انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1024 100 1

کامل الزیارات

کامل الزیارات در دانشنامه اسلامی

کامل الزیارات
ابن قولویه در آغاز کتاب، تمام راویان آن را توثیق کرده است. این نکته به دانشمندان شیعه کمک می کند تا به آن دسته از راویانی که در کتاب های رجالی، نامی ندارند و فقط در اسناد کامل الزیارات قرار گرفته اند راحتتر اعتماد کنند.
کتاب کامل الزیارات شامل 843 حدیث می باشد که در 108 باب تنظیم شده است. این کتاب یکی از ارزشمندترین مجموعه های حدیثی در زمینه زیارت و از منابع غنی عاشورا پژوهی می باشد که مهمترین روایات این بخش را در خود جای داده است.
مؤلف این کتاب، انگیزه نگارش آن را این گونه بیان می فرماید: «انگیزه من در نگارش این کتاب، تقرب به درگاه الهی و پیامبر اسلام و امام علی و حضرت فاطمه و ائمه اطهار صلوت الله علیهم اجمعین بوده و تلاش کرده ام با نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و نقل ثواب زیارت آن بزرگواران، به جمیع اهل ایمان هدیه ای تقدیم کرده باشم».
این یادگار ماندگار شیعه بیش از هزار سال است که مورد توجه محدثین و فقهای عظیم الشأن عالم اسلام بوده و امروزه همچنان در صدر کتاب های درجه یک شیعه قرار دارد. بحارالانوار، مفاتیح الجنان و اکثر کتاب های زیارت و دعا و منابع عاشورایی از جمله آثاری هستند که از این کتاب بهره برده اند.
جعفر بن قولویه قمی نویسنده کامل الزیارات، از برجسته ترین چهره های راویان شیعه و فقیهان امامیه، در قرن چهارم هجری است که در شهر مقدس قم به دنیا آمد و از اساتید بزرگی همچون احمد بن ادریس اشعری قمی، پدرش محمد بن قولویه، محمد بن یعقوب کلینی، محمد بن حسن صفار و علی بن بابویه (پدر شیخ صدوق) بهره برده است.
شیخ مفید از ممتازترین شاگردان ابن قولویه است که از او ستایش فراوان کرده است. یکی از عبارات شیخ مفید این گونه است: «خداوند شیخ مورد اعتماد ما، ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه را تأیید فرماید».
او در سفر به کشور مصر، از محضر درس علمای آنجا مانند: ابوالفضل محمد بن احمد بن ابراهیم جعفی صابونی مصری نیز بهره برد.
کامل الزیارات
کامل الزیارات یا «جامع الزیارات» و «کتاب الزیارات»، تألیف شیخ ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه قمی، با تصحیح عبدالحسین امینی و غلامرضا عرفانیان یزدی، مجموعه احادیث و روایات اهل بیت(ع) درباره شیوه زیارت پیامبر(ص) و امامان(ع) و امامزادگان(ع) و ثواب و فضیلت آن می باشد که به زبان عربی و در قرن چهارم هجری نوشته شده است.
مؤلف انگیزه نگارش کتاب را این گونه بیان نموده است: «انگیزه من در نگارش این کتاب، تقرب به درگاه الهی و پیامبر و علی و فاطمه و ائمه صلوات الله علیهم اجمعین بوده و تلاش کرده ام با نشر معارف اهل بیت(ع) و نقل ثواب زیارت آن بزرگواران، به جمیع اهل ایمان هدیه ای تقدیم کرده باشم» .
اثر حاضر، یکی از ارزشمندترین مجموعه های حدیثی در زمینه زیارت و از منابع غنی عاشوراپژوهی می باشد که مهم ترین روایات این بخش را در خود جای داده است .
کتاب با دو مقدمه از اوردبادی و نویسنده آغاز شده و مطالب شامل 843 حدیث می باشد که در 108 باب تنظیم شده است.
نویسنده در ابتدای کتاب، تمام راویان آن را توثیق کرده است. این نکته به دانشمندان شیعه کمک می کند تا به آن دسته از راویانی که در کتاب های رجالی، نامی ندارند و فقط در اسناد این کتاب قرار گرفته اند، راحت تر اعتماد کنند .
ترجمه کامل الزیارات کتابی است در باب ثواب و فضیلت و کیفیت زیارت حضرات معصومین علیهم السّلام که توسط سید محمد جواد ذهنی تهرانی نگاشته شده است.
«کامل الزیارات» اثر خامه ابو القاسم جعفر بن محمد بن جعفر بن موسی بن قولویه قمی رحمة الله علیه است. کتاب مشتمل بر ۱۰۸ باب است که عناوین برخی از آنها عبارتست از: ثواب زیارت پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم و امیرالمؤمنین و حسنین صلوات الله علیهم اجمعین، فضیلت خواندن نماز در مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم ، زیارت حضرت حمزه ، ثواب زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام، زیارت قبر امیرالمؤمنین علیه السّلام و کیفیت زیارت و خواندن دعا در آنجا، محبت حضرت رسول به حسنین علیه السّلام ، و....
منبع
نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی. رده های این صفحه : زیارت | کتاب شناسی | کتب حدیثی شیعهورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
کتاب کامل الزیارات تألیف شیخ ابو القاسم، جعفر بن محمد بن جعفر بن موسی بن مسرور ابن قولویه قمی( متوفای ۳۶۷ هجری) مجموعه روایاتی از ائمه علیهم السلام دربارۀ شیوۀ زیارت حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و دیگر امامان و امامزادگان علیهم السلام و ثواب و فضل آن می باشد.
شیخ ابو القاسم، جعفر بن محمد بن جعفر بن موسی بن مسرور بن قولویه قمی، از برجسته ترین چهره های راویان شیعه در قرن چهارم هجری است. وی یکی از بهترین شاگردان محمد بن یعقوب کلینی و از برجسته ترین مشایخ شیخ مفید به شمار می آید.جعفر در شهر قم، شهر شیفتگان خاندان رسالت و در خانواده ای اهل علم و تقوا چشم به دنیا گشود. او از همان کودکی مهر به محمد و آل محمد را از خانوادۀ خود آموخت و به فراگیری علم و دانش در محضر درس پدر و برادرش که از راویان بزرگ شیعه به شمار می آمدند مشغول گشت. او در محضر بسیاری از بزرگان شیعه شاگردی کرد تا خود نیز یکی از چهره های درخشان علم و فقاهت گردید.جعفر بن محمد بن قولویه از بارزترین چهره های علمی دوران خود بوده و روایات او در طول هزار سال پیوسته در مجموعه های روایی بزرگ شیعه نقل شده و به آن استناد می شود. علما و فقهای شیعه برای او احترام خاصی قائلند و توثیق بسیاری از روات شیعه به دلیل روایت او از آنها است. شیخ مفید از دریای علم او بهره های فراوان برده و او را بسیار ستوده است.
نام های کتاب
نجاشی از این کتاب به« الزیارات » تعبیر می کند و شیخ در کتاب فهرست از آن تعبیر به« جامع الزیارات» کرده است. مشهورترین نام آن« کامل الزیارة» می باشد اگر چه به آن« کامل الزیارات» و« کتاب المزار» نیز گفته اند و در چاپ کتاب هم نام« کامل الزیارات» برای آن انتخاب شده است.
موضوع
کتاب کامل الزیارات مجموعه روایاتی از ائمه علیهم السلام دربارۀ شیوۀ زیارت حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و دیگر امامان و امامزادگان علیهم السلام و ثواب و فضل آن می باشد.
ویژگی کتاب
...
کامِلُ الزّیارات کتابی با موضوع زیارت، تالیف ابن قولویه قمی متوفای ۳۶۷ق، محدث و عالم نامدار شیعه. این کتاب از فضیلت و چگونگی زیارت پیامبر اکرم(ص)، اهل بیت و امامزادگان و مؤمنان سخن می گوید و مجموعه روایاتی را از اهل بیت(ع)در این باره نقل می کند. کامل الزیارات از مهمترین و معتبرترین منابع روایی و دعایی شیعه است که علما و فقهای شیعه پیوسته به آن مراجعه کرده اند. این اثر را «الزیارات»، «جامع الزیارات» و «کامل الزیارة» نیز خوانده اند و به زبان فارسی ترجمه شده است.
نجاشی از این کتاب با عنوان « الزیارات » و شیخ طوسی با عنوان « جامع الزیارات » یاد کرده است ولی مشهورترین نام آن « کامل الزیارة » است، اگر چه به آن « کتاب المزار » نیز گفته اند.
جعفر بن محمد معروف به ابن قولویه (متوفای ۳۶۷ ق) از راویان برجسته شیعه در قرن چهارم هجری است. وی از بهترین شاگردان محمد بن یعقوب کلینی و از برجسته ‏ترین مشایخ شیخ مفید به شمار می آید. ابن قولویه از فقهای صاحب فتوا و کسی است که نظراتش میانگین آرای اهل حدیث و مکتب متکلمان بوده است. ابن قولویه دارای تألیفات فراوانی است که کتاب کامل الزیارات مهم ترین آنها است.
کتاب رجالی اسانید کامل الزیارات و اعلام اسانیده از آثار رجالی آیت الله سیدموسی شبیری زنجانی می باشد.
شبیری زنجانی، سید موسی، در سال ۱۳۴۷ ق در شهر قم در بیت فقاهت و تقوی به دنیا آمد. وی یکی از افاضل و مدرسین نام آور حوزه علمیه قم می باشد که به فضل و فضیلت مشهور و به متانت و دقت نظر موصوف هستند. ایشان اکنون در شمار مراجع تقلید بزرگ شیعه قرار گرفته است. از آثار با ارزش ایشان در رجال کتاب رجالی با عنوان، اسانید کامل الزیارات و اعلام اسانیده می باشد.
محتوای کتاب
این ترتیب، مشتمل بر دو بخش است. بخش اول، در بردارنده ترتیب اسناد کامل الزیارات و بخش دوم، شامل فهرست عناوین راویان در اسناد این کتاب است.در بخش اول، اسناد هر یک از راویان موجود در صدر سند کتاب (یعنی مشایخ ابن قولویه ) در یک جا ارائه شده اند و عنوان های متعدد در مورد هر راوی (شامل نام، نام با لقب، نام با کنیه و...) به همان صورت که در اسناد بوده است، دسته بندی شده اند و درباره هر راوی، اسناد وی بر اساس ترتیب الفبایی مروی عنه تنظیم شده است.سلسله اسناد (شامل نام راویان سند تا معصوم (علیه السلام) و در صورتی که بخشی از متن در نحوه ارتباط راوی آخر با معصوم دخالت داشته باشد، آن بخش آورده شده است.
ویژگی های کتاب
در فهرست عناوین، ترتیب الفبایی در نام راوی رعایت شده است، به این صورت که عنوان با خط نسخ و درشت تر آورده شده و قبل از این نام راوی وی و پس از آن مروی عنه وی مشخص شده است. سپس اسناد روایات این راوی بر اساس حروف الفبای نام راوی و مروی عنه، با خط نستعلیق تنظیم شده اند. شماره صفحه یا صفحه هایی نیز که این سند در آنها آمده است، مشخص شده اند. در این بخش، تمییز مشترکات و توحید مختلفات نیز انجام شده است.از نکات شایان ذکر این که مؤلف با توجه به مراجعه به نسخه های مختلف، در بسیاری از موارد، نسخه بدل ها را در داخل پرانتز و به همراه «خ - ل» مشخص کرده است.مؤلف، در مواردی به اشتباه در تعبیرها برخورد کرده و در نسخه های موجود، شکل صحیح را مشاهده ننموده است. لذا تعبیر صحیح را داخل پرانتز به همراه حرف «ظ» بیان نموده که دلالت بر اظهار نظر ایشان می نماید.در مواردی که تعبیری در داخل پرانتز، بدون هیچ گونه حرفی مانند «ظ» یا «خ - ل» و... باشد، بیان کننده آن است که این تعبیر در بعضی از نسخه ها موجود بوده و در بعضی موجود نبوده است.در مواردی که تعبیری اشتباه باشد، مؤلف تعبیر صحیح را آورده و به آن صریحا با تعابیری مانند «و الظاهر انه سهو» اشاره نموده است. در فهرست عناوین، به این مطلب اشاره شده و فهرست بر اساس نسخه تصحیح شده تنظیم شده است.مؤلف در فهرست عناوین، تعلیقات خود را آورده است. نسخه دستنویس و عکس آن، موجود است.
منبع
...
ترجمه کامل الزیارات، ترجمه فارسی «کامل الزیارات» جعفر بن محمد بن قولویه است که توسط محمدجواد ذهنی تهرانی انجام گرفته است.
مترجم، در هفتم ذی حجه 1418ق، ترجمه کتاب را به پایان رسانده است .
مترجم پس از ذکر متن عربی روایت، ترجمه آن را بدون هیچ گونه توضیحی در ذیل آن آورده است. خود در این باره و هم درباره انگیزه تألیف چنین می نویسد:
«چون طبق معمول این کتاب به زبان عربی است و فارسی زبانانی که از علوم عربیه بی بهره هستند، نمی توانند از آن استفاده کنند، بر حسب پیشنهاد مکرّر بسیاری از دوستان و آشنایان و تشویق کثیری از سروران و اعزّه و لطف و عنایتی که به این حقیر دارند، داعی تصمیم گرفتم آن را به زبان فارسی سلیس ترجمه کرده و از هرگونه شرح و توضیحی در ذیل آن امساک نموده تا موجب تطویل و تکبیر کتاب نشده و بدین وسیله برای خوانندگان موجب ملال و سبب کلال نباشد» .
پاره ای از ویژگی های این ترجمه عبارت است از:
«حدثنی محمد بن الحسن بن علی بن مهزیار عن أبیه الحسن عن أبیه علی بن مهزیار قال: حدثنا عثمان بن عیسی عن...».

کامل الزیارات در دانشنامه ویکی پدیا

کامل الزیارات
کامل الزیارات یا کامل الزیارات و الذریعه مجموعه بزرگی از احادیث و روایات از اهل بیت دربارهٔ شیوه زیارت پیامبر اسلام و امامان به تألیف ابن قولویه است. این کتاب شامل ۸۴۳ حدیث در ۱۰۸ باب می باشد. یکی نکات مثبت این کتاب این است که تمامی راویان حدیث توسط ابن قولویه بررسی شده اند و دانشمندان شیعه به راحتی می توانند به روایات این کتاب اعتماد کنند.
آشنائی با منابع دست اول شیعه (کامل الزیارات)، سایت حوزه
عباسعلى مردى. «آثار ماندگار، کامل الزیارات». افق حوزه، نشریه حوزه علیمه قم. دریافت شده در ۴ ژانویه ۲۰۱۱.
خرافات وفور در زیارات قبور
متن کامل کتاب کامل الزیارات (عربی)
عکس کامل الزیارات


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کامل الزیارات در دانشنامه آزاد پارسی

کامِلُ الزیارات
(یا: کامل الزیارة) کتابی به عربی، در ثواب و آداب زیارات، تألیف شیخ ابوالقاسم جعفر بن قولَوَیْه قمی. این کتاب از معتبرترین آثار شیعی و متضمن احادیثی مهم در شناساندن اهل بیت (ع) و زیارت نامه هایی با سندهای صحیح و متن های قوی است. بارها در عراق و ایران و لبنان چاپ شده است.

ارتباط محتوایی با کامل الزیارات

کامل الزیارات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کامل الزیارات   • مفهوم کامل الزیارات   • تعریف کامل الزیارات   • معرفی کامل الزیارات   • کامل الزیارات چیست   • کامل الزیارات یعنی چی   • کامل الزیارات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کامل الزیارات
کلمه : کامل الزیارات
اشتباه تایپی : ;hlg hgcdhvhj
عکس کامل الزیارات : در گوگل


آیا معنی کامل الزیارات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )