برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1159 100 1

کاهو

/kAhu/

معنی کاهو در لغت نامه دهخدا

کاهو. (اِ) کوک. طبری کهوک ،مازندرانی کنونی کهو و کاهیر گیلکی کهو و آن یکی از انواع تیره ٔ کاسنی است. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). نام تره ای است که خورند و به عربی خس گویند. (برهان ). و آن را کوک نیز گویند و بسیار خوردن آن خواب آورد. (آنندراج ). || جنازه عموماً و جنازه ٔ گبران را گویند خصوصاً و آن تابوتی است که مرده را در آن گذارند و بجانب قبر برند. (برهان ) :
ببردند بسیار کاهو و تخت
نهادند بر تخت دیبا و رخت.
فردوسی.
رجوع به کاهو کب شود.

کاهو. (اِخ ) دهی است از بخش طرقبه ٔ شهرستان مشهد که سکنه ٔ آن 2242 تن ، آب آن از رودخانه و محصول عمده اش غله و بنشن و میوه و ابریشم است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

معنی کاهو به فارسی

کاهو
دهی است از دهستان گلمکان بخش طرقبه شهرستان مشهد در ۳٠ کیلومتری شمال باختری طرقبه سر راه قدیمی مشهد بقوچان کوهستانی و معتدل ۲۲۴۲ تن سکنه آب از رودخانه محصول غلات بنشن میوه ابریشم .
( اسم ) گیاهی است از تیر. مرکبان که یکساله است ولی دارای برخی انواع دو ساله و پایا نیز میباشد . در ساقه و برگ این گیاه شیراب. سفید رنگی جریان دارد . انواع خود روی آن در مناطق معتدل. کر. زمین بفراوانی میروید ولی بعلت کشت های متوالی این گیاه بمنظور استفاده از تغذی. برگها و ساق. آن نژاد های متعددی بدست آورده اند . شیراب. کاهو پس از خروج تدریجا برنگ زرد و قهوه یی در میاید . در شیراب. گیاه مزبور بمقدار کم کائوچو و مقدار بسیار کمی نیز هیوسیامین موجود است . شیراب. مستخرج از انساج کاهو پس از سفت شدن در پزشکی بنام کتو کاریم موسوم میشود که سابقا آنرا بعنوان یک خواب آور ضعیف و مسکن سرفه و کاهند. تحریکات عصبی توصیه میکردند و بعوه مصرف آن در رفع سین منی و روماتیسم نیز توصیه شده است . از تبخیر شیراب. حاصل از انساج کاهو نیز عصاره ای بنام تریداس حاصل میگردد که اثر مسکن و خواب آور دارد . کاهوی معمولی که یکی از نژاد های تربیت شد. کاهو است بوسیل. بذر زیاد میشود و دارای اقسام مختلف است از قبیل کاهوی پیچ کاهوی تابستانه و کاهوی زمستانه خس کاهوی معمولی . یا کاهوی پیچ . یکی از گونه های کاهو که برگها یش حول ساقه می پیچند و از انواع مرغوب کاهو میباشد . یا کاهوی خرگوش . کاهوی وحشی یا کاهوی در یایی . یگی از گونه های آلگهای سبز که از تیر. ولواسه میباشد . این گیاه آبزی است و برخی گونه هایش در آب شیرین و برخی در آب دریا میزیند . وجه تسمی. این آلگ بدان جهت است که برگها یش شبی کاهو دارد و نیز و مانند کاهو در ساد یا در اغذی. پخته خورده میشود خس بحری . یا کاهوی فرنگی یکی از گونه های کاهو که شبیه کاهوی پیچ ولی دارای ساقه های کوتاه است و برگها یش سبز مایل بسفید است . شکل بوت. کاهوی فرنگی شبیه کلم برگها ی کوچک و کروی است . توضیح [ کاهوی فرنگی ] در عهد ناصر الدین شاه قاجار ( نیم. دوم قرن . ۱۳ ه . ) وارد ایران شد و متداول گردید ( الماثر و اثار ) یا کاهوی وحشی . یا کاهوی معمولی . گون. خود روی کاهو خس الزیت کاهوی خود رو کاهوی خرگوش .
...

معنی کاهو در فرهنگ معین

کاهو
(اِ.) گیاهی از تیرة مرکبان با برگهای سبز و درشت قابل خوردن .

معنی کاهو در فرهنگ فارسی عمید

کاهو
گیاهی یک ساله با برگ های سبز و پهن که به صورت خام خورده می شود.

کاهو در دانشنامه ویکی پدیا

کاهو
برگی- یا برگ آزاد، کاهوی بریده و خوشه شده؛ این نوع برگ های بریده بریده ای دارد، متداول ترین نوع کاهوست و بیشتر در سالاد کاربرد دارد.
رومی بیشتر برای سالادها و ساندویچ ها از آن استفاده می شود، این نوع کله های بلند و گرد داشته و بیشتر در سالاد سزار کاربرد دارند.
موج دار- بیشتر با نام کاهوی «سردسیری» شناخته شده، بیشترین طرفدار را در آمریکا به خود اختصاص داده است، این نوع حساس به گرما است و در اصل برای رشد در آمریکای شمالی سازگار است. این گونه به آسانی قابل حمل است ولی مزه و مواد معدنی چندانی ندارد، و بیشتر از دیگر کاهوها از آب تشکیل شده است.
کله روغنی- با نام های کاهوی بوستون و سرکج شناخته شده، این نوع کاهو برگ هایی آزاد دارد و به دلیل مزه شیرین و بافت نازک و حساسش معروف است.
موج دار ییلاقی- که باتاویان یا موج دار فرانسوی نیز نام دارد، چیزی بین کاهوی موج دار و برگی است. این نوع از کاهوها بزرگتر، مقاوم تر، و خوشمزه تر هستند.
ساقه ای -این نوع بیشتر به خاطر ساقه اش پرورش می یابد و نه به خاطر برگ هایش، و در غذاهای آسیایی از جمله چینی، در تاس کباب ها و غذاهای خامه ای کاربرد دارد.
دانه روغنی- این نوع بیشتر به خاطر دانه هایش پرورش یافته، و با فشردن روغنی از دانه هایش به دست می آید که در پختن غذاها استفاده می شود. این نوع برگ های کمی دارد، به سرعت فاسد می شود و دانه هایش به مراتب ۵۰ برابر بزرگتر از دیگر کاهوهاست.
کاهو گیاهی یک ساله از خانوادهٔ گل مینا یا گل آفتابگردان کاسنیان است. کاهو بیشتر به صورت سبزی پرورش می یابد ولی در مواقعی به صورت ساقه یا بذر نیز یافت می شود. کاهو برای اولین بار توسط مصریان باستان کشت شد که آن را از یک علف هرز که دانه هایش برای تولید روغن استفاده می شد به دست آوردند. کاهو بعدها به روم و یونان نیز گسترش یافت که آنان نام لاکتوکا به آن دادند، که کلمه کاهو در انگلیسی از ریشه همین کلمه است. در سال ۵۰ قبل از میلاد، چندین گونه از آن توصیف شده بود و کاهو در نوشته های قرون وسطی از جملهٔ چندین گیاه نامه پدیدار گشته است. در طی قرون ۱۶ تا ۱۸ رشد چندین گونه از آن در اروپا مشاهده شده، و در اواسط قرن ۱۸میلادی به این نتیجه رسیدند که می توانند آن را در باغات نیز پرورش دهند. در ابتدا اروپا و آمریکای شم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کاهو در دانشنامه آزاد پارسی

کاهو (lettuce)
گیاهی یک ساله، از جنس Lactuca، تیرۀ مرکبان۱. برگ های خوراکی بزرگی دارد که غالباً در سالاد مصرف می شوند. انواع فراوانی از کاهو یافت شده است که عبارت اند از کاهوی کلمی۲، با گل آذین هایی گرد و تُنُک؛ کاهوی کاس۳، با گل آذین هایی طویل و صاف؛ کاهوی پیچ۴، با برگ های متراکم و ترد و تازه؛ و کاهوی خوراکی۵. اعتقاد بر این است که همۀ انواع کاهو از گونه وحشی کاهوی زبر۶ مشتق شده اند. از این جنس نُه گونه در نقاط گوناگون ایران می روید.
Compositaecabbage lettuceCos lettuceIceberg lettuceLactuca sativaLactuca serriola

نقل قول های کاهو

کاهو گیاهی یک ساله از خانواده گل مینا یا گل آفتابگردان کاسنیان است. کاهو بیشتر به صورت سبزی پرورش می یابد ولی در مواقعی به صورت ساقه یا بذر نیز یافت می شود.
• می گویند: «خوردن زیاد کاهو موجب خواب آلودگی می شود.» من هرگز بعد از خوردن کاهو احساس خواب آلودگی نکرده ام؛ پس من خرگوش نیستم.

ارتباط محتوایی با کاهو

کاهو در جدول کلمات

معنی کاهو به انگلیسی

lettuce (اسم)
خس ، کاهو

معنی کلمه کاهو به عربی

کاهو
خس

کاهو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد زنگنه
خس
علی دوستی نوگورانی
بادر
لیلا
Cabbage

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواص کاهو در لاغری   • خواص کاهو روی پوست   • مضرات کاهو   • کشت کاهو   • انواع کاهو   • مغز کاهو   • خواص کاهو در بارداری   • خواص کاهو پیچ   • معنی کاهو   • مفهوم کاهو   • تعریف کاهو   • معرفی کاهو   • کاهو چیست   • کاهو یعنی چی   • کاهو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاهو
کلمه : کاهو
اشتباه تایپی : ;hi,
آوا : kAhu
نقش : اسم
عکس کاهو : در گوگل

آیا معنی کاهو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )