برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1299 100 1

کتابخانه بادلین

کتابخانه بادلین در دانشنامه ویکی پدیا

کتابخانه بادلین
کتابخانه بادلین (به انگلیسی: Bodleian) کتابخانه اصلی دانشگاه آکسفورد انگلستان است. این کتابخانه بعد از کتابخانه بریتانیا دومین کتابخانه بزرگ انگلستان از نظر مجموعه است. کتابخانه بادلین دارای مجموعه ای حدود ۳ میلیون و چهارصد هزار کتاب و حدود ۴۱۶۸ متر نسخه خطی و ۱۸۵۰۰ فقره فرمان و سند و قباله است. این کتابخانه در سال ۱۵۹۸ بنیانگذاری شد و در ۱۶۰۲ درهای آن به روی عموم گشوده شد. تأسیس آن رویدادی بزرگ در روند فرهنگی و نهضت کتابخانه ای قرن هفدهم به شمار می آمد.
دانشنامه اطلاع رسانی و کتابداری/سلطانی، پوری/صفحهٔ ۱۶۸
دانشنامه جهان اسلام
مختصات: ۵۱°۴۵′۱۴٫۳″ شمالی ۱°۱۵′۱۸٫۵″ غربی / ۵۱٫۷۵۳۹۷۲°شمالی ۱٫۲۵۵۱۳۹°غربی / 51.753972; -1.255139
در سال ۱۹۵۸ سر توماس بادلی (۱۵۴۵–۱۶۱۳) سیاستمدار و استاد رشته فلسفه طبیعی آکسفورد، به معاون کتابخانه آکسفورد نوشت که خیال دارد کتابخانه عمومی قدیمی آکسفورد را که تاریخچه آن به قرن ۱۴ می رسد و از بین رفته بود برای استفاده دانشگاه مرمت کند. بر مبنای این طرح و تماسهایی که با افراد مختلف برای دریافت کمک هزینه و گردآوری کتاب برقرار کرد، توانست در سال ۱۶۰۲ کتابخانه را با مجموعه ای حدود دو هزار جلد رسماً برای استفاده دانشگاه باز نماید. در سال ۱۹۱۰ وقتی که امتیاز واسپاری کتاب به کتابخانه تعلق گرفت، کتابخانه با کمبود جا مواجه شد و در نتیجه چندین کتابخانه اختصاصی در سالهای مختلف به آن اضافه شد تا اینکه در سال ۱۹۳۹ ساختمان جدید کتابخانه آکسفورد به اتمام رسید و مجموعه اصلی و خدمات فنی به آنجا منتقل شد؛ بنابراین این کتابخانه اخیراً ساختمان دیگری را که بین کتابخانه قدیم و جدید قرار دارد نیز به کتابخانه اختصاص داد. از این گذشته ساختمان های دیگری نیز اختصاصاً برای کتابخانه دانشکده های مختلف ساخته شده است.
توماس بادلی با پایه گذاری کتابخانه به گردآوری منابع خاورشناسی پرداخت. در میان این آثار باید به مجموعه نسخه های خطی بسیار نفیس عربی، شماری نسخه های خطی فارسی که بیشترین و مهمترین آنها مزین به نگارگریهای ایرانی و هندی است، و شماری متون خطی ترکی، اردو، مالایایی و چند زبان شرقی دیگر اشاره کرد.
عکس کتابخانه بادلین
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کتابخانه بادلین

کتابخانه بادلین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کتابخانه بادلین   • مفهوم کتابخانه بادلین   • تعریف کتابخانه بادلین   • معرفی کتابخانه بادلین   • کتابخانه بادلین چیست   • کتابخانه بادلین یعنی چی   • کتابخانه بادلین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کتابخانه بادلین
کلمه : کتابخانه بادلین
اشتباه تایپی : ;jhfohki fhngdk
عکس کتابخانه بادلین : در گوگل

آیا معنی کتابخانه بادلین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )