کتاب کافی   • داستان های کافی   • محسن کافی   • فرزندان شیخ احمد کافی   • سخنرانی کافی درمورد امام زمان   • معنی کافی   • مفهوم کافی   • تعریف کافی   • معرفی کافی   • کافی چیست   • کافی یعنی چی   • کافی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کافی
کلمه : کافی
اشتباه تایپی : ;htd
آوا : kAfi
نقش : صفت
عکس کافی : در گوگل


آیا معنی کافی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )