انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1098 100 1

کانال

/kAnAl/

مترادف کانال: آبراه، آبراهه، آب گذر، ترعه، شبکه، طریق، مجرا

برابر پارسی: آبراهه، آبراه

معنی کانال در لغت نامه دهخدا

کانال. (فرانسوی ، اِ) آبراهه ای است که میان دو دریا یا دو آبگیر ایجاد کنند.

معنی کانال به فارسی

کانال
قنات، کاریز، راه، ترعه، مجرای وسیع که بین دودریاساخته شودکه از آن باکشتی عبورکنند
( اسم ) مجرایی پهناور که دو دریا یا دو نهر را بیکدیگر متصل سازد ترعه قنات : کانال سوئز .
[radio channel] [مهندسی مخابرات] در ارتباطات رادیویی، باند بسامدی که پهنای کافی برای انتقال اطلاعات داشته باشد
شهری از اسپانیا که در کنار یکی از شعب رود ویار واقع شده

معنی کانال در فرهنگ معین

کانال
[ فر. ] (اِ)۱ - ترعه ، مجرای وسیع بین دو دریا که برای عبور کشتی ساخته می شود. ۲ - راه آب .
[ انگ . ] (اِمص .) عصب کشی (دندانپزشکی ).

معنی کانال در فرهنگ فارسی عمید

کانال
۱. مجرای مصنوعی عبور آب برای حمل و نقل، ترعه: کانال پاناما.
۲. مجرای عبور آب برای آبیاری، انتقال فاضلاب، و مانند آن ها.
۳. مجرایی از جنس ورق آهن گالوانیزه برای هدایت هوا: کانال کولر.
۴. مسیری که برای عبور دادن کابل های برق یا مخابرات، لوله های گاز، یا آب در زمین یا در دیوار ایجاد می کنند.
۵. شبکۀ تلویزیونی.
۶. [عامیانه، مجاز] مسیر فکر یا عمل، وسیله.

کانال در دانشنامه ویکی پدیا

کانال
کانال ممکن است به موارد زیر نیز اشاره داشته باشد:
کانال (جغرافیا)
کانال یا آبراهه مسیری برای جریان آب است.
کانال ممکن است به موارد زیر نیز اشاره داشته باشد:
کانال (جغرافیا)
کانال (انگلیسی: Channel) در جغرافیای طبیعی به نوعی زمین چهره گفته می شود که دربرگیرنده مسیر و پهنه آبی نسبتاً کم عمق و باریک است و اغلب به رود، دلتا و تنگه محدود می شود.
الگوی کانال
کانال ها ممکن است طبیعی یا انسان ساخت باشد. معمولاً یک کانال با ویژگی های بستر و کناره آن شناخته می شود.
کانال های طبیعی بر اثر فرایندهای رودخانه ای پدید می آیند و در تمام سطح زمین می توان آن ها را پیدا کرد. اغلب این نوع کانال ها توسط جریان آب و بر اثر چرخه آب شکل گرفته اند ولی سایر فرایندهای جریانی مانند جریان گدازه نیز قادر به تشکیل آن ها هستند. کانال ها همچنین ممکن است بر اثر جریان های عمیق تر در میان آب سنگ، سد ساحلی، خلیج یا هر پهنه آبی کم عمق دیگری پدید آیند. رود کلمبیا در ایالت های واشینگتن و اورگن در ایالات متحده نمونه ای از این کانال هاست که در آستوریا، اورگن به اقیانوس آرام می ریزد.
کانال (زابل)، روستایی از توابع بخش میان کنگی شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان قرقری قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۶۴ نفر (۱۳۱خانوار) بوده است.
کانال (لهستانی: Kanał؛ تلفظ لهستانی: [ˈkanaw]) فیلم درام لهستانی به کارگردانی آندری وایدا محصول سال ۱۹۵۶ است. از بازیگران آن می توان به استانیسلاف میکولسکی و ولادک شیبال اشاره کرد. کانال دومین فیلم از سه گانهٔ جنگ وایدا (فیلم قبلی یک نسل و فیلم بعدی خاکسترها و الماس ها هستند) و نخستین فیلمی است که به قیام سال ۱۹۴۴ ورشو می پردازد. فیلم داستان جمعی از مبارزان ارتش خانگی نهضت مقاومت لهستان است که قصد دارند با گذر از کانال فاضلاب، از چنگ نازی ها بگریزند.
۱۹۵۶ (۱۹۵۶)
کانال جایزه ویژهٔ هیئت داوران جشنواره کن را در سال ۱۹۵۷ از آنِ خود کرد.
«کانال» (ترکی استانبولی: Kanal) یک فیلم است که در سال ۱۹۷۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به تونجل کورتیز اشاره کرد.
اوت ۱۹۷۹ (۱۹۷۹-08)
«کانال» (انگلیسی: The Canal (2014 film)) فیلمی در ژانر ترسناک است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
۱۸ آوریل ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-04-۱۸) (جشنواره فیلم ترایبکا)
کانال + (فرانسوی: Canal+) به معنی ("کانال پلوس / بیشتر") یک کانال تلویزیون کابلی فرانسه است که در سال ۱۹۸۴ راه اندازی شده است.
(فرانسوی) Créateur original de programmes originaux
کانال ۴ (انگلیسی: Channel 4) یک تلویزیون سرویس-عمومی بریتانیایی است که از ۲ نوامبر ۱۹۸۲ شروع به کار کرد. این شبکه گرچه بصورت تجاری خویش-سرمایه است اما مالکیت عمومی دارد.
کانال ۴ (انگلیسی: Channel 4) یک تلویزیون سرویس-عمومی بریتانیایی است که از ۲ نوامبر ۱۹۸۲ شروع به کار کرد. این شبکه گرچه به صورت تجاری خویش-سرمایه است اما مالکیت عمومی دارد.
قبل از کانال ۴ و S۴C، بریتانیا سه شبکه تلویزیونی زمینی داشت، BBC۱، BBC۲ و ITV و این شبکه چهارمی بود که اضافی شد.
کانال ۵ (انگلیسی: Canale 5) یک شبکه تلویزیونی متعلق به شرکت مدیاست است که در کشور ایتالیا پخش میشود.
Baroni, Joseph (2005). Dizionario della televisione. Raffaello Cortina Editore. ISBN 88-7078-972-1.
Grasso, Aldo (2008). Enciclopedia della televisione (3rd ed.). Garzanti Editore. ISBN 978-88-11-50526-6.
Dotto, Giancarlo (2006). Il mucchio selvaggio. Mondadori. ISBN 978-88-04-53952-0.
این شبکه در سال ۱۹۸۰ تاسیس شده مقر آن در در شهر میلان است و به زبان ایتالیایی و به صورت اچ دی برنامه پخش میکند.
آنرفینسه کانال (به هلندی: Annerveenschekanaal) یک منطقهٔ مسکونی در هلند است که در آ ان هونزه واقع شده است. آنرفینسه کانال ۴۲۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای هلند
استادس کانال (به هلندی: Stadskanaal) یک شهرستان در هلند است که در خرونینگن واقع شده است. استادس کانال ۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
استان گودال کانال (به لاتین: Guadalcanal Province) یک سکونتگاه مسکونی در جزایر سلیمان است که در جزایر سلیمان واقع شده است.
فهرست شهرهای جزایر سلیمان
استان گودال کانال ۵٬۳۳۶ کیلومترمربع مساحت و ۹۳٬۶۱۳ نفر جمعیت دارد.
الگوی کانال (انگلیسی: Channel pattern) در یک رودخانه بر اثر فرایندهای رودخانه ای در انواع مختلفی به شرح زیر تشکیل می شود:
رودخانه های مستقیم: در نواحی دارای فعالیت زمین ساختی یافت می شود. این نوع الگوی کانال اغلب به صورت فرضی است و در طبیعت یافت نمی شود. کانال های رودخانه ای مستقیم بر روی مخروط افکنه ها پدید می آید.
رودخانه های شریانی: در نواحی زمین ساختی فعالی که دارای بار رسوبی بزرگ تری نسبت به تخلیه رود و شیب زیاد هستند شکل می گیرد.
پیچان رودها: به شکل مسیری سینوسی در دشت های کم شیب به سمت انتهای سامانه رودخانه ای تشکیل می شوند.
رودخانه های انشعابی (شاخه شاخه): حالتی کمیاب از رودخانه های نسبتاً مستقیم است که دارای چندین توالی عمودی از نهشته های رودخانه ای بوده که توسط پشته های دارای پوشش گیاهی متراکم به هم پیوسته شده اند.
ایکسترفینسه کانال (به هلندی: Eexterveenschekanaal) یک منطقهٔ مسکونی در هلند است که در آ ان هونزه واقع شده است. ایکسترفینسه کانال ۲۲۷ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای هلند
روش دسترسی به کانال (به انگلیسی: channel access method) در مخابرات و شبکه رایانه ای برای چندین پایانه، استفاده از پهنای باند یک رسانۀ چند نقطه ای به صورت مشترک را امکان پذیر می کند. شبکه بی سیم، شبکه باس، شبکه حلقه ای، ارتباط دوطرفه و یک طرفه از این روش استفاده می کنند.
FDMA یا دسترسی چندگانه با تقسیم فرکانس
TDMA یا دسترسی چندگانه با تقسیم زمان
CDMA یا دسترسی چندگانه با تقسیم کد
SDMA یا دسترسی چندگانه با تقسیم فضا
روش دسترسی به کانال بر پایۀ تسهیم سازی صورت می گیرید. تسهیم سازی اجازه استفاده مشترک از یک کانال مخابراتی را به کاربران می دهد. تسهیم سازی در اینجا در لایه فیزیکی انجام می شود.
شمای دسترسی به کانال برپایه روش های کنترل و پروتکل دسترسی چندگانه با نام کنترل دسترسی رسانه (به انگلیسی: MAC) نیز استوار است. این پروتکل با مباحثی مانند آدرس دهی، تخصیص کانال به کاربران گوناگون و جلوگیری از برخورد کاربران سر و کار دارد. لایه MAC زیرلایۀ لایه ۲ (لایه پیوندداده) از مدل مرجع اتصال داخلی سیستم های باز مربوط به لایه پیوند در مجموعه پروتکل اینترنت (به انگلیسی: TCP/IP) است.
چهار نوع دسترسی به کانال وجود دارد:
در نظریه اطلاعات، ظرفیت کانال (به انگلیسی: Channel Capacity) حداکثر نرخِ (Rate) اطلاعاتی است که می توان روی یک کانال مخابراتی ارسال کرد به طوری که بتوان این اطلاعات را در مقصد با احتمال خطای در حد دلخواه کم بازیابی (آشکار) کرد. هنگام محاسبه ظرفیت کانال، هیچ محدودیتی در تأخیر زمانی بازیابی اطلاعات یا پیچیدگی ساختار فرستنده و گیرنده فرض نمی شود.
مفهوم ظرفیت کانال و روش محاسبه آن توسط کلود شانون ارائه شد.
فابیان کانال (انگلیسی: Fabien Canal؛ زادهٔ ۴ آوریل ۱۹۸۹ ‏(۳۰ سال)) دوچرخه سوار اهل فرانسه است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به تیم دوچرخه سواری آرمی دو تر اشاره کرد.
فرودگاه استادس کانال (به انگلیسی: Stadskanaal Airfield) (به زبان بومی: Vliegveld Stadskanaal) یک فرودگاه همگانی است که یک باند فرود چمن دارد و طول باند آن ۳۰۰ متر است. این فرودگاه در کشور هلند قرار دارد و در ارتفاع ۴ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های هلند
قورباغه درختی ناحیه کانال (نام علمی: Hypsiboas rufitelus (هیبسیبوس روفیتلوس)) یک گونه از قورباغهها است که در تیره قورباغه های درختی حقیقی قرار دارد. این قورباغه در کاستاریکا، نیکاراگوئه، پاناما و گاه در ونزوئلا یافت شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کانال در دانشنامه آزاد پارسی

کانال (canal)
(یا: آبراه) گذرگاهی مصنوعی برای جریان فاضلاب، آبیاری یا کشتی رانی. کانال های آبیاری، آب را از رودخانه ها، آب انبارها یا چاه ها برای آبیاری زمین ها عبور می دهند و به گونه ای طراحی می شوند که آب در مسیر خود جریان یکنواخت داشته باشد. کانال های کشتی و کشتی رانی نیز در یک سطح میان آب بندها ساخته می شوند و اغلب برای تشکیل یک سیستم آبراه، به رودخانه ها یا خورهای دریا مرتبط اند. کانال سوئز در ۱۸۶۹ و کانال پاناما در ۱۹۱۴ سفرهای طولانی دور قاره ها را حذف و مسیرهای کشتی رانی را به طرز چشمگیری کوتاه کردند.
کانال های آبیاری. رودخانۀ نیل برای حفظ و تداوم زندگی در مصر از زمان های بسیار قدیم آب کانال هایی را تأمین کرده است. تقسیم آب های رود سند و شاخه های آن که نظام گسترده ای را در پاکستان و پنجاب هند تشکیل می دهد، بیش از دَه سال، علت اصلی مناقشه میان هند و پاکستان بود که در ۱۹۶۰ با انعقاد پیمانی بین آن دو خاتمه یافت. حوضۀ رودخانۀ ماری در ویکتوریای استرالیا و پروژه های سنترال و ایمپریال ولی در کالیفرنیای امریکا، نمونه هایی از توسعۀ کانال های آبیاری قرن های ۱۹ و ۲۰ هستند. برداشت بیش از حد آب برای آبیاری از رودخانه ها و دریاچه ها ممکن است موجب آسیب رسانی به محیط زیست شود.کانال های کشتی رانی. احتمالاً قدیمی ترین و طولانی ترین کانال کشتی رانی که هنوز از آن استفاده می شود، کانال بزرگی در چین است که تیانجین را به هانگجو متصل می کند و هوانگ هو (رودخانۀ زرد) و جانگ جیانگ (چانگ جیانگ) را به هم ارتباط می دهد. این کانال در اصل در سه مرحله از ۴۸۵پ م تا ۲۸۳پ م به طول ۱۶۰۰ کیلومتر ساخته شد. بخش های وسیعی از این کانال طی سال های اخیر با گِل ولای مسدود شد، اما بین سال های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۲ کل شبکه لایروبی، تعریض و بازسازی شد و به موازات آن گام هایی برای جلوگیری از بروز سیل و استفاده از آن برای آبیاری و برنامه های برقی آبی (هیدرو الکتریکی) برداشته شد. هرساله میلیون ها تن بار از این کانال حمل می شود. جایی که سرعت عامل تعیین کننده نیست، اقتصادی بودن نقل و انتقال کالاها از طریق کانال موجب تجدید حیات کانال ها شده است. بلژیک، فرانسه، آلمان و کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق ازجمله کشورهایی هستند که با توسعه کانال هایشان آن ها را کارآمدتر کرده اند. آبراهِ بالتیک ـ ولگا، که بندر لیتوانیایی کلایپدا واقع در دهانۀ دنیِپر در دریای سیاه را با کاهوکا پیوند می دهد، ۲,۴۳۰ کیلومتر طول دارد. یک کانال دیگر از شمال کریمه می گذرد، بنابراین سفر کشتی ها از دنیپر از طریق دریای سیاه به دریای آزوف را کوتاه می کند. در امریکای مرکزی، کانال پاناما (۱۹۰۴ـ۱۹۱۴) اقیانوس های آرام و اطلس را به هم می پیوندد (۶۴ کیلومتر). در امریکای شمالی، کانال ایری، گریت لیکس (دریاچه های بزرگ) را به رود هودسن وصل می کند. این کانال باب دنیای تجارت را به روی نواحی شمال شرقی و غرب میانه گشود؛ آبراه دریایی سنت لارنس (۱۹۵۴ـ۱۹۵۹) از مونترآل تا دریاچۀ اونتاریو امتداد می یابد (۲۹۰ کیلومتر) و با عمیق ترکردن آبراه وِلندشیپ و برخی از کانال های رودخانه، آبراهی باز می شود که کشتی های بزرگ اقیانوس پیما می توانند (در ماه هایی که یخبندان نیست) بین اطلس و دِلوث در مینه سوتای امریکا، در انتهای غربی دریاچۀ سوپریور، حدود ۳,۷۷۰ کیلومتر سفر کنند. اما اولین کانال انگلیسی در ۱۵۶۶ ساخته شد، نخستین کانال اصلی انگلیس آبراه بریج واتر (۱۷۵۹ـ۱۷۶۱) بود که برای دوک سوم بریج واتر ساخته شد تا زغال سنگ را از معادن زغال سنگش به منچستر حمل کند. افزایش ناگهانی کانال ها در قرن ۱۹ یکی از علل انقلاب صنعتی بود. ساخت کانال ها هزاران شغل ایجاد کرد و تقاضا برای صنایع چوب، آجر و خاک رس را افزایش داد. همچنین به رشد مهارت های مهندسی شهری کمک کرد. تأمین مبالغ هنگفت برای ساخت کانال ها منجربه تأسیس بورس سهام شد که می توانست پول مورد نیاز صنعت را فراهم کند. با این حال استفاده از کانال برای حمل ونقل مسافر کُند و نامناسب و ساخت آن ها بدین منظور پرهزینه بود، به ویژه در سرزمین ناهموار انگلیس و اسکاتلند که پیشرفت و توسعۀ صنعت عمدتاً در آن جا به وقوع می پیوست. پس از ۱۸۵۰، خط راه آهن به منزلۀ شیوۀ اصلی حمل ونقل جایگزین کانال ها شدند. امروزه بسیاری از کانال ها که به لحاظ تجاری کاربرد خود را از دست داده اند و برای مقاصد تفریحی استفاده می شوند.

ارتباط محتوایی با کانال

کانال در جدول کلمات

کانال
قنات , ترعه, کاریز, راه
کانال معروف
سویز
کانال معروف اروپا
کیل
آرشیتک فرانسوی کانال سوئز
دیلیسپس
بنیان گذار تخت جمشید و حفر کننده کانال سوئز
داریوش هخامنشی
در این استان کانال های آبیاری آبپخش ساخته خواهد شد
بوشهر
شهر کانال ها
ونیز

معنی کانال به انگلیسی

cut (اسم)
تخفیف ، قطع ، برش ، جوی ، شکاف ، کانال ، چاک ، معبر ، بریدگی ، مقطع
groove (اسم)
خط ، گودی ، کانال ، شیار ، خیاره ، خان تفنگ ، کار جاری و یکنواخت ، عادت زندگی
channel (اسم)
مجرا ، ترعه ، کانال ، مجرای فاضل اب ، دریا ، ورودی و خروجی مجرایی
gullet (اسم)
مجرا ، نای ، کانال ، اب گذر ، مری ، گلو
kennel (اسم)
جوی ، کانال ، ناودان ، مجرایاب خیابان ، مجرای کوچک ، لانهسگ یا روباه

معنی کلمه کانال به عربی

کانال
اخدود , قطع , مريي
قناة

کانال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Armin.SH ٠٩:٠١ - ١٣٩٦/٠٦/١٨
اگر برای به معنای کانال اینترنت و تلویزیون باشد،
پارسی آن درکاه است
|

اکبری ١٣:٠٩ - ١٣٩٧/٠٢/٢٨
گذرگاه
|

فرزانه ١١:٤٨ - ١٣٩٧/٠٩/١٢
تنگه
|

محسن مرادنوری ٠٢:٠٦ - ١٣٩٧/١٢/٠٩
ترعه
|

فر کیانی ١٩:١٠ - ١٣٩٨/٠٦/٢٩
کانال از واژه ی پارسی کندن گرفته شده است. در آغاز به مانای آبراه کنده شده شده بود سپس مانای کانال تلویزیونی هم به خود گرفت!
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کانال های تلگرام+18   • کانال های خفن تلگرام   • کانال های تلگرام باحال   • کانال های جوک تلگرام   • کانال های تلگرام خارجی   • کانال تلگرام مذهبی   • کانال تلگرام عاشقانه   • کانال تلگرام خنده دار   • معنی کانال   • مفهوم کانال   • تعریف کانال   • معرفی کانال   • کانال چیست   • کانال یعنی چی   • کانال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کانال
کلمه : کانال
اشتباه تایپی : ;hkhg
آوا : kAnAl
نقش : اسم
عکس کانال : در گوگل


آیا معنی کانال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )